7.1 C
London
Thursday, November 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -plans2- , mi s-au spulberat sperantele. -ras2-
    Multumesc

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Buna si de la noi, dupa absenta lunga iar :)

vroiam sa spun si eu, legat de discutia de mai inainte, ca e tare greu cu doi, mai ales cand diferenta de varsta e mica. dar pe cat de greu pe atat de frumos. a noastra mica are doar 3 luni jumate dar a inceput sa rada in hohote si nimic si nimeni nu o face mai fericita decat sora mai mare, cand le vad pe amandoua hlizindu-se una la alta mi se umple inima de bucurie. asta din perspectiva unui copil singur la parinti... toata viata mi-am dorit o sora/un frate. de asta mi-am si promis ca nu ma voi opri la unul. as fi vrut 3 sa fiu sincera, dar dupa ce am avut-o si pe Iulia am zis pas, vreau sa apuc totusi sa le vad mari, maritate, poate si nepoti daca nu asteapta ca mine sa-i faca :D

cat despre potty training, pt ca zilele trecute discutam cu o prietena chiar despre asta...sa va spun cum a fost la noi, la Theo. in ciuda presiunilor din partea amicilor si cunoscutilor din Ro care isi adunau falcile de pe jos cand auzeau ca la peste 2 ani inca suntem in pampers, am tinut-o pe a mea ca fie-mea va merge la olita cand va fi pregatita ea. olita a fost cumparata din timp, sincera sa fiu aveam 3, una roz si doua mov :) am scos-o pe cea roz la inceput, dupa un an jumate cam asa, statea pe post de scaunel in casa, uneori era oala in care pregatea ea mancarurile ei invizibile...se juca cu ea, o lasam, statea pe ea si se uita la tv,o lasam, ii explicam din cand in cand insa care ii e rolul si o luam des la toaleta, in fine, ideea e ca la 2 ani si 7 luni a venit momentul, mai aveam nici 3 luni pana sa nasc si speram sa nu umblu totusi cu 2 tipuri de pampers. i-am spus ca renuntam la pampers ca e fata mare, i-am luat chilotei colorati, cu personajele ei preferate (Minnie, Peppa, printese samd) si am inceput

a durat o saptamana sa scapam de cel de zi, un accident in prima zi la gradi, unul acasa, a doua zi doar acasa, a treia zi deloc, a patra deloc, apoi iar o scapare, apoi nimic, am decis sa intram si la cel de noapte, a avut doua accidente de noapte cred (sau unul?) si aia a fost. eram pregatita, citita si rascitita, copila insa a batut toate recordurile si aia a fost. asa ca nu cedati presiunilor si nu va simtiti prost daca nu ati iesit din pampers prea curand. bine, nici sa stea in pampers pana la 5 ani, dar nici la 6 luni cum aud din pacate f des de la cunostinte din Ro. copilul trebuie sa constientizeze ce se intampla si sa se poata abtine daca e cazul.

mult succes celor ce au inceput, o sa fie bine!

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    asa e si cu ai mei baieti, rad toata ziua unu la altu'. -dans-
    Si e cam ocupata ziua cu 2 copii, dar la noi nu e greu, pentru ca Faby are deja 5 ani! -ras4-
    eu nu stiu cum a crescut, si ingrijit mama mea 4 copii -sssst- (si mai ales pe vremurile alea), fara masina de spalat, fara pampersi, fara super-market, fara mancare de bebelusi -nu-ma-uit-
    Greu , dar merita!

