8.8 C
London
Tuesday, December 10, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSMP - BR2 - Blue Card

Discussion in 'EMIGRARE' started by codec, Jan 21, 2009.

1. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari .... asa e ca de cateva zile tot il "uzi" sa fii sigur ca tine?

Bine ca mai auzim si de bine .... sa se mai ridice si moralul celor care inca asteapta.
    Oricum, de acum incepe greul .... pe oriunde ai ajunge, nu uita sa ne povestesti cum e!

2. adhnana

adhnana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, costoboc! Inca nu imi vine sa cred:)

Stiu ca acum incepe greul, o sa povestesc cu siguranta:)

Numai bine

3. mcraciun

mcraciun New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

As avea si eu doua intrebari legate de dreptul de munca:
    1) Am vazut ca se poate sa ai dosarul tratat cu urgenta in cazul in care ai un contract de la angajator. Stie cineva mai multe detalii despre asta? Cam cat ar dura si ce trebuie sa faci ca sa fie tratat ca urgenta?

2)Daca eu obtin permisul de munca asta inseamna ca sotia mea o sa-l poata obtine si ea mai usor dupa, sau trebuie sa treaca prin aceiasi pasi ca si mine?

Merci frumos,

PS: asta e cel mai util forum ever :d

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Adhnana, felicitari! Le meriti din plin! Succes in gasirea job-ului ideal! -bravo-

5. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @mccraciun

1. raspunsul de mai jos a fost dat in alt topic, l-am gasit pentru tine cu functia search

2. nu trebuie sa astepti sa obtii permis de munca ca sa ceri pentru sotie. Aplici pentru ea, ca dependent, pe acelasi formular si primeste fara probleme.

Acum in legatura cu forumul ..... e bine ca il gasesti folositor si ar fi si mai bine daca fiecare ar incerca sa contribuie cu ce poate.
    Spre exemplu, un bun inceput ar fi sa postam intrebarile acolo unde isi au rostul!

Bafta pe viitor.

6. andreic

andreic New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

De ceva timp ma preocupa si pe mine foarte mult ideea obtinerii unui blue card, asa ca am luat la puricat toate informatiile disponibile de pe peste tot. Am insa o nelamurire si sper sa ma puteti ajuta voi. in cazul in care eu am o firma (micro) la care taxele platite inseamna 3% lunar impozit pe venit + 16% impozit pe profit, suma pe care o pot eu calcula ca venit brut este care? 12*suma pe care o facturez eu in fiecare luna sau 12*suma pe care o facturez in fiecare luna + impozitul lunar + impozitul pe profit? E foarte important de stiut pentru ca daca se aplica varianta 2 (prin absurd) atunci imi pot face si eu punctele necesare pentru obtinerea permisului.

In caz ca e o ineptie ceea ce intreb, imi cer scuze de pe-acum. Multam de ajutor.

Andrei

7. doinatarita

doinatarita New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    diplomatic engineer
    -hipno-
    In sfarsit am trimis aplicatia... -bravo-
    Ea cuprinde:
    Formularul BR2
    Pasaportul
    Diploma de Master (original)+ foaia matricola
    Traducerea diplomei de Master
    Dovada castigurilor pe o perioada de 12 luni consecutive iun 2011- mai 2012 prin adeverinta de venit
    Dovada acestor castiguri prin fluturase (semnate si stampilate de angajator)
    Fisa fiscala 2011
    Certificat de casatorie (original)
    Traducerea certificatului de casatorie
    Nota explicativa.
    Eu am decis sa trimit si certificatul de casatorie tocmai pentru faptul ca pe diploma de Master am numele de domnisoara si m-am gandit sa nu am surpize sa "sclipeasca "vreo-unul pe acolo ca nu sunt numele identice si sa decida ca ar trebui sa aduc completari, implicit sa o mai taraganeze...Si asa dureaza "o vesnicie" ...
    Sa dea Domnul sa fie bine si in cele din urma sa obtin BC-ul...Nu-mi ramane decat sa astept si sa ma inarmez cu rabdare si optimism...
    Toate cele bune si drum drept tuturor....

8. monel

monel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Trebuie sa trimit si eu dosarul si am decis sa dau cartea de identitate. Cum in cele 7 luni si... cat dureaza procesarea dosarului o sa trec si prin Romania, ma tot intreb cum o sa ma descurc acolo fara el, ca peste tot se cere ID. Exista posibilitatea obtinerii unei copii legalizate in UK? Si daca da, este acceptata in Romania?
    Va multumesc anticipat pentru lamuriri.

9. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @monel, orice se poate legaliza oriunde.
    Faci o copie, te duci la un notar, avocat etc si certifica ca e "conform cu originalul". Problemele incep cand ajungi in Romania.
    Orice document legalizat in alta tara trebuie sa aiba apostila pentru a fi valabil. Si asta o poti obtine, aplicand (in UK) si platind o taxa. Dar cand ajungi in Romania distractia cred ca depasi puterea umana de cuprindere .... unele capete sunt pur si simplu patrate!
    Mai bine scoate pasaport, lasa-l cu actele aici si pastreaza buletinul pentru necesitatile "casnice".
    Bafta!

