9 C
London
Sunday, February 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Hai sa ne cunoastem! #3

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by motanik, May 16, 2009.

1. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Presupun ca ai citit topicurile de pe Jobs si Emigrare, sa vezi ce posibiliati ai.

1. Eu nu m-as aventura sa plec fara sa imi finalizez planul pe termen scurt, cazarea in primul rand. Pentru inceput e ok sa stai o saptmana, doua la un BB(bed and breakfast) sau alt hotel acceptabil, insa intre timp trebuie sa iti cauti o camera. Urmareste rubrica anunturi de website si de asemenea, gumtree.com si cand ajungi aici agentiile locale care ofera sharing house. Eu as sugera Londra, pentru ca ofera mai multe oportunitati. Gasesti informatii pe forum despre zone, pareri si recomandari, preturi chirii etc etc.

2. Poti lucra lejer ca Self Employed in IT, mai ales daca zici ca ai CISCO etc, joburile sunt bine platite. Eu nu mi-as cobori standardele (pentru ca sunt incapatanata)(pe termen lung), m-as ambitiona (pe termen lung) sa gasesc sa lucrez intr-un domeniu care imi place si in care am experienta.

3. Am dat un google search : CISCO contract job London si uite ce am gasit. Uita-te pe job description, cerinte si vezi pe unde te incadrezi in functie de asteptarile tale.

http://www.google.co.uk/search?sourceid ... obs+london

4. Cover Letter si CV updated pentru fiecare aplicatie

5. Poti incepe sa aplici din Romania, chiar sa iti stabilesti un interviu daca e cazul.

Ca sa nu mai deviem de la subiect, o sa te rog fie sa deschizi un alt subiect la Jobs sau sa postezi in continuare pe un post deja inceput, relevant intrebarilor tale.

P.S. Sa iti traiasca fetita. Si eu am o minunata, extraordinara comoara de 2 ani si imi dau seama cat de greu iti va fi fara ea o perioada.

2. cata.cazacu

cata.cazacu New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Sunt Catalina si de app. 3 saptamani m-am mutat in Londra. Aveti dreptate piata este cam seaca in ceea ce priveste oportunitatea joburilor insa sa ne pastram pozitivismul...
    Ma intereseaza sa stiu ce activitati/evenimente se intampla in aceasta comunitate. Stiti are sunt si cum poti lua parte ?

Numai bine

Catalina

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna, Catalina

Bine-ai venit!

Funny, in conversatia privata am crezul ca esti un el. -ops-
    Se apropie in curand o intalnire romani-online,se va anunta pe forum cand si unde.

De asememenea exista o activitate "Schimb de Carti", alte evenimente ale comunitatii(lor) eu nu mai stiu...poate poti afla ce promoveaza Centrul Cultural Roman...

Intre timp, 30-31 AUGUST-eveniment autohton NOTTING HILL CARNIVAL;8 SEPTEMBRIE -THAMES FESTIVAL,unde ne reprezinta ADA MILEA, pe care am rugamintea sa mergem mai multi romani si s-o sustinem. -multumesc-

-cu-bine-

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Catalina, click pe sectionea Calendar pentru mai multe informatii despre anumite evenimente in cadrul comunitatii.

Bine ai venit in familia noastra!

5. cata.cazacu

cata.cazacu New Member

Trophy Points:
    0
    buna din nou.
    sigur asa voi face si daca sunt prin preajma sigur voi veni
    ps: exista vreun email reminder care sa ne atentioneze despre aceste evenimente cu timp inainte?

6. thunder_R0

thunder_R0 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut sunt Gabi si sunt deocamdata in Ploiesti romanica! M-ar interesa viata in una din tari , UK sau Irlanda..si as vrea sa vorbesc si cu cineva din Dublin pentru ca am vazut pe o pagina dar nu stiu cat de actualizata este, ca se poate cumpara permisul de munca cu 500E!.. vreau sa stiu daca e adevarat si daca dupa aceea iti poti gasi ceva de munca pe acolo!.. si apoi m-ar interesa o suma de bani necesara pe care ar trebui sa o ai la tine..pana cce se rezolva toate cele.. acte si loc de munca!..ei pana la un raspuns ma mai gandesc ce sa mai intreb.. mercic!

7. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Salut Gabi si bine ai venit pe forum,

nu pot sa te ajut cu nici o informatie despre Irlanda sau Dublin, dar referitor la UK, poti gasi multe informatii despre ce ai nevoie cand vii in UK si ce trebuie sa faci sa obtii in mod legal drept de munca si in ce conditii.

Iti recomand forumul Emigrare / Self Employment:
    http://www.romani-online.co.uk./forum/3 ... employment

sau daca vrei sa te inscrii la o scoala aici, poti primi un permis de munca part time (20 ore/sapt) - yellow card, si apoi dupa 1 an de lucru neintrerupt poti obtine permis de munca fara nici restrictie (blue card). Mai multe informatii pe forumul Student in UK, subiectele despre yellow card :)
    http://www.romani-online.co.uk./forum/42-student-in-uk

Multa bafta!

