15.5 C
London
Wednesday, June 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

In ce domenii poti/nu poti fi Self Employed?

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by pituca, Mar 22, 2012.

1. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,
    Sunt nou in UK si...cum sunt probleme cu programarile la Croydon as vrea sa ma fac Self Employed. Nu am gasit nicaieri care sunt domeniile in care poti activa ca SE. As vrea sa imi spuneti din experienta voastra, cei care sunteti SE, daca ati vrut sa desfasurati vreo activitate anume si nu ati putut din cauza acestui statut. Eu as vrea sa lucrez in Hospitality, Food Industry sau Retail si nu stiu daca sa pierd sau nu timpul sa caut joburi in aceste domenii.
    De exemplu as propune sa scrie fiecare:
    -SE POATE: X, Y, Z domenii/meserii
    -NU SE POATE: A, B, C domenii/meserii
    Astept cu mare interes raspunsurile voastre!

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,
    Am refacut tutorialul despre Self Employed pe site.
    Poate te lamureste: http://www.romani-online.co.uk/statutul ... oyed-in-uk

De principiu, SE este echivalentul PFA-ului in Romania. Poti face orice, dar nu poti fi angajat. Prestezi servicii ca subcontractor sau iti vezi de afacerea ta.

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu esista "nu se poate". Poti sa faci orice doresti, cu conditia sa fie legal.

4. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc!
    M-am mai luminat putin. Nu imi este clar urmatorul lucru: sa zicem ca ma angajez ca ajutor de bucatar la un restaurant cu statutul de Self Employed (in ideea in care conving angajatorul bineinteles), am un anumit program, anumite sarcini de indeplinit, practic sunt ca si un angajat nu? Tai cate o factura pe saptamana, imi incasez banii pe factura (in locul fluturasului de salariu).
    Am citit linkul trimis de Dan si scrie cam asa:
    "De retinut este faptul ca, spre deosebire de alte tari, autoritatile din Marea Britanie iau foarte in serios problema muncii la negru, iar in cazul in care un angajat permanent va fi descoperit ca foloseste statutul de "self employed" va fi amendat, iar firma care l-a angajat va fi de asemenea sanctionata"
    AICI ESTE PROBLEMA!!!
    Este foarte interpretabil. Eu inteleg ca nu poti desfasura chiar tot felul de activitati, cum ar fi: casier la un magazin, receptioner la un hotel, barman intr-o cafenea, etc. Ca si SE ai contractat o lucrare, ai terminat-o, ai emis factura, ai incasat banii si...mai departe la urmatorul client. Pe cand ca si casier sau receptioner (exemple date la intamplare) nu e chiar asa.
    Eu vreau sa lucrez ca si SE pana imi rezolv cu Yellow Cardul. Cum le-as putea explica organelor de control ca eu lucrez acolo ca si Self Employed? M-ar ajuta sa semnez un contract cu "angajatorul"pe o perioada de 6 luni de exemplu?

Sper ca am fost destul de explicit (nu as vrea sa fac vreun pas gresit si sa fiu sanctionat in vreun fel).
    Astept cu mare interes opiniile voastre.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Poti lucra, dar trebuie sa inchei un contract de prestari servicii (CONTRACT FOR SERVICES), sa nu accepti payslips, dar sa eliberezi facturi in care sa ai trecut UTR/TAX REFERENCE, pe baza caruia sa poti fi platit.

Eu momentan am si niste ore la un tuition centre si le-am refuzat contractul pentru ca era employment contract.

Nu trebuie sa fii platit pe baza NI, ci pe baza tax reference.

In contract tre' sa se mentioneze ca prestezi servicii in regim de colaborare/contractare
    nu ai dreptul la concediu platit
    esti responsabil pentru plata propriilor taxe si impozite, inclusiv NI contributions
    ai propriul contabil sau un registru de venituri si cheltuieli
    lucrezi cu instrumente proprii si ai chitante pt. achizitionarea lor (de ex. eu am manuale, dictionare, resurse electronice in laptop-ul propriu, dar nu pot sa cumpar tabla de scris, de pilda)
    Un chef ar putea avea un set de cutite, o baioneta de carne, un ciocan pentru snitele etc.

6. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspun Rebeca.
    Daca abia acum vreau sa devin Self Employed si nu am UTR/TAX REFERENCE ce trec pe factura? Din cate stiu UTR se obtine abia cand te inregistrezi la HMRC ca Self Employed. Sau atunci cand sun sa le spun ca am inceput activitatea de Self Employed imi dau si UTR? (am atatea informatii in cap, ca am inceput sa le incurc -nu-stiu- )

Share This Page