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Motanik, sa-ti traiasca printesele si sa te bucuri de ele! -dans-

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Motanik , sa iti traiasca pintesele, sa te bucuri de ele!
    Treaba cu potty training va trebui sa o incep si eu, nu stiu cum dar sper sa ma descurc cumva si sa il fac sa inteleaga...desi,slabe sperante.
    Ma apuca plansul numai cand ma gandesc...nu pot sa il oblig sa faca nimic, de vorba buna nici nu mai zic. Tocmai am inceput cu reward chart desi, consider eu, e cam mic, dar e incantat de stelute si de Good boy or well done-sunt viu colorate si ii plac. Bineinteles ca trebuie sa nu o las la vedere caci tot ce prinde rupe, distruge.Oare cum sa il dezvat de asta?
    Un mai vechi obicei de al lui este sa se dea cu capul de pamant,de podea, de ce nimereste, se loveste si de genunchii mei sau de orice este tare. Mai nou, a inceput sa isi traga pumni in cap si nu 1-2 ci cate 5-6 si cu putere.Si mai si spune"m-am lovit".
    Am incercat cu ignoratul, cu explicatul frumusel, cu cateva palme, cu toate metodele existente. Azi m-a apucat plansul cand l-am vazut cati pumni si-a tras in cap. De tipete, de urechiat sau de palme nu asculta.
    M-am interesat si eu pe la mamici, am mai citit forumuri.Nimic nu pare sa mearga.
    Are cineva idei, vreo metoda magica sau nu stiu...
    Multumesc! -trist-

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc si va doresc numai bine si voua!

Anu, legat de olita mai intai. Crezi ca e pregatit? Ca se poate abtine daca e nevoie? Ca poate sa spuna cand il trece ca sa apuci sa mergi la olita/toaleta? Cand auzeam si eu pe altele ca o sa stiu cand o sa fie momentul potrivit, ziceam mereu yeah right, astea sunt vorbe, dar pe bune ca asa e. Stii tu singura daca e pregatit copilul tau pt pasul asta.
    Daca nu il vezi pregatit inca, nu il forta. O sa vrea el singur. Intre timp luati-l cu voi la toaleta, in special tati, explicati-i ce se intampla acolo. Puteti lipi ceva fain pe pereti la baie, noi avem pinguini si broscute si baia e un loc unde ii place sa mearga, in special la spalat pe dinti. Faceti in asa fel incat sa fie fun pt el cand merge la toaleta, iar daca e vorba de olita incercati sa ii distrageti atentia de la ea, sa cititi o carticica daca se aseaza si sta, sa primeasca un sticker daca tot zici ca ii plac, sa aveti inca o olita alaturi pe care sa stea si un ursulet sau whatever ii place lui mai mult. Succes, nu e asa greu cum pare desi recunosc sincer ca tremuram toata de teama cand ne-am apucat si acum nu imi vine sa cred cat de usor am scapat.

Acum legat de a doua parte, Theodora mea mai facea asa cand o certam, isi dadea cate una peste ochi singura sau peste cap sau se tragea de par. Ma speriau si pe mine iesirile astea. Cand o apuca din senin incercam sa o ignor sau sa ii distrag atentia. Cu cat ne agitam mai mult noi, cu atat mai tare insista ei. Cred ca intr-un final o sa outgrow...ca nu imi vine termenul in romana. La noi asa a fost. Alternativ, cere sfatul unui gp, mai ales daca zici ca se loveste cu capul singur.
    Cat are el acum?

Gerogiv, sa stii ca si eu ma intreb cum se descurcau inainte femeile cu mai multi copii, cred ca raspunsul e in bunici :) pe mine mama m-a lasat la bunici ca deh, Ceuasescu nu lasa mamele mai mult de 3 luni in concediu maternal, trebuiau sa se intoarca la munca. Bine, asta nu inseamna ca bunicilor le era mai usor fara pampersi si lapte gata facut la carton :D dar macar erau doua randuri de oameni, parintii si bunicii, noi acum mai ales cei plecati din Ro suntem cam pe cont propriu, bunicii sunt in Ro, ii vedem o data sau de doua ori pe an in cele mai fericite cazuri. Cred ca viata era mai putin complicata acum 30-40 de ani, in ciuda lipsei scutecelor de unica folosinta & co. Sau mai corect spus mai putin lipsita de griji, avand in vedere ca mai toti aveau un job asigurat si o casa asemenea.

