8 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici!

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, Jan 8, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Anouka si sa dea Dumnezeu ca baietelul sa stea la burtica inca 20 de saptamani de aici inainte si sa se nasca sanatos si cuminte!

2. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    multumim frumos, o sa fiu un baietel cuminte si o sa ascult de mami, osa stau cat mai mult la dospit...
    stiti, ieri am am fost nu dezamagita,dar am avut asa un sentiment -nu il pot descrie-cand ne-a zis ca e baietel,si cred k bebe a simtit pt k de ieri nu se mai misca asa tare in burtica,nu stiu ce sa cred.o fi el suparat,desi noi nu am fost decat poate uimiti...

3. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    am inecract in romania sa raman insarcinata de atatea ori, medicii mi-au zis ca voi ramane cu tratament,in 10 ani am ramas de 3 ori.Am venit aici,mi-am adus sotul dupa 2 luni si am si ramas,dar l-am pierdut la 8 sapt.Apoi dupa alte 2 luni,am mai ramas 1 data...au ei ceva in mancare sau in apa?ce ceva diferit aici, ca eu mai am o prietena,are36 de ani acum, nu ramasese niciodata,si acum are o fetita de toata frumusetea si asta intr-un timp record:unsure:

4. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu cred ca este ceva special aici, nu stiu ce, dar ceva este ... poate scaderea nivelului stresului zilnic ?
    Sotia mea (Lutoniana :) ) a ramas gravida imediat ce am ajuns aici in UK, desi am incercat sa avem un copil si in Romania si nu am reusit acolo.

5. Anonymous

Anonymous Guest

buna dimineata tuturor!
    subscriu si eu la cele afirmate mai sus;si noi am incercat sa avem un copilas in romania si nu s-a putut...iar aici sotia mea a ramas insarcinata in prima saptamana de la venire.

p.s.ar trebui sa ne multumeasca cineva de la ministerul turismului pentru reclama:cine vrea copii sa vina in u.k.!

6. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    da, poate, desi nu as vrea sa ma laud ca muncesc aici.In sensul k in tara mea eram respectata-lumea imi cerea ajutorul fiind asistent medical generalist si asistent de farmacie cu ambele joburi active,aici nu pot fi, nu ma pot atesta-trebuie sa am ultimii 5 din 7 ani lucrati k asistent si eu am lucrat cu carte de munca in farmacie si colaborator-fara contract de munca-k asistent.Aici sunt care assistant pt cei cu dementa.Nu ma plang,dar mi-as vrea meseria inapoi, o faceam cu mare drag in Romania

7. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare fetelor!

Si multumesc de urari. Am cateva intrebari... Asa cum va spuneam am 3 luni de cand sunt insarcinata. Insa nu pot sa dorm noaptea, sunt foarte agitata, nervoasa, si cand ma pun in pat, oricat de obosita as fi ma apuca niste furnicaturi la picioare si pur si simplu nu pot sa stau in pat. Plang de ciuda cand il vad pe sotul meu dormind!!! Pur si simplu nu mai stiu ce sa fac. Puteti sa imi dati un sfat? E normal sa am aceste senzatii? Moasa mea asa zice.. Dar mie chiar nu mi se pare NORMAL. Primul scan il voi avea pe 27 martie... abia astept, poate cei de la spital imi vor da ceva sa ma linisteasca cat de cat. Va pup pe toate si... VA ROG sa imi scrieti.

8. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    :(

Nu or mai fi mamicutze prin UK...

9. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamicilor,
    Motanik, multumesc mult pt raspuns!! Din fericire nu am probleme cu sarcina absolut deloc!! ieri am avut intalnire cu moasa si am intrebat-o despre nasterea in apa..la spitalul unde sunt eu inscrisa au posibilitatea asta!!:) Moasa mi-a spus k nasterea in apa e mult mai usoara(asa cum ai spus si tu)esti mult mai relaxata, ti se pune muzica si tot felul de arome cu care sa te faca sa uiti motivul pt care esti defapt acolo:laugh:
    Sa fiu sincera nici nu prea vroiam sa apelez la epidulara pt k imi e putin frica de conseciinte!!:(
    Dorisa, cred k esti putin stresata si de aceea nu poti dormi noptile! roagati sotul sa iti faca un masaj inainte de a te culca si ai sa vezi k te va ajuta foarte mult!!!
    Incearca sa faci ceva care sa te linisteasca.. sa asculti o muzica cat mai relaxanta!! din pacate cam asa e in primele luni de sarcina esti mai agitata mai nervoasa iti vine sa plangi tot timpul si ai impresia k nimeni nu te intelege insa toate starile astea vor trece curand!!! Incearca sa gandesti pozitiv si intotdeauna sa ai o activitate care sa te faca sa uiti de toate starile neplacute:kiss:

10. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de sfat, Ciresica, insa la mine nu tine nici faza cu masajul, nici cea cu muzica, nici cea cu baia inainte de culcare si paharul cu lapte cald cu miere... nici plimbarea de seara...
    Sa mai zic ce am mai incercat? Nimic nu ma "calmeaza".:(

11. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    buna fetelor am fost la moasa ieri si nu am nimic nu mi-a gasit proteine in urina, deci sunt ok este din cauza la oboseala, mi-a zis sa nu mai ucrez deloc si eu mai trebuie sa lucrez week-endul asta, in fine o sa treaca. mai nasol este ca bebeu nu s-a intors inca si marti ma duc la scan, si daca e "bridge" o sa cheme sa stabilim data de nastere ptr cezariana, eu sunt f.mica in bazin si moasa a zis ca asta s-ar putea sa fie un motiv ca nu are loc el fiind marisor, cu dumnezeu inainte sa vedem marti.
    Anuka felicitati ptr bebe, sa fiti sanatosi.
    va pup si o seara buna cu respect danielaR

