2.9 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

*Important!!!* Ghid pentru nou venitii in UK.

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Mutu, Apr 15, 2011.

1. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mi-as dori acest topic sa devina un fel de mini ghid - daca nu de comportare - macar de indrumare in societatea britanica.

OK! Sa incep!

-- Dupa cum stiti in UK se conduce pe partea stanga. Cum de acum incolo trebuie sa va intoarceti capul inspre dreapta inainte de a traversa strada, la fel de azi inainte trebuie sa invatati, sa acceptati si sa respectati sistemul britanic. Asta doar daca vreti sa nu dea o masina peste voi ori vreti sa alegeti o viata plina de frustrari si deceptii.
    Nu eu fac regulile, nici moderatorii , nici admin-ul, ci societate britanica, societate in care din diferite motive ati si am ajuns sa traim. Tot ce am sa va zic(scriu) este IN GENERAL, iar daca unii dintre voi ati avut altfel de experiente nu pot decat sa va compatimesc. O sa ma refer la societatea britanica folosind apelativul: "englez".

-- Cred ca dupa cum ati observat "englezii" sunt foarte politicosi. Face parte din educatia lor, face face parte din job description si eu cred ca face parte din natura lor. Au invatat lucrul asta de generatii si il fac destul de bine. Stiu ca multora li se pare ca sunt falsi. E impresia pe care o au mojoritatea in primii 2-3 ani. Noi venim dintr-o societate in care lumea a uitat sa zambeasca si cred ca e normal ca zambetul politicos sau politetea ca atare, sa ne faca neincrezatori, chiar suspiciosi. Spunand toate acestea va recomand sa raspundeti la fel. Politetea si zambetul nu costa nimic. Usile vi se vor deschide altfel. Nu aveti nimc de pierdut, doar de castigat.

-- Cereti-va scuze cand ati facut ceva gresit. Cred ca e prea mult pentru multi dintre voi. Daca e asa, destul de rau, pacatul vostru. Odata ce v-ati cerut scuze mai mult de jumatate din greseala e iertata. La fel merge si sistemul judiciar britanic. Cum credeti ca scapa atat de multi infractori fara pedepse grele? V-ati prins! Scuzele fac minuni in tara asta. N-a sa va cada "BLAZOANELE" daca va cereti scuze imediat; a gresi e omeneste. Englezul considera ca esti pe calea cea buna daca iti ceri scuze; inseamna ca-ti asumi responsabilitatea pentru greseala facuta. Face mult, ca cineva sa-ti acorde inca o sansa, in special la inceput de drum intr-o tara straina.

-- Rugati! DA!!! Nu exista in UK moment nepotrivit sa zici "Please!". Cei care sunt de cativa ani pe aceste meleaguri stiu exact la ce ma refer. Noi am uitat sa zicem: te sau va "ROG" in limba noastra. E si normal sa uiti - cand ajungi la orice ghiseu in Romania si vezi fata plictisita cu privirea acra de dupa gemulet; "te rog"-ul ti se opreste in gat ca un sambure de cireasa amara. Aici nu mai suntem pe meleagurile mioritice. Va aduceti aminte cat trebuie rugati anumiti copii sa spuna: "te rog". Nu mai fiti copii, maturizati-va si comportati-va ca niste adulti.

-- Multumiti!!! Un alt mic amanunt, dar extrem de important. Nu uitati sa spuneti "THANK YOU" pentru orice mic favor. Englezul considera "rude" sa nu i se spuna multumesc. Nu va fie frica, n-o sa rada nimeni, aici e natural sa spui multumesc pentru orice. Nu va sfiiti a folosii si alte expresii de multumire. Dar totusi atentie! Mai bine nu multumiti decat s-o faceti doar de dragul "lelii"(expresie ardeleneasca). Chiar daca englezul nu pare a fi afectat, multumirile in bataie de joc sau cele sarcastice, il afecteaza si n-o sa le uite.

