7.1 C
London
Thursday, November 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim motanik !! -ras4- Intr-adevar avem o domnisorica tare frumoasa dar si un printisor pe masura !!! -da-da- . Felicitari si tie si multa multa sanatate!!

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ce-i cu linistea asta aici?
    N-a mai ramas nici o graviduta pe baricade? Nu mai avem cui face galerie? Ia dati de stire, cine e fericita posesoare de burtica?

Daca nu a venit barza pe nicaieri, atunci mamicile unde-s? Haideti la discutii doamnelor, sunt sigura ca la o cafeluta avem ce ne povesti.

Eu una cu siguranta am :D
    Din 28 aprilie ne-am marit familia cu inca o printesa, de altfel se vede din pozica mea de la profil. Iulia era programata in ziua respectiva pt cezariana, am avut la Theodora ruptura de gradul 4 si consultantul meu mi-a dat optiunea asta pt a nu risca inca o ruptura - pt cine nu stie, la rupturi de gradul 3 si/sau 4, exista posibilitatea alegerii cezarianei pt ca in caz de o noua ruptura la a doua nastere exista risc mare de probleme cu viata de dupa copii, cu iesitul la toaleta samd. Nu am vrut sa risc nimic, trebuie sa fiu sanatoasa si in forma ca am doua de crescut, asa ca am ales cezariana (pt mine nu a fost deloc usor sa aleg, mi-a fost frica rau de cezariana).

In fine, to cut a long story short, bebita mea nu a mai avut rabdare pana in dimineata zilei de 28 aprilie cand trebuia sa ma prezint la 8.30 la spital si in noaptea aia pe la 2 au inceput contractiile. Asa bafta a fost sa am, sa intru si in travaliu si sa fac pana la urma tot cezariana. Desi as fi putut incerca normal, ca in 2 ore eram dilatata 9cm dar mi-a fost teama si-n plus toata sarcina ma pregatisem mental pt cezariana. Asa a fost sa fie, la 4.15 dimineata mi-au scos-o, 3080gr, o claie imensa de par si niste ochisori duuuulci, ne-am indragostit imediat de ea. E cuminte si mancacioasa si ne-a umplut de fericire.

Sora cea mare a fost teribil de geloasa in primele zile si inca mai e si acum dar o apuca mai rar. Am implicat-o de la inceput in toate, schimbatul pampersului, schimbatul hainelor, baitza, imbratisari, pupicuri cu surioara mica, dar tot nu accepta ca tati sa o ia pe cea mica in brate, vrea si ea. In plus, a devenit mai agresiva, am iesit cu ea la cumparaturi si a facut circ cum vedeam eu numai la supernanny copii tavaliti pe jos prin magazine, lol, dar sper sa trecem peste perioada asta repede. Am rabdare desi uneori ma intreb si eu de unde mai e, dar n-avem ce face. E frumos cu 2 copii dar din ce vad eu pana acum e si greu. Aviz amatoarelor :D

Maine facem 3 saptamani asadar si deja tinem capul sus si vrem sa vedem tot ce se intampla in jur :D

Cam asta de la noi, tinem legatura, sper sa vad topicul activ iar. La forumeala, mamici!

O zi frumoasa si numai bine tuturor!

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    felicitariiiiiiiiiiiiii- party2-
    Sa va bucurati de printese.
    Bravo , bine ca ai scapat cu bine.
    Al meu bebe are deja 4 luni si jumate, am inceput sa-i dau si mancarica, ii place si deja deschide gura normal cand vede lingurita, in schimb de lapte praf nici nu vrea sa auda.
    Cu gelozia intre frati, cred ca e normal, si la noi a fost la fel, dk ii fac masaj lu' bebe vrea si cel mare, si uite asa cu o mana il masez pe unu cu alta pe celalalt!-ura- (acum i-a mai trecut, toata ziua il pupa, nici nu pleaca la scoala pana nu intra la bebe in camera 'sa-i vada ochii'!) -nu-ma-uit-

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ce rapida ai fost! Multumesc pt urari!
    Ce poza faina ai si tu la profil, sa fiti sanatosi ca frumosi sunteti toti!

Bafta cu diversificarea, sa mearga bine. Noi suntem departe dar parca vad ca imediat trece timpul..

Si a mea vine la pupat inainte de a merge la gradi. Acum o am pe mama aici si o duce ea, dar din iunie cand pleaca o sa fie o aventura sa merg cu ele amandoua si dimineata si dupa-amiaza. Sa vedem cum o sa fie. :D

5. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Sa-ti traiasca ingerasii,sa fie sanatosi iar tu si sotul tau sa va bucurati pana la adanci batraneti de comorile voastre !

