5.2 C
London
Thursday, November 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Hermafrodit(a?)

Discussion in 'SEZATOARE' started by motanik, Aug 13, 2009.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Recent am auzit ca Lady Gaga, cantareata (sigur o stiti, apare numai in chiloti) s-a declarat hermafrodita.
    Nu stiu cat de adevarata o fi declaratia ei soc dar citind pe alt forum despre asta am ajuns si eu sa ma intreb, cum o fi posibil?
    Dexonline spune asa:

HERMAFRODÍT, -Ă, hermafrodiți, -te, adj. (Despre plante și animale) Care are organe de reproducere atât masculine, cât și feminine pe același individ; androgin, bisexuat, bisexual. ♦ (Substantivat) Om anormal, posedând caractere specifice ambelor sexe; fătălău. – Din fr. hermaphrodite.

Sigur, cunosteam cuvantul dar nu am auzit niciodata de nimeni sa aiba organe sexuale de ambele genuri. Voi?

p.s. Sper sa nu luati in balon subiectul, chiar ma intereseaza daca ati auzit (ma gandesc ca de vazut nu e cazul sa intreb), daca e posibil si practic, in afara teoriei si daca da, din ce cauza se poate intampla.

p.p.s. Stiu, n-am somn... :unsure:

2. taxirapid

taxirapid New Member

Trophy Points:
    0
    da, e posibil si-ti dau si un exemplu: fostul meu sef. Era o C *** A de om :laugh: :laugh:

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Au avut la Discovery mai demult un subiect despre copii 'hermafrodit' dar ziceau ca acesti copii sunt operati inca de cand sunt mici, in stabilirea sex-ului iar parintii sunt fortati sa ia o decizie cand inca nici nu stiu ce trasaturi au copii (de fata sau baiat), deci e la risc si apoi te trezesti ca nu ai ales bine.
    Doamne fereste!

4. taxirapid

taxirapid New Member

Trophy Points:
    0
    motanica, dar de ce te intereseaza?

5. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    O lectura scurta despre hermafroditi: http://8e.devbio.com/article.php?ch=17&id=266

Cat despre lady gaga, probabil a vrut sa spuna ca este bisexuala, pentru ca a aparut in public in prea multe tinute sumare, ca sa mai pretinda acum ca este hermafrodita. :) Sau poate doar voia sa mai incite imaginatia fanilor. :p

6. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Un caz interesant (dar diferit de cel al hermafroditilor) a fost experimentul lui John Money din anii 1960-70, cand in urma unei operatii esuate de circumcizie, un copil a ramas fara penis, si apoi a fost supus unei operatii de schimbare de sex. Odata cu aceasta s-a incercat si schimbarea identitatii sexuale (gender-ul) adica sa il convinga pe baiat (Bruce) ca este fata (Brenda). Din pacate acest al doilea lucru s-a dovedit a fi mai complicat (iar modul de lucru al lui Money a lasat foarte multe de dorit). In perioada aceea nu existau insa standarde prea stricte pentru interventii de ordin psihologic.

http://www.bbc.co.uk/sn/tvradio/program ... mary.shtml

Ideea fiind (si legatura cu hermafroditii) ca orientarea sexuala se schimba destul de greu (sau poate deloc). Asa ca operatiile acestea de schimbare/ alegere a sexului (in cazul hermafroditilor) sunt destul de problematice din punct de vedere psihologic.

Share This Page