7.6 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSMP - BR2 - Blue Card

Discussion in 'EMIGRARE' started by codec, Jan 21, 2009.

1. hrisinel

hrisinel New Member

Trophy Points:
    0
    Am aplicat prin programul HSMP, dosarul nostru a ajuns la ei in 29 iunie si astazi am primit mail prin care ne anuntau ca am primit BC-urile si ca daca mai dorim, sa trimitem curier pt a ridica plicul cu documente!! Maine am aranjat sa mearga curierul acolo (UPS), asa ca luni ar trebui sa avem mult visatele carduri albastre! Nu stim cum de a fost solutionat dosarul nostru asa de repede, nu am facut nimic special...5 luni si jumatate...cred ca e un record! Revin cu detalii dupa ce primim plicul! Mult succes celor care inca mai asteapta!

2. doinatarita

doinatarita New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    diplomatic engineer
    Felicitari si sa fie intr-un ceas bun!!!!!!!!!

3. cmircea

cmircea New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    si eu am dosarul / aplicatia la echipa 5. trimis in 5 aprilie, am primit scrisoare pe 5 decembrie (data printata de ei in scrisoare), eu am luat-o din cutiuta in 11.... si mi-au cerut scrisoare de la fostul angajator, ca "second form of evidence of previous earnings" ... desi le-am trimis si asta in aprilie.
    am rugat fostul angajator sa le trimita scrisoarea inca odata... or fi confundat-o cu fluturasii de salariu. sa speram ca imi vine cat de curand cardul frumos colorat in albastru.

4. Dragos22

Dragos22 New Member

Trophy Points:
    0
    @hrisinel: imi poti da te rog adresa de mail la care le pot scrie pentru a le solicita acelasi lucru ca si tine?

cei care au solicitat returnarea actelor printr-un mail trimis ulterior, ce date le-ati furnizat? aveti vreun model va rog?

5. redliviu

redliviu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor ce dau refresh la acest topic.
    Ieri 13 Decembrie mi-a ajuns Cardul Blue.Data emiterii 7 Decembrie
    -dans- -limba- -ma-iubesc- -nu-ma-uit- -nu-ma-uit- -asa-asa- -ras2- -nuuu- -da-da- -ras4- -plans- -limba-
    Dosarul a ajuns la ei pe 14 Mai.
    Multa bafta si rabdare celor care asteapta.

6. McNight

McNight New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Felicitari!!! Tu ai avut vreo scrisoare de la un angajator sau alt motiv pentru care sa iti urgenteze aplicatia? Intreb pentru ca actele mele sunt la ei de pe 19 Martie si inca nu am nici un raspuns. Nu stiu cum le proceseaza sau care e ordinea in care lucreaza dar sincer nu mai inteleg nimic.
    Legat de Airmail, cum ai procedat ca sa le trimita asa?

O seara faina[/quote]

Sal, nu am avut nici o scrisoare de la angajatori, de fapt nici nu am aplicat crezand ca vor finaliza prin martie, aprilie aplicatia mea. Deocamdata nu am primit nimic, ce am spus mai sus e din raspunsul celor de la UKBA. Au zis ca au trimis documentatiile inapoi cu Airmail ( eu credeam ca trimit cu Royal Mail ), eu intrebandu-i cand finalizeaza sa trimit un curier sa ridice actele.
    Si tie si tututror care urmaresc forumul acesta ( eu pot sa zic ca-l citesc zilnic) stati linistiti, inca putina rabdare, se pare ca se vor tine de cuvant cu aplicatiile si termenul de finalizare. Acum sa speram ca si raspunsurile vor fi pozitive.

7. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai BC NINO e o simpla formalitate. Nu ai nevoie de nr asta pentru a demonstra potentialului angajator ca ai drept de munca in UK, BC e suficient. Pentru cont bancar ai nevoie de o adresa postala aici, CI si pasaport romanesc si trebuie sa te duci in persoana la banca.

