21.7 C
London
Wednesday, August 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici!

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, Jan 8, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Adelina, cunosti exemple de astfel de laboratoare?

2. adelina

adelina New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, din pacate, dar nici nu am cautat informatii in acest sens. Citind una din discutiile de pe mumsnet cineva a mentionat aceasta varianta dar din pacate fara mai multe amanunte. Oricum avand in vedere costul, daca exista o sansa cat de mica eu zic ca merita investigat. Din pacate eu nu cred ca mai am suficient timp dar sper ca tu sa gasesti o solutie in acest sens mai ales daca te hotarasti ca este ceea ce vrei. Multa bafta -takecare- akecare-

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspuns Adelina. O sa ma interesez si eu si am sa postez info pe care le aflu aici.

Ce faceti burtici?

4. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Ma bucur ca sunteti bine ... si eu sunt tot bine, inca cu greturi !!! -shamed2- hamed2-
    NU mai pot de nerabdare sa fac ecografia ... abia astept merg joi -shout- hout- nu mai trece timpul asta mai rpd!!!
    Voi ce mai faceti ?

5. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik spitalul la care am nascut facea recoltare de celule stem numai cu acordul tau insa pentru baza NHS de celule stem astfel incat celulele ar fi putut salva viata cuiva. Concret ei spuneau ca cu cat mai multe persoane doneaza cu atat exista mai multe sanse ca la randul lor sa gaseasca ajutor la nevoie. (nu stiu daca ai inteles ca nu prea sunt coerenta azi. :p ). Din pacate eu desi am dorit sa donez nu am putut caci am nascut in clinica naturala numai cu moase iar ele nu aveau pregatirea necesara.

6. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea,am o intrebare nu stiu daca e bine sa ma adresez aici sau pe al link,copilul cand se naste o sa aiba acte britanice sau romanesti?---scuzati intrebarea dar cher nu stiu cum si ce trebuie sa fac!

7. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamicilor si felicitari pentru toata lumea.

Ma bucur ca ati deschis acest subiect pentru ca mai putem sa invatam din experienta voastra (cele care pe viitor o sa vrem copilasi)

Am citit ca erati interesate de celulele stem. Sora mea a nascut in octombrie in Romania la Sp. Filantropia din Bucuresti si a dat 1000 de euro pentru recoltare si pentru trimitere la o clinica in strainatate. Acum mai trebuie sa plateasca anual 20 de euro pt ai tine celulele acolo.

Eu zic ca este o idee si investitie ff buna.

Motanik am si eu o intrebare:

Am vazut ca ai zis ca te-ai chinuit 2 ani sa ramai graviduta si ai avut ovare polichistice. Ai urmat ceva tratamente? Ai fost la doctor. Viitoarea noastra nasa se chinuie de 1 an si ceva sa ramana si are polichistiuri. Se duce la monitorizare la 2 zile, ia pastile, acum s-a dus la homeopat si NIMIC -sad-
    -fart- art-

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Simona, daca aveti rezidenta permanenta (indefinite leave to remain) sau cetatenie, atunci copilul va avea cetatenie britanica de la nastere.
    Daca aveti rezidenta temporara, atunci copilul nu va avea cetatenie britanica, ci doar romana.
    Cred ca trebuie sa declari atat la autoritatile romane cat si la britanice. Pt cele britanice cred ca poti afla detalii de la moasa ta.

Bun venit Hanna!
    Da, am avut (si probabil inca am) ovare polichistice. Am facut investigatii prin gp-ul meu si apoi prin clinica de fertilitate la care am fost trimisa. Nu am apucat sa iau decat aprox 2 saptamani Metformin (antidiabetic f popular folosit des in tratamentul ovarelor polichistice) pt ca apoi am ramas.
    Inainte de Metformin, am tinut o luna doar un tratament naturist, l-am luat de pe www.desprecopii.com (cautare pe Tratamentul Liviei) dar chiar nu stiu care si cum si-a facut efectul.

Alinutza, multumesc pt info, am sa intreb si eu moasa sa vad ce posibilitati sunt la noi la spital. Ce face printesuca ta?

AlinaClassic, succes la eco! La moasa cum a fost?

9. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Motanik,eu sunt aici cu(la)partenerul meu(viitorul sot) eu acte ce am sunt (o carte galbena) self sufficient ma ajuta la ceva? stii? multumesc

10. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Simona, daca esti pe yellow card, atunci nu vei avea decat locul nasterii in Uk. Copilul va primi cetatenie britanica atunci cand veti primi voi rezidenta permanenta.

