12.1 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Greva fiscala - mai sunt si lucruri normale in Ro

Discussion in 'in Romania' started by andreiutzu, Jul 8, 2009.

1. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Am aflat astazi despre un lucru din Romania care spre deosebire de majoritatea celorlalte mi s-a parut ca e "normal", si ca face foarte mult sens:

Un tip (pe numele lui Catalin Beciu), proprietar al unei firme din Ploiesti a intrat in Greva Fiscala (prima intamplare de acest gen din Romania postdecembrista - conform emisiunii BizBazar, care a difuzat stirea). Cu alte cuvinte, desi avea toate taxele platite la zi, a trimis el o scrisoare la Administratia Financiara, sa le spuna ca de acum inainte nu mai plateste nici o taxa timp de 6 luni. Va depune declaratiile de venit si TVA in fiecare luna (dupa cum il obliga legea), numai ca nu va plati taxele in semn de protest - acceptand astfel sa ii fie calculate penalitati. Deci nu se autoscuteste de la plata taxelor, ci pur si simplu accepta sa ii fie calculate penalitati doar pentru a protesta fata de niste lucruri care nu ii convin lui.

http://www.grevafiscala.ro/

Neplata taxelor la buget nu este desigur inventia lui... :lol: multe firme facand asta de cand e lumea, pentru motive dintre cele mai diferite, dar e pentru prima data cand in Romania acest lucru este folosit ca un mijloc (pretext) de protest.

Ce are el de castigat?Concret, NIMIC. Adica nimic mai mult decat au si celelalte firme care nu platesc taxele (fara sa declare greva fiscala si fara sa lanseze campanii de genul acesta). Mai mult, daca nu produce alcool, tigari, carburanti sau alte produse puternic accizate, ca sa stranga multi bani din neplata taxelor si apoi sa instraineze firma, atunci are numai de pierdut (si anume contravaloare penalitatilor, pe care le va plati pentru intarzierea la plata a taxelor).

In cazul (ipotetic) in care va reusi sa mobilizeze suficient de multe firme care sa isi asume aceleasi costuri si riscuri prin neplata taxelor incat sa nelinisteasca Ministerul Finantelor (adica Guvernul, adica pe politicieni) si sa ii determine sa le asculte doleantele, atunci poate va castiga ceva.

De ce mi se pare demna de mentionat actiunea lui?Pentru ca probabil este singurul om din Romania care a inteles ce inseamna democratia si de ce intr-o democratie, demos-ul este la putere (adica poporul): si anume pentru ca nu te impusca nimeni (ca intr-un regim totalitar). Si ai la dispozitie o serie de actiuni (si altele decat o stampila pe un buletin de vot o data la 4 ani) prin care poti sa te exprimi, sa te asociezi cu alti oameni, si sa iei atitudine (in limitele legii totusi) pentru a incerca (macar) sa obtii ceea ce vrei.

:eek:hmy: :eek:hmy: :eek:hmy: Evident ca aceste actiuni te costa si mai mult decat timpul pierdut si efortul depus pentru a te duce la vot - iar rezultatul nu este garantat de nimeni. Acesta este poate si unul din motivele pentru care democratia nu prinde la popoarele sarace, care nu isi permit sa faca mai stiu eu ce minuni in fiecare zi pentru a-si influenta destinul, si care prefera un regim mai mult sau mai putin totalitar in care altcineva face totul (sau aproape totul) in numele lor, dar nu neaparat si in interesul lor, spunandu-le asa din cand in cand ca totusi e bine. :eek:hmy: :eek:hmy: :eek:hmy:

Nu pot sa estimez care va fi rezultatul actiunii acesteia si nici nu vreau sa o fac, pentru ca de prea multe ori am vazut romani preocupati de rezultatul imediat al posibilelor lor demersuri si de prea putine ori romani preocupati de cum se fac lucrurile de fapt. Din punctul meu de vedere, asa se fac: Vrei sa fii ascultat? Demonstreaza ca meriti sa fii ascultat, in cazul acesta:
    ca a nu fi ascultat creaza mai multe probleme (lipsa de incasari/lichiditati la buget) decat a fi asculta (si totul, evident, in limitele legii).

PS: e doar o opinie, desigur.

2. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Greva fiscala - mai sunt si lucruri normale in

Ok, nu stiu daca neaparat merge sa postez ce am de postat ca si continuare la ceea ce a scris andreiutzu (asta pt ca el se refera la Ro iar cazul meu se refera la UK), dar merita mentionat ca, de cand ma invart in cercuri caritabile si non-profit, am dat peste niste actiuni similare, demne de laudat.

Conscienceonline si Peacetaxseven sunt doar doua dintre acestea (clic pe numele organizatiei pt a deschide pagina lor web). Acestea sunt organizatii non-profit care aduc aminte oamenilor ca au dreptul sa aleaga pt ce vor sa plateasca taxe, sau mai degraba, pt ce NU vor sa plateasca.

Nu vor ca banii publici stransi din taxe din impozite sa fie folositi pt a sprijini financiar incursiunile militare ale UK in Irak, Afganistan etc. Pur si simplu ei nu vor ca banii lor sa fie folositi in razboi.

Ideea mi se pare excelenta. Sunt banii nostri si-i platim statului sub forma de taxe si impozite, dar nu cu intentia sa fie folositi sa se cumpere mortiere si bombardiere care sa omoare civili irakieni. Cu alte cuvinte, aceaste org lupta sa castige in instanta dreptul ca fiecare cetatean sa opteze cum vor fi folositi banii din impozitele pe care le plateste.

3. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Greva fiscala - mai sunt si lucruri normale in

Spin, din pacate o astfel de initiativa in Romania este anti-constitutionala :( ... desi apreciez enorm o astfel de atitudine cu atat mai mult cu cat am vazut cum arunca banii borfasii care conduc Romania (sunt cateva scandaluri zilele aceste in Romania).

Share This Page