9.4 C
London
Sunday, April 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Hai sa ne cunoastem! #2

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by motanik, Jan 30, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. aleksu

aleksu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ;) eu sunt inca in Ro :( dar nu pentru mult timp :p ( daca e cineva din vestul tarii din RO. pe acolo si are ceva de lucru chiar si in constructii sau un loc de cazare :) va rog sa ma anuntati si pe mine ! Sper sa ne scriem si la bine :) si sa ne vedem pe acolo :)

P.S. CAND ARE LOC CEA DE-A 7 A INTALNIRE ? VREAU SA FIU ACOLO !!!

2. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit tuturor pe website-ul romani-online, bafta celor deja ajunsi in uk atat si celor pe cale sa soseasca si multumim pentru cuvintele frumoase.
    -hi5- i5-

3. cosmin2007

cosmin2007 New Member

Trophy Points:
    0
    Incerc si eu marea cu degetul

Salut ! Sunt Cosmin, am 35 de ani si sunt din Medias, jud. Sibiu. Aici lucrez la cea mai buna agentie de publicitate din oras, ca designer web si grafician, iar prietena mea este reporter pentru Antena 1 Sibiu. Ne descurcam bine, dar nu suficient pentru ceea ce ne dorim noi, asa ca am vrea sa ne incercam norocul in Anglia.
    Evident, nu tinem cu dintii de joburi soft, etc, asa ca o minima indrumare e binevenita. E posibil ca in octombrie sa ajungem la Londra.

4. alex maior

alex maior New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!
    Numele meu e Alex, sunt in UK din octombrie 2007 sunt SE si sunt bucuros ca am gasit acest forum in care informatia mult dorita abunda -eyebrows2- yebrows2- .

P.S. Ascult si radioul vostru, la care am o abservatie,..., lipseste informatia si " animatia".
    P.P.S.Sper ca nu a deranjat pe nimeni observatia mea -kiss- iss-

5. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit pe site, Alex.

Speram sa te simti bine alaturi de noi si succes in continuare in UK.

Nu se supara nimeni cand se fac sugestii pentru imbunatatirea site-ului. Exista chiar un topic dedicat observatiilor de acest gen:

6. alex maior

alex maior New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Ella pentru primire ! -kiss- iss-
    Promit sa incerc sa fiu un membru activ si cat mai la subiect!

Respecte si pupici!

7. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Alex si bun venit printre romanii online!

Desigur, nu se supara nimeni pentru sugestii. Suntem oameni. Mereu suntem supusi invatamintelor si progresului. De asemenea, suntem si foarte echilibrati.

Te asteptam si cu alte observatii.

Deocamdata, tin sa completez putin observatiile tale: informatia e prezenta la radio, in special de luni pana vineri. In fiecare zi, avem stiri proaspete, analize si reportaje in preluare de la BBC. Emisiunile dumnealor insumeaza aproximativ 8%(2ore, 15 minute) din cele 24/7 ore in care emitem.
    Fii pe receptie, de luni pana vineri, de la: 5, 6, 9, 12, 16, 19.

In aceeasi ordine de idei, daca e vreun eveniment organizat de romani sau dedicat noua... acesta cu siguranta va fi promovat.

Din pacate, deocamdata suntem un radio mult prea mic pentru a ne permite animatia celor de la Eliberadio, Europa FM, Virgin sau mai stiu eu ce alte radiouri cu super-potenta financiara.
    Tehnic si din punct de vedere al experientei se poate. Practic, e mai greu.

Chiar si doar in formula aceasta, radioul consuma mult timp din putinul timp liber existent. Main job-ul e altul. In schimb, nu cerem ajutorul financiar al ascultatorilor nostrii -asa cum fac alte mari radiouri online- si nici nu inundam programele noastre cu reclame, intrucat ar incepe sa fie respingator.

Iti dai seama, banuiesc, ca pentru a face animatie de calitate si mai ales pentru a o mentine pentru o mai lunga perioada de timp... e nevoie de bani seriosi. Sunt prea putini sau aproape inexistenti cei care isi dau timpul pe gratis. Sincer!

Dupa cum poate ai observat, intreg conceptul Romani Online e unul de voluntariat. Reclama existenta aduce banii necesari mentinerii server-elor care costa nu tocmai putin.

