9.5 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSMP - BR2 - Blue Card

Discussion in 'EMIGRARE' started by codec, Jan 21, 2009.

1. carpcezar

carpcezar New Member

Trophy Points:
    0
    Nu a mai primit nimeni blue card-ul...?
    Oare pe ce data a ajuns cu procesarile echipa cea mai "harnica"?
    Cu ceva vreme in urma era cineva care a spus ca aplicase pe 30 ianuarie, deci sunt unii care verifica dosare inregistrate dupa data de 11 ian 2012 asa cum zic ei pe site.
    Mi-am pierdut rabdarea de tot...
    Bafta tuturor!

2. EugenC

EugenC New Member

Trophy Points:
    0
    Merci mult pentru raspuns. O ultima intrebare: Presupun ca ai avut plic cu adresa de romania, sau cei de la ukba ti-au trimis actele, fara sa aiba acel plic.

Merci si felicitari pentru BC,
    Eugen

3. irina1

irina1 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Eugen,

Nu am avut nici un plic trimis, doar i-am anuntat ca vreau sa primesc actele prin curier la adresa mea de domiciliu (la vreo 2 luni dupa ce am trimis actele, dar pe atunci dura cam 4 luni in medie procesarea aplicatiei).Dupa vreo 3 luni jumatate am primit raspuns de la ei ca am obtinut blue cardul si mi-au dat detalii unde sa mearga curierul sa ridice plicul.legat de curier i-am contactat pe cei de la ups romania care au facut comanda catre ups uk si la 3 zile mi-au venit actele si atunci am si platit.

sper sa te ajute info.

numai bine!

4. iggster

iggster New Member

Trophy Points:
    0
    Exista cineva care sa fi aplicat ca "Independent Contractor" si care, eventual, sa fi si primit vreun raspuns (de orice fel) de la UKBA? Ce acte ati trimis/ Ce raspuns ati pprimit?

Senchiu

5. arisu

arisu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat dupa un an de self-employed/ contractor in UK. Am trimis tot ce mi-au cerut in BR2.
    Am primit blue cardurile pentru mine si sotul meu dupa 9 luni si 15 zile.
    Cu 3 saptamani inainte sa vina cardurile mi-au cerut niste acte de adaugat la dosar.

6. dannydanni

dannydanni New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua ! Imi pare rau daca aceste informatii care le solicit au mai fost postate pe undeva dar sincer am citit cred ca 50 de pagini de thread pentru BR2 si nu m-am edificat .

As dori sa stiu si eu urmatoarele lucruri :

- am lucrat in ultimele 12 luni concomitent la 2 angajatori (unul full unul part time ) .Veniturile se incadreaza pentru cele 25 de puncte . In formular scrie sa dau datele angajatorilor dar nu este o rubrica pentru asa ceva . Unde le scriu?
    - am terminat facultatea de automatica , calc si electronica . Este acreditata si rescunoscuta international (EU si altele) . Mai trebuie sa o echivalez la NARIC?
    - pentru traducerea de fluturase si extrase imi trebuie si apostila? sau doar traducere autorizata .
    - vreau sa aplic personal la Croydon .Am adresa de UK si numar de tel pentru UK . In cazul aplicarii personale , ce inseamna same day process?
    - unde se fac booking online pentru face to face in Croydon? Am gasit la UKBA pe site pentru premium dar este 700 de lire

Multumesc frumos !
    dannydanni
    Cetitor

7. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate imi amintesc, e scris undeva ca pt HSMP nu poti merge la CRoydon decat daca esti in varianta de un an lucrat in UK sau scoala in UK.
    Same day service e gratuit pt UE. Taxele alea sunt pt vize.
    Programare Croydon nu merge Online, pe telefon foaaaarteeee slab.
    Avantaj: cu oferta de munca, la cererea angajatorului, ti se urgenteaza aplicatia trimisa prin posta.
    Noroc.

D.P. 074

8. dannydanni

dannydanni New Member

Trophy Points:
    0
    Ce act din Romania pot lua de la angajator sa fie echivalent cu Income TAX Return ? Va multumesc enorm

9. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Fișa fiscală?

Semnătură!

10. dannydanni

dannydanni New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru traducerea documentelor , trebuie traducere autorizata . Trebuie si legalizata ? trebuie si apostila? trebuie tradusa apostila? si apostila la traducerea apostilei? stiu ca sunt penibil dar pentru multe tari asa se cere

11. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu.

Semnătură!

12. dannydanni

dannydanni New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu ca injuri lumea care nu citeste threadul dar chiar l-am citit . Vreau un sfat de la tine mufa :D pentru ca ai si luat blue card si esti si in Londra . Trec la UK adress adresa de romania? Sau dau 300 de lire pe o garsoniera in Southampton DOAR pentru adresa ! Mersi mult

13. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Adresa din Romania.

Semnătură!

14. dannydanni

dannydanni New Member

Trophy Points:
    0
    mersi mult de tot !

15. gclaudiu

gclaudiu New Member

Trophy Points:
    0
    Ziua buna tuturor, acum am gasit site-ul asta. Am aplicat pentru blue card cu HSMP acum 2 saptamani dupa ce am primit NARIC-ul si saptamana trecuta am aflat ca dureaza 6 luni sau mai mult. Problema mea e ca am nevoie de pasaport, muncesc undeva in Asia acum si fara pasaport e complicat.
    Are cineva idee cat dureaza pana iti trimit inapoi pasaportul? A incercat cineva sa le scrie sa iti trimita inapoi pasaportul si daca da, cum si cat dureaza in cazul asta?
    Multumesc mult pentru raspunsuri!

16. f1bogdan

f1bogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua. As avea o scurta intrebare legata de Blue Card. Odata acordat, esti obligat sa te prezinti la munca in UK intr-o anumita perioada de timp? Sau are o data de expirare? Multumesc!

17. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Nu.

18. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Este posibil sa ceri inapoi orice document vrei dar in cazul asta ti se suspenda aplicatia. Citeste mai mult aici
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... equesting/

O idee ar fi sa trimiti in schimb buletinul si pastrezi pasaportul daca iti este asa de necesar.

19. gclaudiu

gclaudiu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns costoboc, am vazut linkul ala inainte, dar speram sa existe o posibilitate sa imi iau inapoi pasaportul fara sa imi suspende aplicatia. Am inteles ca actele se trimit inapoi inainte de a se procesa aplicatia, daca e adevarat, ai cumva idee cam cat ar dura pana le trimit ei inapoi?
    Din pacate nu am buletin, sunt rezident in alta tara, asta e motivul pentru care am nevoie de pasaport...
    Multumesc mult pentru ajutor.

20. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @gclaudiu, nu stiu de ce crezi ca se trimit actele inapoi inainte de a se procesa ( si cum le proceseaza daca nu le au???), dar pot sa-ti spun cu certitudine ca eu am trimis pentru toata familia (HSMP)pe 03.03.12 si nu am primit inca nimic. Ca o paranteza pentru cei care vor fi cu siguanta curiosi .... da, i-am contactat intre timp, si am primit ca raspuns doua email-uri. Unul total nesemnificativ (computer generate) la care le-am arat obrazul, dupa care mi-am trimis al raspuns (personalizat) in care cu scuzele de rigoare mi s-a comunicat ca au toate sperantele sa rezolve aplicatia in 9 luni.
    Nu esti singurul care aplici din afara, fiecare are propiul sistem de valori, depinde cat de mult iti doresti acesta viza. Ori te pregatesti sa stai fara pasaport ori faci o excursie in Rom si iti faci CI or devii creativ si gasti alte solutii.
    Bafta.

Share This Page