12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Home Office - aplicatie pentru Blue Card

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by hans.andrei, Apr 15, 2009.

1. oanac

oanac New Member

Trophy Points:
    0
    Re:HOME OFFICE (BLUE CARD)

Buna ziua tuturor, si o duminica cat mai placuta.
    Va rog, daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi...
    Eu am blue card obtinut in ian 2008, iar sora mea vrea sa vina aici, si as dori sa stiu daca ea poate sa faca aplicatie ptr blue ca dependent de mine....intra, "sora" ca ruda de gradul intai, eu nefiind casatorita....
    Ce sanse are ea, ca new entry in uk, sa munceasca legal
    Multumesc frumos... :cheer:

2. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

silverfern a scris:

doar noi suntem exceptia de la regula?
    nu crezi k suntem destul de multi ?
    stiu k asa scrie.Nu stiu nici cum zici tu k trb sa ai 12 luni de la eliberarea yc cand ti-am spus k au obtinut BC 2 colege, una avea YC eliberat in august 2008 iar BC l-a obtinut in mai anul acesta, la 9 luni de la eliberarea YC- trebuie sa ai 12 luni legale de munca

3. dan_sorin2001

dan_sorin2001 New Member

Trophy Points:
    0

Buna seara iarasi !
    Spuneti-mi si mie va rog,daca vreau sa trimit o petitie la home office in legatura cu BC,ce adresa ar trebui sa pun? Aceea de pe yellow card? Exista vreo lege in virtutea careia pot sa cer anumite informatii publice la home office ?

Am auzit ca daca vrei sa pleci din UK definitiv poti sa-ti iei inapoi contributiile pt NI.Stie cineva cum si despre ce formular este vorba?

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

oanac a scris:
    Nu conteaza daca tu esti casatorita sau nu, raspunsul este NU (sora ta este ruda de gradul 2, legal, deci ea poate fi dependenta doar de parinti, bunici, fii, soti-rude de gradul 1).
    Imi pare rau, dar cred ca deja ai aflat raspunsul din cazul lui Peavy.(baiatul de la cazinou, ce voia sa vina dependent de sora)

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

rebecca_uk a scris:
    eu as vrea sa te contrazic putin cu un caz real- il am aici , In Bungay, colega si prietena mea a aplicat pt BC de dependent pt sora ei si in 3 saptamani acesta i-a fost inmanat.
    Sora ei lucreaza tot cu noi, deci...legea nu e lege pt toata lumea

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

dan_sorin2001 a scris:
    Dan_sorin2001, poti detalia in legatura cu BC?
    In legatura cu accesul la informatii cred ca asta e legea:
    http://www.opsi.gov.uk/ACTS/acts2000/uk ... 6_en_1.htm

anouka a scris:
    rebecca_uk a scris:
    Situatia dependentilor, in afara situatiilor in care legea specifica lucrul asta clar(copii sub 21 de ani, sau sot/sotie), este analizata pe fiecare caz in parte. Daca nu stim exact ce dovezi a adus fiecare, ar fi bine sa evitam sa spunem ca se poate sau nu sa obtii un BC.

7. oanac

oanac New Member

Trophy Points:
    0

Hai salut la toata lumea!
    multumesc frumos ptr raspunsurile voastre, drept sa va spun, banuiam eu ca nu se prea poate, dar maybe maybe....
    Oricum cred ca am sa-i recomand surorii mele un NVQ curs/student/yellow card, si vedem ce o sa mai fie....
    O duminica cat mai placuta in continuare... B)

8. dan_sorin2001

dan_sorin2001 New Member

Trophy Points:
    0

Merci de raspuns!

Vreau sa trimit la Home Office o petitie in care sa le cer sa-mi spuna daca in timpul celor 12 luni de munca intervine o pauza justificata dar care nu e din vina mea mai mare de 30 zile,daca asta e un motiv de refuz la aplicatia pentru BC.
    Oricum cineva de la Home Office a spus ca principala problema cu Precision Training este faptul ca ei nu au cum sa verifice daca noi am fost cu colegiul pana la sfarsitul lui,nu au cum sa verifice assessment-urile noastre,nu a ramas nici o baza de date de la PT iar noi nu avem cu ce sa le dovedim lucrul asta pentru ca noi faceam cursul prin internet. :unsure:

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Buna, Dan

Asa cum am mai spus, HO nu raspund pozitiv decat daca au o lista cu persoane implicate, cu date cat mai reale.

Ia legatura cu Georgiv si cu Anouka si ele-ti vor explica ce credem noi ca s-ar putea rezolva.

Mult noroc!

10. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

dan_sorin2001 a scris:
    Din cate stiu eu nu sunt specificate, in cazul blue card-ului dupa 12 luni de munca, situatii exceptionale de genul "intreruperi justificate".
    Daca "intreruperea justificata" se refera la problema Precision Training, cred ca solutia e sa va uniti toti cei care sunteti implicati. Adunati toate actele, email-uri scrisori si orice alte dovezi care va pot ajuta in solutionarea cazului. Poate ca nu mai exista baza de date la PT, dar pot fi colegi de munca, angajatorul, care sunt martori ca au venit niste reprezentanti ai colegiului sa va evalueze, nu? Iar daca ati facut cursul pe internet, nu exista vreun email, vreo aplicatie instalata pe calculator cu niste date salvate, ceva? Chiar daca cei de la PT au vrut sa stearga urmele, nu le pot sterge in totalitate.
    Dar individual e greu de rezolvat ceva. Daca va uniti... poate dovada care-i lipseste unuia se afla la altcineva care e in aceeasi situatie.

11. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0

anouka wrote:
    <strong>rebecca_uk a scris:</strong>
    <strong>oanac a scris:</strong>
    Buna ziua tuturor, si o duminica cat mai placuta.
    Eu am blue card obtinut in ian 2008, iar sora mea vrea sa vina aici, si as dori sa stiu daca ea poate sa faca aplicatie ptr blue ca dependent de mine....intra, "sora" ca ruda de gradul intai, eu nefiind casatorita....
    Ce sanse are ea, ca new entry in uk, sa munceasca legal
    Multumesc frumos... :cheer:

Nu conteaza daca tu esti casatorita sau nu, raspunsul este NU (sora ta este ruda de gradul 2, legal, deci ea poate fi dependenta doar de parinti, bunici, fii, soti-rude de gradul 1).
    Imi pare rau, dar cred ca deja ai aflat raspunsul din cazul lui Peavy.(baiatul de la cazinou, ce voia sa vina dependent de sora)

Tot rasfoind forumul in legatura cu acest subiect am mai dat de acest articol..

Anouk, esti o adevarata mina de aur.Pe langa tine toti se descurca, cu statutul de dependent..

Zi-ne si noua secretul..sa punem bucatele cu bucatele..sa vedem ce au facut ceilalti de pe langa tine de au obtinut majoritatea blue card dependent de sora , frate, mama..
    Ar fii ideal sa putem face ceva!Eu tot ce am stiut in legatura cu statutul de dependent - EEA2 am postat.:)

Many thanks,
    Andreea

eu as vrea sa te contrazic putin cu un caz real- il am aici , In Bungay, colega si prietena mea a aplicat pt BC de dependent pt sora ei si in 3 saptamani acesta i-a fost inmanat.
    Sora ei lucreaza tot cu noi, deci...legea nu e lege pt toata lumea

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Andreiuta, am facut exact ce am scris, am trimis BR1 completat. Pt mama inca nu am trimis nimic,urmeaza sa trimit acum.Dar nu stiu cum sa transform o poza ca sa pot sa ii fac format de pasaport. Mama e in Romania in acest moment(pt o scurta perioada de timp).
    Cu sotul meu- a obtinut statut de dependent -BC pe 1 an apoi, dupa cum bine stii, ni s-a refuzat dreptul la BC permanent. Am fost cu el la Londra la Immigration Tribunal si judecatorul a decis ca HO a gresit cand ne-a refuzat.
    Cu fratele sotului meu cred ca a fost noroc la momentul respectiv, pacat ca nu beneficiaza de el...acum stiu ca lucrurile s-au schimbat.
    Oanac a aplicat cu EEA1 pt sora ei. Cei de la HO i-au trimis aplicatia la BR1 team. A fost refuzata initial, dar ulterior si-a obtinut BC de dependent. Deci, nu sunt doar eu.
    Cat despre detalii, le-am facut publice. Au fost postate pe site, dar sintr-o eroare umana s-au pierdut. Din lipsa de timp, nu am sa pot "reface" ceea ce s-a stricat.

13. ramon80

ramon80 New Member

Trophy Points:
    0

buna dragi de toti ,
    am si eu niste rugaminti please .
    eu am purple card .sotiei ii este oferit un loc de munca .poate sa inceapa munca fara sa aiva blue card ? de unde luam formularul ?se poate face online appointment .cat timp ia daca faci appointment ?cat dureaza daca trimit prin posta ?
    m as buxra daca mi ati raspunde

14. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Buna ramon80,
    Da, sotia ta poate incepe sa munceasca si fara sa detina un blue card, dar ii va fi mult mai usor sa-si demonstreze drepturile avand un astfel de card.
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... /applying/
    Vezi ce se discuta pe aici: http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... in-croydon
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... tingtimes/

15. deeas

deeas New Member

Trophy Points:
    0

Buna ziua , In data de 21 am programare pentru yellow card la HO , apoi as dori sa aplic si pentru sotul meu care nu are inca contract de munca, ca si dependent de mine.Va rog fosrte mult,,daca stiti , cum trebuie sa aplic si pentru el , pas cu pas , pentru ca nu reusesc sa ma descurc.Daca ma puteti ajuta cu informatii despre acte , case , chirii sau viata la sud de lONDRA v as fi fosrte recunoascatoare , pentru ca un inceput este greu intotdeuna.Multumesc frumos , daca doriti , v as ruga sa ma contactati la andreeacarstean@yahoo.com

Share This Page