10.5 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Imaginea unui "parinte" roman socheaza opinia publica din UK

Discussion in 'Imagine negativa' started by bivo, Jul 22, 2008.

1. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello all ,
    Azi a aparut in deja celebrul ziar al celor de la Daily Mail (care cred ca nici pt un milion de lire sterline nu ar scrie ceva pozitiv despre romani) , un articol in care este prezentat un infractor roman.Conform sursei citate , Adu Bunu , romanul nostru care se ocupa de falsificarea si clonarea de carduri bancare si-a fotografiat copilul de 9 luni pe sute de bacnote de £20 , £10 si euro.Pozele erau destinate rudelor din Romania , ca sa vada si ei ce usor castiga el bani in Anglia...cei de la Daily Mail precizeaza ca romanul si complicele sau Florin Palade sunt suspectati pt o frauda de peste un milion de lire sterline.Anchetatorii au concluzionat ca au fost inselate 1172 de persoane...

Toate cele bune ,
    Bivo -staycool- taycool-

2. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Nimeni nu a fost pagubit. Oamenilor respectivi, banile sunt obligate sa le dea banii inapoi, si stiu din experienta proprie ca banii se dau inapoi in timp foarte scurt. De banci nu mi-ar fi mila NICIODATA, asta dupa experienta mea cu ele care m-a convins ca ele sunt cei ma i mari hoti daca pot s aspun asa, mie mi-au luat mii de lire in asa zise charges, fara ca eu sa le iau macar un pence....asa ca cine plange de mila bancilor ii doresc sa fie chargati de ele :)

Faptul ca si-a facut poze copilului pe bancnote de 20 lire nu inseamna ca e un tata rau, uite eu pot chiar acum sa iau o bancnota si sa-i trag poza lu fiica-me ape ea. Si? Inseamna ca-s un parinte rau? Bravo lui ca a avut curaju sa faca ceva mai mult decat sa lucreze ca un sclav pt cinci lire pe ora din care se iau si taxe. Eu nu as putea face ce a facut el pt ca asa sunt eu, dar daca el a dat teapa bancilor, eyuu nu-l condamn....

Toate mentalitatea asta moralizatoare e facuta sa ne tina pe noi sclavi si pe ei hoti cu acte in regula sa ne stoarca de bani, ca de, lor le da statu voie. Daca am intrebat banca, de ce dominlor dac dumneavoastra nu mi-ati dat nic un pi, nu mi-arti platit nici un direct debit, de ce trebuie sa va dau eu vou sute si mii de lire, pentru ce??? Pai statul le da voie, procesul e [pe rol, dar vad ca nu se face nimic, asa ca legea e de paretea bancilor nu a celor ca mine.

Iar daca unul indrazneste sa le dea EL lor teapa, pai atunci infunda puscaria ani si zei de ani, de banii lor sa nu te atingi....

3. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Avand de-aface cu acesti oameni ( din 2002 pina in prezent) ca si "police interpreter" si despite de faptul ca scrie in Daily Mail sau nu, eu sint sigura ca e adevarat ( sau aproape) ceea ce scrie in ziar. Si e adevarat, se cistiga foarte usor banii in UK ( si oriunde in lume) daca ii furi si nu -i castigi cinstit! Ceea ce e grav, este ca nici de sentintele primite nu le pasa... Asta e si mai jenant!

... si este corect ca " victimele despagubite" nu sufera deloc, banca le da banii inapoi with no questions asked!

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Wow...or fi parintii din Uk socati.DAR...
    Marturisesc ca eu nu sunt. M-as fi asteptat sa gasesc aici un parinte violent, cum umbla vorba la englezi ca s-ar face "educatia" numai? la noi.
    Totusi atat ca aupair cat si ca tutor (prof particular) am vazut ca pedeapsa corporala nu le este straina unor parinti si bunici din Uk (britanici si chiar englezi). E adevarat ca uneori par indreptatiti sa o aplice, adusi la capatul rabdarilor de odrasle pe care nu le-au sanctionat la timp.Asta ar trebui sa socheze ca "parinte". Dar ziarele nu vorbesc de ce se petrece in gradina lor, nu-i asa? -cmon- mon-

5. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    da ai dreptate Rebecca...cand o mama din UK a fost atat de iresponsabila cu copilul ei intrucat l-a lasat sa ajunga malnutrit din cauza faptului ca ea era prea ocupata sa mearga in pub nu s-a mai facut mare tam tam prin ziare cu poza cu copilul pe prima pagina...dar noi suntem imigranti si asta prinde bine la public....so...Toate cele bune , Bivo -staycool- taycool-

6. Anonymous

Anonymous Guest

Che you are an arse. Theft is theft no matter who it is from. The guy committed a crime and should go to prison. As for being a slave here, I'm sure you know where the airport is!!!!

7. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    -madlol- adlol- -lol- ol- nu mai se shtie sa vorbeshte romaneshte?!?!?pe la voi pe acoalea?!?!? -relaxsun- elaxsun-

8. Anonymous

Anonymous Guest

Pe acest forum mai navigheaza persoane de nationalitate britanica(dovada sta faptul ca mesajul a fost scris de sotul meu, absolut scarbit de felul in care unii oameni solidarizeaza cu criminalitatea).Si am vrut sa fie foarte clar ca mai sunt si oameni care nu fura si nu sunt de acord cu furtul.Nu cred ca acest site ar trbui sa promoveze astfel de tendinte.
    Cat depre vorbitul romaneste...no comment..
    Nu cred nici ca hotii, sarlatanii cersetorii si amatorii de alba neagra vorbesc romaneste atunci cand fura.Toti vorbiti engleza cand it's convenient....

9. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Che you are an arse. Theft is theft no matter who it is from. The guy committed a crime and should go to prison. As for being a slave here, I'm sure you know where the airport is!!!![/quote]

That's what I am saying, too. Banks have stolen thousands of pounds from me (and many others), when are they going to return it? Or, is it legal for the banks to steal, but if someone tries to steal from them, that's another story...

In regards to "I am sure you know where the airport is", well I know that I have the right to live here since I am a Europe national, or am I wrong again?? We should fight for right to work, and your attitude that if you don't like it than go is of no help for Romanians at all. No, I shell not go, instead I should fight against discrimination at work place, and for full right to work for Romanians..I have the right to be paid like a British , same work, same money, same opportunities to advance futrther in the company etc. NOOOO, we won't go, don't you worry, you wish!

By the way, calling me an arse is very offensive and I shell report it the the forum moderators. Sau poate asta ai spus-o ca sa ne dai dovada clara cat de civilizata esti si mai si vrei sa dai lectii altora. Pentru cei care nu stiu "arse" inseamna fund, posterior, deci e un cuvant jignitor si care nu ar trebui sa faca parte din vocabularul unei persoane cat de cat civilizate...Si mai vrea sa ne dea noua lectii ca daca nu ne convin 5 lire pe ora sa plecam. Pai nu pleca, ci luptam sa fim tratati corect si nediscriminatoriu, si nu esti cu nimic de folos romanilor cu aceasta atitudine. Iar cuvintele pe care le folosesti tine-le pentru cand te intalnesti cu prietenii tai englezi ca eu nu-ti permit.

And one more thing, tell your sweet British to get the hell out of Irak, or they forgot where the airport is? Tey are stealing the oild of that people, who's the thief now??

10. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca e " socanta" imaginea si pentru ca este de extrem prost gust. Cred ca numai la romani vei intilnii asa ceva.
    Acesti oameni merita pedepsele pe care le primesc. Si asa cum s-a mai scris deja, furatul e o crima si trebuie ( merita ) pedepsita ca atare.
    Faptul ca banca da banii inapoi sau nu clientului despagubit, este irrelevant, asta e legea.

11. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    agn1, ai vazut o fotografie in care o fetita sta pe un pat plin cu bani, din care tu ai dedus imediat ca acei bani sunt furati, ca ala-i vinovatu etc. Eu am vazut acelasi lucru, dar nu pot sa spun daca exact banii respectvi provin dintr-o sursa sau alta, nu a mcum....

12. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Che , nu te supara, dar daca tu ai putut scrie asa ceva inseamna ca esti lipsita de orice bucatica de inteligenta. Logica este in titlu, si foarte mult, in comentariul propriu zis. Vorbesti / citesti/ engleza? Atunci cred ca, ca si mine, intelegi continutul acelui reportaj.
    Spune asa:

Romanian let his baby roll in £40,000 following £1m cash-machine scam
    Fraudster Adu Bunu presented his nine-month-old son with a mountain of stolen banknotes. Champagne-swilling Bunu, 34, was so brazen that even when caught he denied the snaps were evidence of guilt, insisting the money had been given to his son on his christening.
    .... last night he was beginning a five-year jail term

Care din randurile de mai sus nu spune ca nu el e vinovatul? Eu nu l-al facut vinovat, ci reportajul, si faptul ca a fost vinovat si pedepsit cu inchisoarea.
    Deci CHE eu nu am dedus, e logic! Cuvintele de genul " stolen" " fraudster" " scam" si " jail term" , would give it away!

13. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    -brokennose- rokennose-
    imi cer scuze agnb1 , nu am stiut ca mesajul e scris de un englez , si NU, nu solidarizez cu infractorii sotul tau are dreptate , furtul e furt, si trebuie pedepsit , foarte corect , si eu cred ca toti cei care ne fac de ras pe aici ar trebui sa nu li se mai permita intrarea in uk , dar deh, mai exista si tribunale si avocati , si ei vad altfel lucryurile astea. -shamed2- hamed2-

14. southerner

southerner New Member

Trophy Points:
    0
    E de necrezut faptul ca unii forumisti nu critica aspru fapta celui necinstit. E roman, a facut ceva dezgustator si mie a ajuns sa-mi fie rusine sa spun ca vin din Romania din cauza unei asa persoane.

ce daca cei pagubuti isi iau banii inapoi de la banca? Asta nu e important! Banca isi face treaba ei aici; daca asta se intimpla in Ro sa vedem daca celor furati li se da ceva inapoi!

Dar problema serioasa e ca unii vin aici ca sa FURE si sa ma faca pe mine si altii ca mine de ris! Si alta problema serioasa e ca altii le cinta laude si arata in acelasi timp cu degetul spre englezi!

Treziti-va fratilor! Hotia nu se trece cu vederea, mai ales cind e vorba de un emigrant! Ar trebui ca persoane de acest fel sa fie trimise sa faca puscaria in tara de unde provin . De ce sa stea asa un scum pe banii mei intr-o puscarie cu conditii bune? Sa mearga la ciorba de linte si tirnacop si apoi sa aiba interdictie de a mai locui aici!
    Eu nu ma solidarizez cu asa cineva! RUSINE!

Che, sper ca ce ai scris tu sa nu fie citit de prea multi englezi! Pacat ca nu stii sa fii cit de cit diplomata - asta ca sa nu scriu EXACT ce simt in suflet!

15. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    EU cred ca pagubitii in astfel de cazuri (cind bancile trebuie sa returneze banii celor furati) sint ceilalti clienti ai bancii (bancilor). Bancile vor returna celor furati, dar ele isi vor recupera banii prin increased fees and charges de la ceilalti clienti.

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu solidarizez cu infractorii, pe care by the way, ii veti gasi in dosarele solutionate pozitiv ale Ambasadei UK din Romania si care sunt implicati in astfel de murdarii, daca nu chiar conduc astfel de "operatiuni", folosindu-se de VIZA sau cetatenie, dar nici nu apreciez atitudinea discriminatorie pe care au avut-o fostii oficiali ai Ambasadei sau cetatenii romani deveniti si britanici. Suntem cea mai dezbinata natie si Ambasada a favorizat intrarea in tara a clanurilor de infractori (nu a micilor gainari) pe baza a sume importante de bani. Daca ar fi sa dam cartile pe fata...cred ca am cunoscut mai mult "ilegali' cinstiti, decat legali...Unii dintre ei voiau da plateasca taxe si li se arata sau erau violent insotiti la aeroport... -oops- ops-

17. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Che , nu te supara, dar daca tu ai putut scrie asa ceva inseamna ca esti lipsita de orice bucatica de inteligenta. Logica este in titlu, si foarte mult, in comentariul propriu zis. Vorbesti / citesti/ engleza? Atunci cred ca, ca si mine, intelegi continutul acelui reportaj.
    Spune asa:

Bine mai, felicitari pentru inteligenta ta sipentru ca tu crezi ce se spune in titlu, ca sa te citez, pai daca spune in titlu asa e, suta la suta, ei asta e, unii dau pe afara de inteligenti ce sunt, eu sunt mai lipsita de inteligenta pentru ca nu cred tot ce scrie...in titlu...intr-n ziar care nu suporta romanii...bravo inteligentie tale care crede tpot ce scrie...in titlu....

