9.5 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Impozit

Discussion in 'EMIGRARE' started by MihaiRedDawn, Oct 23, 2012.

1. MihaiRedDawn

MihaiRedDawn New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare

Am venit in UK pe post de carer luna asta (prin intermediul agentiei Maraly din Cluj , care au fost f seriosi) in Folkestone ,Kent .

Si lucrez pe 6,15 pound pe ora , 12 ore pe zi ,4 zile pe saptamana. As vrea sa va intreb daca stiti , cat la suta e impozitul pe venit , sau cum se calculeaza ?

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Esti angajat sau self employed?

3. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Te poti considera un om fericit... in UK nu exista impozit !!! Aici exista doar taxe... cu cat castigi mai mult, cu atat platesti mai mult.

4. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    In Uk se plateste obligatoriu, din salariu, doua feluri de taxe:

PAYE (impozit pe venituri) - aprox 20%, dar se plateste in functie de codul de taxe pe care il primesti. Ar fi indicat, daca esti nou si te-a angajat cu 810L W1/M1(care ete un cod temporar) sa suni la taxe si impozite pentru ca ti se va acorda un alt cod si poti primi inapoi taxele paltite in plus.

Asa cum zicea Vali mai sus, in Uk este o limita pana la nu se platesc taxe si care ti se acorda lunar, dar sunt multe variate de lucru si nu toate firmle o acorda de la inceput. Totul depinde de codul de taxe.

NIN (asigurari sociale) - 12%

http://www.hmrc.gov.uk/helpsheets/e12.pdf

5. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    mii de scuze pt OT, voiam doar sa urez "welcome back"!! lui Costoboc -dans-
    S-a simtit lipsa ta pe forum!!!

6. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0
    O intrebare as formula si eu..........sotia lucreaza pe minim ( 6.08/h ) iar din a treia luna au inceput sa ii opreasca pe langa nin si paye.......intrebarea ar fi ; este normal ca la 1660 lire castigati ( lucreaza foarte multe ore ) sa ii opreasca 129 lire nin si 208 lire paye.
    Mie mi se pare foarte mult , 337 lire. Voi ce spuneti, este normal ?
    Intradevar , am verificat payslip si are codul 810 L 230 ( nu stiu daca este temporar s au nu deoarece nu are terminatia care a scris-o costoboc ) dar daca sun la ei cum spuneti voi sa ii schimbe codul nu trebuie sa aiba si o motivatie ?
    Asa ma gandesc , nu stiu , intreb si eu?
    Multumesc anticipat.

7. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    In 8 cazuri din 10 codul alocat este cel corect, in special daca nu esti la primul loc de munca. Situatia se schimba la cei care sunt incepatori si raspunsul meu viza in primul rand aceasta categorie.

Ca sa ceri verificarea/schimbarea codului trebuie sa detii cel putin un formular P45(de la ultimul loc de munca) sau P60 (pentru cei ce sunt la primul loc de munca). Multi angajatori nu se deranjeaza sa trimita la timp formularele si asa ajunge sa se foloseasca coduri incorecte.

Tel este 0845 3000627 (pentru tax code) la care trebuie sunat sau pentru orice alta intrebare legata de salariu 01 773 717 341.

Daca codul nu are terminatia data de mine nu este temporar. W1/M1 - inseaman week 1/ month 1, si asta inseamana ca nu cumuleaza monthly allowance (acea suma neimpozitabila). Prea multe amanunte cateodata strica!

Ca sa-ti verifici taxele, foloseste link de mai jos (ultimul rand).
    http://www.hmrc.gov.uk/calcs/paye.htm

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    P46, nu P60

Semnătură!

9. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page