11 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Informatii.Sfaturi

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by ana manole, Jul 19, 2012.

1. ana manole

ana manole New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari la toti Romanii din UK. !!
    Suntem si noi un cuplu de Romani (46 & 48,sot & sotie) si vrem sa ne mutam in U.K. Am citit cam tot forumul si am inteles multe dar in primul rind apreciem faptul ca in U.K. inca se mai ajuta Romanii ceea ce in alte tari nu mai este de actualitate.
    Profitam si noi de bunavointa dumneavoastra ,a tuturor,pt. ceva informatii de actualitate.
    Ne gindim sa alegem BIRMINGHAM .Ce posibilitati sint pt. munca ? Vorbim engleza fluent ,avem experienta in domeniul turismului dar fara diplome.
    Putem demonstra practic ,ca ne pricepem la multe (munci legale) si suntem hotariti la orice munca.
    Ce posibilitati sint pt. cazare-inchiriere a unei locuinte?
    Poate cineva din zona are putin timp si bunavointa de a ne raspunde? Bineinteles ca avem foarte multe intrebari dar deocamdata asteptam raspuns la acestea.

Multumim pt. eventualele raspunsuri!

O zi buna tuturor !!!

2. ana manole

ana manole New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata!!

Chiar nu este nimeni dispus sa-mi raspunda?
    Va rog frumos sa faceti un efort.Stiu ca timpul e pretios dar poate gasiti 5 minute!!!

Multumim frumos!!

3. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Sa incep cu o veste buna .... oricine are sanse sa-si gaseasca de munca, sanse care cresc o data cu experienta in UK.

Ideea e ca povestea nu incepe de aici ..... DREPT DE MUNCA va trebuie.
    Gasiti o posibilitate sa-l aveti si faptul ca stiti engleza si ca aveti ceva experienta va fi cu siguranta in favoarea voastra.
    Daca vreti sa ignorati acest inceput (legal) nimic din ceea ce de atfel nu e simplu de loc, nu va crea nici un avantaj pentru voi.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Si, adaug eu, aveti grija la "binevoitorii" care se ofera sa va ajute cu mesaje private.

5. ana manole

ana manole New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim Costoboc si Albea!

Sigur ca dorim sa muncim legal daca se poate dar pt. inceput o sa acceptam si munca la negru daca nu o sa avem alta posibilitate.Experienta in UK. se cistiga cu rabdare si perseverenta ,ceea ce noi avem din plin.Promitem sa avem grija la "binevoitori".
    Speram totusi ca cineva sa raspunda si la intrebarile noastre.

O seara buna tuturor!!!

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai, sunt cam 3 drumuri de apucat pentru obtinerea dreptului de munca. Avand in vedere varsta voastra as exclude calea studentiei si au pair, deci ramane varianta de self employed.

Trebuie ca UNUL dintre voi sa inceapa o activitate (munca) ca SE (persoana fizica autorizata, pe romaneste), intr-un domeniu care se preteaza la asa ceva, cum ar fi: constructii, cleaning, sofer de taxi, artist liber profesionist, etc. Dupa 2-3 luni de munca, va apucati sa faceti demersuri pentru obtinerea actelor, deja celebrele, yellow card si blue card. Sotul / sotia de SE va avea astfel drept de munca neingradit in UK, ca orice cetatean britanic.

Cam asta ar fi pe scurt calea de urmat. Daca cumva cele de mai sus sunt de neinteles pentru voi, puneti-va pe citit temeinic rubrica de nou-venit. Succes!

P.S. Despre chirii gasiti o gramada de material pe forum, nu mai stau sa insir aici toate alea.

8. ana manole

ana manole New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata!!