Si nu ma mai atacati personal, inteligenta nu va permite sa atacati ideea nu omul..ma rog, suntem romani, asta explica multe...

Cand va aud cu faze de genul "ne fac de ras astia ca fura"" uhhhhhh, mai astia fura de la noi combinate, fabrici, ne fura tara -sa ne gandim la situatia in care a trebuit sa dam combinatu de la Galati pe bani de nimic indianului pt ca era preten cu Tony, si daca vrem EU pai tre sa dam si asta si asta etc...De ras suntem ca si comunitate pentru ca nu ne stim apara interesu si avem mereu complexe de inferioritate, ne comparam cu ei care au fost un imepriu si s-au imbogatit jinvadand atatea tari si aducand milioane de sclavi aici, pai cum s afim noi ca ei. Suntem cu suntem pentru ca suntem extrem de invidiosi si rautaciosi...u ca a dat ala teapa la banca....I am wasting my time....
    Eu zic, bravo lui, romanului care a dat teapa la banci...you're my hero! A luat de la bogati sa dea la saraci -tamtam- amtam- e haiduc ...! Joking:)

So, nu va mai luati de mine, voi de democrati ce sunteti (si de inteligenti) nu suportati sa nu creada cineva ce spune intr-un articol de ziar si sa aiba o parere diferita, pai ce , trebuie neaparat sa cred ca voi???

Eu nu-i pup unde va pe englezi...vad ca multi o fac...unii se cred chiar englezi...disgusting!

18. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    NU exista nici un fel de circustante atenuante pentru hotzie, solidarizarea cu asemenea acte ma face intr-adevar sa cred ca ne meritam soarta. Imaginea cu copilul inconjurat de bani este ceva specific romanesc sau mai bine zis balcanic, un prost gust amestecat cu lacomie si bravada. Ar trebui ca acest domn sa faca cativa ani buni de inchisoare cu toate ca o reabilitare este o imposibilitate. Sigur ca tuturor ne-ar place sa facem bani usor, sa ne cada bani din cer, sa castigam la loto. De acolo insa pana la acest tip meschin si marshav de a fura, e drum lung. Faptul ca bancile sunt asigurate si ca dau banii oamenilor inapoi nu este o justificare. Am fost si eu victima acestui tip de afacere si stiu cum e sa descoperi ca toti banii tai s-au evaporat. Si tot un roman era pricina, ceea ce la vremea aceea mi s-a parut foarte ironic.
    Mi-e rusine.... -angry- ngry-

19. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog sa continuati discutia pe un ton civilizat, fara jigniri si atacuri personale. Este clar ca nu toti membrii vor avea aceleasi pareri, este dreptul fiecaruia la opinie.

Personal mi se pare injositor si jignitor sa aparam si sa laudam asemenea persoane care isi folosesc resursele ( nu inteligenta) si energia in scopuri atat de meschine. De ras mi se pare doar parerea ta membru che care desi acuzi comunitatea ca nu este unita si nu isi cunoaste interesul -scratch- cratch- aduci in discutie ca argument istoria imperiului britanic, demna de urmat in opinia ta in anul 2008.

Recunosc ca la prima vedere cand am vazut fotografia am asociat-o imediat cu un 'manelist' pasionat dornic sa atraga 'invidie' si 'rautate' din partea 'dusmanilor' lui. -handlaugh- andlaugh-

O saptamana buna tuturor
    -eyebrows2- yebrows2-

Negrutxa
    Moderator si membru

20. southerner

southerner New Member

Trophy Points:
    0
    Che
    Eu, si multi altii au parasit Ro din cauza ca nu mai suportam magariile care se intimplau acolo. De ce-mi ceri tu mie sa-ti impartasesc ideile cum ca de ce sa aratam cu degetul un "biet hotz" de aici cind in RO se fura la o scara mai mare?
    De acord ca tu ai dreptul la parerea ta peronala, numai ca faptul cum o expui e.... cum sa zic.... cam ..
    Dupa atita amar de vreme mi-a cazut si mie in sfirsit fisa. Romanii nu trag la acelasi jug din cauza ca sint unii care respecta tara in care s-au stabilit, pe cind altii au adoptat stilul PAkistanez - spite la adresa englezilor .

Share This Page