-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Info Au Pair

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by lauram, Aug 29, 2010.

1. byfishbone

byfishbone New Member

Trophy Points:
    0
    aaa,si am mai vrut sa intreb,ca de ce iti cere sa fi necasatorita?poate e o intrebare prosteasca ,sar chiar vreau sa stiu...astept raspuns..merci!

2. Teo.S

Teo.S New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, am si eu o intrebare care presupun ca intra in categoria asta,poate e un pic penibila. in aprilie fac un an de cand am AWC ( k si aupair) in nov plec de la familia actuala, as putea sa devin carer la o batrana pe acelasi AWC? Adica sa merg la HO ma inregistrez pt un nou AWC in 30 de zile insa sa nu pierd timpul cumulat pana in prezent pe AWC. Multumesc

3. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    AWC este dat pt un singur angajator. Schimband angajatorul tb sa aplici pt alt AWC.

4. Teo.S

Teo.S New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles asta insa ce am spicuit de pe site este k daca schimbi familia si in 30 de zile obtii alt AWC prin progr la Croydon, nu pierzi timpul cumulat pana in momemntul respectiv. Dar daca eu schimb AWC-ul in 30 de zile iar din aupair devin carer? Teoretic e tot 12 luni de continuous work dar practic e altceva decat cu ce am inceput. Sorry daca e intrebare stupida dar familia la care sunt asa m-a facut sa mi se acreasca de viata de aupair, chiar nu mai am puterea sa ma duc la o noua familie k aupair.

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nu toate familiile sunt la fel.
    banuiesc ca tu faci un an in 2012, nu?
    daca tot te-ai hotarat sa pleci in noiembrie, iti poti cauta de acum o familie, sa ai timp.
    De preferat sa aiba doar 1 copil, e mai usor pt tine.
    Nervi de otel si multa bafta!

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, din cate stiu eu, sunt doua feluri de au-pair. Care locuiesc cu familia, si a doua categorie care pot sta in alta parte (au-pair live-out), asta e din ce am vazut la oferte de munca. cei in domeniu poate stiu mai bine!
    in legtura cu casatoria, asta e un program destinat tinerilor care vor sa faca schimb cultural, sa invete o limba straina mai bine.
    Un au-pair nu trebuie sa aiba dependenti (avandu-i, automant va vrea sa-i aduca cu ea -sssst- , sau cealalta varianta e greu de crezut ca poate sta un an fara ei/el/ea.

7. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    vezi ca este o mare diferenta intre au-pair si carer atunci cand le declari celor de la HO. Ca au-pair poti obtine AWC, dar ca si carer din ce stiu eu tb sa ai YC ca self-employed sau AWC ca angajat care este ffff greu de obtinut pt ca angajatorul tb sa ceara intai work permit pt tine.

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    sau YC ca student cu NVQ in health care

9. cristina_alexa

cristina_alexa New Member

Trophy Points:
    0
    Teo.S, poti incerca sa ceri AWC ca si au-pair, si sa lucrezi ca si au-pair pt d-na respectiva. Nu e neaparat necesar sa ai grija de copii, important e sa fi intr-o familie vorbitoare de limba engleza, sa muncesti orele de au pair(25 hpw..in fine stim cu totii ca in ultima vreme, practic, nimeni nu mai respecta treaba asta de 5 ore pe zi sau 25 pe saptamana).
    Iti spun sigur, acum cateva luni bune , eram si eu hotarata sa schimb familia pentru un cuplu "mai in varsta", fara copii care doreau numai 25 de ore de curatenie, si cautau pe cineva pe post de au-pair. Mai nelamaurita eu de felulu meu, am trimis un mail la UKBA, si am explicat situatia...si mi-au raspuns ca nu e necesar ca familia sa aibe copii. Daca reusesc sa mai gasesc e-mailul lor o sa il postez, mai tarziu.
    Cred ca totul depinde daca poti vb cu d-na respectiva si explica situatia, sa iti faca o scrisoare din momentul in care te duci la ea, banuiesc ca imediat ce renunti la familia de acum, nu o sa fie nici o pb , chiar daca nu prinzi programare in urmatoarele 30 de zile. Un prieten, membru al forumului si el, pacat ca a reuntat sa mai posteze, a schimbat 3 familii, fara intrerupere de o zi, insa cardurile ii erau datate cu distanta mai mare de 30 de zile, a aplicat pt BC la 12 luni dupa ce a primit primul pink ,si a luat Bc fara probleme. Sper ca are sens ce am scris, sunt putin grabita ..maine e ziua cea mare pt mine:D(programare la Croydon pt Blue:)...bafta multa!