8. thenuts

thenuts New Member

Trophy Points:
    0
    Cont bancar poti sa iti deschizi si fara adresa postala. Faci cum am facut si eu....HSBC Passport Account si iti trebuie doar pasaportul, partea proasta e ca trebuie platit 8 lire pe luna pt administrarea contului si ca tot trebuie sa mergi in persoana la banca. Eu zic ca e cea mai buna varianta si il poti deschide direct cum ajungi aici ( eventual aplici online cu 2 saptamani inainte sa ajungi in uk) avand in vedere ca basic account nu poti deschide decat cu proof of adress care in cel mai bun caz il obtii dintr-un bill dupa o luna :)

Edit: Am uitat...si pt NINo trebuie mers in persoana....insa te poti angaja si fara ala din cate am inteles si o sa iti traga mai multe taxe din salar (prima luna ca dupa deja o sa il ai, pe mine m-au programat in ziua urmatoare cand am sunat si apoi mi-a venit in 7 zile prin posta)....insa ti le recuperezi ulterior :)

9. LeGhimp

LeGhimp New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Am scos astazi extrasul de cont pe ultimele 12 luni... si is 87 de pagini ( au o formatarea foarte proasta, noroc ca is si in engleza).
    Trebuie sa le trimit pe toate? Sau doar paginile in care e tranzactia cu intrarea salariului?

LeGhimp

10. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cine nu a citit in urma .... am aplicat pentru HSMP pe 3 Martie pentru toata familia (incl copiii). Asta ca sa am siguranta ca mai tarziu nu am nevoie sa demonstrez mai stiu eu ce cai verzi pe pereti. In paralel, la sosirea in UK (Ian 2012) am aplicat la Croydon pentru YC (student viza) si BC (de dependent) cu care am lucrat pana acum.

Astazi (14 Dec) au au sosit inapoi actele si cele 4 carduri albastre care au fost procesate in 11 Dec.

Si ca sa nu fie afacerea curata, in plicul cu actele mele am primit si alte 2 scrisoari de confirmare pentru Marina si Claudiu Dumitru Barlescu si o familie de bulgari. O sa contactez UKBA, dar mai astept o zi in cazul fericit ca acea persoana vede ce am scris si ma contacteaza direct.

@LeGhimp, numai paginile reprezentative conteaza.

11. doinatarita

doinatarita New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    diplomatic engineer
    Buna,
    Nu trebuie sa-i "acoperi" de acte pe "tovarasii" aia de la office, ca si asa nu dovedesc sa proceseze dosarele le termen...
    In ghid scrie clar, ca e oblgatoriu si suficient, sa trimiti doua din dovezile enumerate acolo, fisa fiscala, adeverinte de venit, payslip-uri si extrasele bancare...Ele trebuie sa acopere o perioada de 12 luni, aleasa de tine, din ultimile 15 luni consecutive.
    Cat despre extrasele bancare nu se specifica nicaieri ca trebuiesc in intregime sau partial, ci doar ca trebuie sa dovedeasca faptul ca tu ai fost retibuit de catre respectivul angajator, cu alte cuvinte ca ti s-au virat banii in cont.
    Logic si firesc, nu cred ca ii intereseaza pe cei de la UKBA nici balantele tale financiare, si nici ce tranzactii ai facut tu cu banii din cont ulterior...
    Au fost multe persoane pe forum ce au prezentat cum au facut ei si acestia acum sunt deja in posesia cardurilor...Mai exect, au trimis extrasele fix din ziua cu intrarea platilor si cu balanta intermediara a contului, traduse si stampilate de banca si cam atat, deci a fost suficient...
    Sfatul meu este sa alegi din extras doar zilele cu intrari (cu platile efectuate de angajatorul tau) si fiind deja in English, le stampilezi si le semnezi la banca, apoi "send" scrie pe ele...
    Multa bafta si muuuuultaaaaaa RABDARE ...
    O zi frumoas

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari. Frumos cadou de la Mos Craciun (desi mult-asteptat) -cadou- !

