9.9 C
London
Thursday, February 25, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Hai sa ne cunoastem! #2

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by motanik, Jan 30, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    DUMNEZEU A TUNAT,IAR NOI NE-AM ADUNAT...POIESTIUL E IN RUNCORN!MA BUCUR ENORM...SUNTEM VECINE!TINEM LEGATURA. -beer-

2. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    du-te la orice statie de metrou , sau la un news agent si ia-ti oyster dar , pentru season tickets va trebui sa completezi un formular (nimic interesant , doar propaganda), si apoi platesti si ... sa fii sanatos ,ai oyster

3. Anonymous

Anonymous Guest

Ok... sint doar adi,40y.o, deocamdata," _cu_familia" au ramas acasa (Bacau) pina ma aranjez eu un pic.Sper ca nevasta-mea sa poata veni pe la inceputu' lu' mai iar lighioana aia mica(3si1/2) inainte de Craciun cu maica-mea
    Felicitari atit celor care au contribuit si contribuie cu sfaturi si experiente pe acest site cit si celor care n-au habar da' isi dau cu presupusul
    Stau in Northolt.Deocamdata. -wave-

4. rely

rely New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Vio,

Acum ti-am gasit mesajul si m-am gdit sa-ti scriu sa te intreb de unde esti din Bihor ? Eu sunt din Oradea, dar am familie si pe langa Marghita si pe langa Sacueni si am lucrat in Salonta pe vremuri un pic.
    Ma bucur sa aud de cineva mai de acasa.. :)
    Sper ca esti bine, scrie daca ai chef.

Rely

5. hrimga

hrimga New Member

Trophy Points:
    0
    salut ..cred ca io sunt bobocul :-dd

6. simo

simo New Member

Trophy Points:
    0
    Foxi,

Cardul "mov" e un card de "tranzitie".
    Adica:
    -este eliberat doar daca ai permis de munca
    -este valabil doar pentru 12 luni
    -poti lucra doar pe categoria de munca pt care a fost eliberat
    iar daca lucrezi 12 luni consecutiv, poti aplica pentru cardul "albastru" -pentru "buna purtare" -dance- ance-

Cam asta este cardul "mov"

Dara mai aparut si cardul GALBEN...asta nu stiu pt ce e, a...ba da stiu, e pentru dependenti :-??

7. irinarici

irinarici New Member

Trophy Points:
    0
    hrimga, cati ani ai? -sunny-

Eu sunt din Braila.. si stau in Middlewich (Cheshire) de cateva luni, indeajuns cat sa ajung sa ma satur de englezii care se tem de orice e 'diferit', care sunt ferm convinsi ca toti imigrantii sunt aici ca sa distruga economia tarii si nu stiu cam unde vine Romania (sau Anglia) pe harta :D
    Poate e din cauza oraselului mic in care stau, insa pana acum nu am intalnit niciun englez deschis la minte si de treaba. -umbrela-

8. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor...
    Lisa , eu sunt din Ploiesti si sunt de 6 luni in Swanage, Dorset ...Parerea mea legata de englezi este un pic diferita, e adevarat ca locuiesc tot intr-un oras mic , dar cred ca depinde de experienta fiecaruia...Am colegi de munca...polonezi, englezi, africani, indieni,,,
    Africanii si indienii sunt tot cam de un caracter , adica cam ca rromii nostri, no ofense, doar ca sunt mai spalati.
    Despre polonezi am pareri impartite, iar de englezi deocamdata am parerea buna...m-au primit f bine , sunt f binevoitori si saritori, uneori imi par chiar creduli si am inceput sa ma obisnuiesc cu permanentul lor zambet si ...are you ok...?
    Am fost surprinsa ca unii chiar au auzit de Ro si poate chiar au vizitat-o...

Am fost placut surprinsa de un domn sa imi spun aca a vizitat Brasovul si Bucurestiul acum cativa ani buni pe vreamea lui Ceausescu si mai placut surprinsa sa constat ca la a doua intalnire imi retinuse numele (nu acest nick )si de unde eram de asemenea...Dar unii nici nu stiu ca exista pe harta Ro , asta e nu ii poti invinui ca nu au cultura generala ...nu toata lumea a invatat geografia si istoria altor tarii ca noi , dar asta nu inseamana ca toti sunt incuiati...

9. marlene_s

marlene_s New Member

Trophy Points:
    0
    Ciao ragazzi!

Eu sunt Mara, am 30 ani si de cca. 6 ani stau in Milano.
    Si eu si sotul meu suntem craioveni. Mai ete cineva pe forum din Craiova?
    Incercam sa ne mutam in Londra cat mai curand...sotul meu ar avea o oferta de permanent job de 40 mii lire /an; lucreaza in IT.

