22.8 C
London
Sunday, May 31, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

imigrarea in australia

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by dienusha89, Jan 17, 2012.

1. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    La televizor, englezii care vor sa se mute down under sunt stupefiati ca viata in Australia e mai scumpa decat cea din UK. Unii dintre ei au prospecte bune legate de job acolo si se muta,altii renunta.
    Bafta.

2. costi_ionut2002

costi_ionut2002 New Member

Trophy Points:
    0
    este greu de ajuns in Australia ca asistent medical?firme care recruteaza...nu prea am auzit....daca stie cineva sau cine a auzit de firme care recruteaza asistenti medicali pentru SUA-CANADA sa ma anunte si pe mine -ma-iubesc-

3. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Poate face cineva o scurta comparatie UK-Asutralia ? de ce nu este atat de interesanta Australia ?
    Poate doreste cineva sa ne impartaseasca vreo cateva experiente. Multumesc.

4. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am vrut sa ma stabilesc acolo si am vizitat-o de cateva ori (in diferite locatii) pe perioade scurte 1 - 2 saptamani. Chiar si asa mi s-a parut insuportabil de cald (nu am ajuns in Perth!) si ar fi bine sa nu desconsiderati aspectul ca nu e usoara adaptarea.
    Daca nu ai nimic impotriva taratoarelor (soparle) care e bine sa le lasi in casa (mananca paienjeni veninosi) e OK.Oricum se face deparazitare periodic (am inteles) deci pericolele nu sunt chiar la tot pasul.
    Este mult prea departe de Europa (Romania) ca sa-ti imaginezi ca faci vizite chiar si anuale. Cand vine concediul, preferi sa pleci in alta parte decat sa strici mii de dolari pe ceva ce te dezamagi cu siguranta.
    Numai daca nu vrei nu gasesti de munca acolo.
    Sunt extrem de stricti cu ce intra in tara, asa ca uitati de produsele de acasa.De altfel oferta de produse este destul de buna pe acolo dar nici pe departe nu gasiti in magazine varietatea din UK
    Pe de alta parte se spune ca e singura tara care va supravietui urmatorului cataclism (sic! ca eu n-am ales-o) http://www.normal-paranormal.ro/index.p ... Itemid=190

5. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Ar fi tara ideala daca ar fi asa -da-da- Cunosc destule persoane care au avut probleme in a-si gasi un loc de munca. Ideea e ca acolo munca la negru nu e prea agreata de aceea nu prea ai sanse sa lucrezi la negru...
    Noi cea mai mare bulina neagra am dat-o pt case, care sunt de proasta calitate si exagerat de scumpe...
    Daca esti genul de om caruia ii place sa isi puna fundul in masina/pe motor si sa cutreiere tara atunci Australia e tara perfecta pt asta si cred ca dupa asta ne pare cel mai rau, ai foarte multe de vizitat acolo si anumite zone sunt cu adevarat inapoi in timp... noi am mai gasit benzinarii ca in anii 60-70 cu pompe de benzina tot de prin acelasi timp, benzinaria neacoperita si o cladire mica de unde a iesit un nene vacar cu o fata dubioasa dar foarte prietenos... ai zone unde semnalul la telefon lipseste cu desavarsire (ma refer in afara oraselor).
    In Perth este intr-adevar foarte cald, In Melbourne vremea e cam ca pe aici (noi intr-o zi am vazut soarele de 4 ori si tot cam de atatea ori a si plouat) plus ca in Mel vara este plin de musculite (cele mai enervante de pe planeta se zice, iti intra in ochi, in gura...), paoi vine Golden Coast unde nu am fost dar am auzit multe lucruri bune.
    Cine lucreaza in domeniul mineritului poate avea un salariu destul de bun si gaseste de lucru relativ usor acolo.

Dar toate lucrurile astea suunt vazute din perspectiva mea.
    PS: cine are timp si vrea sa stie cate ceva despre Australia poate citi aceasta carte In a Sunburned Country de Bill Bryson este mai veche cartea dar prea multe nu sunt schimbate...

6. dienusha89

dienusha89 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare..si eu am auzit multe lucruri frumoase gold coast si ca brisbane ar fi cel mai ok oras de locuit in australia din toate punctele de vedere dar pana nu ajungi acolo nu poti sa ti faci o parere.sper in 2 3 ani sa ajungem si noi pe acele meleaguri prima data in concediu si daca o sa fim multumiti probabil ca o sa imigram spre mai bine.ideea e ca ne am cam saturat de vremea de aci ,de posibilitati ,locuri de munca,locuri de vizitat....de uk in general si vrem sa incercam ceva nou.o seara faina va dorim

7. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa-ti faci o idee corecta asupra celui mai fierbinte punct (vremea) aranjeaza concediul in vara lor (iarna in emisfera asta) altfel totul o sa ti se para super prin Iunie, Iulie. Daca ajungi in Ianuarie, Februarie si tot mai vrei sa stai acolo inseamna ca vi se potriveste.
    Multa bafta.

8. dienusha89

dienusha89 New Member

Trophy Points:
    0
    da costoboc o sa tinem cont de asta.multumim...a fost cineva de pe aici in brisbane sa scrie cateva randuri despre viata de acolo si imprejurimi...toate cele bune

9. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    din cate tari sunt tocmai au ai ales? 26 ore numai zborul....

10. dienusha89

dienusha89 New Member

Trophy Points:
    0
    nu cred ca m am deranja cand merg cu masina acasa fac 48 ore -da-da- -da-da-

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu pot decat sa-ti doresc succese maxime la antipozi. care e logica mersului cu masina in ro? eu unul nu o vad, dar poate sunt eu putin mai huhu.

12. dienusha89

dienusha89 New Member

Trophy Points:
    0
    ms am fost de mult ori cu avionul dar de 2 ori am fost cu masina pentru ca trebuia sa ma deplasez prin mai multe zone si a fost o necesitate .

13. dienusha89

dienusha89 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare.. poze din brisbane si imprejurimi are cineva?ms

14. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    O sa pun ceva poze din Gold Coast (e chiar langa Brisbane) si daca sunteti asa de hotarati si interesati, contacteaza-ma pe PM ca am cateva cunostinte (ma refer la romani) cam in toate orasele din Australia, va pun in legatura daca vreti.

15. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
  16. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Asta imi aminteste de o excursie in Apuseni de acum cativa ani -da-da-

Share This Page