Recunosc ca am vazut acum cateva zile noua fotografie de la profilul tau si m-am bucurat sincer pt tine si familia ta. -ura- Si eu imi doresc tare mult un al doilea copil(iar fiica mea imi cere constant acest lucru -trist- ) dar inca n-a sosit si nici nu stiu daca va sosi...asa ca,momentan,ma rezum la a ma bucura alaturi de voi,proaspetele mamici! -ras4-

Ca si tine,astept noi povestiri si peripetii de la celelalte mamici,pt ca am vazut ca sunt destule pe forum...totusi imi spun ca sunteti super ocupate si timp liber ioc.. -obosit- daramite sa mai scrieti si aici...

Pana atunci,insa,va doresc multa sanatate si -cu-bine-

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt ganduri, Lovelyd!
    Cati ani are fetita ta?

7. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Ei...e fata mare! Are 10 anisori si de 4 ani se roaga seara la "Doamne,Doamne" sa-i aduca un fratior sau surioara,pentru ca toate prietenele ei au.... -ras2- .Anul trecut dorinta era pe cale sa se indeplineasca,insa au fost complicatii(3 saptamani de stat la pat)si pana la urma s-a ajuns la pierdere de sarcina,urmata de alte complicatii... -aaaa- De altfel si sarcina cu fetita mea a avut complicatii,ultimele doua luni le-am petrecut sub supraveghere medicala.

Noi,femeile...cate mai "tragem"..dar si ce roade minunate culegem,nu ? -da-da-

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Oo, domnisoaraa ta! Sa va traiasca, sa fie sanatoasa! Merge la scoala aici? In ce an e? Sunteti de mult in UK? Cum merge scoala?
    Imi pare rau ca ai pierdut sarcina. Multa sanatate si daca va mai doriti, sa ramai graviduta cat mai repede!
    Si eu am fost singura la parinti si mereu m-am rugat sa am o surioara dar n-a fost sa fie, de asta mi-am promis mereu ca o sa am eu doi (atunci ziceam cel putin doi, imi suradea gandul de trei, dar acum ca le am pe astea mici nu-mi mai trebuie, gata, atat).

9. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari si din partea mea, Motanik, sa-ti traiasca amandoua printesele sa fie sanatoase, destepte si frumoase (ca toate romancele noastre!) sa te bucuri de ele si sa ne-ntalnim tot aici pe forum, sa ne arati poze cum legeni tu nepotei... -ma-iubesc- -hipno-

10. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt urari.

Si eu si sotul suntem singuri la parinti si ca si tine ne-am dorit frati,surori.Neavand parte de ei,nu ne ramane decat sa ne indeplinim dorinta colectiva -ras4- de a mai aduce pe lume un bebe.

Suntem noi veniti si incercam sa ne acomodam.Referitor la scoala inca suntem in formalitati,iar sotul de abia a inceput munca la sfarsitul lunii Aprilie.

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ooo, mult succes Lovelyd atunci, sper sa va acomodati cat mai rapid si sa va mearga bine pe toate planurile, inclusiv cu barza :D Sa ne spui cand incepeti scoala cum i se pare fetitei. Cum o cheama?

Ellaws, multumesc pt urari, sa dea Dumnezeu sa fim sanatosi cu totii! Si peste ani sa mai avem loc de nepoti la computere, sa schimbam si noi o vorba pe aici :D

12. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc inca o data si va doresc tuturor asemenea!

Suntem emotionati cu privire la integrarea Crinei in sistemul scolar englezesc,ea fiind o fire destul de retinuta si sensibila cand vine vorba de prieteni(se ataseaza cu mare usurinta si binenteles tot la fel de usor plange daca este "parasita" -ras2- ). In schimb,cand ma gandesc strict la invatatura,am mai putine emotii,ea fiind indrazneata din acest punct de vedere si doritoare numai de note mari,cum de altfel obtinea si in tara. Nu vreti sa stiti cat a plans pt ca la un concurs de limba romana a luat locul doi cu 99 de puncte,iar locul intai s-a acordat elevilor cu 100 de puncte. Insa la a doua participare a fost cea mai fericita pt ca fusese singura eleva cu 100 de punte !

Ah,gata m-am "umflat" destul in pene,va las si pe voi sa va laudati copilasii. -da-da-

O seara minunata!

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo, ne bucuram sa auzim de copii care vor sa faca ceva in viata. Deci ai cu ce te mandri, felicitari. -da-da-

14. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Al meu asta micu' e la stadiul cand isi pune barbita pe fata apoi incepe sa dea din picioare in disperare ca nu stie ce-i cu el -nu-ma-uit- .
    Iar cel mare vorbeste deja engleza dupa 7 luni de scoala, ii place, merge bine scoala.

15. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur pt cel mare ca s-a integrat asa repede si mai ales c-a invatat engleza,asta dovedeste ca este istet si dezghetat(si nu numai la scoala - stiu eu ce-am vazut in imaginile de Pasti -limba- )

Eu am lucrat personal cu fetita mea la engleza si dupa ce am terminat tot manualul de clasa a treia,am trecut la o carte destul de stufoasa pt adulti si se descurca de minune!

Imi imaginez cate faze haioase se petrec in casa ta si cate sunt trecute in contul lui bebe.Si are doar 4 luni jumate. Cat de curand ..premergatorul si atunci sa vezi "furtuna" in urma lui.

Ca tocmai pomeneam de premergator..mi-am amintit cum a inceput sa mearga Crina in picioare fara ajutor.Bine,ea nu stia asta !! -ras3- Pt ca se "tinea" bine de un cordon pe care noi il lasasem jos,pe covor! -ras2-

16. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Motanik, ai 2 printese minunate!! Felicitari tuturor mamicilor si burticilor!!
    La noi e loooong loong story! Ne-am confruntat cu multe schimbari. David a inceput sa mearga la 10 luni(acum are 11) fara premergator, acum alearga cu Izabela prin casa. Izabela este putin mai rebela, tipacioasa, il mai altoieste pe David daca nu ii convine ceva, nu imparte jucarii si se supara foarte tare daca altcineva ii le ia...si asa mai departe. Am inceput cu pedepsele la Izabela de ceva timp, in urma unei crize foarte violente la doctor; daca tipa fara motiv, nu imparte jucarii, il loveste pe David, atunci o trimitem la camera pana cand se potoleste. Se pare ca aceasta corectie functioneaza si deja a inceput sa fie mai asculatoare, sa nu mai tipe asa de mult, ne intelegem mai bine cu ea. Peste 2 saptamani face 2 anisori si speram sa inceapa sa vorbeasca cat mai curand!!! Nu stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez ca inca nu vorbeste...Ea incearca, spune cateva cuvinte, intelege perfect totul insa nu leaga si ea cuvintele cat de cat.
    Am incercat sa o invatam la olita insa, pentru ea olita e doar o alta jucarie deocamdata.
    Cu David insa este alta poveste, el este calm, zambitor, iubaret, un mamos ce nu am vazut!! Nu se supara din orice el...doar zambeste!! Acum saracutul este in perioada in care ii ies maselutele dar tot nu zice mai nimic. Are 8 dinti si 4 masele!
    Concluzie la tot ce am scris pana acum, a fost greu, dar ne-am creeat o rutina si devine din ce in ce mai usor!
    Va pupam, si sa auzim numai de bine!!

17. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ciresica, si la noi la fel. Theodora e amenintata ca merge la nani, si chiar o duc in pat cand nu e cuminte, sta un pic si plange apoi vine cu sorry mami si o iert...si peste un sfert de ora o luam de la capat :)))
    Nu iti face griji, o sa vorbeasca ea curand. Daca zice macar cateva cuvintele sa le poti intelege tu acum, e ok. Theodorei ii turuie gura acum intr-o veselie, are 2 ani si aproape 10 luni, tot dupa 2 ani a inceput, foarte rapid si-a dat drumul (probabil ca a avut influenta si gradinita) - un sfert in romana si trei sferturi in engleza insa.
    Cat despre olita, noi am scapat de pampers la 2 ani si 7 luni, in februarie anul asta, in cateva zile. Am avut 3 olite in casa de ceva vreme, se juca doar, nu le folosea altfel, pana cand intr-o zi a vrut sa faca pipi si aia a fost, am aruncat pampersul cat colo, am momit-o cu chilotei cu printese si fel de fel de desene si in cateva zile am avut maxim 5 accidente. cand o sa fie pregatita o sa vezi si o sa fie usor.

18. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik, n-am realizat ca ai 2 babies, congratulations! Cit are cel mic? xx

19. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    3 saptamani azi, e fetita.
    Multumesc!

20. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik, multumesc pentru sfaturi!! Ma bucur sa aud ca nu sunt singura care procedeaza asa, ma gandeam ca poate sunt eu prea rea si exagerata!!Uneori insa, parca se epuizeaza rabdarea. Noroc cu sotul care ma ajuta foarte mult cand este acasa!
    Tu cum te simti dupa cezariana? Mai ai dureri?
    Incearca sa te menajezi cat mai mult!
    Multa sanatate si bucurii!! Pupam

Share This Page