4.3 C
London
Sunday, January 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Cu olita nu trebuie fortat, al meu la un an si 11 luni a inceput singur sa ceara la olita (si pana atunci stia de ea, dar la fel ca alti copii statea 2 secunde si se ridica), si de atunci nu a mai avut nici un accident.
    In schimb odata cu varsta incep alte preocupari!
    Ne uitam la youtube la poante , una dintre poante era ca un baietel ii lua scaunul bunicii de la spate si aceasta cadea. Eee, la diferenta de cateva zile mi-a facut si fii-miu la fel, si uite asa insarcinata in 7 luni am facut cunostiinta cu mocheta. . Asa ca aviz mamicilor cu copii, fiti cu ochii in 4.

2. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamici si burtici, ma alatur si eu voua.
    Referitor la poante, ca a pomenit georgiv mai sus, fetita mea de 1 an si 7 luni tocmai a descoperit ce fain e sa te plimbi pe pervazul geamului.Innebunesc cand o vad
    Si unde pui ca mai stam si la bloc, cine o vede de afara zice ca are niste parinti denaturati. Se urca pe calorifer si de acolo pe pervaz in picioare. Pana apuc sa o vad se plimba cateva secunde pe pervaz.Este extrem de energica si nu-i este frica de nimic. La 1 an si 5 luni se dadea pe cel mai inalt topogan si toti din parc se mirau ce curaj are.Bineinteles ca eu eram tot timpul langa ea.
    Dar sincer cateodata nu fac fata cu energia ei, dar are si momente cand este extrem de cuminte.

3. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Salutare si Un An Nou Fericit.Ma numesc Gabriela,am o fetita si tocmai am aflat ca voi mai avea un copil.Mosul a fot darnic anul asta.O sa ajung la GP saptamana viitoare.Am citit ca dupa nastere,trebuie sa ajung la ambasada Romaniei cu certificatul de nastere pentru a obtine pasaport romanesc pt copil.Eu am niste amici in Irlanda,care au o fetita nou nascuta si care are pasaport irlandez,in timp ce parintii au pasaport romanesc.Vorbind cu o amica,am inteles ca de fapt nou-nascutul va obtine pasaport britanic la 18 ani.Stirile sunt un pic contrare.Voi ce stiti?Ma puteti lamuri?Multumesc anticipat,cu drag,Gabriela.

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, si felicitari viitoarelor mamici! (Si noi inca asteptam, dk tot nu se lasa convins, avem programare pe 7 ianuarie sa-l convingem).
    Referitor la cetatenie, chiar saptamana trecuta cautam pt. cineva si am citit pe site-ul celor de la UKBA, ca poti cere cetatenie pt el(nou nascut) chiar dk parintii nu au cetatenia.
    Aplicatia costa 500£, bani ce nu pot fi recuperati in cazul unui refuz. Aprobarea e la 'discretia' lor. Dk vrei sa mai adaugi un copil in aplicatie se mai adauga doar 100£.
    Sanatate multa tuturor!

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
  6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    ValiB wrote:
    Din cate stiu eu copii pot obtine cetatenia britanica dupa 10 ani de rezidenta in UK. Practic tu ai sanse sa obtii cetatenia inaintea copilului, dupa doar 5 ani de rezidenta.

Dupa 10 ani? De unde stii?

Eu stiam ca o va obtine la 18 ani sigur, dar subiectul e destul de 'gri'

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Ne bucuram ca ati revenit, chiar ma plictiseam!-ras4-
    Am mai adaugat si noi inca un membru al romanilor on line - party2-
    ( sa va spun si cum a fost cu doar 2 paracetamoale? -batut- , punem doar partea frumoasa!!!)

9. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Georgiv !!! Ce copii adorabili ai, sa iti traiasca!

