3.9 C
London
Wednesday, November 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici!

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, Jan 8, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    costiiasi2008, ce-ar fi sa tii bebeul ridicat pe verticala in bratele tale cu capul sprijinit de pieptul tau si sa te plimbi putin cu el prin camera dupa ce ai alaptat sa ragaie aerul din burtica. Sa ai si o batista la indemana in caz ca ii vine laptic afara pe gurita.De asemena in timp ce-l plimbi , cu mana ce-i cuprinzi corpul sa-l mangai pe spate ;simtindu-ti caldura corpului tau ii face bine si in timp ce te misti ii vine afara aerul ce a patruns in stomac.Majoritatea bebelusilor sufera de colita, e normal.
    Cauta cartea despre ingrijirea copiilor scrisa de Dr. Benjamin Spock; e tare demult cand am citit-o, dar e o carte de referinta despre educatia copiilor incepand din frageda pruncie.Are niste sfaturi asa de practice incat nu-ti va mai fi frica de nici un semn nou de la bebeul tau -takecare- akecare-

Sa-ti traiasca puiul mare si frumos si sanatos -dance- ance-

2. Anonymous

Anonymous Guest

multumesc pt raspuns,alicestela!
    am incercat si tehnica asta dar pana nu-si termina numarul si nu vine un vant sau cacuta nu se opreste.din ce am citit pe aici pe forum,piciarele stranse ,trezitul din somn brusc si urland sunt simptome de colici...nu stiu ce sa mai fac,astazi lafel ca ieri,a fost bine pana la ora 2.si apoi gata cu fericirea.daca si noaptea asta dorm 1/2 ora...vreun ceai ceva nu stii?cineva din ro mi-a recomandat ceai din mac...dar asta-i precursor de droguri...cat de tare ma credeam eu ca si psihic,uite clachez in fata suferintei unei fiinte atat de fragile..te rog daca stii ceva leacuri,raspunde-mi..

3. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    ceai de fincen (cateva seminte de fincen parca 10/ 100ml daca nu ma-nsel) sau de musetel.

4. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    draga costi ,aceste colici le are fiecare bebelus dupa ce se naste .acestea dureaza pana se curata organismul....eu cand am nascut (acum 13 ani),fetita mea avea aceeasi problema si mi s-a spus la acea vreme ca e ceva normal ,iar eu trebuie sa-i dau cat mai mult ceai de musetel la bebe...mi s-a mai spus ca la fetite durerea e mai mare (la colici) si ca tine mai mult...deci ,da-i ceai de musetel ,cum au mai spus si altii si nu te speria pt ca asa e cand devii mamica ...apar si probleme ....dar sunt sigura ca vei face fata ....te pup si sa fiti sanatosi ....asta e cel mai important .... -love2- ove2- ...restul ?NU CONTEAZA

5. doloro

doloro New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Iulia(costi), da-i bebelusului tau infacol inainte de fiecare alaptare (o pipeta)si durerile se vor ameliora, iar despre scaun , la bebeii hraniti la san este normal sa fie moale si de culoare galben deschis chiar si dupa fiecare supt, daca vrei sa alaptezi nu ar trebui sa-i dai nimic altceva -apa ,ceai sau orez pana la 6 luni, cel putin asa se recomanda .Mult succes si multa rabdare iti doresc!

6. Anonymous

Anonymous Guest

multumesc pt raspuns,doloro
    suntem sub tratament cu Infacol de vineri dupa amiaza si deja e mai bine...dar acum,alta problema:cred ca de la pranz nu mai am lapte si nu stiu ce sa fac...pana astazi aveam tricourile ude si astazi...
    cine are o solutie si la problema asta?

7. doloro

doloro New Member

Trophy Points:
    0
    Iulia daca nu ai tricourile ude nu inseamna ca nu ai lapte, la un moment dat lactatia se regleaza in functie de cum suge bebe.Il alaptezi exclusiv sau ii dai si lapte praf?Ii dai ambii sani la o alaptare sau amandoi?Este important sa goleasca sanul inainte sa treci la celalalt, numai asa se produce lapte suficient plus ca partea cea mai grasa este spre sfarsitul suptului.Eu spun din experienta, Oliver are 16 luni si inca il alaptez.Solutia este sa-i dai sa suga la cerere si sa goleasca cum trebuie si asa nu ai cum sa pierzi laptele.

8. Anonymous

Anonymous Guest

doloro,aa am facut i-am dat sa suga dintr-unul pana termina,apoi trecea la celalalt..acum nustiu cum sa fac,nu am lapte deloc si nu vrea din stcluta..chiar e posibil sa se opresca asa brusc?

9. doloro

doloro New Member

Trophy Points:
    0
    Iulia nu este posibi sa se opreasca asa brusc , mi s-a intamplat si mie de 3 ori , este o criza a laptelui, prima data am patit asa cand Oli avea 6 sapt , parca nu mai iesea deloc lapte si eu de obicei aveam sanii plini .Incercam sa mulg cu pompa si nimic dar si-a revenit a doua zi , nu te stresa tare o sa fie bine , pune bebelusa la san chiar mai mult ca de obicei , daca vrea si ea si o sa fie totul bine, bea lichide si mananca sanatos.

10. gabyoana

gabyoana New Member

Trophy Points:
    0
    Salut toate mamicile si viitoarele mamici( aici ma incadrez si eu).Sunt Gabriela ,am facut testul de sarcina si am aflat de curand ca sunt insarcinata, dar sunt in Londra din ianuarie si inca nu mi-au venit actele, am depus pt UTR si am inceput sa si lucrez ca self-employed.Puteti sa ma ajutati cu niste informatii ce pasi trebuie sa urmez, pentru a putea urmarii evolutia sarcinii, se plateste ceva? multumesc

11. doloro

doloro New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Gabriela , felicitari pt sarcina, inscrie-te la un gp-medic de familie la un surgery in zona in care locuiesti si dr iti va spune ce ai de facut, nu se plateste absolut nimic.Daca mai ai intrebari , nu ezita!Mult succes si sarcina usoara.

12. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Gabriela si bine ai venit pe ROMANi ONLiNE

Felicitari viitoare mamici si o sarcina usoara.

Doloro te-a indrumat corect, poti consulta si tutorialele pentru mamici de pe Forum la Categoria - UK de la A la Z:

Sunt insarcinata!
    http://romani-online.co.uk/forum/uk-de- ... inata.html

Actele bebelusului:
    http://romani-online.co.uk/forum/uk-de- ... sului.html

Dupa nastere
    http://romani-online.co.uk/forum/uk-de- ... stere.html

Beneficii dupa nastere UK
    http://romani-online.co.uk/forum/uk-de- ... in-uk.html

Te asteptam cu alte intrebari daca mai ai

P.S. Sper ca ai inceput sa iei 'pregnant care' sau alte tablete ce contin acid folic.

13. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua la toti taticii si toate mamicile de aici si multa sanatate bebicilor.
    Va citesc cu mult interes demult timp, gasind multe lucruri interesante. as avea totusi o intrebare la voi daca ma puteti ajuta cu un raspuns. sunt venita aici de jumatate de an, nu am reusit sa ma angajez nicaieri pana acum mai ales ca sunt si insarcinata in 5 luni, intrebarea mea este daca nasc aici la spital trebuie sa platesc ceva? mai ales daca nu am muncit?
    va multumesc mult.

14. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna fetelor si va doresc, ca si mie, sarcini cat mai usoare, pline de frumos si splendoare !
    As vrea sa stiu cam ce mai urmeaza....pentru ca m-am luptat de dimineata pana seara cu greturi groaznice dar se pare ca le-am doborat ...rontaind niste biscuiti sau stiks-uri, am biruit si constipatia cu o reteta personala....
    Mi-am luat si NINO dupa ce m-au refuzat de doua ori ....deci sunt pe drumul cel bun
    Urez fetelor succese marete si mai astept impresii de gravide cu experienta.

15. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Mai am o mica nelamurire ....legata de Dl. GP
    Eu m-am inscris cu tot cu sot la GP fara sa-l vedem la "privire". O tanara doamna ne-a inregistrat.
    Acum pe parcursul sarcinii voi avea nevoie de el ? Sau doar daca ma supara ceva (ceea ce nu a fost cazul inca).
    I-am expus acest "stres" si moasei cand a fost la noi acasa, sub forma de gluma ....si mi-a zis ca doar nu o sa ma duc la GP sa-i spun ca am venit sa facem cunostintaca ma da afara si ma trimite acasa.
    Femeia a inteles spiritul relaxat al conversatiei dar eu intreb fetele...doamnele cu experienta: GP-ul intervine pe undeva pe parcursul sarcinii ?
    va multumesc si sarcini usoare si fericite !!!!
    :kiss:

16. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    La Multi Ani Lutonica x2 :)

Da, o sa ai cateva programari cu GP=ul spre sfarsitul sarcinii si doar in cazuri exceptionale in restul timpului. Moasa este primul tau contact, daca nu reusesti sa vorbesti cu ea contactezi GP-ul si ceri o programare cand vrei tu in fuctie de problema.

Este un singur GP la clinica unde te-ai inscris? Daca sunt mai multi doctori poti vedea pe cine doresti, daca 'ochesti' pe cineva cu ochi verzi, un zambet larg pe fata si gropite in obrajigo for it!

:kiss:

17. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de urari, bebelusul va fi o superba fecioara ....mai avem de asteptat...
    Pai sunt mai multi GP la surgery, este destul de mare si faina dar noi avem un pliant unde ni s-a subliniat "care este al nostru" si cum il cheama.
    Evident ca ma voi adresa lui...daca e cazul....
    Acum ce sa zic....merge si cu ochii albastri :p

18. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Da, esti alocat automat unui GP dar asta nu inseamna daca nu esti multumita de el/ea nu poti vedea si pe altcineva. E absolut normal sa ceri o programare cu o doamna doctor tinant cont ca esti insarcinata de ex, daca nu ai placerea sa vezi ochii albastri...cu gropite....:)

:p

19. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamicilor,bebicilor si burticilor,
    ce mai faceti? noi avem acum 6 luni de sarcina...usor usor ne apropiem de termen si spre fericirea mea de abea se vede k sunt insarcinata iar de simtit nici nu se pune problema;),am o bebita foarte cuminte(in sfarsit mi s-a confirmat fetita( Maria Izabela)):).De abea asteptam sa treaca timpul si sa se nasca...bebicii vostri ce mai fac? burticile??cum va simtiti?
    Pupici tuturor

20. Anonymous

Anonymous Guest

buna seara tuturor mamicilor si burticilor!
    inainte de a posta intrebarea pentru care sunt aici un sfat pt mamicile in devenire:DORMITI ACUM CAT PUTETI DE MULT!nu stiu daca a mai patit cineva ca mine-bebelusul meu nu doarme noaptea deloc,are colici iar ziua cand doarme eu stau cu ochii pe el...
    nu as posta aici intebare,scuze admin,dar topicul corespunzator este incuiat.
    deci am inceput s acompletez formularul pt Child Tax Credit si undeva imi cere nr de la Child Benefit;ori eu nu am acest numar-nu am primit decat certificatele inapoi.ce trebuie sa fac?astept sa mi-l rimita acasa sau sun trebuie sa sun?
    multumesc pt raspunsuri..

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page