19.5 C
London
Monday, July 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici!

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, Jan 8, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Motanik, sunt hotarata oricum sa merg ca nu am ce sa pierd, o experienta in plus nu strica niciodata, mai vad si eu o graviduta, mai schimb o impresie...mai exersez limba engleza ....sunt multe avantaje.
    Si faza cu vizitatul spitalului mi se pare in regula....decat sa ajung acolo sa nu stiu pe unde sa intru si cum sunt unit-urile impartite....mai bine sa stiu despre ce e vorba.
    Ca sa nu mai precizez ca probabil in starea aceea ma astept (la cat ma cunosc) sa fiu agitata/dezorientata si haotica :kiss:

2. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    m-am lamurit despre ce e vorba...multam.Pe mine ma programase moasa sa ma vad cu ea la 16 saptamani -dar eu am uitat ,de abia mi-am facut programare pt data de 23 acum,astept sa vad ce o sa imi zica,daca o sa mentioneze de asa ceva, vedem, va tin la curent....

3. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    Parerea mea este sa te pregatesti oarecum cu ceva intrebari, nelamuriri, ce ai vrea tu sa aflica iti va raspunde si te va ajuta sincer.
    Multa bafta si asteptam noutatile :kiss:

4. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    buna mamici si burtici, am si eu o intrebare, stie cineva cum se face scrisoarea ptr angajator in care sa le scrii ca te intorci la munca dupa ce stai cu bebeu acasa? va rog mult daca are cineva un model sau are habar cum trebuie formulata va rog ziceti-mi si mie, ca am terminat si eu in sfarsit cu munca si vreau sa le dau scrioare ca ma intorc, sa fiu eu linistita ca am facut tot ce trebuia inainte sa raman acasa. va pup si multumesc mult de tot, cu respect danielaR

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    azi m-a sunat de la spital de la Norwich-unde sunt luata in evidenta,si mi-a comunicat una din midwife de acolo k in urma efectuarii analizei triplu test am high risk sa nasc un copil cu sindrom down sau trisomia 21,m-a programat de urgenta luni sa discut cu un medic daca vreau sa fac amniocenteza-i-am zis de la tel k nu vreau-ma duc luni sa vad ce scanuri imi mai face,tocmai cand imi spusese k nu mai am nevoie de niciun scan.Va dati seama ce e insufletul meu acum, am deja 21 de saptamani,daca fac amnio sau morfologia fetala rezultatul vine in 5 saptamani-deci o sa ajung in 26 de sapt,si chiar si asa,decizia e luata,desi am un ghimpe pt k asa am zis si data trecuta si mi-a murit copilul la 10 zile...acum sunt zdruncinata de-a dreptul nici coerent nu stiu daca mai vb,dar ma intelegeti voi...

6. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka...imi pare rau sa aud vestea :( ..Trebuie sa fi puternica!!! Unele persoane recomanda sa faci testul amnio altele nu...moasa mea a spus k ea daca ar fi intr-o asemenea situatie nu ar face testul ci ar duce sarcina mai departe indiferent de conseciinte!!
    Tot ce pot sa iti spun e.. sa ai incredere in Dumnezeu..
    eu nu prea sunt buna la sfaturi sau la vorbe poate alte mamici iti pot da sfaturi :( Oricum fi puternica

7. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka, subiectul acesta este extrem de amplu si controversat iar eu din anumite motive sunt citita si pusa la punct ca deja am creierii varza.
    In primul rand de ce ti-au facut triplu test asa tarziu? La scan-ul de 20 saptamani? :unsure: Eu am programare la 16 saptamani pentru triplu test....nu ca ar fi mare diferenta dar macar e mai mic in caz de o nenorocire....
    In al doilea rand de ce nu vrei sa faci amniocenteza ? E o soluti buna de a-ti spulbera orice gand negru/neliniste/framantare si macar stii cum stai....daca e alba sau neagra.
    Inteleg ca ai mai avut probleme si in trecut si temerile tale sunt cu atat mai mari si fondate.
    Mergi luni la doctor si inainte de a lua o decizie asculta cu atentie ce are sa-ti spuna pentru ca sunt pregatiti si au trecut prin multe astfel de cazuri.
    Keep thinking positive !!!!
    Si cu Dumnezeu inainte sa ajute pe toata lumea !
    Asteptam vesti !

8. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka, stai ca am mai calculat ceva ca m-ai pus pe ganduri....ti-au facut triplu test la 16 saptamani si numai acum ti-au dat rezultatul :unsure: ????
    Ca daca zici ca dureaza 5 saptamani (ceea ce mi se pare foarte mult)....16 sapt + 5 fac 21 cate zici tu ca ai acum.
    Hai fii tare !!!!

9. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Lutoniana, Anouka s-a referit la testul amnio k dureaza 5 saptamani si ea va avea 26 de saptamani cand va primi rezultatul:( . Eu am facut analiza pt sindrom down la 18 saptamani ( se face intre 15-18 sapt) dar tot nu inteleg de ce anouka a facut analiza asa de tarziu?:(
    Multa sanatate si putere!!

10. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Anouka, imi pare rau ca treci prin asa ceva, e groaznic, nu stiu ce sfat sa-ti dau, decit sa-ti zic sa fii tare si sa te rogi la dumnezeu sa nu fie adevarat si eu am fost putin ingrijorata de chestia asta cu sindromul down ptr ca eu am 34 de ani si stiu ca in general la femeile trecute de 30 riscul este mai mare, in fine noi suntem bine, si sunt sigura ca o sa fiti si voi, du-te si fa ce trebuie facut, sefa mea imi povestea ca baietelul ei cel mic (are 3 baieti) a avut riscul ridicat de a fi nascut cu sindromul down, si i-a facut amnio si a fost bine.
    multa sanatate si putere!! sa ne scrii ce vesti ai sa stim si noi de voi.

11. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau ca treci prin asta Anouka. Suntem cu sufletele alaturi de tine si ne rugam la Doamne Doamne sa fiti bine si tu si bebelul tau. Eu zic sa nu te incapatanezi si sa mergi la doctor, sa faci tot ce iti sta in putere si ce depinde de tine acum sa fie bine. Eu am 37 de ani, 13 saptamani de sarcina si sunt si eu putin ingrijorata pt ca stiu ca dupa 30 de ani sunt sanse marite de a naste un copil cu acest sindrom. Insa ma rog sa fim bine.
    Fii tare, si ... asteptam vesti bune.

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    multumesc tuturor pt cuvinetele de incurajare.Subiectul il cunosc bine,am fost asistent medical si asistent de farmacie in Romania, nu sunt o novice .Am intors situatia pe toate partile,acum sunt hotarata sa il tin orice ar fi-e al meu.Dar si data trecuta am zis la fel.Am facut radiografii fara numar si am luat tratament pt pneumonie plus vaccin-pt toata familia mea facuse pneumonie,sotul meu a avut TBC acum vreo cativa ani,au suspectat-o si pe sora mea de TBC dar mi-au dat sa fac BCG sa vada sigur-am impresia ca era contraindicat...apoi am constatat ca sunt insarcinata ,desi eram in 4 luni eu aveam ciclu regulat.Cand am fost la ginecolog am intrebat ,cu cele date e ceva de facut sau ...ce recomanda, mi s-a raspuns ca nu e dumnezeu sa imi poata raspunde cum mi-o fi norocul ,poate nu are nimic si am zis fie ce-o fi.
    Trecusem prin mai multe sarcini, imi doream cu disperare un bebe,dar nu am avut parte sa il tin in brate caci a fost la intensive care in cele 10 zile,s-a nascut cu malformatie cardiaca majora, poate avea sanse dar a facut si septicemie cu piocianic luata din spital-numai acolo gasesti piocianicul-si pt k fusese prematur avea enterocolita ulcero-necrotica si septicemia i-a mancat tot inauntru.
    Alta chestie pe care nu o pricep de ce aici se face testul al 20 de sapt pt k in Romania se face intre 14-18 sapt cu cat il faci mai repede cu atat mai bine-programare la acest test aveam si eu la 16 sapt dar am uitat complet si cand am fost la eco m-a intrebat daca vreau sa il fac k ar fi ultima data cand as putea sa il fac.Pe de alta parte stiu ca e doar statistica,rezultatul este influentat si daca esti supraponderal si daca ai peste 30 de ani si adca ai mai avut sarcini pierdute plus probleme cu cei nascuti...deci ,sa concluzionez, si eu cred k va fi ok,doar k am inima cat un purice pana oi vedea ce mi-or face
    maine ma duc acolo si o sa va tin la curent
    am vorbit cat pt 1 saptamana

13. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka, sunt si eu langa tine si asteptam vesti in continuare. Fii ca si pana acum plina de optimism si sa trimiti numai unde pozitive in jurul tau :) Decizia iti apartine in totalitate, tu trebuie sa fii impacata ca ai ales cea mai buna optiune pentru tine si pentru mai ales pentru bebe.

Daniela, inca esti in concediu de maternitate? Cand le-ai spus ca te intorci, dupa cate luni?

Ai citit aici pe Direct Gov drepturile tale inainte sa te intorci la job? http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Mon ... /DG_065153

Scrisoarea trebuie trimisa catre HR (daca nu aveti departament de HR, atunci managerul tau) si le propui initial sa va intalniti sa discutati cand poti tu sa revii, cum poti sa revii (part time sau full time) etc ..Dear X, It is my intention to return to work to **compania** within the next 2-3 months etc and I would be grateful if you could arrange a meeting in order to discuss further details and options together. Looking forward to hearing from you soon (lasa adresa si nr de tel sa te contacteze). Daca te intelegi bine cu managerul si ai pastrat legatura, poti sa il/o suni si sa ii spui ca vrei sa vii sa discutati initial sau sa nu mai fii atat de formala in scrisoare.

