12.7 C
London
Thursday, June 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Help-Colegiul a falimentat

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by BVictor, Aug 27, 2012.

1. BVictor

BVictor New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Sunt in UK din August 2011 cu YC studenta(curs NVQ) si luna aceasta ar fi trebuit sa aplic de de Blue Card insa nu reusesc sa contactez sub nici o forma Colegiul pentru a-mi da dovada care imi trebuie la Home Office.Din zvonuri am inteles ca ar fi falimentat si ca toti profesorii ar fi fost concediati inca de la sf.lui Iulie.Stiti cumva daca imi poate da altcineva acea dovada in locul lor?Cursul nu l-am terminat asa ca nu am nici Diploma care m-ar fi ajutat sa fac dovada ca am fost studenta.Aveti ceva sugestii in legatura cu ce ar trebui sa fac? -trist-
    Multumesc!

2. lvd

lvd New Member

Trophy Points:
    0
    La ce colegiu ai fost studenta?

3. BVictor

BVictor New Member

Trophy Points:
    0
    Buna lvd,

Cand m-am inscris Colegiul s-a numit Success Training LTD apoi prin primavara acestui an si-au schimbat numele in L8ter LTD.Numai bine!

4. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    Da se pare ca asa este, de aceea nu imi raspunde assesorul la emailuri, eu mi-am terminat temele de 4 luni de zile, le-am trimis asesorului c are mi-a spus ca le trimite la external verifier si dupa aceea primesc diploma .Si de atunci nu mai i-mi raspunde la emailuri sau telefon .
    Nu mi se pare corect, chiar daca au fost concediati asesorii ar fi trebuit sa isi anunte studentii.
    Stie cine va ce este de facut in aceasta situatie, putem sa ne recuperam banii inapoi ( am platit 900£ ) avem unde face reclamatie ,sau ramanem cu ochii in soare.
    PS. Eu macar am luat Blue cardul, dar totusi am nevoie de diploma!

5. BVictor

BVictor New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru trafic_76 : Ai incercat sa iei legatura cu cei de la IN TRAINING ? In training ar fi o un alt Training Centre care a colaborat cei de la L8ter si ca unii studenti chiar ar fi fost mutati la ei sau dosarele lor ar fi la cei de la In training.Nu este o informatie sigura insa stiu ca multi romani au fost sfatuiti sa trimita plicuri goale cu timbru platit catre In training pentru a-si putea recupera toate actele si dosarul de la L8ter.Portofoliul si dosarul tau este proprietatea ta .Poate in dosarul tau se gaseste si diploma care nu a mai apucat sa fie trimisa catre tine. Altceva ce stiu eu este ca o parte din banii platiti pentru acest NVQ ar ajunge catre stat pentru ca astea sunt programe guvernamentale( sau ar trebui sa fie),ia legatura cu un alt colegiu si intreaba-i daca ei iti pot da diploma dupa ce iti verifica portofoliul cu toate lucrarile aplicand pentru emiterea diplomei tale catre stat.
    In cazul in care aceste informatii nu sunt corecte, imi cer scuze,eu asta stiu si intentia mea este una constructiva. Numai bine!

6. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    @Bvictor
    Mltumesc de sfaturi, de incercat sa iau legatura am facut-o doar cu scoala si cu asesorul , si nu mi-a raspuns nimeni, parerea mea este ca asesorul macar atata putea sa faca, sa ma anunte si pe mine ca scoala s-a desfiintat nu sa stau ca boul cu ochii in ceata, si sa aflu de pe forumul acesta ce se intampla cu scoala.
    Te rog da-mi adresa de la Intraining daca o ai ca sa pot sa-i contactez.
    Chiar asa daca acest colegiu a fost pe lista UKBA cum se poate intampla ceva , sa traga tzeapa pur si simplu la atatia studenti, fara nicio problema?
    Unde se poate face reclamatie stie cineva??