10. monel

monel New Member

Trophy Points:
    0
    Costoboc, multumesc mult de raspuns. Se pare ca mai mult ma incurc cu legalizarea pe aici. Dar crezi ca daca reusesc sa legalizez buletinul in Romania, as putea folosi acea copie legalizata? Ma gindesc la aceleasi capete patrate. Am si pasaport, dar nu as vrea sa il dau.

11. doinatarita

doinatarita New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    diplomatic engineer
    Cred ca daca vrei sa intelegi pe cineva trebuie sa te pui, oarecum , in situatia lui...
    Uite cum am facut eu...De aproximativ 2 luni bune " am lucrat intens" pt dobandirea actelor si intocmirea BR2-ului...
    Doar ce le-am trimis...
    In legatura cu asta, am oscilat deseori in a trimite pasaportul sau CI-ul pentru aplicatie.Tot timpul m-am intrebat cum e mai bine, si daca dureaza atata timp analiza si am blocat astfel un act de identitate, cum e mai bine sa fac?
    Am uitat sa specific ca eu sunt in Romania....
    Ei, asa cum iti spuneam, tot analizand si intorcand si pe o parte si pe alta situatia, ce mi-am spus...Hai sa fac un experiment, sa vad daca trimit CI-ul si ma folosesc de pasaport in Romania ce se poate intampla?
    Unde mai pui, ca parca asa a fost sa fie, ca mi s-a cerut un act de identitate de pe putin 15 ori in timpul asta, de parca s-au inteles -ras2- si si-au propus sa ia "toti parte la "experimentul" meu... -dans-
    Mi s-a cerut un act de identitate la banca, la notariat, la un furnizor de utilitati (electricitate), la un administratia financiara, la un operator de telefonie mobila si la directia de evidenta a populatiei, in vederea emiterii pasaportului pt fiul meu.
    De fiecare data, am prezentat pasaportul si nu am avut nici macar o singura data probleme.
    Ce-i drept "tinerele" practicante de la un notariat, parca au strambat nitel din nas , dar asta pt simplul fapt ca aveau prea multe campuri de completat in formularul cu pricina (asta in cazul ca prezentai pasaportul) dar le-a trecut repede, ca prea eram sigura pe mine ca nu e nici o problema ce act prezinti si ca alegerea este a mea efectiv.
    In consecinta, eu am folosit in Romania pasaportul in diverse imprejurari si cred cu tarie ca daca o sa-l folosesti si tu nu o sa ai niciodata probleme.
    Dupa parerea me e mai "valoros" si mai important pasaportul decat CI-ul, iar avand in vedere densitatea folosirii lui, cred ca e mult mai indicat sa pastrezi pasaportul, folosind la aplicatie CI-ul .
    Poti utiliza, cum ti-am spus mult mai lejer si fara mari probleme, pasaportul in Romania.
    O zi buna si numai de bine -ras2-

12. monel

monel New Member

Trophy Points:
    0
    Doinatarita, m-ai convins, dau CI. Multumesc mult. Am avut si eu niste tentative de a folosi pasaportul in Romania, si mi s-a cerut si CI, dar din experienta ta inteleg ca se poate. Asa ca o sa trimit si eu dosarul la sfarsitul lunii si o sa astept...
    Iti doresc multa bafta, sa obtii actele cat mai repede.

13. doinatarita

doinatarita New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    diplomatic engineer
    Si eu iti doresc BAFTA atat la intocmirea "dosarului " cat si la obtinerea BC-ului.
    Am rasfoit temeinic acest forum si sincer, m-a invatat si indrumat in multe, asa ca acum, a venit si randul meu sa ajut si sa indrum pe cineva...
    Mult bine si drum drept...
    PS
    Oricum iti trebuie multa rabdare si dupa cum se vede treaba, acum ne este prelungita "agonia" intrucat se asteapta 7 luni intregi.

14. am06

am06 New Member

Trophy Points:
    0
    mi se pare ca s-au facut cam 8 luni, fir-ar sa fie...

15. doinatarita

doinatarita New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    diplomatic engineer
    -hipno-
    A mai primit cineva in ultima vreme BC-ul?
    Intrebam asa, sa vedem la ce data au ajuns cei de la procesarea dosarelor (real), ca oricum sit-ul a ramas setat pe 31 nov 2011... -nuuu-

16. asda

asda New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    housewife MoM
    te gresesti. deja is la 08 December 2011 -limba-

17. doinatarita

doinatarita New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    diplomatic engineer
    Uauuuu!!!!!!!!!!! Realy?...Sincer, nici nu am deschis UKBA sit in ultimul timp, ca mi s-a urat de cate ori l-am citit si verificat...
    Mare lucru, si deasemeni, mare avansare, de la 31 nov la 8 dec...Viteza de executie ii caracterizeaza, insa ar trebui sa fiu oarecum clementa cu ei, ca poate volumul de munca e urias si unde mai pui ca-s pt moment ocupati cu Olimpiada...