2 paracetamoale, huh? :) Se presupune ca travaliul la al doilea copil este muuult mai rapid, dar nu este regula totusi nu? Hmmmmm, poate raman la unul totusi! -nu-ma-uit-

10. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Hehehehe..felicitari!!! -bravo- Sa va bucurati de el si sa fiti sanatosi!! Sper k tie sa iti fie mai usor, ai un ajutor de nadejde acolo -ras4- ( fratiorul mai mare). La mine e foarte greu, Izabela are doar 19 luni iar David are 7 luni. De acum au inceput cat de cat sa se joace amn2 si sper sa devina mai usor!
    Felicitari inca odata si sa auzim numai de bine. Asteptam vesti si de la restul mamicilor!

11. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
  12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc -dragoste2- , la fel la toata lumea.
    Am avut noroc, daca pot spune asa, ca la 9pm eram la spital si la 23:43 imi tineam puiul in brate. Insa cand mi-a zis de paracetamol, mi s-au inmuiat picioarele, si s-a mai completat ameliorarea durerii cu 'gas in air' (un tub din care tragi un aer, si te mai ameteste putin pe moment)
    Dupa 4 ore am trimiteau deja acasa, dar le-am spus ca vreau sa mai raman, pana a doua zi la 12 am, sa mi-l controleze pe bebe, sa vad si eu cum ma simt, si am ramas pana la ora stabilita.

De ajutor nu ma plang (am din plin)-ura- , fii-miu mai mare isi sumetica manecile, cand vine vorba de schimbat pampersi, si zice 'mami da-te la o parte ca tu nu te pricepi, eu sunt fratele perfect'.
    Mai scoate si 'perle' de genul : bebelusul asta a mancat ceva ce miroasea urat' -nu-ma-uit-
    Una peste alta, pot spune ca e mult mai usor la al doilea, deci spor la treaba -ras4- , sa auzim doar de bine, si multa sanantate.

13. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
  14. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Georgiv! Ce rapid ai nascut, bravo! Sa tot auzi din astea!

Noi avem 24 saptamani, suntem tot fetita (mami e in culmea fericirii pt asta) si deocamdata asteptam cumintele :)

La multi ani tuturor burticilor si mamicilor!

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ciresica, am vazut o poza cu o printesa de am ramas cu gura cascata...si o mireasa tare frumoasa! Sa fiti sanatosi, ca frumosi sunteti tare!

MickyRoman, asisderea, o fetita asa vesela si scumpa, ptiu, romanii stiu sa faca numai copii frumosi! Sa va traiasca!

16. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor mamicilor, burticilor in asteptare si aspirantilor la statutul de parinti.

Desi am mai postat la alt subiect urmatoarea informatie, am considerat ca este potrivita si aici:

am gasit in Croydon 5 Leisure Centres ale Council-ului unde copiii pana in 16 ani(inclusiv) au acces gratuit la piscina. Banuiesc eu ca sunt si in alte zone.

Zic eu ca este pacat sa nu profitati si sa va duceti micutii sa faca miscare si sa se distreze pe masura.

Succes!

17. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Adina, bun venit!
    Am avut si eu un card de acces pt free swimming lessons, dar nu l-am putut folosi pt fetita mea (2 ani atunci) cu care mergeam la tots water world (parintii sunt in piscina cu bebeii).
    Cred ca sunt de fapt pt copii mai maricei, care pot inota singuri, asa-i?

18. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am apucat sa il inscriu pe fiul meu inca, dar am sa revin cu detalii cand vom merge. El are 9 ani.

Am aflat doar despre faptul ca au acces liber.

Promit sa revin cu informatii complete.

O zi buna!

19. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nastere usoara (mai ai putin), si fii-miu a vrut fetita, dar nu a fost sa fie. Acum imi zice sa-i mai fac bebelusi ca lui ii plac iar data viitoare sa-l platesc pe Doamne- Doamne, sa ne dea o fetita.-nu-ma-uit- , ramane de vazut.

20. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    super filmul !-bravo-

Share This Page