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Daniela, sa fi cuminte si sa ai grija de bebe.Multumim de urari.Pe mine,nu stiu de ce nu m-a mai chemat la scan,asta a zis k e ultima,desi am doar 20 de saptamani,ciudat...am gasit nume pt bebe mic.
    Tudor-Daniel il va chema

13. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Daniela, bafta multa si te asteptam cu vesti minunate.
    Anouka si mie mi-a spus moasa ca am doua ecografii: Age Scan (eu am facut-o la 11 saptamani +) si Anomaly Scan la 20 saptamani.
    Asta daca totul este in ordine si nu sunt probleme cu sarcina, ceea ce doresc tuturor.
    Ceea ce nu stiu eu si poate ne ajuta mamicile este daca atunci cand merg sa nasc imi mai face ecografie sa vada cum e situat bebe :unsure:
    Pana una alta eu ma simt foarte bine si nu pot decat sa le multumesc lui Dumnezeu si sotului ca au mare grija de mine si sper sa merg asa pana la sfarsitul acestui minunat drum: sarcina.

14. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Lutoniana

Nu se mai fac alte ecografii decat cele 2 mentionate de tine, bineinteles atat timp cat sarcina decurge bine si nu sunt alte complicatii. Moasa si GP-ul in ultimele 2 -4saptamani isi pot da seama prin palpare (destul de neplacuta senzatia) de pozitia bebelui, daca e intors sau nu.

Iti doresc o sarcina placuta in continuare, cateodata imi lipseste burtica, am fost atat de mandra de ea !

15. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Nebrutxa iti multumesc de raspuns, deja am mai bifat o nelamurire...ca am o lista intreaga....:p
    Cand mai imi amintesc va mai intreb; oricum eu sunt multumita pana acum de sistemul medical de aici si sunt convinsa ca va fi bine pana la sfarsit si nu ma vor dezamagi.
    Cand merg la ecografia de 20 de saptamani trebuie sa imi programez si vizita spitalului, cursurile de alaptat si de inlaturare a durerii in timpul travaliului...lucruri total straine in Romania dar care nu fac decat sa te ajute zic eu mai ales la prima sarcina cand ceata este foarte deasa si intrebaririle si nelamuririle nu se mai sfarsesc.
    Sper sa aflu lucruri interesane si de acolo :)
    Doresc tuturor fetelor gravide clipe de fericire cu minunile din burtici :kiss:

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Multumim pt raspuns, fetele.Acum alta nelamurire.Mie nu mi-a spus nimeni despre ce cursuri vb voi aici in ultimul mesaj-alaptat ,relaxare etc.vrem si noi...

17. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    Anouka, de relaxare nu cred ca se pune problema :p in momentele acelea....unul dintre cursuri este de a-ti prezenta metodele de usurare a durerii in timpul travaliului ca sa stii ce sa alegi la momentul X (cel mai fericit moment pe care il astept cu atata nerabdare)adica epidurala, gas and air si alte cateva...pe care nu le mai retin.
    Despre aceste oportunitati mi-a spus moasa la prima vizita la noi acasa si sunt oferite de spitalul la care voi naste.
    (de parca puteam face turul spitalului la "policlinica de cartier" :silly: ) ...dar va rog sa ma intelegeti si pe minesunt o biata femeie gravida si atat de entuziasmata de ceea ce i se intampla.:kiss:

18. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    In mod normal moasa trebuie sa va dea detalii pt antenatal classes. Intrebati-o daca nu.
    Eu am participat la toate cele 3 sedinte oferite gratuit la o clinica din apropiere. Fiecare a avut o tematica. Prima a fost nasterea si a inclus optinile pt pain relief, a doua despre cezariana si a treia despre breastfeeding.
    Poate in alte parti e altfel...dar la partea cu respiratia, in afara catorva informatii despre cum sa respiram ca sa trecem cu bine peste contractii nu s-a intamplat mare lucru. Cred ca m-am uitat la prea multe filme, alea in care sotul si sotia stau pe podea si el o ajuta sa respire :laugh:

19. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Motanika, eu tind sa-ti dau dreptate pentru ca si eu am citit si vazult multe filme vorba ta dar am ales sa ma duc ca poate aflu ceva noutati.
    Sunt sigura ca va fi si amuzant si imi vor spune si multe "nimicuri" dar macar sunt pregatita pentru asta :p
    Nu mi-o pot scoate din minte pe moasa care mi-a spus ca daca beau lapte ...voi avea calciu....iar cand mi-a spus asta era ca si cum descoperise ca poti merge pe Marte si fara nava spatialape un ton grav, important si maret ..ca pe o mare descoperire a medicinei.
    La un moment dat mi-am dat seama ca ii spuneam prea des ca stiu ceea ce-mi povestea si m-am controlat sa tac si sa ascult ..ca sa nu se simta prost la mine acasa :kiss:

20. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Da, da, du-te neaparat, sunt f bune.
    Nu te invata prea multe despre respiratie dar restul informatiilor sunt valoroase, o sa explice totul despre ce se intampla cand esti in travaliu, cand trebuie sa suni la spital, ce se intampla cand ajungi la spital, cand primesti pain relief, ce metode de ajutor pt scoaterea bebelusului sunt disponibile in cazul in care apar complicatii, cand se ajunge la cezariana, ce lucruri sunt necesare imediat dupa nastere (cum ar fi pompa pt stimularea/ajutarea lactatiei) samd.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page