8.7 C
London
Thursday, February 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Imatriculari masini din U.K.

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by fdobarceanu, Jul 20, 2012.

1. fdobarceanu

fdobarceanu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! Ma numesc Dobarceanu Florin, sunt din orasul Tirgu - Jiu (Gorj). Am cumparat o masina adusa din Marea Britanie (masina fiind adusa de un cetatean roman, eu cumparand masina de la acel cetatean). Am facut act de vanzare cumparare cu aceea persoana si decalrandu-mi ca a cumparat masina din Marea Britanie si dovedindu-mi cu un act de vanzare cumparare intre el si detinatorul masinii in Marea Britanie. Ulterior am auzit ca in M.B. nu exista acte de vanzare cumparare si ca nou proprietar se trece in cartea masinii (new keeper supplement). Problema de care m-am ivit eu este ca nu am putut inscrie masina deoarece domnii de la politie mi-au spus ca imi lipseste ceva de la acte! M-au pus sa fac declaratie pe propria raspundere ca nu detin aceea parte a actelor care imi lipseste urmand ca ulterior sa o pot insrie dupa verificarile pe care ei le fac in tara respectiva! In momentul de fata am 3 luni de cand astept si nu am primit niciun raspuns, pe cine sa intre cat mai dureaza si care este urmatoarea procedura! Va rog mult daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi, as fi dispus sa dau si bani!

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca cel care a adus-o din UK a declarat-o pentru export, masina aia este numai buna pentru piese.

4. andra_andra

andra_andra New Member

Trophy Points:
    0
    am si eu o nelamurire. sora mea care e stabilita in uk, vrea sa imi vanda masina ei, iar eu sunt in Ro. Masina a trimis-o iar eu vreau sa o inmatriculez pe numele meu. Cum imi trece ea acolo certificatul de inmatriculare pe numele meu?

5. razvanluca

razvanluca New Member

Trophy Points:
    0

sa completeze spatiile cu verde new keeper"s details cu ziua vanzarii si datele tale pe adresa din uk dupa care trimite certificatul la dvla si o sa il primeasca prin posta in 2 sapt pe numele tau,asa ar fi cel mai bine dupa aceea sa iti trimita certificatul de inmatriculare in tara ca sa o poti inscrie la noi sau la bulgari fara probleme

6. razvanluca

razvanluca New Member

Trophy Points:
    0

http://www.direct.gov.uk/prod_consum_dg ... 065267.pdf

daca propietarul a declarat-o permanent export completeaza formularul asta.sa pui adresa din tara si trimite-l prin posta la ei ai adresa acolo

7. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    1.Ce pasi trebuie urmati pentru a inmatricula in Romania o masina care e pe numele meu aici ?
    2.Se poate inmatricula o masina in Romania pe baza de procura ?
    3.Cat timp pot folosi masina aici cu numere romanesti ?

PS Nu dati cu pietre fiindca in Rom am condus masini de firma sau ale prietenilor deci nu am nici o idee de ce inplica inmatricularea .

Share This Page