20.7 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Her Majesty the Queen

Discussion in 'LA MULTI ANI' started by Anonymous, Jun 5, 2012.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Interesant e ca nu am vazut nici un topic pe tema de actualitate maxima : aniversarea celor 60 de ani de domnie ai majestatii sale, Queen Elizabeth
    Eu unu am fost prezent pe malul Tamisei , pe 3 , apoi aseara am urmarit din pat super concertul de la palatul Buckingham , apoi , azi , am facut o incercare de a ajunge macar aproape de zona prin care urma sa se desfasoare alaiul.N-am reusit , asa ca m-am multumit sa vizionez imagini in Trafalgar Square.
    Am fost mai mult decat surprins de atasamentul populatiei fata de Regina , iar faptul ca multimea intona imnul spontan la trecerea ei m-a impresionat fantastic de mult. Am spus atunci , ca momentul in care voi lua in calcul reintoarcerea in Romania va fi acela in care voi vedea multimea pe strada adunata si cantand din suflet imnul de stat la trecerea cine stie carui Basescu , Iliescu , Ponta sau Boc.

Per ansamblu a fost ceva ce greu poti uita.

La Multi Ani ,Her Majesty the Queen Elizabeth II !!!

2. Doriscuta

Doriscuta New Member

Trophy Points:
    0
    Au fost 3 zile de neuitat............... nu ai cum sa uiti asa ceva. -bravo-
    Am stat in fata tv-ului si am facut poze, n-am stiut cand a trecut timpul. -nu-zic-
    A fost uimitor, emotionant !!!!!!! -multumesc-

La Multi Ani ,Her Majesty the Queen Elizabeth II !

3. Anonymous

Anonymous Guest

Da, aseara, pt prima data de la atacurile din New York , am lasat pe Maria Sa , telecomanda, neatinsa pentru ore intregi.

4. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @John_Nutt
    Pai nici in Anglia multimea nu intoneaza imnul cand trec Cameron sau Osborne ... Regina e altceva decat politicienii, nu?
    Erau multimi imense si la Otopeni si de-a lungul DN1 la inceputul anilor '90 cand s-a intors Regele Mihai pentru prima oara in tara, dar nu i-a dat regimul Iliescu viza de intrare (!!!) in Romania asa ca nici nu a putut sa intre pe DN1 sa faca si el cu mana la oameni odata, din cate tin eu minte. Alta data din cauza ca scria "Majestate Regala" pe pasaportul lui, MAE i-a refuzat intrarea in tara. Banuiesc ca si romanii s-ar fi bucurat sa il vada, atunci... si acum se strange multimea sa il vada la ocazii oficiale. Normal ca nu ca pe Queen Elizabeth, pentru ca regele nostru a fost fortat sa abdice de comunisti si timp de mai mult de 45 de ani nu l-a vazut nimeni dar fii sigur ca daca Ro ar fi continuat sa il aiba pe el drept conducator, alta ar fi fost situatia si probabil ca romanii ar fi avut mai mult patriotism si mai multa demnitate.
    Revenind la Regina Elisabeta, da, superb Jubilee, mi-a placut mult. Pacat ca vremea a fost nasoala si ca s-a imbolnavit Printul Philip. Sper sa se insanatoseasca rapid.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Hm...prietenul meu si multi din anturajul lui au alta parere despre asta. Nu voi scrie eu despre asta, dar partial are/au dreptate... taxpayers' money -plasture-
    Nu stiu daca ati vazut la news Channel 4, dar o companie care participa si la jocurile olimpice a angajat jobseekers pentru acest eveniment, platindu-i cu £2.5/hr.
    Lasand la o parte asta, asupra economiei si, in special, a vanzarilor, evenimentul a avut un impact pozitiv:

http://www.immigrationmatters.co.uk/que ... -jobs.html

6. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Am avut in gand sa deschid topic asemanator, cu o zi inainte, dar am fost prinsa cu altele...

Englezii sunt foarte mandri de nationalitatea lor, de tara lor, apoi, prin educatia primita in familie si scoli, respectul pentru simbolurile tarii sunt la mare valoare.
    Chiar daca sunt destui printre ei care considera ca se duc multi bani pentru intretinerea familiei regale, ramane totusi ideea unicitatii, care, dupa cum amintea si rebecca_uk, aduce si avantaje, tara avand multi turisti.
    Totusi, nu poti sa nu ramai impresionat de respectul si admiratia sincera a britanicilor pentru Queen Elizabeth, care au preferat sa petreaca timpul liber dand onor casei regale, indurand frig si ploaie, cu inimile incinse de admiratie, pentru aceasta Doamna care a stiut mereu sa fie atat de hotarata in actiunile ei, cat si modesta, blanda, cu un zambet cald celor care i-au fost alaturi intreaga viata.
    Cum sa nu te impresioneze cum mii de oameni se aduna in fata Palatului Buckingham respectand calmul si ordinea impusa de bunul simt (pe cand romanii se calca in picioare, la orice ocazie).
    Cum sa nu te impresioneze vocile la unison care canta cu atat mandrie imnul si alte cantece care ii reprezinta ca natiune.
    Nu i-a obligat nimeni sa stea in strada zile si nopti, au facut-o din dragoste, din respect. Avem de invatat de la ei...

http://www.youtube.com/watch?v=b2Zoe0NR ... re=related
    http://www.youtube.com/watch?v=g4NCPlm7 ... re=related

7. Anonymous

Anonymous Guest

[​IMG]Stii , Crimm , uite asta m-a impresionat mult comparativ cu ce e acasa.

Coada e la....

8. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Da, chiar si statul la coada la toaletele publice este ceva impresionant.
    Imi amintesc, am fost la Stonehenge, la solstitiul de vara, chiar daca masinile erau parcate in camp, tot asa statea lumea la coada la toaleta.
    Dar pe mine m-a impresionat cat de frumos vine lumea in urma politiei, de pe toate cararile, pana in fata Palatului Buckingham.
    La fel a fost si la nunta Printului William.

Mai ai poze?

9. Diana22

Diana22 New Member

Trophy Points:
    0
    Hop si eu,am fost in Epsom la cursele de cai sambata,am fost si anul trecut,m-a surprins foarte placut faptul ca toata lumea se ridica in picioare si flutura steguletele spre masina in care se afla regina,au spirit patriotic nu gluma si se simte pana si in aer cred eu,sau cel putin se simtea acolo,cat despre coada de la toalete mai ceva decat am vazut in pozele postate -ras4-

10. Anonymous

Anonymous Guest

National Anthems Lyrics
    UK National Anthem Lyrics

United Kingdom

God Save the Queen

God save our gracious Queen,
    Long live our noble Queen,
    God save the Queen!
    Send her victorious,
    Happy and glorious,
    Long to reign over us,