Cum vi se pare pt o familie de 3 pers la Londra, dintre care 1 bebe de 10 luni pe care vreau sa il duc si la gradinita...si aud ca sunt scuumpe ...

P.S. o curiozitate : AnnoMundi anul trecut am vazut ca incercai ca si mine sa culegi informatii despre living in UK...acum esti in UK? ai reusit sa gasesti job si sa te muti din TImi?

10. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
    Hello Mara,
    Bine ai venit ! Craioveni pe forum nu shtiu daca mai sunt, dar... "m-a facut mama oltean(ca) mai / Puishor de craiovean mai.." :).Ashadar, perfectul simplu se practica fara grija.
    Potzi fi un pic mai optimista, nu suna rau deloc inceputul vostru aici.Parerea mea.
    Bafta multa!

11. cris65

cris65 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Sunt Cristina si sunt sibianca, stabilita in UK de 2 ani , locuiesc in Peterlee ( Newcastle area). Mai sunt sibieni sau ardeleni stabiliti in Nord Estul Angliei ? M-as bucura mult sa intilnesc romani si sa-mi fac prieteni. Poate cineva imi raspunde ..-
    Vreau sa felicit realizatorii acestui site, este minunat , si va doresc mult succes in continuare.
    Salutari , Cristina

12. marlene_s

marlene_s New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult goddess, esti o dragutza! e tare faza cu perfectul simplu...am intalnit persoane care spun ca nu exista in limba romana :)

Mersi frumos, si eu zic ca e un inceput bun...daca ne hotaram sa venim, sper sa avem ocazia sa ne si cunoastem :)

O zi buna tuturor, merg la masa, imi e fomica :)

13. Anonymous

Anonymous Guest

Buna ! Ma numesc Andreea , momentan locuiesc in Bucuresti dar ma voi stabili in scurt timp in UK in Bristol , cineva prin apropiere ? Va multumesc si va felicit pentru forum , foarte primitor !!! Pupici si numai bine -wave- -wave- -wave-

14. daniello

daniello New Member

Trophy Points:
    0
    -action- Bine te-am gasit!!!

15. hocus pocus

hocus pocus New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut pe toti. ma numesc Sorin si cam intr-o luna ar trebui sa primesc inregistrarea la General Dental Council apoi sa analizez ceva oferte. Problema e ca va trebui sa aleg o locatie, conditiile pentru familia mea si cum e viata in UK, pentru ca nu am nici cea mai vaga idee -beer-.

16. hocus pocus

hocus pocus New Member

Trophy Points:
    0
    Am gasit acest site de calculare a banilor cu care ramai in mana dupa ce platesti taxul pe salariul brut:
    http://www.listentotaxman.com/
    Din pacate nu se iau in calcul si copiii pe care ii ai in intretinere. Asta nu conteaza in UK sau sunt ceva alocatii?

17. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    eu cred ca tax-ul se plateste pe salariul brut ! iar ce ramane se numeste salariu net . corect sau nu ?

18. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Hocus Pocus, te rog sa fii putin mai atent cand postezi. Topicul acesta se numeste "Hai sa ne cunoastem", iar mesajul tau nu are legatura deloc cu subiectul acestui topic.
    Inainte de a posta un mesaj, cauta sa vezi daca mai exista subiecte deschise pe tema asta, si posteaza acolo unde este cazul. Daca nu vei gasi vreun topic pe aceasta tema, atunci ai optiunea "Subiect nou"!
    -sunny-

19. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor romanilor care se afla pe aceste meleaguri -wave-
    Am venit in Anglia in decembrie dar mi-a trebuit ceva timp sa gasesc site-ul acesta :) deoarece am fost ocupata cu cautarea unui job (fara succes, din pacate).
    Locuiesc in Southampton, deci care se mai afla prin zona aceasta sa-mi trimita un mesaj ca poate ne intalnim sa mai exersam limba romana :).
    In momentul acesta ma aflu intr-o scurta vacanta in "Uimitoarea Romanie" si sper ca vacanta sa fie si mai scurta -walk.
    Mi-a fost atat de dor de tara dar acum imi doresc sa ma intorc acolo; sunt foarte dezamagita de ce vad aici. Nu sunt plecata de mult timp din tara dar pentru simplul motiv ca nu am fost plecata din tara niciodata nu mi-am dat seama pe deplin de "partea intunecata" a Romaniei.
    Multumesc lui Dumnezeu ca am scapat. -dance- ance- :)
    Bafta tuturor!

20. onutza

onutza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,sunt Mihaela din Ploiesti,sper sa vin si eu curand in UK.As vrea sa va felicit pentru tot ce faceti pentru ceilalti romani,sunteti extraordinari.FELICITARI

-ww-

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page