19.5 C
London
Monday, July 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici!

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, Jan 8, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka, iti doresc multa putere sa mergi mai departe la fel de increzatoare si sunt convinsa ca totul va fi bine. O sa nasti un bebe sanatos si o sa ne bucuram alaturi de voi de intregirea familiei voastre.

Cat despre zile off, daca sunt pt programari la spital tb platite normal, dar nu stiu daca ai toata ziua ci in fctie de ora la care ai programarea se adauga inca una inainte si una dupa, pt calatorie, parca asa.
    Leti, stii ceva mai bine?

2. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    intreb pentru ca pe parcursul acestei sarcini, in special la inceput cand am avut all day sickness,ma duceam la servici dar ma trimiteau acasa datorita conditiei mele,dar pana acum nu m-au platit-la noi se practica pay as you work-apoi am citit ceva intr-o revista de specialitate,dar cand m-am dus sa intreb angajatorul acesta mi-a zis ca de fapt nu e asa,mi-a dat niste "lamuriri",dar cand nu esti avizat si cand nu cunosti legile mai bine taci,asa cum am facut eu.Am fost totusi platita statutory sick pay-105 lire pt 2 sapt de stat acasa-cand am avut chest infection.Dar in revista scria ca orice boala in timpul sarcinii ar trb notata separat,zilele numarate separat si platite ca si cand as fi fost la servici,sau poate am citit eu gresit,engleza mea fiind la nivel mediu,necunoscund toate inflexiunile...deci,am sa caut articolul si daca gasesc ceva il trimit sa il cititi si voi,poate e vina mea

3. lauranam

lauranam New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka

Citeste aici http://www.dwp.gov.uk/lifeevent/benefit ... ck_pay.asp

Se pare ca ai dreptul la Statutory sick pay de £74.50 pe sapt. daca ai fost bolnava mai mult de 4 zile consecutive. Dar daca ai luat zi libera,de ex pt un scan aceasta ar trebui platita normal.

Laura

4. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    multam ptr raspuns, o sa ma duc sa ii spun

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    am toata speranta ,motanik,stiu k va fi bine,multumesc pt incurajari si pt cuvintele frumoase.Acum suntem la ora de ascultat michael jackson,am dat muzik la max si stau cu piciorul pe boxa sa simta bebe vibratiile k eu nu prea stiu ce sa vb adik mi se pare ciudat sa vb asa....poate ma invatati voi ,voi ce ati vb cu bebeii vostri in perioada intrauterina,k eu sunt speechless

6. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Anouka

Cred ca povestea ta de viata a sensibilizat multe mamici care se gandesc ca ar putea fi in locul tau oricand si si-au exprimat gandurile cele mai bune catre tine si bebe. Esti o fire foarte puternica si din experienta iti impartasesc ca este mai bine in opinia mea sa comunici cu partenerul despre pierderea suferita. Pe termen lung durerea ar putea afecta inconstient alte parti ale relatiei si pe voi individual. Te rog sa nu ma intelegi ca iti spun ce sa faci, e doar o parere a unei persoane ce inca se mai lupta cu trecutul.

Referitor la zilele pentru programarile tale legate de sarcina, cred ca fiecare companie are own policies ce trebuie sa fie clar decrise in 'employee handbook'. Eu am fost platita 100% intotdeauna cand mi-am luat liber pt doctor, midwife sau nu m-am simtit bine, insa din punct de vedere legal nu cred ca angajatorii sunt obligati sa plateasca 100%, depinde cat de flexibili sunt si ce policies au. Un alt exemplu ar fi cand a nins acum doua luni si multi nu au ajuns la job in ziua respectiva, unii au fost platiti, altii nu, altii au fost obligati sa isi ia ziua respectiva concediu.

Direct.gov.uk ar trebuie sa spuna exact care sunt drepturile tale ca mamica.

7. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka, iti admir curajul si credinta de a merge mai departe!!! sa nu te deslipesti niciodata de ele cateodata sunt singurele care ne ajuta sa mergem mai departe!!
    tu ai fost la medic sa iei concediu medical?? mie medicul mi-a dat concediu medical 1 luna de zile pt k am avut niste dureri si amorteli de nu mai puteam sa misc mainile si sunt platita de la servici cu £75.40/saptamana!! Daca ai medical acordat trebuie sa beneficiezi de acesti bani saptamanal! Nu este o suma prea mare insa...mai bine decat deloc. Daca nu ai medical sfatul meu este sa te duci la GP-ul tau si sa ii ceri hartie sa te lase sa stai acasa. Asa cum s-a mai spus, esti platita k si cum ai fi la servici numai daca lipsesti o zi pt o programare la doctor altfel te vor plati k si cum ai fi in medical.
    Legat de vorbitul cu bebe...sa sti k si mie mi se pare putin ciudat si nu prea vorbesc cu el decaat cand se misca foarte puternic insa stau cateodada si ascult muzica, cant si eu si imi mangai burtica. E un sentiment placut si linistitor. Unele mamici citesc poezii pt bebicii lor:) . Nu trebuie neaparat sa vorbesti cu bebe tau daca nu simti lucrul asta.
    Eu cam atat iti pot spune...nu sunt prea buna la sfaturi sau cuvinte frumoase.
    Iti doresc multa sanatate si putere la fel si bebeului tau sa fie sanatos acolo la mami!!:kiss:

