12.1 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Home Office - aplicatie pentru Blue Card

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by hans.andrei, Apr 15, 2009.

1. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Re:HOME OFFICE (BLUE CARD)

pinocetul19, ai dreptul sa ceri un raspuns la aplicatie, este un abuz sa fii trimis la plimbare fara respingere sau aprobare mai ales daca aplici in persoana.

Din pacate nu stiu sa spun daca in cazul studentilor trebuie specificat undeva perioada de vacanta, dar este legal sa poti lucra full time in vacante si ma gandesc ca in cazul in care apare pe payslip nr. de ore vor trebui niste explicatii. Firesc ar fi sa incerci sa ceri angajatorului si colegiului sa scrie in acest sens in scrisori ca sa nu ai probleme.

Cred ca stie deja toata lumea ca HO are acces si poate sa se uite in baza de date a DWP/HMRC (pentru taxe si impozite) ... iar de acolo afla imediat cine si cat a lucrat dupa NINO

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Referitor la vacante, daca esti student full time, da, perioadele de vacanta trebuie mentionate in scrisoarea furnizata de la universitate sau colegiu.
    Cu parere de rau, neconcordata datelor in ce priveste perioada de lucru te cam incurca...

3. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

silverfern a scris:
    Silverfern,

Sunt perfect de acord cu tine in ceea ce priveste orientarea dupa interlocutor. Din august anul trecut - dupa ce am aplicat eu ptr blue - am scris ce a incercat dl. Trevor sa faca cu mine si sunt inca convinsa ca daca nu-mi intepeneam bine calcaiele in pamant m-ar fi zburat din fata ghiseului imediat.

Trevor e cat se poate de real: semnatura lui e pe scrisoarea ce insoteste blue card-ul meu ;) Trevor Watts

VA tin pumnii,
    Irina.

4. pinocetul19

pinocetul19 New Member

Trophy Points:
    0

Nu stiu exact cum se procedeaza
    Din ceea ce stiu eu,acel trevor e cel ce ti verifica toate actele,si probabil ca sa treci mai departe la cel care ti da si raspunsul trebuie sa fie totul in regula,binenteles daca era binevoitor se rezolva totul cu un simplu telefon...cu o alta scrisoare nu cred ca vei avea probleme
    Daca poate sa mi spuna cineva,daca e bine sa scrie pe scrisoarea pe care o sa o primesc de la munca,ca am lucrat 20 de ore pe sapt mai putin in perioada cand am fost in vacanta,trebuie si ceva de la colegiu ca sa confirme.pt ca nu as avea cum sa demonstrez,avand in vedere ca am fost la un colegiu privat si practic orele de curs ti le faceai in functie de timpu tau liber...
    Merci mult
    Aaa stiti cumva daca sunt afectat daca am si lucrat ca self employed in perioada respectiva,eu urmand sa aplic ca si student,dupa 12 luni ca si employee

5. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

pinocetul19, ti-a raspuns rebecca_uk in legatura cu scrisoarea de la colegiu. Discuta cu cei de la colegiu si roaga-i sa specifice in scrisoare vacanta in perioada cand ai depasit cele 20 ore la care aveai dreptul ca student.

Nu exista nicaieri o interdictie privind exercitarea a mai mult de un drept comunitar si deci in mod normal nu ar trebui sa te afecteze faptul ca ai fost si self employed. Tu ai ales sa-ti exerciti Treaty Right ca student si acum aplici pe dreptul tau dupa 12 luni pentru un blue card.

Daca cineva are ceva de obiectat cere sa specifice legea in baza careia nu ai dreptul sa-ti exerciti mai mult de un drept conferit de statutul de cetatean european ;) ... asta ar trebui sa le inchida gura :D

Daca imi aduc bine aminte a mai fost un caz asemanator anul trecut si a postat pe acest forum.

6. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0

Se poate verifica usor daca ai depasit numarul de ore ca part time impartind suma lunara (daca ai payslip lunar/sapt) la cat castigi pe ora.Se scad comisionele,contributia la asig soc.;)(deci suma neta)si apoi se imparte la cat esti platit pe ora:)
    Daca sunt decat 12 fluturasi -adica daca ai fost platit lunar le ia doar un minut...sa verifice...

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Cam tot un minut ar fi durat verificarea si in cazul initiatorului acestui topic. Ba mai mult, un telefon la angajator sa lamureasca o greseala de tipar, nu ar fi solicitat nici macar capacitatea intelectuala a acelui ofiter HO. Si totusi, am impresia ca un calcul matematic de genul asta ar fi fost facut, chiar daca era de doua ori mai complicat...

8. pinocetul19

pinocetul19 New Member

Trophy Points:
    0

multumesc pentru raspunsuri oameni buni
    am aflat foarte multe lucruri de aici de pe forum , chiar mai multe decat de pe site oficial hm...
    o sa incerc sa vorbesc la colegiu , sa vad cum fac rost de scrisoare, daca am sa pot
    si referitor la ore, scrie pe fluturas cate ore am facut in doua sapt, pt ca asa sunt platit, odata la doua sapt
    acuma nu stiu daca ei fac o medie in general la ore(pe tot anu), sau la o luna , sau la sapt, adik sunt obligati sa faca o medie din doua sapt...hm si de asta ma gandeam ca nu sunt asa de stricti totusi cu orele, sau ma amagesc eu :d

o seara buna

9. hans.andrei

hans.andrei New Member

Trophy Points:
    0

salutare la toata lumea!
    Imi pare foarte rau ca nu v-am mai scris de mult timp dar am lucrat foarte greu si nu am avut timp deloc.
    In urma cu doua zile si eu si prietena mea am primit un raspuns pozitiv de la Home Office.
    De acum in colo avem si noi BLUE CARD :side:
    A fost greu tot ce am indurat pana acuma .... dar macar s-a meritat!