-- Cereti ajutor! Sunteti incepatori sau sunteti noi intr-o institutie ori job, nu asteptati sa vi se dea totul "mura-n gura". Ask for help! Nu sunteti siguri ce sa faceti? La fel: Ask for help! Nu faceti lucrurile dupa capul vostru, s-ar putea sa va coste job-ul sau mai rau viata cuiva. In UK exista o multime te reguli si regulamente; toate trebuie respectate. Dar sa revin la ajutor... Englezul este bucuros sa ajute si o sa va ajute ori de cate ori i se cere. In general ajutorul acordat este neconditionat. Nimeni nu-ti cere favoruri daca te-a ajutat sa duci o treaba la sfarsit. E datoria voastra morala de a ajuta la randul vostru pe ceilalti.

-- Nu trageti ca nebunii la munca! Nimeni n-o sa va faca statuie! Uitati-va in stanga si-n dreapta care este ritmul si tineti pasul cu ceilalti. In UK nu exista competitia prosteasca din Romania in care trebuie sa tragi tare ca sa cresti in ochii sefilor. Chiar daca "cumva" o sa va atrageti sefii de partea voastra o sa sfarsiti in a fi marginalizati de catre colegi, dati la o parte, exclusi de pe listele party-urilor... Chiar daca suntem romani, avem nevoie si de relatii umane, relatii care se creeaza mergand odata cu curentul - nu impotriva lui.

-- Nu mergeti cu "pupaza" la sef. Pe langa faptul ca e de prost gust n-o sa va atraga simpatii. Asta nu inseamna sa nu va informati superiorii despre nereguli serioase la locul de munca. Mergeti pe cale ierarhica, cand aveti ceva de raportat, nu sariti peste seful de echipa, mergand direct la manager. S-ar putea sa va bagati in probleme serioase in viitorul apropiat.

-- Cand calatoriti nu va faceti remarcati! Tineti conversatiile intre voi pe un ton vocal cat mai jos. Nimeni nu va intelege si asta poate crea de multe ori neintelegeri sau veti atrage priviri pe sub sprancene. Nimeni nu trebuie sa stie ca doi sau mai multi romani s-au urcat in autobus, tren etc. La fel daca vorbiti la telefonul mobil, nimeni nu va opreste sa vorbiti; insa tot la fel: coborati vocea. Nimeni nu e obligat sa va asculte divagatiile legate de micul dejun sau mai stiu si eu cate se pot discuta la telefon. In unele mijloace de transport in comun o sa vedeti atentionari scrise despre ce v-am zis mai devreme. Cum? O sa ziceti... Nu putem vorbi la mobil in tren? Ba da! Puteti folosi mobilul in timpul calatoriei, insa in limita decentei.

Ar fii multe de adaugat. Sper ca cei mai vechi sa vina cu completari.

Mary74 likes this.
  2. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    super mutu, e de laudat ceeea ce ai scris desi totul este de etica si morala pacat ca uni dintre compatriotii nostri nu respecat mai nimik din acestea

3. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Multumesc!

Poate moderatorii vor sa "pin" acest post. Sunt multe de invatat si de adaugat.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

As mai adauga, pt. femei/fete -in general;

Cand cineva vi se adreseaza cu 'love', 'hun', 'honey', nu-i raspundeti cu 'I'm not your love'. Acest lucru poate atrage antipatie, iar persoana care ti se adreseaza astfel o face din simpatie, fie ca e barbat sau femeie- nu e hartuire sexuala.
    Raspundeti, asadar, cu un zambet sau 'thank you', dupa caz.

Multumesc Mutu, extrem de util.

5. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Extrem de binevenit ghidul, bravo Mutu! :)
    Te rog mult, daca mai ai timp, sa completezi ghidul cu niste sfaturi gen: unde e metroul si cum se cheama (ce scrie adica, metrou, subway, tube, underground), cit costa biletul de metrou/autobuz, cum se plateste cu cardul la pompa de benzina si tot felul de chestii pe care ar mai trebui sa le stie romanul cind ajunge acolo, ca de cum se obtine blue card mi-a ajuns! -nu-ma-uit-

6. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim mult pentru initiativa Mutu.
    Si da, are dreptate Deanna, ca un ghid complet pt. nou venit, ar fi important sa contina si niste detalii despre transportul in Londra si nu numai, sau ar fi mai bine sa deschidem un alt topic doar despre transportul in UK?

7. Smayly

Smayly New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- Ma bucura faptul de romanii care a-si mai arata interes,pentru cei care vor sa invete din greseli,niciodata nu e tarziu sa multumesti,e foarte bun ghidul de civilizatie pe care la pus Mutu,tot respectu din partea mea,sunt sugeti si idei pe care cateodata ,le uitam sau trebuie sa le cautam,desi le avem in fata noastra ,m-am documentat mult de pe site ,am asculta ce mi sa zis sa citesc si am citit cu atentie ,,acum imi dau seama,e o prostie sa vorbesti fara sa fii in tema de subiectul pe care al cauti,toate aplauzele echipei de pe acest site..-asa-asa-

8. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ma bucur pentru raspunsurile pozitive.

Despre transportul in comun sunt multe de spus(scris)... Dar nu e "rocket sience".
    Metroul se numeste Tube sau Underground, daca intrebati pe strada despre metrou ori subway lumea stie in general despre ce e vorba.
    In Londra biletele de calatorie au fost inlocuite cu Oyster Card. [​IMG]
    AICI gasiti toate informatiile necesare. In fond, ce este acest card? O cartela cu care puteti calatorii in Londra si imprejurimile ei, pe care o puteti reincarca prin sistemul TopUP sau direct debit. Se foloseste la calatoria cu metroul, autobuzul sau trenurile care circula in Londra. Nu ma intrebati de preturi, ca nu am nici o idee. Bilet de o zi parca este in jurul a 6 lire. Cei care sunt in metropola pot sa va dea mai multe detalii despre pretul calatoriilor.

In afara Londrei se circula cu trenul sau autobuzul, trenul ramanand cel mai rapid mijloc de transport intre localitati, iar autobuzul in orase - dupa taxi. Preturile la tren sunt astronomice comparativ cu Romania, ca ex: Hastings - Londra de la £19.90, pana la £41.20 un singur drum si intre £20.00 - £82.40 pentru un bilet dus intors. Preturile variaza in functie de clasa, ora etc. Distanta intre cele doua orase este in jurul a 100 Km sau ceva peste 60 de mile.

Calatoria cu autobuzul este "ceva" mai ieftina, insa poate dura de 3-4 ori mai mult. Pentru aceeasi distanta de mai sus preturile incep de la £14.30 pentru o singura calatorie.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    -wow- Mai bine va grupati cate 3-4 si luati un taxiu. D-aia spun ziarele ca e cel mai scump transport public din lume.

10. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Minunat, acum dezvolta -ras2-
    Ce vroiam eu sa spun era sa faci un ghid ca acesta: http://www.anamericaninengland.com
    Daca ai timp, of course. Ar fi super folositor sa stim de ex. si care sint cele mai cititte ziare, cel mai ieftin internet, la ce posturi tv sa ne uitam, de unde sa cumparam haleala, etc, etc.

11. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Sau mai bine-ti iei masina, ca tot ma contraziceam cu cineva din Londra care o dadea cu "sa nu-ti iei niciodata masina in Londra, mai bine iei metroul, nici in weekend nu-i buna, ca dureaza nu stiu cite ore sa iesi din oras"...ca timp are dreptate, dar ca pret cred ca iesi mai ieftin decit cu transportul in comun, right?

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Un amic de-al meu si-a luat masina anul trecut cu 750 de lire si a dat pe asigurare inca 2200 si a dat pe benzina inca 1400, toate astea intr-un an. Cred ca avea dreptate persoana respectiva. Nu este ieftin sa ai masina in Londra.

13. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Mai da ce masina si-a luat, de da atit pe asigurare?
    Oricum, pt. 54 de mile, cite sint de la Hastings la Londra, sa dai 40 de lire DE PERSOANA cu trenul, mi se pare enorm. Parca tot mai ieftina e benzina, nu? (mai ales daca e vba de 2 persoane).
    Cit despre Londra, am vazut pe pielea mea cit de greu e sa te misti cu masina, nu contest ca e mai bine s-o lasi acasa si sa iei metroul. Ma gindeam la un scuter sau o bicicleta, dar la cit ploua acolo, cred c-ar fi complicat. In plus, nu stiu unde sa pun GPSu' -ras2-

14. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0
    Daca locuiesti mai departe de zona 3 si nu lucrezi in zonele centrale,cred ca e ok sa te folosesti de masina.Daca esti obligat sa calatoresti in zona centrala cel putin de cateva ori pe saptamana,pe langa asigurare/benzina(cam £1.30 litrul parca)trebuie sa mai iei in considerare si taxa de intrare in zona centrala(congestion charge)plus parcarea,cam £4.50/ora din cate stiu eu.

Ma gandeam si eu la o bicicleta,dar ma cam sperie taximetristii(nervosi si multi) si camioanele.

Pe pagina tfl se gasesc si preturile biletelor,abonamentelor..

http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx

15. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Te cred! Dar cine crezi ca are timpul necesar? Raspunsurile la toate intrebarile tale le gasesti pe google.co.uk. No offence!

Ghidul meu nu il gasesti pe google, cel putin nu in limba romana. Sunt informatii dobandite din experienta de zi cu zi. Traite pe viu.

16. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    TOATE info le gasesti pe Google, sint convinsa. Pe mine ma interesa parerea unuia care sta acolo, adica eram curioasa daca in afara unui ghid de bune maniere mai poti sa ne impartasesti din experienta ta. Se pare insa ca laptopul ala te-a epuizat de tot, lasa, nu-i nimic, cind ai timp si te binedispui, poate te indupleci :) Nu de alta, dar forumul are foarte multe indrumari despre cum sa-ti gasesti de munca (vezi GHIDUL) si mai putine despre cum sa traiesti efectiv acolo, chestii practice, de zi cu zi.

17. ionut.c

ionut.c New Member

Trophy Points:
    0
    foarte utile informatiile. In acest ghid - cred ca e corect sa spun - gasiti informatii pe care nu le puteti gasi oriunde (ex:google) si pe care le apreciez mult. Cred niciodata nu vor exista "suficiente" informatii pentru toti oamenii:)

18. ionut.c

ionut.c New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o mica dilema, cum te adresezi unei doamne/domnisoare in urmatoarea situatie:
    Stiu ca se foloseste Miss/Mrs. insa cred ca e obositor sa fol de fiecare data Miss Smith la sfarsitul fiecarei propozitii.
    Mai concret: atunci cand vrei sa spui: I don't need your help miss. Mai exista o alternativa la acest "miss"? Americanii de exemplu folosesc m'am( prescurtare de la madam)
    La fel cum te adresezi unui domn in aceeasi situatie. Daca-i spui "sir" e ok? sau e prea pompos?

Thanks in advance

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Daca o persiflezi, poti spune 'missy' si mai familial 'lass' (duduie)
    La barbati merge sir sau mister...

Cand vorbesti de un barbat spui 'a bloke'- un tip.

Mai sunt si alte exprimari, da' asta mi-a venit acum...

20. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna,

Informatiile de pe acest topic si-au gasit locul in meniul principal al ROMANi ONLiNE
    Noua pagina se gaseste aici: http://www.romani-online.co.uk/primii-pasi-in-uk

Le multumesc celor care au contribuit, mi-am permis sa adaug si eu cate ceva din experienta mea din UK.

Astept completari si critici :)

Share This Page