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    salutare,fetele.Nici nu stiti voi ce tare ma bucur pt feed-back-urile voastre.referitor la referirea facuta despre sotul meu,el e tipul de om care se inchide in el,nu mai vorbeste sau cand o face totul se rezuma la "da" sau "nu",se autoexileaza,si asa incepe automutilarea sufletului.Pe cand eu,acasa nu ma manifestam de frica sa nu il angoasez prea tare cu ideile mele,desi comunicarea e parte f importanta a relatiei noastre,dar cand vine vorba de ceva foarte grav sau cand nu vrea sa ia parte la o discutie tace si se macina interior.Nu asta s-ar spune despre mine,eu sunt comunicativa,expansiva,optimista.Pt mine nu exista gri, exista numai alb,cateodata negru,nu am vazut nicodata jumatatea goala a paharului,sau chiar dak era evident m-am incapatanat sa il vad plin cu varf...cam asta sunt eu>imi traiesc viata la maxim ,nu regret nimic,desi am intalnit si lovit multi pereti in calea mea-de caramida chiar...fac cate o gaura si trec mai departe,macar nu zidul m-a daramat pe mine,ci eu mi-am facut simtita prezenta prin el....
    Cat despre vorbitul cu bebe,vorbesc cu el dar nu am limbarita,cum am eu de obicei,as vrea eu sa ii spun multe,as incepe cu credinta si speranta,dar astea deja le simte mititelul de el,pana si nebuniile mele le stie,e parte intrinseca,gandeste cu mine odata,simte cu mine odata...totul e tacit,nu imi pot exprima dragostea in cuvinte pt ca...nu exista cuvinte sa imi exprime dragostea,toate cuvintele din lumea asta sunt prea putine si fara sens cand vine vorba de copilul tau si de dragostea ce o nutresti fata de el...ce loveste acum,ii place,am zis eu ca stie...dragostea fata de copil e dragostea cea mai mare ce o poti purta in inima,asta fiind parerea mea bineinteles.
    Haideti sa va spun si cu sarcinile mele cum a fost.
    La prima,mica si proasta,munceam toata ziua pe rupte sa imi platesc scoala de asistente-eram in 1 an,desi am avut ajutor de la mama mea,aveam casa mea-toate angaralele casei eu le plateam haine,mancare etc,de abia il cunoscusem pe sotul meu-de cateva luni si am ramas insarcinata.Mi s-a spus la primul control,desi intentionam sa fac intrerupere- k oricum l-as pierde dak nu as sta numai in pat,pt k placenta e f prost inserata,iar eu caram la navete cu sticle pline si goale de imi rupam mainile.Asta fiind un motiv bun,am facut intrerupere.
    a2a sarcina,am facut hepatita B in timpul sarcinii-presupus, pt k dupa ce mi s-a facut avort terapeutic-eram in 5 luni aproape-toate rezultatele analizelor au revenit la normal.Dar nimeni nu a stiut sa imi spuna-ma refer la toti medicii infectionisti la care am fost-ca in timpul sarcinii testele de hepatita pot fi fals pozitive...idiotii
    a 3a sarcina a fost DAVID,care a fost al meu pt 10 zile,restul povestii il stiti.
    A4a am pierdut-o aici acum 8 luni cam asa, apoi asta e a5a ,cu probleme si aceasta,deci nu sunt scutita de nimic pe lumea asta...asa ma simt speciala,dar ma intreb oare cui ii place sa se joace asa cu sufletul meu?CA putere sa treci prin toate iti da Dumnezeu,nici nu iti poti da seama de unde ai resurse sa treci peste obstacole...
    Asa ca,fetele mele dragi,nu incetati niciodata sa sperati, sa credeti si sa ...zambiti,o sa treceti multe punti
    Va iubesc pe toate impreuna cu bebeii de la purtator

9. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Anouka m-au uns la suflet randurile tale pentru ca deduc ca esti genul de om puternic si invingator care imi place mie la nebunie.
    Nu prea imi plac plangaciosii si pesimistii si fricosii...si....
    Incercarile poate ti-au fost date cu un scop dar personal cred ca sunt suficiente.
    Bebica acesta va fi norocosul care va avea parte de dragostea ta atat de frumos povestita si noua.
    Nici eu nu prea pot vorbi cu al meu ...ca nu stiu ce sa-i spunsi sunt aproape convinsa ca simte ce simt.
    Si nu stiu cat de tare sa dau muzica sa o poata auzi si el :kiss: :silly:
    Sanatate multa si vise implinite !!!!!

