9.7 C
London
Saturday, March 28, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSMP/TIER 1

Discussion in 'ARHIVA' started by ioana241, Oct 8, 2008.

1. ioana241

ioana241 New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu nevoie de ajutorul vostru...

DIn cate am vazut pe pagina home office...pt romani a ramas acelasi formular BR2....
    Stiti voi altceva??

Intrebarea 2.: Urmeaza sa facem o aplicatie HSMP credeti ca este benefic sa atasam si oferta de munca? (deja o avem..)

Multumesc. -santa- anta-

2. moodyblue

moodyblue New Member

Trophy Points:
    0
    Aplici cu BR2. Eu tocmai am trimis aplicatia acum doua saptamani prin posta si astept. Am sunat dupa o saptamana sa intreb macar daca au primit documentele mele si mi-au spus ca nu pot intreba decat daca au trecut 14 saptamani.
    Am intrebat apoi daca pot trimite prin fax o copie dupa oferta de munca (intre timp am primit si o oferta de munca) - raspunsul lor a fost ca nu pot accepta o oferta de munca pana nu mi se emite blue card-ul. Acum, eu cred k nu au inteles ei bine, ca nu pot incepe sa lucrez pana nu am blue card...
    Daca ai toate actele in regula si ai si o oferta de munca, eu as atasa o copie. Poate ne mai spune cineva care a facut lucrul asta cum a mers la ei...
    Bafta multa

3. ioana241

ioana241 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns...

Ai achitat o taxa?? sau nu se achita nimic?...

14saptamani??...este enorm...dar.. -zipped- ipped-

4. angelaziz

angelaziz New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

eu as vrea sa aplic pt viza HSMP/actuala Tier 1 -general, dar nu imi dau seama unde se trimit actele alea, eu fiind in Romania in momentul de fata. Nici nu am gasit un formular pt. cei care vor sa aplice din afara UK pe site-ul oficial UK Border Agency. Formularul Br2 e pentru romanii care se afla pe teritoriul marii britanii din cate am inteles.

Cei de la ambasada din Bucuresti nu prea au fost de ajutor, mi-au zis ca trebuie sa le trimit la Home Office, si nimic mai mult. Pe site-ul oficial scrie ca ei trebuie sa imi dea informatii despre formular si cum se face plata taxei din romania.

Ma intreb daca mai e cineva in sitatia asta, sau daca a aplicat cineva recent dupa implemetarea noului sistem Tier 1 sa ma lumineze si pe mine.

5. moodyblue

moodyblue New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este taxa pentru HSMP cu BR2 pt romani.

Informatii despre waiting times gasesti si aici:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... tingtimes/

ei zic ca rezolva 70% din cazuri in 20 de zile lucratoare (deci 4 saptamani). Eu am trimis acum doua saptamani si ceva si inca astept. In medie vad ca rezolva intr-o saptamana aplicatiile primite in 4 zile lucratoare. Acum proceseaza aplicatiile primite incepand cu 19 Septembrie - deci nu e chiar asa de rau....

Share This Page