18.8 C
London
Wednesday, July 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

in ce oras clima este mai blanda

Discussion in 'IN ZONA TA' started by bianca22, Sep 2, 2012.

1. bianca22

bianca22 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, as dori sa stiu care dintre urmatoarele orase au o clima blanda, nu ploua f.mult si este mai linistit (in sensul de sigur):
    Portsmouth, Southampton, Bournemouth.
    Fiica mea are astm si medicul ne-a recomandat sa nu stam in orase reci si umede ca Londra (era destinatia noastra in urma cu cateva luni).
    Asa ca as ruga cunoscatorii sa-mi dea o mana de ajutor si daca nu cer f. mult as vrea ca in acest oras sa existe si sanse de a gasi de munca, sa nu fie primul in topul oraselor cu cea mai mare rata a somajului.
    Eu m-as inclina catre Southampton. Orice alte sugestii sant bine venite.
    Va multumesc!

2. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Wikipedia este siteul informativ statistic, enciclopedic si sigur. Nu Romanionline. De unde sa stie cineva caracteristicile unor orase, din punctele de vedere cerute de tine???Eu daca te intreb aceste lucruri despre 3 orase din Ro, poti sa imi raspunzi fara a cerceta?.
    Si astfel ne intoarcem ....nu spre google...ca detaliile ar fi prea vaste ... Ci spre Wikipedia, unde informatiile sunt mai concrete.
    Spor la studiu.
    In Londra, sunt statistic, nai putine zile cu ploaie intr-un an, decat la Roma.

Tapatalk / Galaxy S2

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Hai să-i propunem lui Adi să închidă forumul că oricum toate informațiile se găsesc pe google/wiki, nu?

4. bianca22

bianca22 New Member

Trophy Points:
    0
    :))))))

5. bianca22

bianca22 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg ce problema ai cu intrebarea mea...cineva care a locuit sau a vizitat aceste orase poate sa-si spuna parerea fara nici o problema si daca ai citit ceea ce am spus (ma inclin spre Southampton), este pentru ca am "studiat" Wikipedia .Se pare ca am gresit cerand o parere in acest forum.Imi cer scuze pentru deranj.
    P.S.
    Daca tu m-ai intreba acelasi lucru despre 3 orase din Spania eu as putea sa-ti raspund.

6. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg ce problema ai si tu....ai intrebat, am raspuns.

Tapatalk / Galaxy S2

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Problema voastra nu este orasul, ci tara in care sa va stabiliti. In UK este vreme umeda si racoroasa PESTE TOT. Britanicii cu problleme de acest gen pleaca in Spania.

8. bianca22

bianca22 New Member

Trophy Points:
    0
    Stim ca englezii vin aici, e plin litoralul de ei si de nemti insa vin in vacanta nu la munca. Este imposibil sa mai gasesti ceva de lucru intr-o tara in care somajul a ajuns la 25% iar Italia, Portugalia, Grecia (tari calde) sant la fel de rau ca Spania.
    In tarile nordice limba este o bariera importanta asa ca nu avem alte optiuni.
    Multumesc pentru raspuns.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu nu am astm dar, am o rinita cronica , care ma tine pe Bixtonim de cca 25 de ani... -plans2- -plans2- -plans2-

De cand am venit aici (in UK) folosesc mult mai sporadic ar, tot folosesc.

Ideea este ca, nu ar trebui ca, intr-o tara insulara ca UK, sa cauti ceva neaparat la malul marii.
    Dar, daca aveti ceva sanse de ajuns, se merita, daca intrati in legalitate, tot ce va insemna tratamentul copilului va fi gratis,
    plus ca, in timp, se poate vindeca de tot!

Bun venit pe forum, ignora eventual comentariile mai...acide, este un forum doar, toata lumea isi poate da cu parerea!

Multa bafta in orice va hotarati!

10. bianca22

bianca22 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pentru raspuns...pe noi nu ne afecteaza restrictiile de munca din UK pentru ca sotul meu este spaniol. Imi spui ca nu ar trebui sa caut neaparat ceva pe malul marii, ai putea sa fii mai explicit? Eu credeam ca in sud vremea va fi mai calda...unde am mai putea merge? Multumesc din nou pentru amabilitate!

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    well, daca nu aveti restrictii va puteti orienta practic oriunde.
    Dar, daca v-ati hotarat deja sa evitati Londra,
    ramaneti pe aceasta idee.

Londra este foarte aglomerata , adevarat ca se gaseste mai rapid de munca dar, este mai scumpa/etc/etc.

Sunt multe aspecte de luat in considerare.

Se spune ca in UK nu exista nici un punct in care sa fii mai departe de doua ore /doua ore jumatate de condus pana la...malul marii!

Vezi ca sunt discutii nenumarate pe forum despre locatii/job-uri/cheltuieli/copii, incearca sa intri, incet incet sa vezi ce si cum.

Sunt orase sudice unde chiriile sunt mai scumpe decat unele orase mai la nord, si tot asa.

Sunt multe variabile, de la eventualul buget, la ce stiti sa faceti.

Sa nu mai zic ca, banuind ca prima prioritate este copilul, trebuie sa va orientati si la scoala, sunt topice si despre asa ceva.

Per total, starea de sanatate a lui ala micu', ar trebui sa vina pe un plan secund, vizavi de locul unde va mutati in UK, caci diferentele nu sunt majore (climatic ma refer).
    Bafta!

12. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu am stat in Portsmouth aproape un an.
    Mi s-a parut un oras primitor cu vremea extrem de blanda pentru "reputatia" pe care o are Marea Britanie in general.
    Tin minte ca in luna mai mergeam deja la plaja. Oamenii mi-au parut super, iar romanii din zona spuneau ca Southampton e putin mai "rasist".
    De asemenea, in Portsmouth, romanii reprezinta (neoficial, fireste) peste 1% din populatie, eu estimez ca undeva la 2%.

As putea sa iti recomand chiar Hayling Island daca iti place linistea, dar locurile de munca sunt mai limitate, populatia fiind foarte mica.
    Asa, despre locurile de munca: probabil ca peste tot, nu cred ca rata somajului e mai ridicata sau mai scazuta in vreuna din aceste zone fata de restul Angliei.

13. bianca22

bianca22 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Dromaderu si Dan,incepusem sa cred ca doar Wikipedia ma mai poate ajuta! :))
    O sa va urmaz sfaturile!
    Va doresc tuturor o seara placuta si o saptamana extraordinara!

14. maria_s

maria_s New Member

Trophy Points:
    0
    Adi Pc sa te intreb ceva : tu nu ai pus nici o intrebare pe acest forum ? -wow- niciodata? daca da ti s-a raspuns asa cum i-ai raspuns tu doamnei? iarta-ma ca intervin dar am deschis subiectul ca ma intereseaza si pe mine exact acest aspect . Daca sunt binevoitori care au informatii de ce sa nu le impartaseasca si cu altii . Daca ne apucam de cautat pe Wikipedia nu mai socializam deloc ? Nu mai vorbim cu oameni doar cu computere?
    Nu te supara pe mine dar si mie mi se pare ca esti cam agitat -trist- si nervos , oare cine cu ce ti-a gresit ?

Ceilalti multumesc pentru info chiar le-am gasit utile .

15. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Cat de difwrita ar putea fi clima intre 3 orase la mai putin de 50km intre ele de la est la vest pe coasta? Nu sunt factori majori intre ele care sa influenteze clima.

Share This Page