18. vavsaftoiu

vavsaftoiu New Member

Trophy Points:
    0
    Niste vesti MAI BUNE pentru cei care au trimis aplicatia in Dec 2011.

Aplicatiile ,a mea si a sotiei (nu intrebati de ce fiecare cate una in loc de una + dependent. Poate ca ne-am dorit sa vedem cum este sa dai aproximativ 750 lei pe copii de acte si traduceri - fara legalizari noroc ca am citit aici pe forum) au ajuns la "prietenii" nostri in birou pe data de 15 Dec 2011. Au trecut de atunci ..... toti stiti cat. Pe site scrie clar ca "incearca" sa rezolve 95% din aplicatii in 6 luni. Daca ne stiam asa de "baftosi" mai jucam si pe la LOTO ca dupa cum se vede suntem norocosii aceeia de sub 5%.
    Am sunat la ei exact cand se apropiau cele 6 luni adica pe la 6 iunie cand iarasi stiti ce s-a intamplat. Au anulat telefonul :). Deja ne gandeam sa ne retragem dosarul tinand cont ca am pierdut ceva din cauza ca nu am avut pasapoartele atat timp.
    Saptamana trecuta am avut noroc si a trebuit sa merg in UK prin Bradford cu serviciul pentru 2-3 zile. Am reusit sa ajung la vestita adresa din Sheffield. La coada la intrare aproximativ 10 indieni cu inca 5-6 copii dupa ei. Telefoanele trebuie inchise, brichete sau orice altceva periculos trebuie lasat la intare. Dupa asta un simplu security check cu detector de metale. Frumos nu? Dupa intrare am stat la coada 20 minute pentru a vedea la ce ghiseu voi fi repartizat. Dupa luarea bonului de ordine am mai asteptat in fata ghiseurilor aproximativ 1 ora si jumatate dupa care am fost poftit la discutie. Nu am avut programare si nici nu era nevoie pentru asa ceva. Si acum vestea buna.
    Ambele dosare sunt in lucru incepand cu data de 18 - IULIE - 2012 adica la 7 luni si 3 zile dupa ce au ajuns la ei. Macar atat.
    Femeile de la ghisee sunt intr-adevar super de treaba si se comporta adecvat. Sistemul, in schimb este cel care e de tot plansul.
    Ei proceseaza cereri si pentru tot felul de alte aplicatii. Acestea sunt binenteles procesate in max 24-48 de ore. Vine omul cu dosarul cam ca al nostru, asteapta 1 ora sau mai putin ( da mai putin ca mine), arata actele si le inmana doamnei dragute. Dupa 2 zile maxim esti chemat sa le ridici. Asa parea totul ca merge. Normal ca cei 2-3 angajati care faceau munca de birou (verificatul actelor in timpul pauzei de net) nu au cum sa proceseze prea mult intr-o zi. De asemenea a fost foarte amuzant sa aud o vorbitoare de engleza care tocmai aplica atunci si incerca sa-i explice doamnei de la UKBA ca ii vine greu sa lase pasaportul si certificatul de casatorie pentru 2-3 zile la dansii in original -ras2- . Auzi 2-3 zile cand noi avem toate diplomele, certificatul de casatorie, cel de nastere al sotiei si pasapoartele de 7 LUNI la ei trimise prin posta, nu personal.
    Si inca o faza tare, la intrare in UK ghici cine ma intreaba de ce n-am pasaport : un angajat UKBA. -nervos-. Le-am zis pentru ca este la voi :).

Cam atat,

Bafta multa si putere de asteptare.

P.S. Presupun ca ati auzit ca Irlanda a ridicat restrictiile, poate pregatesc si astia asta cine stie.

Vlad

19. Dragos22

Dragos22 New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi am finalizat si eu dosarul si l-am trimis. Din ce spuneti voi, mai am de asteptat. Preconizez ca vor fi gata in feb 2013.

Acum ma apuc sa dau refresh ca un nebun la "waiting times"

20. Seven_of_Nine

Seven_of_Nine New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Am trimis actele pe 13 Aprilie si acum astept raspunsul, aplicatie este HSMP dar as vrea sa schimb adresa de returnare a actelor.Am trimis mail la barcenquiries@ukba.gsi.gov.uk de 2 saptamani si nici un raspuns.M-am decis sa sun la 0114 207 4074 si mi-a raspuns un robot care spune ca dupa 6 Iunie sa se foloseasca site ul sau supportul prin email.Am gresit eu numarul de telefon?

Problema e ca eu am pus adresa de returnare la cineva din uk, dar pentru ca proprietarul apartamenultulu unde au inchiriat a decis sa vanda apartamenul , a trebuit sa se mute.
    Am decis sa sun acum pentru ca int-un mail anterior mi-au zis ca de la 12 saptamani (13 Aprilie) de cand au ajuns actele la ei, dosarul va fi in sistem....

Share This Page