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    la copii e bine stiut ca ei 'nu le strica' le descopera!
    daca vezi ca face asta in mod voit, iti iei un sac si o pui acolo, daca dupa ce ai luat-o pe aia se apuca de alta, iei si jucaria respectiva si o pui in sac. Pana vede ca nu glumesti! Si nici nu-i mai cumperi jucarii noi!
    Daca nu aveam bebelusul, ti-l luam la mine 1 saptamana. Tratamentul era garantat 100%, dk nu banii inapoi -ras2-

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

pai mai Georgi, mama ta a putut sa creasca mai mult de trei, tu de ce nu te intreci pe tine, sa arati lumii ce poti?
    Nu, Bubu nu le descopera. Le ia si le arunca de-a dreptul, le tranteste cat colo. In schimb,ii place sa bage rufele in masina, sa dea drumul la ea,sa aranjeze sau sa ne dea la mana cumparaturile ca sa le punem in frigider, sa intinda rufe-el ne da carligele si rufa cu rufa. Tot el ma incalta si ma descalta-si ce ii place...si mai imi pupa si picioarele ca doar asa il pupam si noi.
    Cat despre olita, pt el cerutul la toaleta e o joaca, spune din 2 in 2 minute ca ii place sa mearga acolo.Logic ca nu face nimic.Dar e prima zi cand incercam si nu e planificat, nu vreau sa il stresez, vreau sa il iau pe bucatele. Nu am de ce sa il stresez, tocmai ce a facut 2 anisori acum cateva zile, am timp plus bani de pampersi -ras2-

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    lasa ca e bine si asa -dans- , trebuie sa mai avem timp si de-o manichiura si de-o cafea, -sssst-

10. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka draga, naughty spot, asta este rapsunsul! Nu te asculta, face " pe nebunul" pedeapsa.
    Foarte important este sa nu ii trimiteti mesaje mixe; adica tu ii spui ceva si vine tati si ii spune altceva. Nu va certati in fata copilului, daca tu il pedepsesti nu vine tati si il pupa...etc
    Succes! Mamicilor, poate mai apucam sa ne intalnim si noi pt a mai impartasii experiente.
    Pupam mult

11. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    La multi ani, sa iti traiasca si sa fie sanatos! Ma ierti, dar am uitat complet!!! Sper k v-ati distrat! Pupam!! La multi ani si de la Iza si David

12. ioanaroxana

ioanaroxana New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua,sunt insarcinata in 3 luni si v-am descoperit din intamplare si tare ma bucur.nu am apucat sa citesc totul din acest topic dar promit sa o fac.noi suntem o familie ,doar eu cu sotul meu ,am venit in londra mai degraba in stratford in luna februarie,si din greseala dar si din fericire am ramas insarcinata.suntem tare fericiti ca o sa avem un bebe si nu regretam ptr nimic in lume ca am facut alegerea asta.
    acum vin si eu cu intrebarile:sotul este self employed,iar eu nu am nici un act.
    pot primi beneficii pe perioada sarcinii?sau numai dupa ce nasc(de mentionat ca eu nu mai lucrez,am lucrat in cafenea,dar nu mai puteam sa rezist sa stau 10 ore in picioare,asa ca am renuntat)?
    sau poate puteti sa ma indrumati pe niste site-uri

multumesc.
    daca are cineva nevoie de un mic ajutor de luat copilul de la scoala ,sau nu stiu diferite lucruri dar mai usoare ptr o graviduta,eu sunt in cautare de ceva,orice part time ptr a mai castiga niste
    banuti si pentru a nu inebunii in casa.

multumesc inca o data.

