13.8 C
London
Monday, October 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Informatii deschidere afacere in UK ( Salon Tatuaje )

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by GcGabriel, Sep 15, 2011.

1. GcGabriel

GcGabriel New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor ! Aceste este primul meu post pe forum sper sa nu gresesc rubrica in care trebuia postata aceasta problema .
    In primul rand , va felicit pentru informatiile prezente pe forum chiar faceti o treaba buna . Numele meu este Goga Costinel Gabriel , am 19 ani si momentan locuiesc in Cartaya,Huelva,Spania .
    Din ce am citit prin posturile prezentate aici am cules ceva informatii insa tot nu sunt lamurit complet , sunt si multe notiuni care nu mi le insusesc inca .
    Intrebarea mea suna cam asa , daca este prima oara cand ajung in UK , de ce am nevoie pentru a deschide un salon de tatuaje , ma gandesc ca ar trebuie un Ltd. , insa ce acte imi trbuie premergator.
    Un anumit permis de munca ceva de genul asta si cum se obtine . Pentru a deschide un Ltd. mi-am facut o idee . Daca mai are cineva idee in domeniul acesta de activitate ce aprobari mai sunt necesare si eventuale detalii legate despre acestea .
    Sper ca am fost destul de concis in ce informatii am nevoie , astept un raspuns , daca aveti anumite nelamuriri intrebati si o sa revin cu detalii , multumesc frumos . O zi buna !

2. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Nu le am cu deschisul de afaceri, insa sunt o impatimita a tatuajelor asa ca incerc sa te ajut cum pot.

http://uk.answers.yahoo.com/question/in ... 218AAokQKs

http://www.ehow.co.uk/how_5378008_start ... -shop.html

Mai mult de atat nu stiu, poate isi mai dau cu parerea cei mai avizati.

Mult succes si sa iti faci reclama :)

3. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai nevoie de nici un act ca sa deschizi o firma. Aici nu esti in Romania sa te duci cu o valiza de acte sa iti faci o firma. Totul se face fie direct pe site-ul Companies House, fie iti cumperi o firma gata facuta.

Ai nevoie de un spatiu comercial (desi am vazut pe unii ca au si standuri in piata) si de asemenea sa iti ei asigurare (asta dupa ce iti faci firma) de public liability insurance.

E posibil insa sa ai nevoie de ceva calificari, de exemplu nu oricine poate sa faca tratamente cosmetice, de asta sunt sigur, iar cum tatuajele sunt tot pe acolo...

Succes!

4. GcGabriel

GcGabriel New Member

Trophy Points:
    0
    Deci nu as avea nevoie de vreun gen de card ( ex:blue ) ca sa deschid firma ? MUltumesc mult pentru lamuriri sti vreun site unde pot gasi ceva legat de aprobarile necesare , eu am un curs facut pentru asa ceva insa nu stiu cat de valabil este in uk , la legislatia romana nu ar fi vreo problema cu acel curs insa nu stiu in uk .

5. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, nu ai nevoie. Blue card iti da drept de munca. Nu cred ca ai nevoie nici macar de Yellow Card, dar sa ma corecteze cei care stiu mai multe daca gresesc.

Nu stiu exact de ce ai nevoie dar te-as sfatui sa intri pe www.businesslink.gov.uk si sa cauti acolo, eventual sa ii contactezi. Sau fa-ti cont pe www.ukbusinessforums.com si intreaba acolo. Ultimul site este un website de discutii pentru cei care au afacerea lor (nu neaparat romani), poate ai norocul sa fi sfatuit de cineva. Sau pur si simplu cauta pe Google.

6. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    eu mi-am deschis luna trecuta o firma in UK
    Nu am avut nevoie de cat de 2 acte de identitate (am folosit CI si permis de conducere) si o dovada de adresa (aici am folosit facutra de la council tax), firma a fost gata in 2 ore
    nu a fost nevoie de calificari sau dovezi de calificare ptr ce fac eu.
    la banca, totusi, a trebuit sa merg cu un plan de afaceri, in idee sa le explic ce vreau sa fac, ce am facut si care sunt perspectivele.
    Totusi o sa ai nevoie dupa sa iti faci NINo ptr ca o sa trebuiasca sa platesti contributiile si asigurarea respectiva "public liability" in cazul tau mai mult ca sigur o sa fie nevoie sa o faci ptr ca lucrezi direct cu oameni.
    In rest nu stiu ce sa-ti mai zic, cazul tau e mai particular si banuiesc ca o sa ai nevoie de niste cursuri gen asistenti medicali (banuiesc ca pricepi idea, nu stiu cum le zice exact).
    e bine totusi sa cauti si si enterprise support, sunt fundatii sau asociatii care se ocupa special de persoane care vor sa deschida o afacere si ei te vor indruma pas cu pas ce ai de facut.
    eu am apelat la o asociatie de genul si ei se ocupa personal de toata instruirea mea, gratuit, in idee sa intelegi fac lucrurile astea gratuite ptr ca tu daca ai succes cu afacerea aduci bani la bugetul statului si evident contribui la dezvoltar.

7. GcGabriel

GcGabriel New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspuns am cam prins ideea referitor la ce am de facut o sa ma interesez si de ce ai zis tu legat de acele firme de asistenta , multumesc tuturor pentru raspunsuri .

Share This Page