Suntem persoane dedicate unui gand: ca romanii de aici trebuie sa aiba acces la informatie de calitate, sa poata comunica intre ei pe teme/probleme comune. Ne folosim cunostintele, experienta si profesionalismul existent pentru a creea ceea ce se vede sau se aude. S-a muncit saptamani, zile si nopti intregi doar pentru formula actuala a acestui site. La fel pentru tot ceea ce sta sub acest nume. Totul fara pretentii financiare si fara pretentia ca am fi cei mai buni! Avem un target pe care nadajduim sa il atingem. Nu suntem perfecti si sper sa nu fim niciodata. :) Perfectiunea nu e ceva specific oamenilor. Ori daca am atinge-o, ne-am pierde directia, motivatia de a invata lucruri noi, de a ne autodepasi sau inova!

Sper ca intr-o buna zi sa ajungem si noi acolo de unde sa putem privi de sus catre ceea ce suntem azi. Pana atunci, in materie de radio, tot ce va putem oferi sunt hituri foarte bine alese, o varietate decenta de muzica, informatii oneste si echilibrate... per total, o companie placuta pe parcursul zilei. Nu e parerea mea ci a celor care au facut deja cunostinta cu Radio Romani Online si care s-au obisnuit destul de mult cu sound-ul lui.

Cu respect,
    Cristi.

Radio Romani Online

8. alex maior

alex maior New Member

Trophy Points:
    0
    Multumes Cristi.
    Imi imaginez ca este dificil pentru voi mai ales datorita timpului si naturii financiare a lucrurilor. Eu unul va ascult cel mai mult seara dupa job si sotia mea in romania va asculta mult mai mult ca mine , in felul asta spune ea se simte mai aproape de mine -love- ove- ( no comment). Eu va multumesc pentru muzica difuzata si " vorba buna"! -kiss- iss-

Respecte si pupici!

9. aliaatreides

aliaatreides New Member

Trophy Points:
    0
    Bine v-am gasit!

Salut tuturor!

Ma numesc Alexandra si momentan adun cat pot de multe informatii despre UK/London, living in UK/London (job, work permit etc.), pentru ca din toamna sper sa aterizez pe aceste meleaguri.

Doresc sa va spun "Bine v-am gasit!" si sa-mi exprim bucuria ca exista acest web site si forumul aferent. O sa va bat la cap si eu cu cateva intrebari. :)

Deci..., bine v-am gasit! :)

Alexandra

10. alex maior

alex maior New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit Alexandra, sper ca raspunsurile noastre sa te ajute.

Respecte si pupici!

11. liane

liane New Member

Trophy Points:
    0
    Ciao natiune
    sau sa zic salutare natiune romana de prin UK
    Am ajuns si eu in aceasta tara despre care se spun multe si bune si rele.
    Eu sunt medic stomatolog in Plymouth si sunt aici din mai.
    Cam atat despre mine.

12. andrei675

andrei675 New Member

Trophy Points:
    0
    liane buna..si bine ai venit..poti sa mi lesi un PM. cu id ul tau? (partea stomatologica ma intereseaza:) eu sunt din iunie aici!!! cheers

13. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna sa va fie inima! E sunt Liliana si sunt nou venita pe forum. Eu si sotul meu vrem sa mergem la munca in UK, insa am aflat cu stupoare ca "suntem prea batrani ca sa primim yellow card-ul". Eu am 36 de ani si sotul meu 45. E adevarat ca este o limita de varsta pana la 30 de ani? Cautam de lucru ca si "care asistant" pentru ca nu prea avem calificari. Eu sunt asistent manager la o firma de constructii iar sotul meu e agent de vanzari. Va astept cu sugetii. Multumesc.

14. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Liliana, si bine-ai venit pe forum. Prea batrani pt yellow card??? De unde ai aflat chestia asta? Poti da un link catre un document in care sa scrie asa ceva? Pentru ca de zvonuri sunt satul -cmon- mon-
    Spui ca nu prea aveti calificari. Pai cine va opreste sa obtineti una in UK, si cu ocazia asta sa obtineti si yellow card-ul? Apropo, vezi ca e un topic dedicat "yellow card" care ar putea sa-ti fie de folos.
    -takecare- akecare-

15. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Silverfern. Asa ma gandeam si eu. Noi suntem din Timisoara si am fost ieri la o agentie de plasare "MD EGO" si acolo ni s-a spus ca ABSOLUT NICI O FIRMA nu o sa poata face ceva pt noi. Ca suntem prea batrani, ca este o limita de varsta de 30 de ani ... ca daca altcineva ne promite ca se rezolva sa primim yellow card ne minte. Chestia e ca noi am vorbit si cu alte firme si nu stiam de asa ceva. Nici pe forum nu am gasit vreo astfel de aluzie, oricat am cautat. Tocmai am primit o oferta de la o alta firma, din Baia Mare de asta data, "WORK EXPERIENCE" care ne ofera un job la o familie (cuplu au nevoie). Asteptam sa primim contractul sa vedem despre ce este vorba. Inca o data multumesc. Mi-am permis sa te adaug la prieteni ...l -takecare- akecare-

16. alice14

alice14 New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Hello! M-am tot informat de pe forumul vostru si incepusem sa ma simt spion... Asa ca m-am gandit ca ar fi frumos din partea mea sa-mi fac cont macar cat sa va salut si sa va felicit pentru tot ce faceti pe site...
    Deci... Salut!! Sunt Alice. Sunt de o luna in UK, locuiesc langa Cambridge. Deocamdata ma ocup cu "spionatul"... urmaresc tot ce postati, ca sa-mi treaca timpul cat astept tot felul de raspunsuri si acte si sunt prinsa intre cei patru pereti. Noroc cu voi!
    Cam atat acum...

V-am pupat!

17. amalia

amalia New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!eu inca nu sunt inca in uk,voi ateriza direct la londra in 15 septembrie, cind voi incepe si jobul...
    liane, esti medic stomatolog?faci anestezie pt orice?lol...acum serios,eu am un medic aici in Ro la care merg si stiindu-ma crizata,imi face anestezie pt orice lucrare ( inclusiv cele mai mici plombe)...chiar azi tre sa merg din pacate,pt a veni fara probleme in uk,dar in citeva luni sigur imi apare iar ceva de lucrat, si vreau sa stiu daca ai rabdare cu persoane speriate "de bombe"?lol...

18. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu inteleg de ce preferati sa umflati conturile unor astfel de "firme". Cu banii respectivi puteti sa va inscrieti la un curs, obtineti si o calificare(preferabil intr-un domeniu care sa va fie pe plac) si yelow card. Iar procedura de aplicare pt yellow nu e complicata de loc; mai complicat e cu asteptarea -handlaugh2- andlaugh2-

19. alice14

alice14 New Member

Trophy Points:
    0
    In sfarsit cineva realist!!!! Toti ati vorbit pana acum de cat de simplu este sa-ti iei Yellow Cardul, dar nimeni nu a mentionat de asteptarea asta ... Eu abia am ajuns in UK si nu am putut aplica decat pentru self-employed. Prietenii cu care stau asa au inceput sa munceasca si asta mi s-a recomandat ca fiind cea mai sigura cale sa pot munci legal aici. Totusi... stau in casa de ceva timp, mai precis de o luna si astept acele astea... E groaznica asteptarea asta, sincer... Mai locuiesc si intr-o zona unde mijloacele de transport trec dimineata si seara, asa ca in mare parte nu ma pot misca...
    Dupa ce am citit forumul legat de studentie m-am hotarat sa-mi gasesc un curs, ca poate o sa imi fie mai simplu cu yellow card-ul. Culmea, am gasit Masterul pe care mi-l doream si pe care l-am cautat din martie, master care nu exista in 3 districte in jurul Cambridge-ului. Incepe pentru prima oara in septembrie 2009,langa Cambridge, dar pana atunci...? O sa muncesc ca self-employed, banuiesc...
    Are altcineva alte sugestii? Am vreo posibilitate sa grabesc un pic toata asteptarea asta?
    Ca self-employed stiu ca nu pot munci orice... si nu stiu daca as putea munci pe fizioterapie, pentru ca ar insemna sa muncesc intr-o clinica. Am mai auzit de varianta care asistent, care s-ar incadra la self-employed, dar se departeaza de fizioterapie...
    Cineva?... Ceva?... Peretii astia nu vor sa vorbeasca cu mine!

-sad2- ad2-

20. amalia

amalia New Member

Trophy Points:
    0
    In ce zona stai Alice14?

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page