6.1 C
London
Friday, December 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici!

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, Jan 8, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Cat de urari, acum mult a fost putin mai este pana maine si voi afla ce si cum.
    Azi m-am mai documentat ceva despre locul unde poti alege sa nasti, despre pasii din timpul sarcinii ...toate de pe NHS website (Luton & Dunstable Hospital).
    Succes Iuliei si salutari mamicilor -kiss- iss-

2. Anonymous

Anonymous Guest

multumesc lutonianei pt urarea de succes!chiar am nevoie,mor de frica..si aici pe chat nu e prea multa lume cu chef de vorba...
    despre greturi nu stiu ce sa spun,eu nu am avut nici un simptom de sarcina-luata cu munca mi-am dat seama de sarcina prin iulie...am fost in tara si mi-am facut analizele si ecografia 3d-s-a nimerit sa plec ...aici la moasa e f bine...adica in afara de sticluta de urina cu care tb sa te prezinti de fiecare data,de cantarit si ascultat inima copilului,altceva nu mi-a facut..a,ba da analizele si spuneau ca sunt f bune,desi eu am lucrat ca si chimist imunolog in ro si am vazut ca aveam anemie mare...daca nu-i cerem eu,nu mi dadea niste vitamine cu fier si ciorapi elastici,pt prevenirea varicelor
    DUPA 7 LUNI...situatia s-a schimbat..zilnic aveam dureri cumplite de spate si ovare si stomac...cand ii spuneam moasei sau gp-ului mi se raspundea ca e normal,sa ma ingrijorez doar daca sangerez
    ma rog,acum mai am 5 ZILE si se termina..dar tot sunt ingrijorata..a fost zilele trecute o tipa acasa care se va ocupa de copil si am intrebat-o cum se procedeaza sa am in casa medicamente pt colici,febra..imi tot spunea ca poate nu va avea colici,poate nu va avea febra...nu stiu cum va fi...noroc ca am citit aici pe forum despre medicamente pt colici si febra...
    am scris f mult,oricum daca mai sunt viitoare mamici cu chef de vb,poate ne intalnim ai ci sau pe mess..iulia

3. albastru

albastru New Member

Trophy Points:
    0
    Eu urmeaza sa vin in UK inyr-o luna asa ca nu stiu prea multe:dar stiu ceva despre copii,fiindca am si eu unul mic.Sunt sigura ca doctorul lui de familie te va ajuta mai mult ca moasa ,daca vei avea nevoie,sper ca nu.
    Tu stii ceva despre alocatii in uk?
    Toti copii au colici.Eu am cumparat tot ce exista pentru asta si a avut efect doar un ceai de la HIPP ,TUMMY TEA parca.In 2 zile n-a mai avut nimic,dar i l-am dat citeva luni.
    Curaj si succes

4. Anonymous

Anonymous Guest

pentru albastru:multumesc pt incurajare,dar din ce am citit pe forum aici dr iti prescrie doar paracetamol-e un fel de leac universal.eu am cumparat Infacol,am citit tot aici ca e bun pt colici...despre alocatii nu stiu mare lucru;tot aici am citit ca se aplica dupa nastere pt child benefit,iar daca ti se acorda acesta,aplici pt child tax credit...nu stiu sigur,tb sa citesti pe forum...cam atat,eu mor de frica,numar orele...luni am planificata cezariana si nimeni nu ma incurajeaza,nimeni din zona portsmouth poate sa ne vedem,daca nu mor la cezariana...toate bune...iulia -cry2- ry2-

5. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    buna, nu mai fi asa pesimista, asa-i la sfarsit....si nu esti prima, sa nu uiti asta! -love3- ove3-
    -child benefit este alocatia in UK.
    Curaj, chiar daca nu sunt in Portsmouth!

6. Anonymous

Anonymous Guest

multumesc pt incurajare,splash!
    sincer,imi pare rau ca tu,ella36,rebecca_uk nu sunteti in zona...eu sunt o fire f agitata(mi-a soptit o pasarica ca tu esti f calma) ...sper sa ma trezesc din anestezie-m-am hotyarat sa aleg anestezia generala... -saint- aint-

7. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Eu zic sa te gandesti neaparat ca te vei trezi, asta-ti va ajuta mult ...la 'creier' -fingernose- ingernose- si important e cand adormi, sa te gandesti la ceva frumos. Cand te vei trezi vei fi in aceeasi stare psihica, daca intelegi! Si sa nu plangi....vei vedea ce usor o sa fie! -aha- ha-

8. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Hai Iulia, ca noi iti facem galerie -party- arty-
    Gandestete si tu ca atunci cand te vei trezi iti vei lua minunatia in brate.
    Il rugam pe Dl. Costi sa ne anunte si pe noi cum a decurs totul si cat de frumos va fi bebelusul, pana te vei reface tu. -eyebrows2- yebrows2-
    Bafta multa si nastere usoara !

