18.9 C
London
Monday, July 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici!

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, Jan 8, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Burticute, nu mai zice nimeni nimic ?
    Nu mai face nimeni bebelusi ?
    Eu ieri am fost in vizita la moasa (fara sa ma serveasca si pe mine cu o cafea :silly: ) si mi-a luat sange pentru Triple Test. Intr-o saptamana mi-au spus ca ma suna doar daca am high risc, daca nu, voi primi o scrisoare sa-mi spuna ca e bine.
    Sper sa nu imi sune telefonul....si mai sper ca ziua de ieri sa nu fi fost o pacaleala :kiss:
    Daca trece aceasta asteptare ma pot concentra si eu pe viitoarele etape ale sederii noastre aici, acum ca avem si carduri amandoi, eu galben si sotul albastru.
    Eu mai am de tras pana prin iunie-iulie cu SE-ul iar apoi toata baza sta in sotul meu care speram si ne rugam sa isi gaseasca un job satisfacator.
    Dupa ce am sa raman acasa promit sa fiu mai activa si poate mai apar si alte gravidute la orizont.
    Va doresc clipe fericite cu minunile din burtici :kiss:

2. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Salut mamici, burtici, bebici si tatici!

Am fost si noi la scan saptamana trecuta. Avem 14 saptamani! Am vazut bebelu, i-am ascultat si inimioara si totul e ok. Eu ma lupt inca cu greturile de dimineata care ma tin mai aproape toata ziua... Sper din suflet sa treaca dupa ce misca bebisorul meu. Dupa scan am avut o usoara sangerare si maaaaari dureri de burtica. Mi-am facut o programare pt spital si au spus ca totul e ok... Cica totul e din cauza constipatiei. Mi-au dat niste laxative care nu ma ajuta deloc. Voi ati avut probleme de genul asta? SAtiu ca e un subiect mai delicat dar parca nu imi vine mie sa cred ca durerile astea in partea de jos a burtii sunt din cauza constipatiei. Nu sunt crampe. Sunt ca un fel de intepatura, junghi. Plus acea sangerare... Nu stiu ce sa zic.
    M-am mai linistit putin dupa ce am fost la spital si am auzit inimioara copilului, dar durerile persista. E normal?
    Am facut si testul pt sindronul down si avem un risc foarte scazut.
    Programarea pt scanul de 20 la 20 de saptamani il avem pe 8 mai.
    Tare imi vine sa dau o fuga pana acasa sa vad ce zice doctorul meu din Romania, daca nu ma lasa durerile astea...

3. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamicilor burticilor si piticilor, ce mai faceti? noi avem 31 de saptamani acum...inca putin si vine marea intalnire:laugh: pana atunci ii mai dam lu mami putin la ficatei si mai dansam in burtica k tare ne place:)!! Daniela...mai ai cam 2 saptamani si vine bb-ul tau, cum te simti?? ai mai fost la doctor?? Cred k esti foarte nerabdatoare sa-ti ti comoara in brate!! Sper sa ai o nastere cat mai usoara. Te asteptam cat mai curand sa ne dai detalii si vesti bune.
    Dorisa ce mai faci? Ti-au mai trecut greturile? ai inceput sa simti miscarile bb-ului? Anouka, Lutoniana ce mai faceti? Mamicilor ce va fac piticii?
    Pupici tuturor si multa sanatate!! Asteptam numai vesti bune!!:kiss:

4. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Ciresica!

Multumesc bine... in ultimul timp m-am simtit binisor as spune. Greturile nu mai sunt chiar ca la inceout. Sau m-am obisnuit eu cu ele? :laugh:
    Burtica ma doare insa in continuare si ma omoara arsurile din stomac!!! SI NU-MI PLAC BISCUITII!
    Am vorbit cu mami mea la tel si imi zicea sa mananc biscu cand am arsuri. Bebelu nu misca inca, el are doar 14 saptamani. Trebuie sa mai astept vreo 2 saptamani pana cand o sa ma bata...
    ;)
    Abia astept!!!
    Va doresc sanatate tie si la bebe, sarcina usoara si fara probleme in continuare si... nastere usoara!!!
    Salutari la toate mamaicile si burticile.

5. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Dorisa, aici este un link pentru ce inseamna arsurile de stomac din timpul sarcinii si te-ar putea ajuta; printre altele incearca si ceaiul de musetel, arsurile sunt frecvente doar ca sunt extrem de deranjante.

http://www.hi-mama.com/en/content/view/154/148/

6. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    Buna fetelor, azi e ziua cea mare, azi o sa aflu ce au de gand sa faca cu noi, merci mult Ciresica, da asa e mai am 2 saptamini suntem bine amindoi nu stiu daca stii la ultimul scan au gasit nivelul de apa din placenta f redus, nu imi aduc aminte sa fi pierdut, si ne-au monitorizat de doua ori pe saptamana si bebeu e bine si eu la fel. asa cum ti-am zis azi ma duc iar la scan ca suntem in saptamina 38 si daca este imi face cezariana, sincer abia astept sa-l vad, nu mai am rabadare mai ales ca vine si mama mea miine :) sa ma ajute putin.:laugh: va pup si va tin la curent cu vesti. sanatate mult la toate, mamici, burtici si pitici. sa auzim de bine

7. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Ce mai faceti mamicutelor? ce va fac piticii??
    Daniela ce mai faci ai nascut? Asteptam vesti bune de la tine!!! Gravidutelor ce mai faceti, cum va simtiti?
    Multi pupici tuturor!!:kiss:

8. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ciresica,
    suntem bine ..eu numar zilele si se pare ca am sarit cu un picior ...necazul. Am facut Triple Test si mi-au zis ca daca e ceva rau ma suna intr-o saptamana - o saptamana jumate. Ieri, miercuri a fost o saptamana, azi e o saptamana si 1 zi. asa ca zic ca e de bine ...dar mai stau in tensiune cateva zile.
    Daca e bine mi-a zis moasa ca voi primi o scrisoare.
    In rest burtica creste incet incet, starile se schimba de la zi la zi...cand mi-e lene, cand mi-e somn, cand ma doare spatele DAR starea generala este de fericire maxima si asteptarea implinirii marelui vis de a-l tine pe Bebitza in brate.
    E un lucru nemaipomenit cum un bebelus atat de mic a reusit sa-mi captiveze toate trairile, sentimentele si gandurile.Totul acum se invarte in jurul lui si toate au legatura cu ele atat de frumos....
    Va pup si astept si eu vesti de la Daniela sa ne zica ce si cum ...cu cat mai multe amanunte
    :kiss:

9. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Lutoniana,
    Starile tale se vor schimba din ce in ce mai des!! cateodata o sa fi trista fara sa ai vreun motiv si o sa iti vina numai sa plangi cateodata vei simti o fericire nemarginita, cateodata o sa fi nervoasa din nimic si tot asa dar asa e sarcina si cu bune si cu rele!! important e sa ai puterea sa treci peste toate! Eu am acum 32 de saptamani si ma pot considera o norocoasa pt k nu am arsuri sau dureri sau mai stiu eu ce alte simptome neplacute iar de dormit dormmmmmm asa de bine:). Singura problema e k eu lucrez in restaurant si am inceput sa ma misc k o ratusca in rest toate bune si frumoase.:kiss:
    Multa sanatate!!! Va pupam pe amn2

10. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    Buna fetelor, merci mult de intrebari, nu am nascut inca, la scan au descoperit ca am si mai putin apa ( nu stiu de ce si nici ei nu inteleg de ce), dar bebeu se dezvolta bine si misca la fel de mult deci el e bine si eu la fel si atunci au decis sa ne tine sub observatie de doua ori pe saptamana la monitor. ma duc miine la monitor si pe 14 avem scan iar si daca totul e ok, pe 17 ne face pregatire preoperatorie si pe 21 avem cezariana. binenteles ca au zis ca in caz ca intrevine ceva se schimba toate planurile, intervin ei de urgenta, speram cu totii sa fie ok, ca pe data de 21 eu sunt in a 40-a saptamina suntem aproape de due data, care era pe 25. acum o sa vedem, o sa tin la curent cu ce mai zic ei. va pup si multa sanatate la toate mamicile, burticile si piticei. abia asteptam si noi pe piticul nostru mai ales ca e mama mea aici sa ma ajute, acum nu mai imi fac griji. va pup

11. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare mamici si burtici!
    Noi suntem bine. Ma simt mult mai bine in ultimul timp. Cu schimbarile de rigoare bineinteles intre starile de spirit... Ma enervez foarte repede si din orice, sau chiar din nimic. Nu prea pot sa dorm dar e ok, pt ca nu ma simt obo deloc. Astept de la o zi la alta sa imi simt copilasul miscand! Desi sunt la a doua sarcina, am emotii. Au trecut 16 ani de cand am mai trecut prin experienta asta.
    Ciresica, multa sanatate si multumesc pentru link-ul trimis. Am scapat pe moment de arsurile de stomac.
    Lutoniana, iti dorim sanatate si tie si sarcina usoara si fara probleme.
    Daniela... ce sa mai zic... nastere usoara, si tine-ne la curent!
    Va pup pe toate si urmaresc forumul pentru noi vesti de la voi.

12. Anonymous

Anonymous Guest

buna dimineata!
    ei,dar numai burtici sunteti pe aici? cred ca mamicile sunt foarte obosite de nu mai scriu...baietelul meu are acum 11 saptamani si vreau sa va spun case comporta ca si cand era in burta:insarcinata fiind,de la 7 luni,in fiecare noapte de la 2 la 5 juca footbal,si asa face si acum...de aceea nu uitati dormiti acum cat puteti de mult,eu nu am mai mult de 3-4 ore dormite pe noapte si alea cu intrerupere..
    P.S.:poate apar si ceva mamici,as vrea sa discutam despre diversificarea alimentatiei;san nu mai vrea de la 8 saptamani si am impresia ca nu prea se satura..
    va pup pe toate,sanatate bebeilor!
    (nevasta lui costi)

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Nevasta lui Costi,
    Prezent! :)
    Personal cred ca e prea mic bebe sa incepi diversificarea acum. Cel mai devreme e recomandat dupa 17 saptamani, preferabil 20.
    Ce lapte ii dai?
    Orice intrebari ai, shoot!

Salutari tuturor, burtici sau mamici!

14. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc pt raspuns,Motanik!
    Acum ii dau lapte SMA GOLD...am incercat si formula pentru mancaciosi-cutia albastra,dar era constipat intr-una ...o cutie de 900 grame imi ajunge 5-6 zile...am vazut la cremele Happy scris 4+ si voiam sa incerc mai devreme...in rest..voi v-ati ras in cap bebeii?la ce varsta?
    O zi buna tuturor,I.

15. crysya

crysya New Member

Trophy Points:
    0
    Sa ne radem in cap bebeii?? Doamne, dar de ce am face asa ceva??
    Suna putin horror...sorry....nu cred ca rasul in cap e o idee buna si nu cred ca in felul asta le va creste par mai mult (daca asta e intentia)
    O zi buna

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Costiiasi, dar care e numele tau?
    Poate ar trebui sa incerci si alt fel de lapte. Aptamil extra hungry sau varianta de la Cow and Gate. Nu stiu de ce dar nu imi place Sma, desi nu am incercat dar am auzit la cateva mamici ca erau tare nemultumite cu constipatii, dureri de burtica. Eu ii dau Aptamil de la 4 luni si nu a fost nici o singura data constipata.

Cat despre baby rice (presupun ca la asta te referi caci baby rice e recomandat drept prim aliment in inceperea diversificarii), este intr-adevar 4+ dar asta inseamna peste 4 luni (17 saptamani) ori voi mai aveti cale lunga pana acolo. La 11 saptamani stomacelul proceseaza greu altceva in afara laptelui si-n plus diversificarea timpurie creste riscul de alergii.

Eu am inceput la 21 de saptamani cu baby rice de la Cow and Gate, din cel simplu. In prima saptamana a mancat dimineata, cate o lingurita sau doua pe zi.
    Din a doua saptamana de diversificare i-am dat morcov fiert si pasat cu zeama, ca sa iasa un suc mai gros, apoi mar, banana, mango, avocado si tot asa.

De la 6 luni jumate are 3 mese solide pe zi (una de cereale, doua mancare gatita atat din legume si carne/peste cat si din fructe), plus doua bibe cu lapte, unul la trezire si unul la culcare.

