17.6 C
London
Friday, July 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Iese sau nu Uk din UE

Discussion in 'CONTROVERSE' started by andreivaly, Feb 28, 2016.

1. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salutare ,

Pentru multi acest subiect pare o gluma,la care se stie raspunsul,precum referendumul scotienilor, si pana de curand si eu eram printre cei multi.

Dar daca, in cazul asta va fi diferit?

Propun celor care vor sa-si spuna parerea tare si raspicat, asa cum se filozofa pe aici cu cativa ani in urma, cu alte cuvinte incerc sa provoc o dezbatere pe aceasta tema.
    Eu cred ca ne priveste si pe noi,cei fara cetatenie, protejati doar de acordurile cu UE.

Voi ce spuneti?

2. Pxl

Pxl New Member

Trophy Points:
    1
    Din cei pe care ii cunosc, niciunul nu ar vota _acum_ pentru IN. Cu siguranta opiniile se vor schimba pana in iunie (intr-un sens sau altul). Depinde de multi factori. Eu sper sa fie IN dar ma astept la OUT.

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Who cares?

4. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    -ras2- sa inteleg ca nu-ti pasa de schimbarile generate de o eventuala iesire din UE, ca eu cred ,mai mult ca sigur,ca vor fi schimbari,si tare mai cred ca nu vor fi in interesul nostru, catusi de putin.
    Mai exact o parte din nemultumirile britanicilor cu privire la emigranti, se vor transforma in legi. Eu pana acum am inteles ca britanicii nu au nimic impotriva emigrantilor daca vin sa investeasca la ei in tara, vin sa lucreze in domenii unde au lipsa forta de munca,gen ferme, azile,turism,etc, sau sunt supercalificati in IT, medicina, etc
    Dar mai sunt inca cel putin 2 categorii: cei asistati social,care-i copie pe nativi, o categorie nesemnificativa ca valoare si numar,daca ne uitam la romani si categoria celor care incearca sa traiasca precum clasa de mijloc,care sunt nedoriti si impiedicati sa evolueze,socio-profesional vorbind.
    Eu cred ca ultima categorie are de suferit in caz de iesire.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu cred ca singurii care vor "suferi" sunt cei care au venit in UK cu unic scop beneficii. In cazul lor, dau credit total guvernului UK. Cat despre cei din ultima categorie (pe care tu ii stii, eu nu) nu cred ca apartenenta sau nu la UE a UK ii poate (dez)avantaja cu ceva.

6. Pxl

Pxl New Member

Trophy Points:
    1
    Albea, ma bucur sincer pentru tine ca nu te afecteaza subiectul.
    Mi-as dori sa pot spune si eu asta, cu atata seninatate: "Who cares?".
    Dar stii, pe forum poate mai suntem din cei pe care ne afecteaza (din pacate...). Sa iti spun cum ma va afecta pe mine personal (si nu mi-e jena sa recunosc): copiii mei nonUK nu vor putea accesa imprumutul guvernamental pentru studii.
    Inca o data, te felicit.
    Acum hai sa ne continuam thread-ul.

7. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    E vorba despre cei care incearca sa 'fure' locurile de munca ale britanicilor.
    Acum se lupta pe la interviuri, sa arate ca au aptitudini, etc...Dar e posibil sa nu mai aiba nici aceasta sansa,daca devin non UE-isti, adica ceva ce era inainte de a fi Romania in UE.

Poate alti membri de pe forum care au venit aici inainte de 2007 ne vor spune cum era din experienta lor; mai exact cat de limitati in optiuni erau.

8. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    Sa spui ca nu iti pasa e cel putin ciudat, chiar daca deja ai cetatenie britanica. Cineva zicea mai sus ca toti pe care ii cunoaste voteaza OUT, la mine la serviciu toti britanicii pe care i-am intrebat sunt revoltati de ideea iesirii din EU...

Brexit va afecta comertul cu EU, sectorul financiar, sanatatea, securitatea nationala, etc - asta la nivel macro. La nivel individual va afecta libera circulatie, drept de munca, studiu in EU in aceleasi conditii etc pentru cetateni britanici. Apoi, cateva milioane de Brits sunt deja in EU la munca sau la studii, sau pur si simplu la pensie, ei ce parere or fi avand? (si ~ 150mii Brits pleaca anual inspre EU....)

Si astea sunt doar cateva exemple...