9. Anonymous

Anonymous Guest

multumesc pt incurajari,lutoniana!
    nu stiu ce e cu mine...la ora 13 tb sa plecam la spital pentru a-mi da medicatia pre-operatorie(daca am inteles eu bine),pt ultimele teste de sange si pt nu mai stiu ce.pe scrisoare scrie ca in fctie de starea mea raman acolo peste noapte sau vin acasa si ma intorc maine inainte de 6 dimineata...dar ce stare de spirit sa am cand eu sunt f obosita-in ultima saptamana am dormit f putin din cauza bebelui,nu stiu ce are,sare intr-una...si acum de dimineata m-a apucat o stare de plans...si ca sa fie toate in ton costi al meu spune sa nu fac anestezie generala,el vrea ca bebe sa fie treaz,sa nu doarma cand vine pe lume...
    of,sper sa ma intorc dupa amiaza,sper sa fie bine maine... -sad4- ad4-

10. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Iulia, nu sunt cea mai indicata de discutat in asa momente dar din cunostintele mele medicale care tind spre zero, eu nu cred ca daca dormi tu...doarme si bebelusul ???? -sad2- ad2-
    Incearca sa gadesti pozitiv, ia-ti cu tine bagajul si poate pana maine dimineata vei fi gata si nu va trebui sa te intorci iar la spital.
    Si daca pot da si eu un sfat mic mic ...orice nu iti este clar sau absolut sigur,intreaba, nu cred ca se vor supara. Daca este ceva ce te nelinistete. Eu prefer sa le pun intrebari tampite si foarte multe, sa fiu sigura de orice amanunt decat sa descopar ca nu am inteles o nuanta sau ceva minor.
    Bebelusul daca sare tontoroiu inseamna ca vrea afara la mami si la tati.
    Asta zic eu ca e un motiv de bucurie.
    Bafta !

11. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Sigur nu o sa doarma si bebe, ti se vor da doar medicamente care nu trec prin placenta, deci nu vor afecta bebelusul. Bafta!

12. Anonymous

Anonymous Guest

asa stiam si eu ca bebe nu doarme daca e vb de anestezie generala...dar nu stiu ce a citit costi pe net,ceva totul despre nastere parca si acolo scria ca bebe doarme si el ...oricum,nu stiu ce sa mai zic,la costi tine terapia prin somn...dimineata la opt a ajuns de la servici si doarme...din ora in ora se trezeste,se uita la ceas si adoarme iar..nu stiu cum poate..eu sunt franta de oboseala si nu pot dormi...acusica plec.daca ma intorc avasa,revin pe forum... -cry- ry-

13. Anonymous

Anonymous Guest

m-am intors!
    john sebastian s-a nascut luni la ora 11.20,a avut 3.080-suficient la cat de mica am avut burta-si e un mancacios...
    o mamica f obosita,semnez iulia

14. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Felicitari Iulia si Costi!! -applause- pplause- sa va traiasca 'ghemotocul'.
    Cum fu? peripetii? alergii? pe scurt.... -cadou- adou-

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Wow! Sa fie intr-un ceas bun!
    Sa va creasca domnisoricul mare, sanatos, destept si voios! -saint- aint-

16. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    -party- arty-
    Felicitari Iulia si Costi, sa va traiasca baietelul si sa va bucurati de el! Domnul sa vi-l binecuvanteze!
    -cadou- adou-

17. Anonymous

Anonymous Guest

multumim pt felicitari tuturor!
    acum am iarasi o problema:ieri si astazi bebe a avut scaun normal-ultimul la ora 12.la ora 16 si acum la 19 a avut scaune galbene...ce ma sfatuiti?imi vine sa mor..eu si alaptez si ,mai ales noaptea i-am dat lapte cu sticluta...stie cineva ce se intampla?sper sa nu fie diaree,are ceva ca niste bucati in el..va rog raspundeti-mi,cine stie!iulia

18. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Scaunul nou-nascutilor este mai galben si cu 'gogoloaie' in primele zile- chiar pina la o luna! daca nu plange sau e letargic e OK. -takecare- akecare-

ps: nu ti-a dat nr de telefon unde sa ceri informatii in caz de nevoie? midwif-a care te viziteaza? nhs-direct?

19. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
  20. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Costi.. scaunul copilului este perfect normal. Hormonii din laptele matern fac asta. Continua linistita cu alatatul.
    Eu va sugerez sa va calmati pentru ca pana cand copilul vostru va face un an o sa va intalniti cu tot felul de ciudatenii si imi e ca faceti atac de inima intre timp. Sper ca stiti de gluma.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page