8.6 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Home care worker-va rog un sfat

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by claudiucaragata, Nov 4, 2010.

1. claudiucaragata

claudiucaragata New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari! Am gasit un job ca si home care worker unde nu se cere calificare si se ofera traning.Am dreptul sa ma angajez? Exista vreo restrictie pt romani in acest sens? Adica daca angajatorul ma angajeaza si aplica pt mine la Home Office am sanse sa primesc dreptul de munca?

2. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    claudiucaragata wrote:
    Salutari! Am gasit un job ca si home care worker unde nu se cere calificare si se ofera traning.Am dreptul sa ma angajez? Exista vreo restrictie pt romani in acest sens? Adica daca angajatorul ma angajeaza si aplica pt mine la Home Office am sanse sa primesc dreptul de munca?
    Claudiule ce meseria ai la baza?
    Tu intelegi notiunea de "home care worker"? Inseamna infirmier. Te vezi in stare sa ai grija de batrani? De oameni paralizati pe care trebuie sa-i schimbi du pe ce si-au facut nevoile pe ei?
    Esti pregatit sa faci baie si sa speli babute la partea frontala si cea dorsala?
    Gandeste bine ininte de a-mi da raspunsul.

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    De unde stii tu ca nu trebuie doar sa faca piata si sa maseze cu uleiuri exotice din cand in cand vreo pustoaica de 20 de ani?

Claudiu, tu esti Self-employed. Incearca sa gasesti job-uri pentru SE (poti chiar sa cauti pe google.co.uk chiar asta self employed job). Ca sa obtii dreptul la munca ca angajat este un pic mai anevoios si cea mai buna sansa ar fi sa te inscrii la vreun curs de limba engleza sau NVQ si astfel poti obtine YC de student in cca o luna. Treaba cu aplica angajatorul pentru tine este foarte rar intalnita si doar in domeniile unde se cere o specializare/calificare foarte greu de gasit.

Stie bine! dk vrei sa te plimbi cu ei poti 'alege' support worker.
    In schimb claudiu dk crezi ca rezisti si vrei sa incerci ii poti intreba dk te pot inscrie ei la un curs NVQ in sanatate, apoi iei slujba de carer, aplici pt YC si asa ai drept de munca full time. Dupa un an de munca poti aplica pt BC si apoi te poti angaja unde vrei tu cu acel card.

4. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    georgiv wrote:
    ValiB wrote:
    De unde stii tu ca nu trebuie doar sa faca piata si sa maseze cu uleiuri exotice din cand in cand vreo pustoaica de 20 de ani?

Claudiu, tu esti Self-employed. Incearca sa gasesti job-uri pentru SE (poti chiar sa cauti pe google.co.uk chiar asta self employed job). Ca sa obtii dreptul la munca ca angajat este un pic mai anevoios si cea mai buna sansa ar fi sa te inscrii la vreun curs de limba engleza sau NVQ si astfel poti obtine YC de student in cca o luna. Treaba cu aplica angajatorul pentru tine este foarte rar intalnita si doar in domeniile unde se cere o specializare/calificare foarte greu de gasit.

Stie bine! dk vrei sa te plimbi cu ei poti 'alege' support worker.
    In schimb claudiu dk crezi ca rezisti si vrei sa incerci ii poti intreba dk te pot inscrie ei la un curs NVQ in sanatate, apoi iei slujba de carer, aplici pt YC si asa ai drept de munca full time. Dupa un an de munca poti aplica pt BC si apoi te poti angaja unde vrei tu cu acel card.

Eu nu recomand sa acceptati joburi in sanatate, caring, suport worker daca nu aveti experienta in domeniu. MA REFER LA BARBATI! Romanii nu sunt pregatiti pentru a munci in BBC. E vorba de mentalitati.

Nu acceptati un job doar de dragul jobului.
    CARIERA NU SE FACE DIN SUPORT WORKER!

Bagati bine la cap ce v-am spus(scris). Barbatii din Romania nu sunt pregatiti mental pentru munca de carer sau suport worker. Cei care au reusit sa faca fata sunt tocmai exceptiile care confirma regula.

Cei care nu aveti experienta rog nu mai dati sfaturi aiurea.

5. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    ValiB wrote:
    Hmmm ... esti cam radical. Sunt multi barbati care pot face munca aia. Eu recunosc, nu as putea ... dar ma gandesc ca oricine isi poate inchipui cum este si poate realiza daca este sau nu facut pentru munca asta.

Asta nu inseamna ca cel care a deschis discutia, Claudiu, ar trebui sa accepte un astfel de job (chiar daca ar avea dreptul la munca), fara sa tina strict cont de sfaturile tale si fara o analiza serioasa a sanselor de reusita.