In legatura cu posibilele avantaje ale iesirii, nici macar cel referitor la imigratie nu e clar. UK are probleme cu imbatranirea populatiei, rata natalitatii scazuta, brain drain, forta de munca in anumite sectoare de activitate - din punctele astea de verdere EU migration a ajutat foarte mult, sunt nspe mii de studii pe tema asta. Benefit abuse poate fi limitat din interiorul EU (si sunt atat de mici in the grand scheme of things.. e doar o problema pe care au gasit-o Brits de rand ca tap ispasitor, si folosita ca 'moneda de schimb' in campaniile electorale...). Apoi, nimic nu garanteaza ca imigratia va scadea la nivelul la care vor conservatorii (unii) dupa Brexit...

Eu cred ca vom evita iesirea din EU, insa rezultatele de la referendum vor fi foarte stranse in favoarea ramanerii.

Eu va recomand sa mergeti la vot, cei care puteti - doar cetatenii UK & Commonwealth citizens au drept de vot, cetatenii EU nu au (doar cei care au luat deja cetatenie UK). Si luati-va carduri de rezidenta permanenta - just in case.

PS.
    http://www.economist.com/blogs/graphicd ... membership
    http://www.ft.com/cms/s/0/8d3947f0-c410 ... ab7de.html
    http://www.theguardian.com/politics/201 ... eport-says
    http://openeurope.org.uk/today/blog/how ... er-brexit/
    http://www.economist.com/news/briefing/ ... f-he-loses
    http://www.global-counsel.co.uk/system/ ... e_2015.pdf

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Da-mi un singur motiv pentru care ar trebui sa-mi pese.
    Total eronat, mai putin dreptul la munca. Toate avantajele apartenentei la EU (si chiar mai multe) pot fi pastrate de UK ca tara asociata la EU - ex: Elvetia, Norvegia.

10. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    @albea: asta e opinia mea, bazata pe ceea ce am citit, cercetat - si e la fel de buna sau de rea ca a ta.

Apoi, eu personal nu scuip unde am lins, ca sa zic asa - am ajuns aici in conditiile in care am ajuns (job drept de munca etc) datorita EU. Cred in libera circulatie, cred ca a putea munci sau studia oriunde in tarile EU este un avantaj imens pentru omul de rand si, cel putin pentru Romania, a reprezentat o deschidere extraordinara din toate punctele de vedere. Daca as fi pro exit as fi cu dublu standard. Cred ca si UK beneficiaza enorm de apartenenta la EU - din motivele expuse mai sus - si I'm all for it. Din fericire am si drept de vot in referendum, pe care mi-l voi exercita.

EU este o organizatie departe de a fi perfecta, dar atata timp cat exista EU, personal prefer IN.

Cat despre cei care voteaza pro Brexit in % mai mare... daca te uiti la intentia de vot sta cam asa: zonele mai sarace, mai omogene (putin expuse la imigranti), cei mai putin educati, cei in varsta 60+, cititorii de Daily Mail, Sun, Express, extremistii de dreapta, simpatizantii UKIP, etc.

https://yougov.co.uk/news/2016/02/28/eu ... p-britain/
    https://yougov.co.uk/news/2016/01/06/bi ... ewspaper-/

11. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    PS. Ti-am dat 6 linkuri la articole care arata de ce ar trebui sa iti pese :)

12. mjack20

mjack20 New Member

Trophy Points:
    0
    Libera circulatie nu v-a fi afectatat...poate te obliga sa ai passport, drept de munca ai ..ce KK mai tot atata ... strict minim Medic , Munca si Acces in tara

Sent from my GT-I9195I using Tapatalk

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Corporatistii sunt indoctrinati cu idei d-astea gen "parerea ta conteaza". Nu e cazul meu, draga. Sunt constient ca parerea mea abia DACA conteaza pe plan local. Politica macro se face de altii nu de de-al ca mine sau ca tine si nu are nici o legatura cu ce cred eu sau tu pe un anumit topic. Desigur, cu exceptia situatiei in care punem CU TOTII mana pe par si iesim in strada, dar nu e cazul aici ...

14. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Scurt si raspicat…

Nu l-a mancat in Kur, dar a decis ca e oportun sa se scarpine… asta doar ptr a demonstra ca are vana si poate juca soarta natiei la ruleta... a realizat in al 12-lea ceas greseala… si-a mobilizat aparatul de propaganda anti-exit la turatia maxima…

E foarte bine daca UK iese din UE… e si mai bine daca ramane…

Daca iese, probabil va adopta regimul de ‘single market’ ca si Elvetia… asadar, cetatenii UE vor avea cam acelasi regim ca si in present… la beneficii, ceva schimbari… probabil multe schimbari pe plan de refugiati si imigratie (non-EEA).

Pe plan economic, va fi mare durere… multe firme, probabil se vor muta in zona UE… lira s-ar putea sa coboare la paritate cu euro, sau chiar mai jos… la nivel de vreo 10 BWP.

Nene Cameron, platesti populatia cu alune, risti sa fii dominat de maimute…

Share This Page