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    mda...am fost azi, mi s-a explicat ca riscul de a avea un bebe cu down e de 1 la 211,ca nu oi fi eu aceea.M-a intrebat daca vreau sa fac amnio,am intrebat si eu la ce bun ca si asa rezultatul vine in ani lumina-mi-a zis k daca vreau rezultatul mai repede se poate daca platesc in jur de 100 de lire,nu era vb de bani, ii aveam dar la ce folos,schimba cu ceva?nu.De aceea ,impreuna cu sotul meu am decis sa nu fac amnio, am incredere ca va fi bine,ma gandesc ca nu se poate sa ma supuna Dumnezeu la chiar asa de multe,dar niciodata nu stii.Deci, midwife-ul mi-a explicat k dak ma razgandesc e bine sa il fac dupa 24 de sapt, asta pt cazul in care ai iminenta de avort sa il si poti naste cu sanse mai mari de a se recupera,la ce folos sa ma supun si pe mine unui chin si pe bebe?E adevarat ca mai am un stres dar sper sa se atenueze cu timpul..altceva nu ar mai fi de zis decat sa ne tineti pumnii sa fim bine sanatosi,atat e tot ce cer.
    Si inca o intrebare,stie vreuna dintre voi daca lipsesti de la servici sau te invoiesti in ziua respectiva trebuie sa te plateasca normal sau iti plateste doar statutory sick pay-pt k eu am avut chest infection si urinary infection 2 sapt si m-au platit cu 105 lire dar am citit undeva ca trebuie sa ti se calculeze separat aceste zile, poate imi infirmati sau confirmati voi...multam oricum ca existati

15. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    anouka, imi pare rau pentru vestea asta care a cazut ca un trasnet... totul va fi bine .. dar parerea mea si sper sa nu te superi, este ca tu trebuia sa accepti orice se oferea sa faci... amniocenteza si 100 lire nu este un capat de lume. Macar te pregatesti sufleteste pentru ce va venii. Si mie din cauza ca mi-au gasit mai mult lichid amniotic la scanul de la 22 saptamani m-au plimbat pe la teste si mi-au mai oferit o ecografie... Scenariu cel mai urat in situatia mea ar fi fost probleme cu esofagul care se rezolvau printr-o operarie la nastere ... pana la urma am nascut un baiat sanatos si frumos , dar am facut toate testele care mi le-a oferit.. si daca imi cerau amnio. faca si amnio.
    Noi suntem bine... mancam, ne plimbam pe langa mobila :angry: , tragem de lucruri, in concluzie.. numai prostii.:kiss:

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    eu zic ca sunt destul de pregatita sufleteste, nu uita ca mi-am tinut un copil mort la piept -ba mai mult, am stat si cand i-a facut autopsia si de imbracat tot eu l-am imbracat ,am zis ca daca se atinge cineva de baiatul meu e de rau-deci mai pregatita de atat...si nu uita riscul de a avorta dupa amniocenteza e destul de mare,deci ce alegeam?am si zis nu e vb de bani,ii aveam si la mine,nu schimba cu nimic situatia,pe bune acum,plus ca trebuie sa iau pauza 2 saptamani dupa ,sa nu fac miscari bruste,sa stau in pat cat se poate...eu sunt tare, insa nu asta as putea spune despre sotul meu kr dupa moartea baiatului a fost intr-o depresie cumplita,chiar si dupa ce am pierdut sarcina aici l-au tinut 1 luna pe pastile,nu se mai intelegea nimeni cu el,iar eu nu sunt tipul de om care sa imi exprim sentimentele in fata lui-nu am plans nici cand s-a intamplat ce s-a intamplat cu ala mic,pur si simplu am tinut toul inchis in sufletul meu,am zis sa nu il disturb si pe el daca ma vede plangand.Cand ramaneam singura insa,rupeam si hainele de pe mine de durere,dar nu sa ma vada el...eu am incredere si credinta.

17. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    la noi nu era cazul sa facem amnio decat sa ne confirme sau sa ne infirme un diagnostic, in rest nimic nu s-ar mai fi putut face,nu ar avea si alte probleme.Am pus o multime de i9ntrebari, mi-a dat si nr ei de telefon,a zis pt orice intrebare imi sta la dispozitie,daca ma razgandesc,am si tel unei fundatii care se ocupa cu luarea deciziilor in aceste cazuri,am vb si cu cei de akl si mi-au zis k amnio nu schimba cu nimic daca as avea sau nu un bebe,sindromul down e o boala nu o conditie in care ar trb operat si ar scapa de asta...daca situatia era alta faceam si eu amnio

18. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    inteleg ce spui, scuza-ma nu am vrut sa e supar ...

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    of, draga mea, nu m-ai suparat,dar situatia mea fiind un pic speciala,nu ma astept ca lumea sa ma compatimeasca.Nu vreau sa ma aprobe mamicile sau viitoarele mamici,vreau doar sa gasesc ceva resurse de a merge mai departe fara a ma gandi prea mult.Iti multumesc

20. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    stei cineva cum palteste angajatorul in zilele in care ti-ai luat liber in caz ca te simti rau in timpul sarcinii sau ai programari la spital?e doar vb de statutory sick pay sau trb sa platesca exact ca si cand ai fi fost la job?Am citi ceva in genul asta si sunt curioasa pt k mi-am intrebat angajatorul si mi-a dat alt raspuns...multumesc frumos

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page