Nu sunt radical, crede-ma. Sunt doar realist. Am vazut est europenii la munca de carer si le este foarte greu. E vorba de mentalitate, nu e vina noastra, e vina stra - stra samd.
    E un sfat inspirat din realitate.

6. oana 2008

oana 2008 New Member

Trophy Points:
    0
  7. claudiucaragata

Trophy Points:
    0
    Dragii mei,am sa va povestesc pe scurt situatia mea si motivele care ma fac sa procedez asa.De meserie sunt asistent veterinar dar nu am practicat foarte mult in acest domeniu.Sunt divortat si am doi copii care pt mine inseamna totul. Cu fosta sotie am o relatie amiabila si comunicam destulde des.Am abandonat o facultate de managment in Brasov cand am avut oportunitatea de a veni aici in Aprilie.Motivele au fost de ordin financiar legate in special de intretinerea copiilor.Din motivele pe care le-am prezentat in topicul "Self employed-nedreptate" am ramas fara loc de munca si nu mai sunt in masura sa trimit bani acasa copiilor iar la sfarsitul lunii trebuie sa plecam din casa pt ca eu si fratele meu nu mai putem sa platim chiria. Luni, fosta sotie m-a sunat si plangea la telefon pt ca nu mai are bani sa platesca intretinerea si gradinita copiilor.Sper ca intelegeti ce este in sufletul meu si de ce caut orice solutie de a imi gasi un job foarte repede. Si raspunsul meu este DA sunt pregatit sa fac orice pt copiii mei! Nu se numeste disperare ci responsabilitate si sacrificiu in numele a doua mogaldeti nevinovate de 5 si 4 ani! Pun intrebari pe acest forum pt ca am pierdut contactul cu legislatia, din 2008 cand m-am intors in tara din UK si m-a stradui sa gasesc o solutie rapida in asa fel incat sa pot lucra legal, sa pot obtine BC si sa pot sa ii aduc pe copii aici!Cum am mai zis sunt SE dar in doua sapt de cautari si zeci de telefoane aici in zona Swansea nu am gasit absolut nimic. Am gasit aceasta oportunitate de a lucra ca "home care worker" si tot ce vroiam sa stiu era daca pot sa ma angajez fara restrictii in acest domeniu adica sa nu ma trezesc cu vreun refuz de la Home Office dupa ce incep munca si aplic pt permisul de munca.

8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Claudiu, de ce nu incerci atunci ceva in domeniul tau (asistent veterinar) fie curs NVQ, fie chiar ca self. Uite un exemplu de job(de pe JobCentre Plus) care cred ca poate fi practicat si ca self:

DOG WALKER
    Job No:

CFB/167367
    Wage

£6.00 PER HOUR
    Hours

20 per week, Monday-Friday between 10am-2pm
    Cardiff, South Glamorgan CF14
    Duration

Temporary
    Date posted

05 November 2010
    Pension details

No details held
    Description

We are looking for a dog walker who is reliable and enthusiastic to cover the north Cardiff and surrounding areas. Must be a genuine dog lover and able to handle dogs, be fit and healthy, be willing to turn out in all weathers, be able to walk two to three dogs together, have own transport, offer long term commitment and have work and personal references. . Duties to include driving to various locations within 10-15 mins of north Cardiff and walking dogs for 30-60 minutes. This is a temporary position for about 6 months.
    How to apply

You can apply for this job by sending a CV/written application to Mr Jones at Meercats And Dogs Pet Services Limited, .
    Employer

Meercats And Dogs Pet Services Limited

Chiar daca nu ai practicat prea mult, macar ai calificarea care ar putea fi un plus.

Permis de munca (nu yellow/blue card) ma indoiesc ca vei primi pentru home care worker, neavand experienta/calificare.

Succes!

9. claudiucaragata

Trophy Points:
    0
  10. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    claudiucaragata wrote:
    Cred ca asa voi face! Multumesc mult pt sfaturi!

Succes Claudiule! Asa te vrem!

Sa ne tii la curent.

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    gaseste niste cabinete veterinare prin zona unde locuiesti si du-te peste ei cu un CV in brate, intreaba-i daca nu au ceva de lucru pentru tine, eventual propune-le sa lucrezi cateva zile gratuit, de proba, fara obligatii de angajare (daca oricum stai acasa degeaba, mai bine te duci peste astia si te bagi pe sub pielea lor, poate iese ceva).

Eventual poti incerca si la RSPCA pt a capata ceva experienta prin voluntariat, pana gasesti ceva de munca. E o organizatie importanta si ar putea sa-ti aduca niste bile albe la CV.

Share This Page