V-am pupat pe toti si sa aveti bafta cu toate aplicatiile de la Home Office

Bye for now!

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Felicitari, Andrei si prietena! Sunteti buni de cinste! :p

11. pinocetul19

pinocetul19 New Member

Trophy Points:
    0

Daca tot suntem la capitolul asta, tin sa mentionez ca si eu am primit ieri blue cardu,yuuuupii... ufff ce usurare
    multumesc si celor de pe site care m au mai ajutat cu niste informatii, si m as bucura daca as putea sa ajut si eu pe cineva la randu meu.
    eu am aplicat pe baza de student , cu 12 luni ca employee, si vreau sa zic ca am avut cel putin 6 sau chiar 7 sapt in care am depasit norma de 20 de ore pe sapt, si ca in timpul asta am si lucrat ca si self employeed, acuma nu stiu daca aveam dreptu asta sau nu, dar...asta a fost
    daca se afla cineva intr o situatie similara ast mes pe privat
    mersi :D

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Este legal sa fii si student si self, e ok. Doar ca nu poti blue numai pe baza de self employed.

Deci, info poti sa le pui pe forum, fara teama.

In ce te priveste, felicitari, esti si tu bun de dat petreceri si sa ajuti pe cat mai multi ca altfel se rupe cartonasu'! :p

13. dan_sorin2001

dan_sorin2001 New Member

Trophy Points:
    0

Salut pe toata lumea !
    Am si eu o intrebare va rog frumos:ce este la Croydon?
    Adica dupa 12 luni lucrate incontinuu in urmatoarea zi poti sa mergi la Croydon cu toate actele si este posibil sa iti iei blue cardul in aceeasi zi? Este o procedura de urgenta cumva? Trebuie sa platesti o taxa pentru asta? Pentru ca cineva a aplicat printr-o firma de recrutare,adica a aplicat firma pt el,totul s-a facut prin posta si a primit cardul dupa mai bine de 3 luni de la aplicatie si a platit firmei 100 pounds pt asta.
    Crede-ti ca ai sanse mai mari daca aplici printr-o firma care are experienta si a facut lucrul asta si pt altii inaintea ta sau e la fel daca aplici tu insuti?

:unsure:

14. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

Mai intai iti trebuie programare pt a ajunge la Croydon, si din alt topic s-a zis ca te programeaza dupa 2 luni. Mai bine aplici linistit prin posta, te costa 5 £ iar cam in 20 de zile maxin ai si actele gata, asta cu conditia sa fii si tu in regula cu tot (munca, colegiu )

15. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0

dan_sorin2001 a scris:
    We offer a same-day service for applications on forms BR1, BR2, BR3 (except those applicants applying under the Highly Skilled Migrant Programme), BR4 and BR7 by appointment only at our public enquiry office (PEO) in Croydon. You should call 0870 606 7766 to make an appointment before you attend.
    Aplicatiile facute de cetatenii europeni si deci si romani sunt gratuite in cazul acestor carduri de rezidenta (yellow, blue, purple).
    Programarile la PEO Croydon se fac telefonic , iar durata de programre este de circa 6 saptamani.
    Durata la aplicatiile prin posta este de circa 10-20 zile calendarisitice.

Daca stii cand termini cursurile si vrei sa iei cardul chiar a doua zi, iti faci programare telefonic.

Va trebui sa completezi formularul BR1 (se recomanda) si sa verifici sa nu fie inadvertente in actele pe care trebuie sa la trimiti/predai.

Formularul BR1 il poti descarca de aici: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... ia/formbr1 daca ai neclaritati in ce priveste completarea acestui formular descrie situatia si pune intrebari cat mai exacte, vei gsi indrumare aici :)

Nu este nicio diferenta daca completezi singur formularul sau face asta pentru tine altcineva :D ... ataa timp cat verifici sa fie totul in ordine si bifezi corespunzator pe formular.

16. laura22ana

laura22ana New Member

Trophy Points:
    0

:cheer: hi,
    se poate obtine blue card daca nu ai lucrat, doar aplicatie ca dependent de sot? el are drept de munca dar nu blue card , doar stamp in pasaport valabil pt 5 ani pt ca nu e european.

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Daca nu e in Uniune, nu.

18. dan_sorin2001

dan_sorin2001 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc pentru raspuns,am inteles,dar cu o mica modificare Taranu,nu trebuie neaparat sa termin cursul de studii sa pot aplica pentru blue card din cate stiu eu ! :unsure:

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

dan_sorin2001 a scris:
    da da. incearca sa faci asa si ai sa vezi de ce ai sa te lovesti.
    A, aplicat la Ho pt eliberarea BC-ului, neterminand cursul mi-au dat refuz iar acum stau cu ei prin tribunale.Incerca si tu...
    E adevarat ca nu scrie asa ceva pe nicaieri, dar uite ca aceasta e situatia data.Nu te sfatuiesc sa o faci intrucat eu vad f bine pe pielea mea prin ce trec. :( :(

20. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0

Anouka, chiar nu trebuie sa termini cursul, ci sa ai 12 luni din momentul eliberarii yellow card-ului. Daca se asigura ca e indeplinita conditia asta, nu sunt probleme cu colegiul, si toate actele sunt in regula/aplicatia completata corect e ok. Situatia voastra e un pic diferita.

Share This Page