Oricand ai incepe diversificare, tine cont ca mai ales la inceput masa solida nu trebuie sa inlocuiasca laptele. Eu sunt impotriva scoaterii laptelui fortat, de catre mama. Am lasat-o pe Theo sa primeasca atata lapte cat a avut nevoie si acum sunt foarte multumita caci primeste portia necesara zilnic (500-600ml) si creste in greutate conform graficului.

Cat priveste rasul in cap, cred ca este o practica mai putin intalnita aici, cel putin pt motivul stiut de noi, sa le creasca bebeilor par mai des/mult.
    Eu nu am ras si nici n-o sa rad copilul dar i-am tuns deja parul pt ca ea s-a nascut cu f mult si la 5 luni deja o deranja la ochi, ori mi-am zis ca e prea mica pt agrafe si moatze asa ca i l-am scurtat putin. Acum implineste imediat 9 luni si am de gand sa i-l las lung, abia asteptam coditele. :blush:

17. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc din nou,Motanik
    Numele meu este iulia...nu stiu ce sa zic,eu am fost sfatuita de healtvizitor sa merg cu SMA..dar daca spui ca ai auzit si alte mame care se plang de constipatie si dureri de burta la copiii lor...cred ca nu ar fi rau sa incerc si eu aptamil..
    in alta ordine,tu care le ai cu actele oficiale,poate ai un raspuns pt intrebarea mea de pe topicul blue card de astazi..nu trimite PM pt ca nu primesc,nu stiu ce se intampla,poate vorbesc cu admin
    multumesc,i

18. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamicii, burticii si piticii! scuze ca nu am mai intrat demult dar am foarte "ocupata " cu miracolul mult asteptat, da asa este ati ghicit am nascut duminica in ziua de Paste ( la catolici) ziua de Florii la noi. O zi care nu o sa uitam niciodata, si o fericire ca nu are cvinte de comparatie, o zi in care micutul nostru Aris a venit pe lume, printr-o cezariana de "urgenta" ca el era foarte nerabdator sa-o cunosca pe mami si pe tati.
    Deci sa va zic dupa cum stiti ne monitorizau si totul era ok, el era breech, lichidul din placenta era la un nivel f scazut, dar pe de alta parte el se dezvolta normal si eu ma simteam bine, ca un elefant dar sanatoasa :).Sambata am plecat cu mama mea la plimbare incet, incet sa mai treaca timpul, ne-am plimbat cam 4 ore, dupa aia am venit acasa am mincat bine, eu am poftit la slanina toata sarcina si mi-a adus ea de acasa :), toate bune si frumoase dimineata pe la 5,50 dureri de spate si de burta nici nu m-am gandit pot fi contractii, ma invinuiam ca ma exagerat cu plimbarea, si pina la urma erau contractii f regulate s-a rupt si apa, am ajuns la spital intr-o ora ne-am vazut minunatia. acum suntem bine suntem acasa am sta 3 zile in spital fiind cezariana, ce sa va zic ca piept nu am putut sa-i dau ca nu a mers treaba si am incercat toate cele dar laptele nu era consistent si asa am trecut pe Aptamil 1, care ne face fericiti. scuze trebuie sa plec ca s-a trezit micutu, va pup si ne mai auzim. sanatate tuturor.

19. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello ,

Sa va traiasca comoara si sa va bucurati de el.Felicitari!

Toate cele bune ,

Bivo

20. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Daniela!

Ne bucuram tare mult pentru tine. Multumim pentru vestile minunate. Sa fiti sanatosi, sa mancati bine, sa dormiti bine, sa fiti cuminti si sa cresteti mari si frumosi!
    Eu am o dilema... aseara am schimbat un bec si comutatorul era aprins... M-a cam scuturat bine. Am fost azi la GP dar mi-a luat doar pulsul si a zis ca e ok.Credeti ca ar trebui sa merg la un control sa vad daca bebelu e ok?
    Am 15 saptamani si nu a miscat inca, deci nu pot sa imi dau seama. Eu sunt ok, nu ma doare nimic, dar mi-e sa nu fi patit el ceva saracutu.
    Va astept cu sfaturi si va multumesc.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page