Multumim frumos!!
    Cautari pe Google am facut si din punctul nostru de vedere pe Internet posibilitatile sint mari.Pe noi ne intereseaza situatia concreta,reala.
    Sint dispusi Englezii sa-ti faca acte sau nu se complica? Au incredere in Romani sau nu?
    Forumul l-am citit aproape tot si experientele voastre sunt de mare ajutor,dar noi mergem pe linia --socoteala de-acasa , nu se potriveste cu cea din tirg--,asa ca mai bine intrebam.
    Camere de inchiriat am gasit in zona Londrei iar pe noi ne intereseaza Birmingham .Poate stiti ceva mai concret?
    Aveti idee despre intrarea in UK.(masina) cum sint controalele? Te pun sa dai tot jos sau doar treci la fel ca in restul Europei?

Multumim pt. raspunsurile voastre!!!

9. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    toate intrebarile voastre aau fost/sunt dezbatute pe larg in topice separate pe forum, numai sa cautati!
    Ca sa aveti insa si un raspuns direct, o sa adauga cate ceva aici.
    Camere de inchiriat sunt cate vreti, pretul in fuctie de zona si de marime. Insa nu aveti credit in UK asa ca o sa trebuiasca ori sa platiti in avans ori sa gasiti un loc obscur pentru care propietarul nu face prea multa galagie.
    Englezi nu sunt dispusi sa va faca acte, pentru ca nici nu prea au cum in situatia voastra. Legile sunt clare, situatiile sunt prea putine pentru aceste cazuri si dupa ce ati zis pana acum nu cred ca incadrati in acele categorii.
    Cu masina intrati fara probleme .... treci ca in Europa, daca nu cumva se "miroase" ceva pe langa voi. Fiecare cu sansa lui.

Multa bafta si spor la citit.

10. ana manole

ana manole New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Costoboc!

Avem de gind sa ne luam la noi o plapuma,perne ,tigaia preferata si ceva hainute,toate curate si ingrijite.Crezi ca astea ;Miros; ?
    Asa cum spuneam am tot citit dar situatia difera cind cineva iti raspunde direct.De ce crezi ca nu este posibil ca un angajator sa te ajute sa-ti faci acte,bineinteles dupa ce demonstrezi ce fel de om esti ? Sunt dispusi sa-ti acorde o sansa? Cred ca asta este cea mai importanta intrebare.

Mii de multumiri!!!

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

12. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ ana manole
    Intr-adevar asta este cea mai importanta intrebare:

Dureaza foarte mult pentru un angajator britanic sa faca acte pentru permisul de munca (Accession Worker Card) unui roman sau bulgar. Angajatorul trebuie sa demonstreze ca, pentru postul respectiv, nu a gasit pe nimeni in UK care are deja drept de munca si de aceea apeleaza la acel roman sau bulgar. Pentru asta tu trebuie sa demonstrezi ca ai acel ceva pe care angajatorul nu il gaseste la altul. Dorinta de a munci din greu nu este de ajuns, pe recesiunea asta toata lumea munceste din greu ca n-are de ales.
    Aici angajatorii nu gandesc in termen de acordare de sanse. Ei sunt foarte pragmatici si gandesc asa: imi va aduce omul asta maxim de profit cu minim de cheltuieli? Daca da, il iau. Daca nu, caut altul. Mai ales acum cand e piata plina.
    Practic tu trebuie sa iti pui avantajele pe hartie si sa te gandesti la toate lucrurile care te fac pe tine angajatul ideal, toate atuurile pe care le ai in domeniul tau, si sa te "vinzi" in cea mai buna lumina.
    In conditiile actuale, sansele ca un angajator sa treaca prin toate birocratia pe care o implica acordarea unui permis de munca sunt mult, mult mai mici decat in 2007, cand inca era "boom" economic. Dar o vorba englezeasca spune "where there's a will, there's a way" deci bafta multa! Sfaturi concrete privind situatia voastra nu prea pot sa va dau, ca nu sunt in domeniu si n-as sti spre ce sa va indrum.
    Inca o chestie. NU va ganditi sa munciti la negru! Va veti blestema zilele - au fost cazuri de oameni care nu si-au primit banii cu lunile, au ajuns in strada, nu aveau nici macar bani sa se intoarca in Romania. Chiar nu luati in considerare o astfel de optiune. Mai bine se face unul dintre voi self-employed si celalalt, cel mai "angajabil," obtine blue card de dependent si incepeti asa. Uitati-va pe forum la optiunea asta.

