9.3 C
London
Sunday, June 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Hai sa ne cunoastem! #3

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by motanik, May 16, 2009.

1. I_lianna

I_lianna New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor :)
    Sunt Iulia si sunt noua pe forum.....Intentionez sa ma stabilesc in Scotia cat mai curand, inca mai adun informatii referitoare la traiul de acolo...pana acum sunt incantata de noua mea "aventura", dar si un pic derutata, toata birocratia si chiar sistemul in sine pare, oarecum alambicat, dar cred-ca tine foarte mult si de capacitatea de adaptare la nou a fiecaruia.... Oricum, ma bucur mult ca am descoperit acest site, mi se pare folositor si prietenos. Faceti o treaba minunata, tineti-o tot asa!

2. aly13

aly13 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor, sunt nou pe acest forum si m-am inscris in speranta de a afla cat mai multe detalii despre UK. Numele meu este Alin am 30 de ani si sunt din Timisoara.

3. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut! sunteti ca o familie, imi place de voi!
    eu am fost in Londra si Bishop's Stortford, acum inapoi la Constanta. mi-e atat de dor incat imi vine sa plec pe jos..
    va pup

Ancuta

4. liana_alexa

liana_alexa New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut,

Ma numesc Liana si sunt din Cluj, ma bucur tare mult ca am gasit acest site ,desii sunt in Londra de mai bine de un an niciodata nu m-am gandit sa intru pe site gen acesta ,sper sa ma simt ca acasa ca tare dor miiiiiii !!!!

va pup,un weekend fain :)

Liana

5. colorflash

colorflash New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu ce sa fac: sa va acuz ca am inceput sa pierd noptile din cauza acestui forum?
    -sau sa incep sa va laud?-dar cred ca stiti deja ca sunteti cei mai buni!
    Eu sunt Puiu din Galati si (sper si cu ajutorul vostru) sa ajung pana in vara in U.K.

6. simonik27

simonik27 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Ma numesc Simona, sunt o cititoare fidela a acestui site si nu in umltimul rand as dori sa multumesc adminilor pentru efortul depus.Iar acum sa trec la subiect.
    Acum ceva minutele am citit "Vreau sa ma mut in Londra" (am cautat din nou subiectul, dar nu l-am mai gasit) si am vazut reactia multora la adresa celui ce a fost nitel vulgar la un momendat si tind sa cred ca unii dintre noi, in special cei mutati in UK de ceva vreme, au cam uitat de unde au plecat, mai ales din ce tara.Nu sunt adepta limbajului vulgar aboslut deloc iar negativista nici atat.In cazul in care nu stiati, Romania s-a transformat intr-o tara, in care daca mai ai bunul simt,ceva carte si nevoia de liniste, aici nu mai poti gasi nimic din toate astea.Lumea efectiv, este debusolata, oricat de echilibrat si educat ai fi, toti mai scoti o injuratura si usor usor ajungi sa te imbolnavesti de stres, nervi...
    DA si eu sunt una din acele persoane care de vreo 2 ani ma tot bate gandul sa ma mut in Anglia, dar de teama, din cele citite de pe forum poate ca imi este frica sa fac acest pas.Cu totii stim (si aici ma refer la cei ce au gand de duca) ca nu v-a fi usor,ca in Anglia nu sunt cainii cu colaci in coada, dar nici sa ii spui unui om "pai aia este greu de obtinut","pai aia nu se poate", "pai sa vezi ce greu o sa fie".Stiu, este darul nativ a romanilor sa descurajam, mai ales in momentul cand ne vedem cu "sacii in caruta"(unii dintre noi)...
    Am fost in Anglia de ceva ori si da mi-a placut enorm,mi-a placut comportamentul oamenilor(am ceva prieteni englezi),zambetul lor, pozitivizmul, felul in care vad ei ziua de maine,acel zambet pe strada in momentul in care ti se intanleste privirea cu un strain ce iti spune "Hello", etc. Acestea sunt unele din motivele ptr. care doresc sa ma mut si da stiu ca si Anglia are "uscaturile" ei, dar nu atat de mari, multe si neterminabile ca in Romania.Desigur si faptul ca am terminat o facultate in Romania si nu lucrez in domeniu, ma omoara, dar...
    Deocamdata va scriu din Romania, asa ca daca voi parea o frustrata ce pune o i ntrebare la care poate s-a mai raspuns, cu un calm englezesc sa se poata raspunde, atat cat se poate fara a certa, jigni, mustra.
    O zi frumoasa va doresc.

7. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Esti cam off topic. Nu inteleg ce ar trebui sa zic. Ca e usor? Ca englezii abia asteapta sa angajeze romani? Daca esti o cititoare fidela probabil stii de "moda" cu mutatul in UK.

8. simonik27

simonik27 New Member

Trophy Points:
    0
    Am explicat de la bun inceput ca, nu am mai gasit subiectul respectiv si ca voi comenta aici.Dar ce cezi, ca romanii abia asteapta sa angajeze romani?Ofera solutii, nu intrebari,fii sigur ca de astea avem cu totii,"mutati" sau" nemutati".Nimeni nu a spus ca ar fi usor, dar daca asa ai interpretat tu, e ok ptr.mine.

9. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    De ce sa ofer solutii? De parca ma intereseaza pe mine cine vine in UK si cine nu. Eu am zis ca unele lucruri nu sunt asa usoare cum par. Majoritatea lucrurilor pe care le scriu mi se par logice, dar unii dau impresia ca sunt cu capul in nori.

10. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit Simona in aceasta comunitate!
    off topic
    1. daca vrei sa faci comentarii in afara oricarui alt topic uite aici un topic care se preteaza la asa ceva
    http://www.romani-online.co.uk/forum/se ... 1?start=60
    te rog muta discutia acolo daca mai vrei sa adaugi cate ceva
    2. in legatura cu topicul mentionat de tine, nu mi se pare ca ceva ar fi asa de negativist .... doar realistic si muuuult mai politicos decat s-a intrebat

11. Marian adrian

Marian adrian New Member

Trophy Points:
    0
    salut sunt Adrian din dambovita,targoviste.
    ma puteti gasi insa in Hay-on-Wye langa hereford.
    bine v-am gasit

12. ANUBIS-DAT

ANUBIS-DAT New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed / Consultancy in B&M
    Binete voua

Vantul schimbarii cred ca ma aduce aici, iar daca tin cont de varsta asta nu ar mai trebui sa se intample -nu-zic-

Sunt intr-o usoara stare de neliniste si deriva pentru ca nu reusesc sa-mi gasesc un job in tara.

Perioada scursa de la ultimul job si pana acum a fost presarata cu activitati nestatornice sau evenimente mai putin placute.

Natural ca prezenta mea aici ar putea avea ca obiectiv principal "" luminarea"" mea in ceea ce priveste UK.

Ma bate gandul sa fac un pas catre locul care a devenit deja a doua casa pentru voi , insa inainte de toate analizez atat nevoile mele cat si oportunitatile oferite de marea britanie.

Deunazi mi-am ciulit urechile la anuntul de PRIVATE TAXI DRIVER, nu am facut asta vreodata insa ar fi 3 argumente ce ma fac sa cred ca as putea incerca.

1. ma simt in masina ca pestele in apa ( am parcurs cca 400.000 Km fara a fi sofer de profesie )

2. ma dau in vant dupa socializare si as fi fericit sa pot vorbi cu clientii.

3. nu gasesc job in Romania de cca 1,5 ani si asta nu-i bine.

Acum probabil ca ma voi orienta catre sectiunile ce ma pot scoate din necunoastere sperand sa ma ajute in formarea unei idei cat mai obiective in ceea ce inseamna activitatea de PRIVATE TAXI.

Va doresc toate cele bune si sper sa va cunosc pe cei mai multi dintre voi curand.

O zi insorita, liniste si pace-n suflet

13. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari tuturor! Ma bucur ca am gasit acest forum ,chiar este folositor :) .Tineti-o tot asa !!

14. mihai c

mihai c New Member

Trophy Points:
    0
    buna ma numesc mihai si locuiesc in spania.cam greu cu munca aici si as dori daca mar putea ajuta cineva cu un lok de munca .id meu este mihaicotae@yahoo.es . va multumesc

15. mikela

mikela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor!
    Tocmai am postat un mesaj pentru romani in Scotia si am zis ca ar trebui sa va zic cateva lucruri despre mine ca asa se cade......
    Sunt Mihaela din Braila am 35 de ani si sunt asisitenta medicala si citesc forumul vostru de mai bine de un an,dar in Scotia am ajuns din octombrie 2011 cu baiatul meu ,sotul a venit mai devreme sa pregateasca terenul....Eu inca nu muncesc , invat engleza sa ma pot descurca la un viitor job si incerc sa adun actele pentru a ma inscrie la NMC,iar in restul timpului imi ajut copilul sa se adapteze cat mai bine la viata de aici....
    Acum locuim in Glasgow si incercam sa facem fata provocarilor de zi cu zi .
    In masura care stiu ..... pot da lamuriri si altora care sunt la inceput de drum in Scotia.
    Numai bine tuturor si noroc!

16. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor. Numele meu este Ana, sunt din Drobeta Turnu Severin si am 21 de ani, sunt au pair in Milton Keynes din noiembrie 2011, stiu ca e cam tarziu sa postez aici din moment ce am participat deja la cele 2 inalniri organizate cu romanii de aici, am mai postat si pe alte topicuri de pe forum, dar totusi mai bine mai tarziu decat niciodata. Profit de aceasta ocazie pentru a ura bun venit si multa bafta tuturor celor care au ajuns recent in UK si sa multumesc tuturor celor care, fiind mai vechi in UK, isi fac timp sa ne lumineze si pe noi care am ajuns de putin timp. Multumesc adminilor pentru efortul depus. Multa santatate si multa bafta tuturor.

17. Cristina123

Cristina123 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare

Eu ma numesc Cristina si traiesc in Romania, dar am rude in Anglia si in viitorul apropiat intentionez sa muncesc in Anglia
    -asa-asa-

18. juvyy

juvyy New Member

Trophy Points:
    0
    buna la toata lumea in special la cei care administreaza acest forum
    ma numesc petru sunt tulcean si acum un an am venit din grecia dupa cei 12 petrecuti acolo cu gandu sa incep ceva nou aici si am reusit
    lucrez ca self employer deja imi iau si propriile mele lucrari toate astea leam realizat fara sa ma ajute nimeni
    vreu sa le dau un sfat la cei care au venit sau cei care vor sa vina :
    aici e tara care te poti descurca singur numai sa vreti ca nimic nu e imposibil
    in 2007 am fost in scoti pentru 8 luni dar nu am reusit acolo nimic din motivele ca mia placut mam re intors cu forte noi si am reusit ceia ce le doresc la toti care vor sa incerce ceva sa faca
    va doresc un sfarsit de saptamana cat mai insorit si placut

19. stelman

stelman New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor,

Abia astept sa vin in aprilie in Londra si apoi sa va impartasesc si eu primele impresii.
    Multumesc pentru toate informatiile pretioase pe care le postati. -bravo-
    Va doresc zile frumoase si senine.
    -asa-asa-

20. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    bun venit tuturor!!!!

Share This Page