9.5 C
London
Saturday, December 07, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HSBC Bank Acount for Foreigners

Discussion in 'FINANTE' started by Anonymous, Dec 4, 2006.

1. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Extrasele de cont primite prin posta sunt valabile pentru orice aplicatie. Nu ai nevoie de nici o stampila sau extra semnatura pe ele. Daca ai observat, sub numele si adresa ta exista un "bar code" si niste numere, care autentifica veridicitatea lor.

Succes!

2. flocke

flocke New Member

Trophy Points:
    0
    Asa m-am gandit si eu cand am vz. acele coduri de bare, dar vroiam sa fiu sigur.
    Merci de info Mutu!

3. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Placerea a fost de partea mea!

4. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut . Dat fiind ca ma pregatesc sa ma relochez in Londra peste o luna-doua, am zis sa aplic din tara pt contul passport la HSBC. In aplicatia online se completeaza doar date personale si adresa din tara natala, nu se cere nici o informatie despre o adresa de Uk. Dupa circa 3 sapt( incluzand sarbatorile de Paste) am primit plicul acasa prin care am fost anuntat ca aplicatia s-a procesat cu succes si pentru a activa contul si a elibera cardul si pinul sunt asteptat la o sucursala a HSBC in UK pentru a face dovada de identitate si non-UK adress. Pentru a nu avea surprize , cum au mai scris altii aici , voi arata la ghiseu singurul act cu adresa de Uk care il am momentan, counterpartul la permisul de conducere romanesc, care are adresa de uk si voi specifica respectivul sa trimita cardul , pinul si welcome pack-ul la adresa de UK. Sper ca va fi de fulos aces post viitorilor doritori de cont passport la HSBC Uk.

5. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16
    mihaitiz ,

nu prea inteleg treaba cu adresa de uk... de unde o ai? :) ai mai fost in uk si ti-ai schimbat permisul?

Ms ,
    Ovidiu

6. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    Da am fost in Uk cand am depus actele pentru licenta private hire la inceputul anului.Cu counterpartul cu adresa de uk m-a ajutat o persoana binevoitoare din Londra, eu am trimis cu DHL permisul in original si formularul D9(daca gresesc coractati-ma) completat de mine acasa cu adresa de uk s-a procesat si s-a eliberat actul respectiv. Permisul inca nu l-am schimbat , o voi face pe viitor .

7. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    noi am deschis cont HSBC Passport Account ieri. Nu ne-au cerut decit Buletinul ( ca dovada de adresa in Ro) si Passportul ca dovada de ID. Eu am "sponsorizat" pers respectiva spunind ca locuieste la mine ( desi nu va locui decit temporar) si nici nu m-au rugat sa le dau dovada de adresa a mea! A fost prea simplu si au durat formularitatile 20 minute. Ma enerveaza chestia aia cu 8 lire / luna, dar cred ca nu avem o alta alternativa, cel putin nu acum.

8. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    care este avantajul daca aplic din romania? ca am inteles ca atunci cand ajung in uk mi se deschide contul si pentru a primi cardul si pinul tot trebuie sa dau adresa si sa astept cateva zile...
    si inca ceva ... daca dau adresa unui prieten , trebuie sa fiu "acasa" ca sa ridic plicul cu pin-ul sau il lasa in cutia postala?

9. Irena

Irena New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, leonard_e36, si noi am deshis cont cu pasaportul la HSBC si am primit in cutia postala cardurile si la cateva zile pin-urile. Un pic diferit fata de tine a fost faptul ca aveam deja adresa aici in UK. Deci nu trebuie sa fii acasa.

10. FLORIN1984

FLORIN1984 New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA ZIUA!MA NUMESC FLORIN SI AS AVEA SI EU O NELAMURIRE,PROBLEMA LEGATA DE BANCILE DIN LONDRA.PRIETENA MEA A PRIMIT NISTE BANI DE AFARA,UNDEVA LA 15000LIRE SI A CAM TRANSFERAT DIN EI UNUI PRIETEN CARE NU PUTEA SA TRANSFERE BANI,IN MARE A FACUT-O SA-L AJUTE,DAR ACUM BANCA I-A INCHIS CONTUL SI I-A TRANSMIS SA JUSTIFICE CUM A CHELTUI SUMA DE BANI,PT 9000LIRE????ACUM EA ESTE SPERIATA SI SE GANDESTE LA CE ESTE MAI RAU,DEOARECE BANCA A REACTIONAT FOARTE URAT,CHEMAND POLITIA SAU INCERCAND SA-I CONFISTE INELUL....
    VA ROG DACA MA PUTETI AJUTA SA MA INFORMATI SI PE MINE CE ESTE DE FACUT SI CUM.
    VA MULTUMESC MULT!
    PS. TIN SA VA ANUNT CA BANCA ESTE HSBC

11. GeoGrig

GeoGrig New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Manager
    Sa nu scrii cu CAPS si mai departe, e urat, incearca sa citesti si tu sa vezi cum e.
    La HSBC orice transfer ii dai un nume, care vrei tu, (Rent, Loan, Fee etc.) acum problema e ca tu nu esti foarte clar ce si cum, ori a transferat ori a cam transferat? Eu cred ca problema e..... nu ca a cheltuit ea 9000 , cred ca ei se intreaba de unde ii are, legal cred ca nu ar trebuii sa ii intereseze, asta daca banii primiti sunt ok.
    Trebuie mers la banca si vazut despre ce e vorba, poate fi si o confuzie.

Share This Page