13. ana manole

ana manole New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua din nou!

Draga Glissando!
    Ai inteles exact intrebarea mea si iti multumesc pt.raspuns. Probabil ca o sa ne orientam spre self employed in cazul acesta si speram sa ne descurcam.
    Draga Albea!
    Nu ma ingrijoreaza faptul ca o sa ne controleze in portbagaj,ma gindeam doar la ce reactie ar putea avea vamesul cind o sa gaseasca o plapuma.
    Si daca-i place?Si daca imi ia plapuma si tigaia preferata? Eu ce-o sa fac in cazul asta???
    In alta ordine de idei ,daca stii concret o camera de inchiriat ,nu ma supar.
    Va multumesc tuturor!

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    stati linistiti ca nu se uita nimeni la paturi, perne, oale, tigai. chiar e bine sa veniti cu ele daca puteti sa nu incepeti intai sa mergeti la cumparaturi.
    ei se uita dupa alcool si tigari in special.
    pt camere www.spareroom.co.uk, mai sunt si gumtree samd.

15. ana manole

ana manole New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor!

Draga Sapanta!

Esti de milioane !!! Daca mai ai si alte sugestii ,Elibereaza-le. Nu te sfii .Orice idee in plus pt. noi conteaza.

Mii de multumiri!!
    O seara buna tuturor!!

16. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Sa aveti bani la voi! Cat de multi!
    Ideal ar fi ca doar unul dintre voi sa faca primul pas. Dupa cateva luni, asta daca totul v-a fi Ok, va reuniti.
    Alegerea va apartine! Dar si riscurile!

17. Marry

Marry New Member

Trophy Points:
    0
    Spune-mi te rog daca am statut de SE ca si cleaner pot lucra si ca asistenta atata timp cat declar toate veniturile?Pot avea probleme in cazul unui control?

18. ana manole

ana manole New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor!!
    Scuze pt. disparitie, dar am fost pe drumuri. Tocmai ne-am mutat in Birmingham si in sfirsit avem internet. Pe scurt : am ajuns aici pe 26/07 si ne-am cazat la un hotel in Wolverhampton.Am inceput sa cautam casa si pe 30/07 ne-am mutat in Edgbaston .Am vazut in jur de 15 case (share -studio) si am optat pt. un studio care de fapt arata ca un 2 camere doar ca bucataria e mica, chiria este 360 (fara bill-uri) ,scumpa dar cel putin avem baia noastra. Apropo : nu a cerut nimeni chiria pe 6 luni ,am platit 1luna depozit+1luna chiria in avans .
    Urmatorul pas a fost deschiderea unui cont in banca ,dupa mai multe cautari am reusit la Santander cu pasaportul +contract de casa (30 minute),restul bancilor cer: bill-uri pe numele tau ,dovada income...si dureaza 74 zile lucratoare (loyds).
    Bineinteles ca in drumurile noastre ne-am uitat dupa anunturi pt. munca dar nu am vazut mai nimic : barber si hair stylist ,chestii la care nu ne pricepem. Am uitat sa va spun ca plapuma si tigaia mea au trecut in UK.fara probleme, nici macar nu s-au uitat la noi.
    Draga Mutu, aveai dreptate cu banii, numai ca daca aveam multi ,stateam acasa si-i numaram. In Uk.este scump, tot ce costa in restul Europei 1euro aici costa 1 pound.
    Acum ca ne-am aranjat oarecum, de maine cautam serios de munca. Aveti idee de unde am putea incepe ? Job center?
    A schimbat cineva permisul de conducere prin DVLA inainte de 185 de zile de stat in UK. ?
    Stie cineva cursuri NVQ acreditate UKBA in Birmingham ?
    Exista undeva o lista a meseriilor pe care le poti face ca self employed ?
    Deocamdata ne oprim aici cu intrebarile si multumim frumos pt.toate raspunsurile.
    O zi buna tuturor!!!

Share This Page