7.2 C
London
Sunday, December 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici!

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, Jan 8, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi burtici si proaspete mamici, ce-ar fi sa ne strangem aici sa ne mai tinem de urat?

Cine semneaza prezent? -kiss- iss-

Viitoare mamici:

Ianuarie, februarie, martie 2008

SimonaB - edd 24 martie - Avah a venit pe lume pe 22 martie 2008

Aprilie, mai, iunie 2008

Claudia77 - edd 21 mai
    Laura22Ana - edd 15 iunie - bebe a venit pe lume pe 8 iunie 2008

Iulie, august, septembrie 2008

ClassicAlina - edd 24 iulie - Thomas a venit pe lume pe 23 iulie 2008
    motanik - edd 28 iulie - Elena Theodora a venit pe lume pe 25 iulie 2008
    lauranam - edd 25 august -

Octombrie, noiembrie, decembrie 2008
    Nicole24 - edd 10 noiembrie - Andrei a venit pe lume pe 17 noiembrie 2008

Ianuarie, februarie, martie 2009

Aprilie, mai, iunie 2009
    dimunu - edd 7 mai
    ciresica - edd 10 iunie

Iulie, august, septembrie 2009

Octombrie, noiembrie, decembrie 2009

2. edukris

edukris New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- sunt mamik unui baietel de un an si trei luni,eduard ma bucur ca v-am gasit -hi5- i5-

3. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu, si eu -ahaa- haa-

AnneMarie Elisabeth, 7 luni -eyebrows2- yebrows2-

Mota, cred ca in timp va trebui sa facem doua topicuri diferite : mums to be si mums. Sunt ceva mamici (si sa nu uitam taticii -handlaugh- andlaugh- ) pe Romani Online. -applause- pplause-

4. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Am venit.

Cosmin 6 ani si Adelise Cezara 5 luni.

Motanik ceva vesti?

5. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Ma alatur si eu gravidelor. 13 saptamani si inca ma lupt cu morning sickness care dureaza toata ziua -sad3- ad3-

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Daca suntem multe, ne impartim noi cumva :)

Eu sunt cea mai mica, asadar. Pai...maine aflam cate saptamani are samburelul, am mari emotii, inca nu imi vine sa cred ca ni se intampla minunea dupa atata asteptare. -shamed-

Gravidutzelor, pe unde sunteti?

Mamicilor, poftiti de povestiti, de-a fir a par, sarcina, nastere, bebele intre o zi si un an, cum v-ati acomodat, cum e apoi, care e adevarul legat de instinctul matern, apare imediat dupa nastere au ba, prin ce experiente ati trecut, ce papa dati bebeilor, ce papa mancati sau ati mancat in timpul sarcinii si alaptarii ca sa nu faca rau bebelusului samd, totul despre burtici si mamici, dar mai ales bebici.

p.s. La subiectul asta puteti lauda piticotii in voie asa ca asteptam si pozici! -kiss-

7. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik eu revin pe acest topic in vreo 2 saptamani, cand o sa am timp sa pun in scris toate raspunsurile intrebarilor tale. -scratch- cratch-

Daca ar trebui sa povestim de-a fir a par totul....9 luni sarcina + 2 saptamani labour (glumesc, viitoare mamici nu ma luati in seama) + 7 luni cat are pufuletam scrie cateva carti bune cred. Fiecare clipa este magica, incepand cu prima miscare a bebelui in burtica si pana cand te priveste in ochi si zice: mama!

P.S: Mums to be nu uitati acidul folic, ciocolata, inghetata si muraturile!

8. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Mai motanik pai daca ma apuc sa laud nu avem loc aici, mai ales ca eu am de laudat doi. -badteeths- adteeths-

Pot insa sa-i spun Alinei ca eu am avut greturi groaznice, de la GP mi-au fost prescrise niste pastilute pe care insa nu le-am luat pentru ca citind mai mult despre ele am considerat ca n-o sa mor daca mai rezist pana la 16-18 sapt decat sa pun bebe in pericol. Insa mare, foarte mare atentie la consumarea lichidelor, eu pentru ca vomam absolut tot de dimineata pana la 5-6 seara, pana si apa, am ajuns la spital unde m-au internat cu infectie la rinichi datorita lipsei consumarii lichidelor. Le-am explicat ca singurul lichid de la care nu vomit e cola -shamed2- hamed2- si asta numai dupa ora 3 dupa-masa si mi-au zis ca buna si aia decat deloc.

In spital mi-au facut antibiotice IV asa ca mai bine ma lipseam.

Cam atat momentan.

9. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Alinutza
    Merci mult de sfat ... am avut si eu 3 saptamani teribile in care imi imploram iubitul sa mearga la GP sa ceara ceva medicamente pentru mine. Dar din fericire m-am adunat si mi-am facut un fel de program ca sa ma alimentez corect...nu m-am dezhidratat+ ca GP-ul a binevoit sa imi spun ca pana la 16 saptamani nu imi da nimic -p4- 4- asa ca nici nu iau. Acum pot sa mananc dupa ora 5 .. si consider ca e o minune. Sper sa imi revin usor...
    motanik, sarcina usoara si un bebel sanatos. Apreciez initiativa topicului .. este binevenita.
    Sanatate copilasilor .. si am o intrebare ... Ce limba i-ati invatat prima data sau cu ce planuiti sa incepeti ? Engleza sau Romaneste ... ?

10. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Pozici

11. catia

catia New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu ma pot lauda cu perioada sarcinii.Adevarat ca nu am avut greturi, ca am papat pe rand fructe : ananas, cirese, piersici,mere,struguri, am poftit teribil la ardei iute,muraturi in fine in fiecare saptamana schimbam poftele.In luna a cincea am facut cheag de sange in plaman ( cloth)si am inceput sa iau 2 injectii pe zi.Din cauza aceasta a trebuit sa fiu indusa,inductie care sa sfarsit cu o cezariana.Asa dupa 3 zile am nsacut-o pe Katia.A fost o experienta care ma marcat destul de mult insa cand ma uit la katia imi spun ca a meritat.
    -ahaa- haa-

12. catia

catia New Member

Trophy Points:
    0
    -handlaugh2- andlaugh2- scuze ptr prima poza, este o gresala.In poza este mama mea cu iubitul meu si Katia in parc, am selectat poza din gresala. -amazed- mazed- -amazed- mazed-

13. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari viitoarelor mame si mamicilor. Am si eu o intrebare, sunt ceva mamici si prin Leytonstone-Walthamstow area? Nu de alta, dar fetita mea Andreea (3 ani) ar fi bucuroasa de noi prieteni. Suntem deja un grup de romani care ne aducem copii in Abbotts Park (close to leyton high rd.)

Pentru viitoarele mamici (ma rog, sunteti deja mamici, doar ca bebele nu e inca "afara"), in legatura cu morning sickness am suferit si eu ingrozitor. Dar, am luat de la un magazin naturist (este unu' si in fata la laleytonstone tube station) niste pastile de "ginger". Sunt complet naturale si daca nu exagerati cu ele nu pot da efecte negative. Mi-au fost recomandate de vanzator si si-au facut efectul dorit, adica daca luam cam doua pe zi nu maai simteam morning sickness aproape deloc. Altfel, nu eram instare denimic toata ziua. Asa ca recomand "ginger tablets".

14. lstrugaru

lstrugaru New Member

Trophy Points:
    0
  15. lauranam

lauranam New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor gravidutelor si mamicilor.

Si eu voi fi o viitoare mamica sper, sarcina este inca foarte la inceput.
    Intradevar ginger-ul ajuta la senzatia de greata,asa beti ceai de ginger sau mancati ginger biscuits .

Pe curand
    Laura

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ce bebitze frumoaseee, sa va traiasca! Baietei avem in club?

Annelores, eu stau in apropiere de Walthamstow, inainte am stat in Leytonstone, dar bebe e abia pe drum.

Asa...iaca bebele meu azi dimineata, la 11 saptamani si 2 zile:

Si la mine greturile sunt in floare dar de vomat mai rar.
    Eu nu am avut mari probleme pe parcurs, doar ca pana azi cand am vazut bebeul nu am prea crezut ca e posibil.

Incercam de 2 ani, cu o menstruatie foooarte neregulata (60-90 zile), cu ovare polichistice si imi cam scazusera sperantele sa fiu sincera. Si pe 3 decembrie am avut primul test pozitiv si prima cicaleala pe capul Negrutzei. :)

De atunci am avut un scan privat care m-a cam bagat in ceata si pt ca nu am vrut sa astept pana la finele lui ian cand aveam dating scan programat, am mers la urgente.
    Eu sunt la Whipps Cross si vreau sa spun ca am fost f multumita. M-au pus imediat pe Majors incidents, test de urina, tensiunea, temperatura, dupa care m-a vazut un ginecolog, examen fizic sa verifice colul, apoi teste de sange sa verificam daca bebe creste in parametri normali (2 teste in interval de 48h) si azi scanul mult asteptat (am prins prost perioada sarbatorilor ca altfel scanul se face in cel mult cateva zile, daca nu a doua).

Asadar nu ezitati sa mergeti la urgente daca va simtiti rau. Eu nu ma simteam, am mintit putin dar scopul scuza mijloacele :)

17. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sa va traiasca "jmecherashul" Motanik ! Si sa fie sanatos ca frumos va fi cu siguranta.

PS : Va fi sigur "fotbalist" .. nu stiu de ce ... dar asa presimt eu -kiss- iss-

18. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Motanik!!! Cred ca esti in al noualea cer. Eu am nascut tot la whipps cross si am fost foarte multumita. Ei au si optiunea de a-ti trimite o moasa acasa, daca ti-ai dori asta, nu a fost cazul meu, dar ideea mi s-a parut buna.

19. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari tuturor gravidutelor si mamicutelor !!!
    muuulte raspunsuri gasiti la http://www.desprecopii.com/
    sper ca nu e considerata reclama mascata -takecare- akecare- -handlaugh- andlaugh-

20. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik ce frumos e samburelul tau! Imi trezesti amintiri, sunt sigura ca acum stai acasa si privesti din cand in cand poza de la ecograf si nu iti vine a crede. Te pup

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page