Pt actele romanesti, ia legatura cu consulatul roman.

11. simona b

simona b New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik esti o dulce multumesc din suflet! Iti doresc o zi buna

12. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Bune te-am gasit. Am transmis toate datele prietenei mele si am gasit si tratamentul Liviei (cam complicat :p ).

Multumesc mult de tot si sarcina usoara.

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Hanna, ai dreptate, e destul de complicat tratamentul Liviei dar eu am modificat putin, am luat numai tincturi in loc de prafuri.
    Totusi, daca citesti pe DC despre acel tratament, ai sa vezi la persoanele care l-au incercat ca in proportie de 90-95% au scapat de chisturi. Asa ca merita incercat. Mult succes prietenei tale!

14. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit si ai dreptate. O sa ii spun viitoarei mele nase sa ia numai tincturi nu si prafuri. Este ff greu de urmat daca iei cum scrie pe site. Cum a fost la tine? Aveai timp sa prepari totul?

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Deci uite cum luam eu.
    Dimineata:
    - o cana de ceai coada soricelului si cretisoara - puneam cate o lingurita din fiecare planta intr-o cana si turnam apa fierbinte peste, acopeream cu o farfuriuta pt 10 min - preferabil e sa pregateasca ceaiurile de seara ca sa le poata bea reci a doua zi, e mai usor asa
    - o pastila kamayani
    - o pastila cat's claw
    - o vitamina E (doar intre zilele 5-19 ale cm)
    - intr-un pahar cu apa 30 picaturi tinctura de telina si 30 tinctura de marar
    - 2 pastile de napraznic
    - dupa 10 min (recomandat 30min), o monodoza de mugur de zmeur si 30 picaturi de tinctura de coada soricelului intr-un alt pahar cu apa

(carpicon nu am bagat)

La pranz:
    - o cana de ceai de dragaica + galbenele
    - o pastila kamayani
    - 2 pastile napraznic
    - in apa, o monodoza de mugur de zmeur si 30 picaturi de coada soricelului

(intre ele se recomanda cam 30 min, eu stateam cel mult 10)

Seara:
    - o cana de ceai de urzica moarta alba sau galbena + urzica vie
    - o pastila kamayani
    - o pastila cat's claw
    - o vitamine E (zilele 5-19 doar)
    - 2 pastile de napraznic
    - mugur de zmeur si 30 picaturi de coada soricelului in apa

In plus, seara dupa fiecare contact sexual, se introduce vaginal o granula de argila unsa cu crema de galbenele si se scoate a doua zi dimineata.

Dimineata eram acasa, ceaiul era gata de seara dinainte, in 30 minute eram gata cu tratamentul. La pranz la munca, aveam tratamentul cu mine in geanta. Seara acasa inca 30 min.
    Trebuie tinut insa minim 3 luni, eu dupa o luna am renuntat pt ca dr mea a zis sa nu iau nimic pt a vedea care e evolutia ciclului.

16. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamici si viitoare mamici ...
    Am fost la ecograf si scumpetea mea mica este foarte bine... M-a uimit ecograful pentru ca mi-a aratat trasaturile fetei foarte bine vizibile .. iar bebelul are nasucul meu -handlaugh- andlaugh- .
    Sunt foarte fericita .. dar inca imi este rau si vomit de numa numa... Mi-au dat si ceva pastile dar nu o sa le iau decat daca chiar nu mai suport.
    Nu sunt anemica ... analizele au iesit bine ... Doar ca eu ma simt oribil -sad4- ad4-
    Am 14 saptamani si 1 zi ... Nu mi-au spus sexul dar la urmatoarea ecografie o sa spuna.
    Sanatate!

17. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Alina si poza?

18. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    eu si sotia mea ne gandim ca acusi la un bebe si ne intereseaza cam cat este concediul de maternitate,cat se plateste,child benefits,ce bani se da si ce trebuie facut...Numai bine

19. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Concediul este de 1 an, platit insa doar 39 saptamani (poate se mai schimba ceva din aprilie, sa vedem).
    Care este situatia sotiei, lucreaza?

20. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Cien_my

Aici s-au discutat subiectele beneficii copil si drepturile mamicilor in UK. Daca ai ceva intrebari, te rog sa le postezi acolo. Hai sa lasam burticile sa se laude cu strumfii lor aici -ahaa- haa-

http://www.romani-online.co.uk/componen ... 25318/#new

http://www.romani-online.co.uk/componen ... /#msg23303

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page