8. thunder_R0

thunder_R0 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns andreiutzu, o sa tin cont de sfaturile primite si o sa accesez link-urile recomandate!

9. Fabiola

Fabiola New Member

Trophy Points:
    0
    Bine v-am gasit!

Buna tuturor!

Astazi v-am descoperit si ma bucur sa fiu printre voi. Sunt ieseanca, ador sa calatoresc si sa cunosc lumea si imi doresc o schimbare toatala in viata.
    Un gand bun!

10. amelie

amelie New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare

Buna ziua/seara tuturor,

Sunt Andreea si locuiesc impreuna cu familionul in Ashford (middlesex) South of London.

Andrea

11. cata.cazacu

cata.cazacu New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Salutare

bine ai venit -dans-

12. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor.

Ma numesc Nicole , sunt din Galati (RO), iar in UK locuiesc in zona Wiltshire si mi-ar face mare placere sa cunosc romani care locuiesc prin zona si nu numai -limba-

Imi place foarte mult acest site, chiar m-am pus la punct cu unele neclaritati, pacat ca nu imi pot permite sa "petrec" mai mult timp p'aci -trist-

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Wiltshire, Wilts-Salisbury-Stonehenge Temple?

Bine ai venit si ne-ai salutat! -ura-

Am stat si eu acolo in zona 2 saptamani.
    In Salisbury e un bar unde e manager un roman.
    In general e o zona frumoasa...si verde.

14. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk a scris:
    Bine v-am gasit -dans-
    In Wiltshire, mai exact Chippenham, este o zona fff frumoasa cu ffff mult verde , dar din pacate nu am dat peste nici un roman p'aci , desi am vreun an si jumatate de cand stau in aceasta zona -nu-nu-

15. Obi

Obi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Eu sunt Horia, locuiesc in englefield green, langa egham, in surrey de aprox 2 ani si jumatate. Cunosc foarte putini romani aproape de mine, decat cei 2 cu care lucrez, ceilalti sunt in londra si mi-ar face placere sa cunosc mai multi din zona mea.

PS Foarte multumit de site si de forum.
    Good job! Multumim!

16. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ati venit in familia noastra

Va asteptam in fiecare zi sa bem cafeluta impreuna, sau daca nu, macar un cico! Bineinteles, asta dupa ce am ajutat/sfatuit/indrumat cel putin un alt membru pe Forum in cautare de raspunsuri. Numai impreuna suntem o comunitate!

Ati ajuns la destinatie !!!

17. ienko

ienko New Member

Trophy Points:
    0
    salut. sper ca scriu la locul potrivit.:)
    cautam un loc pe forum unde se poate vorbi liber, vrute si nevrute, da intre timp am dat peste subiectul acesta si ma gandeam ca ar fi dragut sa va salut aici mai intai.

acum o saptamana, cand incheiam "socotelile" cu cei de la danbar ma gandeam ca nicaieri nu-i asa de bine ca acasa. intre timp, am ajuns acasa, si desi totul e caldut si familiar, parca tot as merge inapoi in anglia.

n-am stat decat vreo doua saptamani in southampton (nici n-am apucat sa vad cum arata orasul, ca lucram 12 ore pe zi) si probabil peste vreo luna-doua am sa merg in portsmouth (eheee, pana atunci se pot schimba planurile de o mie de ori)dar am stat suficient cat sa am timp sa invat ca cel mai important e sa cunosti multi oameni. daca eram singura, nu stiu pe unde as fi fost acum...
    banuiesc ca pe baza aceleiasi idei s-a creat si aceasta comunitate...
    eu sper sa mai pot contribui din cand in cand cu cate o mana de ajutor, sa ma acceptati, si sa ajungem sa va cunoastem in carne si oase pe cat mai multi dintre voi (impreuna cu sotul meu).

18. Maria Balus

Maria Balus New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor!

Numele meu este Maria, sunt tehnician maseur si momentan ma "pregatesc" cu informatii pentru a veni in UK, in speranta unui nou inceput.

In afara de a va saluta as dori sa va multumesc pentru informatiile puse la dispozitia incepatorilor/ necunoscatorilor cu atata generozitate.
    E placut sa stii ca mai exista si oameni de bine.
    Felicitari si multumiri!

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bine-ai venit!

Ma bucur ca ne citesti si ca-ti sunt de folos informatiile de pe forum. Te asteptam sa impartasesti si tu din experienta proprie si sa participi la discutiile care-ti fac cu ochiu'...

Multa bafta! -dans-

20. costin_uk

costin_uk New Member

Trophy Points:
    0
    salutare,sunt Costin din ploiesti,25 de ani,locuiesc in Bristol,de 2-3 luni..va pup.

Share This Page