7.1 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

ILR ACCOUNTANT

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by razvanlse, Jan 26, 2009.

1. razvanlse

razvanlse New Member

Trophy Points:
    0
    va salut! am nevoie de o informatie importanta de la cei ce au obtinut ILR ca self-employed. mi-am facut singur inchiderile de an financiar si am nevoie de un contabil autorizat care sa imi faca acel financial statement.

puteti sa imi dati detaliile un ui contabil care se ocupa cu asa ceva?

multumesc mult

2. mrsmoo

mrsmoo New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- ,
    Eu cunosc pe cineva care imi face mie contabilitatea, se ocupa cu Tax Return, self-employed people, Leave to Remain, etc. Daca inca mai cauti, da-mi de stire.
    -eyebrows2- yebrows2-

3. razvanlse

razvanlse New Member

Trophy Points:
    0
    mersi inca nu am reusit sa rezolv am nevoie de un contabil autorizat ai putea sa imi dai detaliile contabilului pe privat?

mersi mult

razvan -hello- ello-

4. puiu333

puiu333 New Member

Trophy Points:
    0
    UTR TAXE return

nu imi permit un contabil ...stiu ca sunt niste seminars workshop care ajuta sa-si calculeze taxele ptr cei care sunt self-employed..stie cineva cum fac rost de nr unui astefel de seminar? nu gasesc nimik pe net.mersi

5. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    puiu333, intra pe site-ul www.hmrc.gov.uk si te inregistrezi pentru declararea si completarea online ... daca nu te descurci, poti sa le scrii e-mail, sau sa-i suni la nr. de tel puse la dispozitie ... poti sa le ceri prin e-mail si adresele si data cand se tin acele workshopuri, tot online poti sa-ti rezervi un loc la unul dintre workshopuri.

Chiar daca ai nelamuriri cu ce anume poti sa deduci ca si cheltuieli etc.

Pentru self assessment: http://www.hmrc.gov.uk/individuals/index.shtml

Bafta !

6. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    pentru cei care nu stiu sau nu sunt siguri cum se completeaza taxele pt SE ,o varianta este aceea de a merge la Inland Revenue (sediul din orasul unde locuiti) si de a cere asistenta .ei va vor oferi un contabil gratuit .asa a procedat sotul meu,pt ca nu prea a fost sigur cum sa completeze aceste formulare ....ce e sigur ...e sigur -eyebrows2- yebrows2-

7. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    am uitat sa specific ca acest contabil este pt Tax Return (gratuit).pt restul nu stiu ....daca se poate ,dar e bine de intrebat....

8. puiu333

puiu333 New Member

Trophy Points:
    0
    mersi ptr raspuns taranu...cand este termenul limita ptr taxele UTR? am inteles ca 31 ianuarie...sunt self employed din anul trecut din mai sau iunie...oare chiar asa o fi sa-mi dea ei avocat din oficiu ...ar fi bine .mersi

9. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    da puiu333, 31 ianuarie este termenul limita -ahaa- haa-
    Nu mai poti sa completezi decat online acum, dar inregistreaza-te pt online chiar daca dureaza pana iti vine cardul si parola de acces/validare.

Din cate stiu in primul an nu platesti nimic impozit, doar NIC 2,3 lire/saptamana si iti trimit ei o factura trimestrial, dar poti opta sa platesti lunar prin direct debit.

Daca nu te descurci si nu intelegi ceva, poti sa ceri la telefon asistenta in limba romana ... asta daca ai dubii legate de scaderea cheltuielilor (ce poti sa deduci: auto, chirie, calculator si echipamente IT etc.)

10. puiu333

puiu333 New Member

Trophy Points:
    0
    ptr taranu...mersi ptr raspuns,am incercat ieri pe online si nu m-am descurcat:) incerc sa merg azi dak nu e prea tarziu la sediul HO de la mine din zona sa vad dak rezolv ceva. dak nu mai am timp ptr calcularea taxelor pana pe 31 ian se intampla ceva?

11. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    Pt. puiu 333,

Am intelez ca nu ai inceput selful decat in mai sau iunie 2008, adica in anul fiscal care a inceput in aprilie 2008 si se termina in aprilie 2009, termenul limita 31 ianuarie 2009 este pentru depunerea tax return-ului pentru anul fiscal care s-a incheiat in aprilie 2008, deci tu inca nu erai self employed. Daca ai primit acasa formularul pt. tax return atunci este pentru date generale si nu pt castig si va trebui sa te incadrezi totusi in termenul lor limita si sa-l depui la cel mai apropiat irland revenue.

Succes

12. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Pentru puiu333:

Vei primi o instiintare pentru penalizare de 100 de lire si daca nici dupa 6 luni nu declari veniturile, mai primesti 100 de lire penalizare si se calculeaza si dobanzile acumulate.

Declaratia de venit trebuie trimis chiar daca nu ai avut profit sau ai avut venituri mici, pentru ca cei de la biroul de taxe trebuie sa aiba inregistrate datele acestea pentru tine, lor trebuie sa le demonstrezi prin acest document, ca intr-adevar nu ai de platit taxe.Ei iti vor calcula si decide daca ai de platit taxe.

13. puiu333

puiu333 New Member

Trophy Points:
    0
    ptr alicestela....asa este cum spui tu cu penalizarile...am fost la home office la mine in zona si i-am intrebat cum sa fac sa-mi calculez taxele ptr ca sunt self employed si intradevar mi-au spus ca termenul limita de calculare este 31 ian ptr cei care au devenit self employed inainte de luna aprilie.eu sunt self employed din luna ( mai sau iunie) si inseamna ca tre sa ma duc pana pe 5 aprilie cu calcularea taxelor.te rog spune-mi daca am inteles gresit de la d-na aceea de la home office.mersi!

14. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Anul fiscal trecut incepe cu data de 6 aprilie 2007 si se termina pe data de 5 aprilie 2008.Daca ai facturi in aceasta perioada atunci trebuie sa faci declaratia de venit.Anul fiscal curent este intre 6 aprilie 2008- 5 aprilie 2009,n-ai cum se declari venituri pe aceasta perioada pentru ca inca nu le-ai facut, simple.Cred ca esti mai linistit. -eyebrows2- yebrows2-

Share This Page