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salutare, mamici si burtici!

Citesc toate mesajele cu emotie si ma bucur si intristez alaturi de voi.
    Anouka, nu pot decat spune ca tu nu trebuie decat sa crezi ca vei avea un bebe care te va face mandra si fericita.
    Referitor la ce sa ascultam cu bebeii, in ultima vreme am petrecut timp pe langa un bebelus si mamica lui ii pune CD-uri cu povesti, in engleza si romana,cantece de leagan si de gradinita care-l fac sa rada si sa dea din piciorute, ba i-am cantat impreuna imitand actiunile din cantecel si cand se terminase repertoriul, ca, deh, mai uiti, a inceput "concertul lui" si-a trebuit s-o dam pe muzica usoara romaneasca sau orice numai sa bucuram "publicul" pana la somn:p (eram in mers, cu masina, dupa o zi de dat in legan prin Battersea Park-el fiind cel mai mic dintre picii de acolo). De multe ori adoarme singur cu zgomote ale naturii (apa susurand,pasarele cantand si ploaia picurand).Nu-i place sa fie adormit, dar cand vede el ca nu mai misca nimic si nimeni pe langa el si nu poate avea activitate, adoarme...
    Imi doresc si eu unul, dar cine stie...caci un copil ,in ochii mei cel putin, nu e o jucarie, implica responsabilitate si dedicare pe care ambii parinti ar fi ideal sa i le ofere.

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    lutoniana a scris:
    V-ati gandit vreodata ca nu va aude nimeni, ca nu va suspecteaza nimeni de nebunie, daca le vorbiti copiilor? Chestia asta nu se invata, trebuie doar sa va eliberati mintea (chiar s-o ingnorati) si sa lasati inima sa se manifeste. Iar lucrul asta se poate intampla instantaneu, sau pot trece zeci de ani si sa nu reusiti. Poate fi un prim pas intr-o comunicare eficienta cu copiii vostri.
    Succes si multa iubire!

P.S. Invatati de la copii daca nu stiti sa vorbiti. Observati-i cum discuta cu un animal,cu o frunza, cu o jucarie...

12. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu am vorbit nimic cu el :laugh: in burtica ... poate cand imi era rau il intrebam daca e suparat pe mine sau cand lovea prea tare il rugam sa mai stea linistit ca sa ma odihnesc. Lasa ca se comunica foarte bine cand schimbi pampershi sau cand hotaraste sa faca un pipic pe tine :))( in semn de dragoste) ,la baita, cand merge prin casa si ii spui " nu atinge aia", la papica.. " hai mananca si tu, uite ce bun e" ... etc.
    Nu mai spun cand il pupi de 1000 de ori intr-o zi .. atunci sa vezi conexiune :))

13. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    Negrutxa, iti multumesc de raspuns, eu in momentul asta sunt in concediu de odihna si de la 1 aprilie intru in concediu de maternitate, ce vreau eu este sa le dau o scrisoare ca intentionez ca ma intorc, ceva super simplu eu sunt prietena cu managerul general de la hotel e o tipa si am vb cu ea ca vreau sa ma intorc part-time, dar ma gindeam sa le dau si ceva scris, ca nu vreau sa-mi pierd pozitia.
    Fetelor ieri am fost la scan si binenteles ca piticul meu nu s-a intors dar nu asta e problema, problema este ca mi-au gasit lichid foarte putin in placenta, se pare ca am pierdut si nu mi-am dat seama cand, nu am avut nici contractii nici un semn ca as intra in travalui, in fine ieri ne-au monitorizat si bebeu e bine merci, misca de rupe se dezvolta bine toate dimensiunile sunt bune, o sa ne monitorizeze de 2 ori pe saptamina.Acum avem 36 si in 2 sapt ma duc la scan iar sa vedem daca s-a intors sau nu, daca nu in doua zile dupa scan cezariana ne astepta. In rest eu va urez multa sanatate si toate cele buna Anouka fii tare o sa fie bine o sa vezi cineva acolo sus te iubeste si nu te lasa chiar acum, o sa vezi ca o sa te bucuri de bebeu. va pup si toate cele bune la mamici, burtici si pitici. cu respect danielaR

