7.7 C
London
Friday, December 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

*Important!!!* Ghid pentru nou venitii in UK.

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Mutu, Apr 15, 2011.

1. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Saru'mana sefu!

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ma confunzi, io nu sunt sefu'. Io dau cu sapa :))))))

3. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Te facem noi sef, atunci. Vrei, nu vrei, te-ai procopsit cu noi pe cap.

Succes la dat cu "mapa".

4. ionut.c

ionut.c New Member

Trophy Points:
    0
    The 'lass' nu stiam ca este acceptat...hmm interesting:) Ma gandeam ca 'sir' ar fi ok, doar ca aveam unele mici rezerve pentru ca asa te adresezi si domnilor cu "titluri".
    Mr. cred c-am sa incerc sa-l evit,totusi, pentru ca l-am intalnit in situatii in care era folosit cu un ton ironic...Multumesc mult pentru clarificare:) take care

5. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    As vrea sa va cer parerea despre o noua pagina, un ghid pentru cei care nu au ajuns inca in UK, dar au auzit ca "e bine" si vor sa faca primul pas.

http://www.romani-online.co.uk/inainte-sa-ajungi-in-uk/

Daca aveti bunavointa, astept critici, corecturi, completari, etc.

Multumesc

6. miruna_22

miruna_22 New Member

Trophy Points:
    0
    Realist, scurt si la obiect. <<English style>>

Nimic de obiectat.

Diana N.

7. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Am reusit sa citesc aceasta pagina si totodata sa accesez si link-urile adaugate. -da-da-

Este bine venita initiativa si sper sa fie si "citita" . -da-da-

Avand bunavointa(cum scriai tu mai sus -hipno- ) am descoperit mici "probleme" pe care le voi scrie si atasa cateva print screen-uri,ca sa poti vedea unde trebuie facute modificarile. -ras4-

1. Incep cu linkul catre "drept de munca" unde se repeta o fraza de 2 ori(nu c-ar fi prea important,dar daca tot am zarit-o... -ras2- )

2. Link-ul catre "self employed" unde se repeta de mai multe ori un text,conform caruia se elibereaza "temporary NINo".

3. Referitor la "obtinerea licentei de private hire",topic initiat de utilizatorul albea(thanks)si datorita caruia cei interesati au toate detaliile cu privire la aceasta meserie,am de facut o remarca: prima postare relateaza cum poti obtine aceasta licenta,insa doar pentru cei care sunt in Londra. Asadar,sugestia pe care o am este urmatoarea: sa se faca o completare in aceasi postare(prima) in care sa se specifice ca regulile/examenele sunt diferite in alte zone/orase si ca se pot afla toate aceste detalii ,accesand site-urile consiliilor locale.

In nici un caz nu doresc sa se interpreteze altceva,decat sugestia de a informa pana la capat cititorul. -ras4-

Cam atat... -limba-

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Multumesc, o sa corectez unde este nevoie, cand aflu cum :)

9. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0

Ei,nu trebuie sa corectezi chiar tu -hipno- .Sunt sigura ca aveti o echipa foarte buna si nu va "impiedicati" tocmai de umila mea interventie. -da-da-

In sfarsit,am uitat sa -multumesc- si sa te felicit pentru editarea acestui ghid !

-bravo- -cu-bine-

10. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Salut si eu acest topic / ghid... drept dovada l-am postat deja pe peretele de Facebook de aproximativ acum 2 ore... (am distribuit de fapt, stirea aparuta pe Romani-Online - Facebook) -bravo-

Good luck -hipno-

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Poate ar trebui selectionate cateva idei esentiale despre "cum alegem orasul?" de pe topicul cu acelasi nume... dau link mai jos... sau eventual se poate face trimitere / link si catre acest topic... -nu-stiu- Consider ca acolo sunt cateva informatii importante... bine de luat in calcul (inainte), de catre oricine doreste sa vina aici... -asa-asa-

http://www.romani-online.co.uk/forum/di ... ge-2#72048

12. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Felicit intiativa!

E bine sa analizezi inainte de a face marele pas. Eu mai am 3 saptamani pana cand voi veni in UK si fac sapaturi de peste un an. Chiar si asa sunt sigura ca sunt inca multe lucruri care nu le-am gandit si voi mai avea 'surprize'; insa un om informat nu se sperie asa usor; stie de unde sa apuce problema si va gasi o rezolvare.

In ceea ce priveste corectura, as avea o sugestie legata de exprimare :
    Acum este:
    'In primul rand ar trebui sa stii ca romanii au reguli speciale pentru a putea munci in UK.'

Cred ca mai corect ar fi sa spunem: ''In primul rand ar trebui sa stii ca in UK exista reguli speciale pentru romani in ceea ce priveste dreptul de munca';
    De asemenea, la capitolul 'Care e cea mai scurta cale pentru mine de a ajunge in UK? este scris Mature Stundents in loc de students.