13. papillon

papillon New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor !

Sunt angajata la o companie multinationala in Franta, care are filiala si in Londra. In urmatoarele luni urmeaza sa incep un proiect in Londra. Teoretic, pentru a lucra in cadrul aceleasi companii, ca si transferata, nu as avea nevoie de niciun act de la ukba, doar ca cei de la resurse umane din Londra, imi cer neaparat un act (cu numele meu pe el) care sa dovedeasca dreptul meu de a lucra in UK. Bineinteles ca nu vor sa faca demersurile necesare pt a-mi obtine ei accession worker card. Ar putea cineva sa-mi dea si mie un sfat util cum sa procedez in aceasta situatie ? S-a mai aflat cineva in aceasta situatie ?

Am aplicat si pt BC (ca si highly skilled pe cont propriu) pe la sfarsitul lui aprilie 2012 si inca nu am primit niciun raspuns de la UKBA.

Multumesc anticipat tuturor celor care vor incerca sa-mi dea un raspuns.

14. cmircea

cmircea New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Roaga-i pe cei de la firma sa le scrie la UKBA cum ca au o oferta ferma pentru tine / sa le explice care e situatia ta. Ai case reference number? daca da, include-l in scrisoare.
    Daca nu, cere-l si include-l in scrisoare.

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    @papillon. daca vei fi doar "detasata" (adica angajata si platita de entitatea franceza), UKBA nu are nici o treaba. sigur exista niste limite, dar deobicei firmele stiu ce si cum se poate.

daca insa vei fi angajata de entitatea din UK a firmei (xxx UK plc / ltd), atunci dreptul de munca este necesar. chestia cu vor/nu vor cei de la hr e discutabila, deobicei managerul de proiect/departament discuta cu ei si le spune ca are nevoie si ei trebuie sa spuna ce trebuie sa faca.

16. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    papillon, tu vrei sa te transferi aici sau sa lucrezi pe un proiect si te intorci in Fr? Daca ramai pe payroll in Franta, nu ai nevoie de card.

Daca vrei insa sa te transferi, poti ramane pe statul de plata in Franta pana iti vine BC (asa am venit si eu aici). Nu te poti transfera aici oficial pana cand nu ai cardul respectiv. Nu are sens sa inceapa compania demersurile pt work permit / AWC din mom ce ai deja aplicatia pentru BC in procesare.

Incearca sa urgentezi aplicatia pentru BC - cauta pe forum, gasesti procedura de fast-tracking.

17. crys2012

crys2012 Member

Trophy Points:
    6
    Cred ca ninge cu carduri. -dans-
    Am primit in sfarsit mult asteptatul BC!
    A sosit in seara aceasta pe adresa din UK.
    Aplicatie trimisa pe data de 4 Iunie, confirmare de primire HO pe 7 Iunie.
    Nu disperati! Doar ganditi pozitiv!
    Multumesc mult tuturor celor care m-au indrumat si mi-au lamurit toate neclaritatile prin raspunsurile lor.
    Cristina

18. carpcezar

carpcezar New Member

Trophy Points:
    0
    Multe felicitari si sarbatori frumoase! Eu am aplicat pe 28 martie si nimic... sper sa ma pot bucura si eu de sarbatori...

19. am06

am06 New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari!
    la mine a ajuns la ei pe 31 mai si nimic momentan.

Ti-au trimis prin posta? sau ai trimis tu curierul la ei sa ti le trimita inapoi?

ps: ce echipa s-a ocupat de dosar?

20. doinatarita

doinatarita New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    diplomatic engineer
    Cristina,
    Felicitari si sa fie intr-un ceas bun!!!!!!!
    Ai fost tare tare cuminte de ti-a adus Mosul asa cadou...
    Felicitari inca o data -bravo-

Share This Page