7. BVictor

BVictor New Member

Trophy Points:
    0
    @traffic_76: Se pare ca unii profesori si-au anuntat studentii si chiar i-au sfatuit sa reclame situatia.Altfel nu s-ar mai fi aflat,dar cred ca si ei au fost luati prin surprindere din cauza concedierii.In fine, se poate reclama desigur,eu asta incerc sa aflu acum mai exact unde. Cat despre Intraining,cu riscul de a ma repeta, nu este unul si acelasi lucru cu L8ter dar au colaborat cu ei.Aici gasesti detaliile:

The Intraining Group
    2nd Floor, 722 Prince of Wales Rd, Darnall, Sheffield, S9 4EU

Mobile: 0782 794 3186
    Telephone: 0114 289 8400
    Fax: 0114 289 8401
    Email: clientsupport@intraining.co.uk
    Web: http://www.intraining.co.uk/

8. Danielsh26

Danielsh26 New Member

Trophy Points:
    0
    Ieri am avut programare la croydon pentru blue card ca student , școala noastră a fost l8ter, care nu am reusit sa o terminam , motivele le stitzi totzi, oricum , nu ne au data blue cardu, au luat aplicația si au zis ca o trimit la shefild ca sa ia o decizie, înainte de ne duce acolo am găsit o școala sa ne transferam ( innotel centre)

9. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    Bvictor- multumesc ptr informatie.

@Danielsh26- te rog sa-mi scri si mie cum ai reusit sa te transferi, te-au acceptat asa fara sa mai platesti nimic la noua scoala ?
    Multumesc anticipat!!!

10. BVictor

BVictor New Member

Trophy Points:
    0
    Era de asteptat ca nu ne dau blue cardul avand in vedere ca ei stiu care-i treaba cu L8ter.Ce-a mai buna solutie este sa te transferi la alt colegiu sau alt Training Centre unde poti sa continui si sa aduci dovezi de la ei.Cu conditia sa fie acreditat de UKBA si sa-i anunti ca ti-ai schimbat colegiu,bineinteles!I-ar daca iti iei diploma,poti demonstra cu ea si nu trebuie sa mai ceri sa-ti faca scrisoare.Am gasit recent un link care se refera la ce trebuie sa faci in cazul unui astfel de transfer: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... -guide.pdf
    Cat despre plata colegiului eu stiu asa: fie faci dovada ca ai avut rezidenta in UE in ultimi 3 ani si atunci cursul iti este finantat de stat , fie in functie de cat mai ai din curs, noul Colegiu iti poate face un pret pentru asta.
    Realizez, cu parere de rau, ca sunt multi romani in situatia asta dar putini isi confeseaza experienta in acest caz cu cei de la L8ter si cu UKBA. -nu-stiu- Numai bine!

11. AdrianaM

AdrianaM New Member

Trophy Points:
    0
    Salut dragilor!
    Sunt inscrisa la acelasi colegiuL8ter..Eram pe net sa caut o posibilitate de a face o plangere impotriva lor cand am vazut mesajele voastre.
    Am vazut ca nu mai raspund,dar nu stiam ce s-a intamplat cu ei. Anyway..eu am fost acum cateva zile la Citizen Adv Birou care mi-au recomandat sa fac intai o plangere la Ofqual.gov.uk,tel 0300 303 3346,sau trim e-mail la info@ofqual.gov.uk.
    In situatia in care si-au anuntat falimentul oficial..nu se mai poate face mare lucru,dar daca nu,cred ca se poate deschide o actiune legala ca sa ne recuperam banii.
    O sa ma mai interesez daca putem sa-i dam in judecata. -da-da-

12. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    Cine a fost asesorul tau Catriona G cumva? daca da nu ma mira faptul ca nu te-a anuntat, este o nesimta ,lenesa ....!
    Te rog sa ne ti la curent, eu am Blue Cardul, dar sincer nu imi convine sa fiu tepuit, nu de aceea am parasit Romania , sa fiu batjocorit in Anglia ne niste profitori, si nu pot si nici nu vreau sa ma consemnez cu faptul ca am luat oricum blue cardul, si sa o las balta daca chiar se mai poate face ceva.
    Unde se poate afla daca si-au anuntat oficial falimentul?

Share This Page