In ceea ce priveste informatia din ghid, as mai avea o sugestie la calculul chiriei in Uk care e mai delicata pentru cineva care nu s-a confruntat cu sistemul. E bine de stiut ca pretul chiriei pe luna se calculeza inmultind pretul chiriei pe saptamana cu 52 (numarul de saptamani intr-un an) si mai apoi impartind la 12 (luni din an): adica 45x52/12 = 195.

Probabil ca cei mai experimentati mai pot veni cu adaugiri de genul Tips&Tricks.

Numai bine,

Lu

'

13. Stephenie

Stephenie New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua . Sunt noua pe aici si vreau sa va multumesc pentru timpul pe care il dedicati pentru a scrie toate informatile necesare ..cel putin pe mine personal ma ajuta enorm. In scurt timp urmeaza sa imi parasesc patria care imi ”ofera”atat de multe posibilitati si sa vin in UK ca au-pair.Dupa ce am sa ma pun la punct cu engleza m-am gandit sa fac un curs..scoala de asistenta. Nu stiu ce sanse am deoarece am scoala profesionala 12 clase ,ultimul an al 13-lea nu l-am putut termina din motive economice (mai multe ore de munca..pe bani de nimic). Aveti ideie daca m-as putea inscrie la o curs de asistente si cam cat ar costa. Va multumesc mult.

14. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit pe forum Stephenie -ma-iubesc-

Pentru inceput iti recomand sa citesti la sectiunea STUDENT IN UK de pe forum, topic-uri legate de NVQ (National Vocational Qualification) sau Nursery courses caci raspunsul la intrebarile tale... sunt deja pe forum. Daca mai ai nelamuriri, nu ezita sa pui intrebari, pe topicul respectiv...

Lectura placuta -hipno-

15. Stephenie

Stephenie New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns! -dans-

16. AlexaS

AlexaS New Member

Trophy Points:
    0
    Cam de multa vreme aceasta postare, imi permit sa revin; se mai poate spune si"I`m alright thank you sau I can manage on my own, thank you" nu trebuie sa specifici neaparat miss.La scoli stiu ca tot timpul vei auzi Miiiiis, please, Miiiiiiiiiiis help -ras2-

Sir se foloseste la domni mai in varsta: yes Sir, Thank you Sir,May I ask you Sir? Is this allowed Sir? Madam mai putin, in schimb imediat ce stii numele doamnei se foloseste Mrs XX

17. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    E complicata treaba cu Sir & Madam(e). In cercurile medicale pe unde ma invart eu, toata lumea este egala, indiferent de rang, studii etc, fie ca se vorbeste la telefon ori "face to face". Singurele persoane cu care eu vorbesc mai "posh" sunt medicii, pe care ii apelez in general cu doctor X ori Y. In rest la barbati "mate" si la femei "love", "hun", "pet" etc. Daca au un badge in piept si nu le stiu numele, imediat aflu cum ii cheama ori ii intreb ceva de genul: "how can I call you?". O singura data o harca de asistenta mi-a zis: "you may call me Sister" X-uleasca. Toata lumea radea de ea(pe la spate...)
    In anumite locatii pentru pacienti se folosesc apelativele Mr & Mrs, insa de multe ori cei in cauza ma roaga sa-i "call by name".
    Depinde foarte mult de imprejurari, iar formulele de adresare trebuie adaptate in functie de persoana cu care vorbesti. Totusi din experienta proprie pot sa va spun ca apelativele Sir, Madame ori Ma'am, nu sunt privite prea bine de catre britanici. Mai degraba accepta Mr & Mrs. Oamenii de rand nu se dau in vant dupa formule de politete, ba chiar o sa te intrebe: "are you pulling my leg?".
    In cercurile "inalte" nu am avut acces, dar banuiesc ca e la fel.

18. AlexaS

AlexaS New Member

Trophy Points:
    0
    Daca te opreste un ofiter de politie pe strada sa prezinti documentele nu-ti va spune Mr doar dupa ce iti citeste numele, pana atunci esti un necunoscut, si-ti va spune, sorry sir could you show me your doc.?Desigur la doctor spui Dr X

19. ionut.c

ionut.c New Member

Trophy Points:
    0
    Banuiam ca e mai delicata problema, de asta am si intrebat.
    Multumesc pentru interventie. Sunt convins ca de informatia asta vor mai fi si altii interesati si ca aduce o completare ghidului.

@ Alexa, de acord cu tine, dar sunt situatii in care se impune sa folosesti un apelativ, si voiam sa evit o posibila situatie jenanta. Multumesc de asemenea pentru interventie

20. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am adaugat o pagina noua la site-ul nostru.
    Este un fel de Ghid care va arata unde sunt ghidurile :)))

Puteti face oricand sa trimiteti noii veniti pe forum sa viziteze aceasta pagina, deoarece este un cuprins al site-ului ROMANi ONLiNE

http://www.romani-online.co.uk/harta-site/ghid-site

Astept sugestii, reclamatii, corecturi.
    Multumesc

Share This Page