10. monyca_petrenciuc

monyca_petrenciuc New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Eu sunt au pair in londra, cunosc pe cineva de aici care are o agentie de recrutare.
    Tu nu trebuie sa platesti nimik, trebuie doar sa contactezi firma.
    Daca esti interesata, pls replay!

11. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

monyca daca tot ai venit prin firma si o mai si recomanzi, cum de nu ai tu acte?

12. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    cristina_alexa.....da-mi si mie te rog frumos o adresa de e-mail unde pot primi un raspuns concret de la UKBA, toate adresele la care am trimis mail pana acum mi-au dat cu failure sau am primit inapoi tot felul de linkuri....
    multumesc frumos!

ramona

13. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara tuturor!

marti am programare la croydon pt un nou AWC, avand in vedere ca am schimbat familia.
    intrebarea mea este cu ce documente trebuie sa ma prezint?
    eu am urmatoarele documente:
    scrisoare de recomandare de la prima familie pentru perioada 16nov2010 - 17iunie2011
    scrisoare de invitatie de la actuala familie in care au precizat ca voi incepe sa lucrez cu ei imediat ce voi obtine AWC-ul
    contract de la actuala familie cu data de incepere 13iulie 2011
    formular BR3
    vechiul AWC
    poze
    pasaport/carte de identitate

mai am cumva nevoie de altceva?

si in conditiile date sper sa fie ok sa pot aplica pt blue card in decembrie.
    ma puteti ajuta cu o adresa de e-mail pt UKBA unde pot primi un raspuns concret de la ei,va rog? toate adresele pe care le-am gasit pana acum mi-au dat failure sau am primit doar o insiruire de linkuri; vreau sa le adresez o intrebare si sa primesc un raspuns concret din partea lor

multumesc anticipat

ramona

14. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    poti incerca la tel : 01142074074 (insista dk nu prinzi fir din prima)

15. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    stiu ca ii pot suna,dar as prefera sa-i contactez prin e-mail sa am un raspuns de la ei negru pe alb.....daca ceva merge gresit sa am dovada,ca le-am cerut ajutorul si sfatul lor

16. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    e posibil sa nu raspunda nimeni la e-mail, sper sa ma insel
    telefoanele lor sunt ascultate, asa ca noteaza numele functionarului cu care vb, ora, si data.
    si apoi mai da inca un telefon si pune aceeasi intrebare, vezi ce raspuns primesti.
    E doar o idee!

17. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    ok...multumesc de idee
    multa sanaate si bafta!

18. cristina_alexa

cristina_alexa New Member

Trophy Points:
    0
    BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk, Rammy.., mie mi s-a raspuns de fiecare data, cel tarziu a doua zi dupa ce le-am trimis mail.
    Referitor la un nou AWC, cred ca ai tot ce e nevoie, asa ca nu-ti fa probleme. Bafta multa!

19. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc frumos cristina_alexa
    sanatate si bafta multa!

20. Alinah

Alinah New Member

Trophy Points:
    0
    Re: au pair

Buna Madalina ,

Aceeasi nedumerire o am si eu. Tu ai reusit sa afli raspunsul?
    Eu intr-o sapt ma mut la o alta familie si ma streseaza pt ca nu am cum sa primesc actele inapoi in 30 de zile si nu stiu ce sa fac.

Share This Page