8.8 C
London
Tuesday, December 10, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Home Office ?nchide usa Rom?niei si Bulgariei

Discussion in 'ARHIVA' started by Anonymous, Oct 8, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Home Office ?nchide usa Bulgariei si Rom?niei

Distantare de Foreign Office. Comisarii sefi si reprezentantii consiliilor locale avertizeaza ca nu pot face fata migrantilor ?n UE.

articol de: Jamie Doward si Ned Temko

THE OBSERVER (Marea Britanie). - Zeci de mii de muncitori imigranti din Rom?nia si Bulgaria vor fi ?mpiedicati sa lucreze ?n Marea Britanie, ?n conditiile ?n care migratia economica pune la noi ?ncercari serviciile publice. "The Observer" dezvaluie ca oficialitatile de la Home Office nu cred ca ar trebui deschise portile pentru cele doua tari est-europene si vor recomanda mentinerea actualelor restrictii UE pentru anul viitor. Se estimeaza ca numarul rom?nilor si bulgarilor care ar veni ?n Marea Britanie, daca ar fi ridicate restrictiile, s-ar situa ?ntre 40.000 si 300.000.
    Acest plan plaseaza Home Office pe o directie conflictuala cu Foreign Office, aflat ?n fruntea celor care cer ?nlaturarea restrictiilor. Disputa evidentiaza divergentele tot mai accentuate de la Whitehall privind cea mai buna modalitate de abordare a migratiei economice si intervine la sf?rsitul unei saptam?ni ?n care trei comisari-sefi au facut apel la alocarea unor resurse mai mari pentru a face fata influxului de imigranti din Europa de est.
    ?n particular, oficialitati marcante de la Home Office ?mpartasesc unele din preocuparile comisarilor-sefi. Iar ministrii s?nt alarmati ca previziunile initiale referitoare la afluxul de muncitori din tari precum Polonia s-au dovedit subestimate. ?n 2005 a avut loc o migratie neta de aproximativ 400.000 de persoane ?n Marea Britanie, ?n principal din Europa estica. Guvernul astepta doar 185.000. ?n plus, un numar de consilii locale, precum Westminster si Slough, spun ca cifrele actualizate de la Office of National Statistics nu reflecta afluxul real ?n circumscriptiile lor.
    Anul trecut au fost anuntate restrictii drastice pentru bulgarii si rom?nii care cauta de lucru ?n Marea Britanie. Home Office a promis sa revizuiasca anual restrictiile. Dar recomandarile sale privind mentinerea interdictiei vor fi probabil criticate de guvernele rom?n si bulgar, care se pl?ng cu privire la tratamentul de m?na a doua ce li se rezerva. ?n aprilie urmeaza a fi introdus un nou sistem pentru imigratie, bazat pe puncte, iar Home Office doreste aplicarea acestuia ?nainte de luarea unei decizii de deschidere a portilor pentru lucratorii rom?ni si bulgari, ceea ce Marea Britanie trebuie sa faca cel t?rziu ?n 2012. Se pare ca si teama de presiunile excesive asupra serviciilor locale are un rol ?n reticenta Home Office. Dar Foreign Office crede ca aceasta opinie este eronata. Surse de la Whitehall spun ca va fi elaborat un document care sa argumenteaze ca mentinerea interdictiei nu este ?n interesul Marii Britanii si ca acum aceasta ar trebui relaxata. Documentul Foreign Office arata ca daca legislatia va fi relaxata va veni doar un numar mic de rom?ni si bulgari, majoritatea ?ndrept?ndu-se spre Grecia, Italia si Spania, cu care au legaturi foarte puternice. De asemenea, se avertizeaza ca mentinerea interdictiei de a munci legal ?n Marea Britanie pentru rom?ni si bulgari ?i va sili pe acestia sa intre pe piata neagra, determin?nd exploatarea lor si pierderea veniturilor fiscale.
    Aceasta opinie este ?mpartasita de multi experti ?n problema impactului migratiei. "Cerem guvernului sa deschida complet piata muncii", spune Jill Rutter, cercetatoare principala la Institutul pentru politici publice. "Studiile arata ca retelele sociale ?i propulseaza aici pe migranti. Numarul bulgarilor si rom?nilor din Marea Britanie este at?t de mic ?nc?t nu exista retele sociale care sa-i atraga". Ea spune ca a venit timpul ca guvernul sa largeasca dezbaterea pe aceasta tema. "Am ?nregistrat beneficii enorme de pe urma migratiei, care au mers la angajatori si Trezorerie, dar nu a avut loc nici o discutie despre canalizarea unei parti a banilor catre serviciile publice, supuse la presiuni mari".

2. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg scopul acestui topic, tematica a fost si este discutata pe alte topic-uri, inclusiv acest articol a fost deja discutat.... cum spuneam, sa nu ne aprindem...

3. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
  4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Felician,

Desi stii prea bine parerea mea, cu riscul de a ma repeta, postez urmatoarele:

Nu cred ca cei de la Home Office vor avea buna vointa sa ridice restrictiile. Dupa cum ti-am mai zis si ieri, este o decizie STRICT politica. Am avut ghinionul ca sa cadem fix acum, cu alegerile. Si pentru ca cei de la EU nu ii forteaza decat in 2012, parerea mea este ca decizia o vor lua pe plan politic, intre laburisti si conservatori, dupa cum isi impart ei voturile.

Este neplacut, dar acesta este adevarul. Cei de la HomeOffice au inasprit verificarile la aplicatiile de carduri. De exemplu, 2 fete mi-au confirmat azi ca li s-au facut verificari la aplicatiile lor pentru blue card like an au pair. Una chiar a zis ca a asteptat 2 luni !!!!!!! pana a primit cardul, iar in aceasta perioada familia gazda a fost contactata, iar cealalta fata a sta mai putin, dar tot a fost contactata familia gazda. Pana acum nu am mai auzit de verificari, si dupa cum stii, nici tu nu ai fost verificat. Tu crezi ca daca restrictiile se ridicau, mai aveau rost aceste verificari la sange.

Anyway....eu raman de parere ca 100% nu se vor ridica restrictiile pe 2008, si sansele sunt 50% pentru 2009.

Multumesc,
    -police-

Share This Page