17 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

HMRC acte nereturnate.

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by gypssy, Jul 8, 2015.

1. gypssy

gypssy New Member

Trophy Points:
    1
    Occupation:
    Electrician
    Va salut OAMENI BUNI.Incerc sa deschid un subiect destul de firbinte pt mine.Pe 23 martie anul acesta m-am hotarat sa aplic pt working si child tax credit la HMRC.Am sunat sa mi se trimita formularul pe care l-am completat si l-am trimis la HMRC cu special delivery impreuna cu pasaportul meu BI-ul baiatului meu si certificatul de nastere al acestuia.Dupa o luna am primit scrisoarea de la HMRC in care ma anunta la cat am dreptul si au inceput sa-mi puna banii in cont.Am asteptat s-mi vina actele inapoi dar nimic.Am incercat sa-i sun dar tot timpul suna ocupat asa ca am trimis o scrisoare de plangere in Preston PR1 4AT la care mi-au raspuns printr-un formular unde trebuia sa pun toate documentele pe care le-am trimis la ei.L-am completat si trimis inapoi tot cu special delivery.A trecut aproape o luna si inca nu am nici un raspuns de la ei.Deci suntem in iulie si n-am primit nici un document inapoi.As vrea sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu o asemenea problema si daca da cum a rezolvat-o ? -plans- -plans- -plans-

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    ai trimis si o scrisoare pre-timbrata "tracked for" pt "return" documente?

3. gypssy

gypssy New Member

Trophy Points:
    1
    Occupation:
    Electrician
    Nu am trimis pt ca nu am stiut si la posta m-au intrebat daca vreau sa le trimit cu special delivery.Oare as putea cumva sa merg personal la HMRC in Liverpool sa le iau. -trist-

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    dincolo de receptie nu ai putea intra, se lucreaza cu documente personale, nu e saormerie.

poti incerca sa trimiti o scrisoare signed for in atentia celui care ti-a trimis raspunsul si sa-l intrebi cand iti returneaza actele.

5. gypssy

gypssy New Member

Trophy Points:
    1
    Occupation:
    Electrician
    Multumesc pentru raspunsuri "sapanta".Am sa incerc si varianta asta si am sa trimit acum scrisoarea pretimbrata "tracked for return" poate ii va da efectul scontat.Tipul care a semnat pentru documente se numeste Kenny.Poti afla cine le ia in primire pe pagina de la royalmail.com/track-your-item.acolo comletezi nr-ul de referinta care il gasesti pe receiptul de la posta si iti spune la ce ora le-a primit si cine a semnat pentru ele.oricum o sa revin cu completari daca primesc vre-un raspuns de la ei.

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    citeste cu atentie si atentie mare.
    scrisoarea trebuie s-o trimiti in atentia celui care a lucrat la cazul tau si ti-a trimis raspunsul.

persoana care semneaza pt documente mai mult ca sigur este cineva de la serviciul postal / receptie samd.

7. gypssy

gypssy New Member

Trophy Points:
    1
    Occupation:
    Electrician
    am primit raspuns dar cel ce mi l-a trimis nu si-a lasat numele.Nici idee n-am cum l-as putea afla.

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    mai citeste cu atentie scrisorile primite, poate e semnat de cineva.

daca nu scrie inapoi celor care ti-au trimis raspunsurile si soliciti detalii de la cel care a lucrat la cazul tau (si faci o copie xerox si o atasezi la scrisoare)

9. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    In chestiuni de maladministratie publica eu recomand sa-ti pui MP-ul la treaba… e vorba de impact la nivel ministerial, problemele sunt tratate cu seriozitate.

10. gypssy

gypssy New Member

Trophy Points:
    1
    Occupation:
    Electrician
    Asa cum v-am promis revin cu vesti la subiectul mai sus discutat.Am asteptat ce-am asteptat si pana la urma le-am trimis o scrisoare -special delivery- in care le-am pus in vedere ca a trecut o bucata buna de timp de cand le-am trimis actele pe care nu mi le-au trimis inapoi si nu au dreptul sa le retina atata timp. Le-am mai pus in vedere ca daca in zilele urmatoare nu primesc nici un raspus ma vad obligat sa apelez la ambasada romana sau la un avocat.Impreuna cu aceeasi scrisoare le-am mai trimis un plic gol pretimbrat si platit pentru special delivery return. Drept urmare dupa vre-o 10 zile am primit actele in acelasi plic pe care l-am trimis gol pretimbrat ipreuna cu o instintare in cere ma atentiona ca nu trebuia sa trimit documentele mele mele de identitate daca ei nu mi le-au cerut. Ce e drept le-am trimis in acelasi plic cu formularele pentru working tax credit la sugestia unor prieteni care mi-au spus si ei au trimis formularele dupa care le tot veneau scrisori de la ei in care le cerea sa mai trimita nush ce document in original ca sa poata sa proceseze cerea si asa o lungeau saptamani in sir. Asa ca nu stii cum s-o mai dai cu ei sa pici mai bine. Cam atat si, luati aminte. -asa-asa- -asa-asa-

Share This Page