18.2 C
London
Sunday, July 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Motanik, iti multumesc mult pentru urari, iti doresc sa ai o vacanta de vis alaturi de cei dragi.
    Sper din tot sufletul sa am un bebe cuminte, dar cine nu isi doreste? Ramane de vazut ce isi doreste el...
    Cat despre SMP stiam k asa e pt k scrie si pe site, am citat, si apoi, am vazut si pe payslipul meu, numai k aveam persoane care ma contraziceau-bineinteles, din experienta lor...multumesc mult

2. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    O alta posibilitate de a avea timp pentru cresterea bebelusului:

"How much parental leave can you take?

You can take a total of up 13 weeks' parental leave for each of your children up until their fifth birthday."

http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Mon ... G_10029416

Cititi continutul linkului, sunt multe lucruri utile pentru parinti.

3. Manuk

Manuk New Member

Trophy Points:
    0
    Vroiam sa va intreb, fetelor, daca planuieste vreuna sa-si dea bebitzul la cresa? Eu ma tem ca nu voi avea alta solutie, cum si eu si sotul meu avem servicii si, cu toate ca 'Talpici rozalii' o sa aibe prioritate in viata noastra, nu prea as vrea nici sa ma instrainez de munca mea (care imi place la nebunie). Probabil ai mei vor venii sa ma ajute in primele luni, dar dupa aceea o sa fie mai complicat... Din ce am vazut preturile sunt destul de piperate (in jur de £1000 pe luna), dar nu cred ca voi avea alta solutie..!

Ieri am gasit un site foarte interesant legat de eco 4D si bounding-ul care se creaza intre parinti si bebe... Chiar o sa ma programez si eu pt un asftel de scan (se poate face intre 26 - 32 saptamani, costa cam £95 - pe site-ul unde m-am uitat eu). A mai facut cineva scanul asta? Care sunt impresiile? Am auzit ca este foarte emotionant... :)

Aseara am vazut filmul documentar 'In the womb', pe care il recomand din suflet (a fost difuzat pe National Geographic acum cativa ani). Foarte descriptiv si informativ!

Anouk, multa bafta, travaliu si nastere usoare si sa ne bucuri cu vesti bune in curand!!

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Manuk

Fetita mea de 2 ani a inceput gradinita de aproape 2 luni (incluzand settling in sessions) si sunt foarte multumita de ei sub toate aspectele. Chiar mi-au cerut o lista cu propozitii scurte pe care le spune si cuvinte in romana pentru a ii usura tranzitia de la lb romana la lb engleza.
    E mult mai usor pentru un bebe (pana la 18 luni de ex) sa se integreze si acomodeze la gradinita, despartirea de parinti este alfel perceputa, nu la fel de intensa cum ar fi la 2 ani de ex ! :(

Eu am facut un scan 4D (aveam 28 de saptamani) in Windsor, babypremier.co.uk, pentru a afla sexul copilului si a fost cel mai minunat lucru experimentat pana atunci (dupa care a urmat nasterea...uh!). Avem chiar si un DVD prelucrat de tati unde am vazut clar ca avea gurita lui si gropitele lui mami ! Absolut extraordinar, a meritat fiecare banut ! Daca vrei sa vezi clipul (sunt la job si nu iti pot da link direct de pe youtube), intra pe YouTube, search Adrian Cherciu - Anne-Marie si o sa gasesti clipul! Enjoy!

Sarcina usoara in continuare si multa sanatate !

5. Manuk

Manuk New Member

Trophy Points:
    0
    WOW!!! 'Hello world' is the best short movie ever!! Se vede cand se scarpina la ochi, la un moment dat radea/zambea... super tare!! Negrutxa, imi dau seama ce a fost in inima voastra cand ati vazut imaginile pentru prima data! :)Acum sunt mai hotarata ca niciodata sa-mi bookez scanul asta (tot cu babypremier)!
    cat despre cresa/gradi, sunt convinsa ca au conditii bune si-si dau toata atentia, asa ca probabil e solutia cea mai buna! Tati tre sa se apuce acum sa stranga bani pt cresa lu' 'Talpici rozalii'... !! :p

multa sanatate mamici si bebici!

6. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
  7. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare mamici si burtici!
    Am lipsit o perioada, cam lunga e drept... Au fost o serie de venimente nu prea placute. Dar acum totul e bine. Si avem in sfarsit si net!
    Noi suntem bine. Valery a noastra e cam marisoara (are si cu cine semana - tati ei are 1,87). E foarte activa. Misca toata ziulica.
    Mie mi se umfla tare rau picioarele si noaptea ma dor de mor.
    In rest ce sa zic... ma pregatesc sa zbor in Romania pt vreo 4 zile ca am licenta. Sper sa nu am probleme la aeroport (am deja 32 de saptamani si sunt cat o balena).
    Felicitari tuturor mamicilor si sa va fie sanatosi ingerasii!

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    dorisa a scris:
    calatorie usoara si aveti grija de voi!bafta!

9. Manuk

Manuk New Member

Trophy Points:
    0
    Fetelor, siti cumva de unde pot sa cumpar supozitoare cu glicerina si mai ales care e denumirea in engleza ?? :unsure:

Merci mult!!

Anouk, cum te mai simti?

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    De tradus se traduce prin "glycerin suppositories (rectal)", de gasit banuiesc ca la chemist's/pharmacy, dar nu stiu daca nu ai nevoie de recomandare de la medic. (nu-s mamica)
    Am gasit si ceva info, poate ajuta:
    http://www.healthsquare.com/drugs/117926.htm

Sanatate la mamici, bebici si burtici! :kiss:

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Manuk a scris:

Sunt inca bine, multumesc...asteptarea e atat de grea.Nu cred k mi-am dorit vreodata ceva asa de mult fara sa am cand bat eu din palme,iar acum constat cu intristare ca nu toate se fac cand si cum vreau eu.Nu am sa ma educ niciodata... :lol: :lol:
    Dar mai e putin, sunt in ultima saptamana si sper sa nu fiu overdue.
    Voi sper ca sunteti bine...
    Multa sanatate mamicilor si bebicilor!

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Manuk a scris:
    le poti cumpara online, livrarea se face relativ repede.
    Am vazut si la Boots, dar sunt in jur de 3 lire cutia
    http://www.chemistdirect.co.uk/glycerin ... _1165.html

13. Anonymous

Anonymous Guest

Buna,Manuk,eu am cumparat pt bebe de la Chemistry;se numesc Glycerol Suppositories/1g for intants;12 bucati=1,25pounds...Toate bune...

14. Manuk

Manuk New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult, fetelor, pentru raspunsurile rapide!! :)

15. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    motanik a scris:
    Motanik, la multi ani fetitei tale, sa va duca multa multa bucurie si fericire.

Multumesc mult ca mi-ai raspuns si ca ai reusit sa imi faci o idee cam cum este viata cu copilas aici in UK.

Si eu m-as afla cam tot in aceasi situatie ca si tine, daca as avea copil: nu am parinti aici, nu o sa am sansa de a avea pe cineva din Romania pe perioade lungi iar parte cu datul la gradinita in primele luni ar fi un NU categoric pentru ca ar fi prea mic(a) si mi-ar placea sa am grjia eu de puiul meu :kiss: .

De gradintia am idee cam cum este pt ca lucreaza prietena mea pentru una din zona noastra iar copilasii de acolo dau £53 de lire pe zi si sunt de la cateva luni pana la 4-5 anisori cand merg la scoala.

Eu initial am crezut ca este exagerat de mult dar se pare ca asta este "piata". :( .

Ma bucur totusi ca vad ca se poate face si asta cu multa rabdare si sacrificii.

Vacanta placuta in Romania si multumesc inca o data pt raspuns

16. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:

Ce putin mai ai... :kiss: :kiss: :kiss:

Natere usoara iti doresc si abia astept sa citim cum au evolutat totul cu bine :laugh:

17. vladela83

vladela83 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua burtici si mamici,
    e prima oara cand scriu aici ,
    acum sa ma prezint sunt Ela sunt mamica arianei care are 2 ani si 3 luni
    pot sa mai zic ca eu nu sunt in londra ,sunt in bristol si tare as vrea sa mai gasesc mame aici in bristol,
    acum am o intrebare sunt aici si mamici din bristol sau numai din londra.
    sper sa ne mai auzim si nasteri usoare va doresc la toate burticile,
    numai de bine si multa sanatate.
    va pupic.

18. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, sunt mamici din toata Anglia! :kiss: Noi suntem din Norwich

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    vladela83 a scris:
    Buna si bine ati venit pe acest forum.
    Mamici gasesti de peste tot cuprinsul UK, eu pesonal sunt de pe langa Norwich. ;)
    Din Bristol sau de pe langa e Ciresica, urmareste-o cand intra, are o fetitza de numai 2 luni.

20. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Share This Page