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    mulumesc tuturor ce mi-au raspuns.Este,deci, discutabila problema vorbitului cu bebe.Eu zic ca el simte ce se intampla cu mine, e doar legat de mine,nu intotdeauna am cuvinte pt bebe-decat cele de dragoste,dar vreau sa ii spun si altele dar nu gasesc metoda,mi-e teama cand s-o naste sa nu il iau drept adult si sa ii cer sa inteleaga ceea ce balmajesc eu.O sa incerc cu niste muzica ambientala si electronica sa vedem daca ii place.As prefera ca relatia asta a noastra sa fie deja palpabila,daca intelegeti ce vreau sa zic,il vad cum se manifesta si stiu ce sa raspund sau cum sa actionez

15. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    multumesc,Daniela,sper sa ai o nastere usoara.Nepotelul meu are doar cateva zile sa stii-baietelul sorei mele.El s-a intors de cand ea avea 34 de saptamani dar a nascut la 39 de saptamani.Verisoara mea ,si ea insarcinata in 30 de saptamani a facut scan si i-a zis k bebe e deja intors,o sa incerce sa il tina cat mai mult in burtica,dar medicul nu s-a exprimat ca ar lua-o in sala de nasteri imediat desi...Iar prietena mea cea mai buna azi naste,bebe al ei e intors de la 31 de saptamani si ea e la termen acum,deci depinde.
    Inca o data, putere si sa ai o nastere usoara.Am sa ma gandesc la tine si la bebe

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    La mine Theo a stat numai cu capul in jos :)
    Mai e timp inca sa se intoarca, Daniela, si chiar daca nu ar face-o, stai linistita ca o sa fie totul bine si daca faci cezariana. Cred ca esti tare nerabdatoare sa iti vezi bebe in brate, ce clipe frumoase... Iti tin pumnii!

p.s. Eu am vorbit cu Theo de la inceput. Ziceam cu voce tare tot ce imi trecea prin cap. Vorba amicului Silverfern, erau momentele in care puteam sa dau frau liber gandurilor.

17. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult de mesaje, nu imi este frica sunt putin ingrijorata din cauza lichidului din placenta, dar bebele azi a miscat intruna sincer cred ca e rupt de oboseala ca nu-l simt dormind. In legatura cu vorbitul Anouka vb cu bebele ca el te asculta, eu am vb cu de la inceput decit am aflat ca sunt insarcinata, ca mi-am dorit ffff mult si era asa de bucuroasa ca ii faceam in fiecare zi planuri, ptr cand va fi mare, noroc ca nu ma auzea nimeni ca sigur zicea ca sunt dusa cu cercul :), acum discutam ca le adult la "adult" seara cind sunt in pat gata de culcare si sunt obosita tare si el misca ii zic "acum hai sa facem nani ca mami e obosita si se opreste", e super senzatia asta, sau de exemplu la noi a fost ceva de genul asta eu cind vb el nu mai misca si daca ma opream el iar incepea sa se miste, eu in capul zic ca ma asculta imi asculta vocea, e super, eu ma amuz tot timpul chiar daca ptr unii pare ciudat. Da, Motanik abia astept sa-l tin in brate, eu de mica am fost innebunita dupa bebelusi, acum il o sa-l am pe al meu, daca vedeam un bebeu pe strada fugeam la el:)), in fine acum sa vedem ce si cand va fi, o sa fie bine ca eu ma simt bine. sa aveti parte de toate cele bune si multa sanatate si putere sa trecem peste toate, cineva zicea "stai linistita ca problemele vin singure", de asta noi trebuie sa fim pregatite si puternice. va pup si o seara buna sa aveti. cu respect danielaR

18. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare. Si eu vorbesc cu bebicul meu desi e tare mititel inca. Nu are decat 12 saptamani, dar uneori cand ma doare burtica il mangai si il spun ca nu sunt suparici pe el, ca il iubesc mult si ca il asteptam... Cateodata sotul meu se uita la mine mai ciudat... El are 46 de ani si nu are copii. Eu mai am o fetita din prima casnicie, dar e domnisoara deja, are 16 ani. Aproape ca am uitat cum a fost prima data, pt ca eram tare tinerica, aveam doar 20 ani. Iubesc mult copii si pe acesta il asteptam cu drag pt ca tare mult ni l-am dorit. Cred ca e normal sa comunicam cu bebelasii inca din burtica, cred si eu ca ne aud.
    Daniela iti doresc nastere usoara si sa fiti amandoi sanatosi.
    Anouka, suntem cu toate alaturi de tine, fii increzatoare ca totul va fi bine si ca cineva acolo sus te iubeste. Asteptam vesti de la voi mamicilor.

19. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    buna mamici si burtici,

Anouka, toata stima pt puterea de caracter de care ai dat si dai dovada..Sunt si eu alaturi de tine.

DanielaR, nastere usoara si fara complicatii..

Multa sanatate la burtici, mamici pitici si tatici

20. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    multumim mult.Dani , asteptam sa il vedem pe bebe, sa nu vii fara poze:kiss:

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page