13. AlexaS

AlexaS New Member

Trophy Points:
    0
    ioanaroxana, felicitari pentru burtica !As avea o idee despre un job part-time.Exista o gradinita in romaneasca in apropierea ta in East Ham se numeste Erik, poate le faci o vizita acolo si intrebi de educatoare si mai inatalnesti mamici sau pui un anunt despre timpul disponibil pe care-l pui la dispozitie ca ai grija de un bebe sau sa insotesti un copil la scoala, cine stie poate are un loc de munca cineva sau vizitezi scolile din apropiere, sunt multi copii romani in zona ta.Poti pune si anunt gratuit in bibliotecile din zona sau in TESCO.Succes si multa sanatate mamicii si burticii -dans-

14. ioanaroxana

ioanaroxana New Member

Trophy Points:
    0
    multunesc din suflet,am sa incerc sa fac asta,multumesc ptr urari si ptr cine sta prin apropiere(noi stam in plaistow)daca vrea sa iasa la un pahar de vb ,placerea este de partea mea.
    multumesc inca o data

15. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari ioanaroxana!
    Eu nu sunt nici gravidutza nici mamica, dar imi doresc sa fiu si urmaresc mereu topicul, le-am citit pe toate cap-coada -limba- . Tot amanam momentul caci vrem sa fim stabili financiar, o sa incep munca ca SE si sper cat de curand sa facem pasul cel mare -ras4- .
    Cum e cu Maternity Allowance? Pot aplica daca am lucrat ca SE cel putin 26 de sapt, din perioada de test de 66 sapt? De exemplu, daca incep munca ca SE acum, platesc Nic class 2, peste 26 de sapt de la inceperea activitatii, ma incadrez in cerinte? Sa spunem ca lucrez 10 sapt, apoi raman insarcinata si continui sa lucrez inca 16 sapt, e ok? Alta conditie este sa suspend activitatea pe perioada in care iau Materniry All?
    Multumesc!

16. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Uite ca a venit un moment mult asteptat....astazi am decis sa punem pe locul 2 casa, banii etc si pe primul loc un bebe.
    Astazi am avut curajul amandoi sa spunem DA, ne dorim un copil si nu vom mai astepta pana ne luam casa noastra.
    Astazi..suntem foarte emotionati si fericiti si ne felicitam pentru hotararea luata. -ma-iubesc-

Asadar...sunt o aspiranta la bebe! -ras4-

17. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Ioana,
    Felicitari pentru decizie si spor la "lucru". Speram sa primim vesti bune cat mai curand!! -da-da-

18. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    P.S. Locuiesti in Plaistow adica est London, pe langa East Ham?

19. a_l_i_n_a

a_l_i_n_a New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi burtici, dragi mamici si nu in ultimul rand dragi aspirante la bebe,

Vin si eu sa ma alatur voua, sunt in 8 saptamani si 3 zile, am o groaza de intrebari si ma bucur nespus ca am gasit topicul acesta pe care l-am citit cu rasuflarea taia ( "am avut burtica, am fost la scan si am si nascut alaturi de voi dragele mele" - ciresica, motanik, anouka, crescent, georgiv etc..imi pare rau ca nu va pot enumera pe toate ). Va admir pe fiecare in parte !
    Ce ma nelinisteste cel mai tare viteza "foarte incet" din sistemul englezesc! NU stiu daca e doar impresia mea.
    In alta ordine de idei, am citi ca in perioada asta poti trai 1000 de sentimente si stari in aceeasi clipa, si iata ca asa a si fost, de la ras la plans, de la placut, la neplacut. As vrea sa aud si de la voi pareri legate de starea de spirit.
    Pe 26 am intalnire cu midwife si pe 11 nov care ar insemna exact 12 sapt la prima intalnire - la scan.

Va doresc multa sanatate si sa aveti grija de voi, de burtici si de copiluti !

20. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Alina!!! -dans-
    Sa ai o sarcina usoara!

Asteptam sa ne povestesti fiecare moment, intalnirea cu midwife, primul scan etc.- party2-

Share This Page