-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gravidutze si mamici, haideti aici! #2

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by motanik, May 1, 2009.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka,
    Poti aplica pt child benefit si child tax credit doar dupa ce nasti. Ai nevoie de certificatul de nastere al copilului. In mod normal, pt child benefit aplici de indata ce ai certificatul si cand iti dau ei un raspuns (si din pacate dureaza) cu nr de referinta alocat poti solicita child tax credit.
    Eu am aplicat pt child tax credit imediat dupa child benefit si m-au tinut on hold pana am reusit sa le dau nr de referinta de la benefit.

Daca aveti venituri mici, poti aplica si pt grantul de 500 lire, cu 11 sapt inainte de nastere sau 3 luni dupa.

Eu am inceput concediul maternal dupa ce am implinit 36 de saptamani de sarcina. Notice insa trebuie sa il dai cu cel putin o luna inainte de a pleca in concediu.
    Trebuie sa iei de la gp sau moasa formularul ala matb1 sau ceva de genul asta, tb completat si semnat de moasa/dr si dus la job.
    Cel mai devreme poti pleca cu 11 sapt inainte de data probabila a nasterii.
    In primele 6 saptamani de concediu iei 90% din veniturile pe care le aveai, apoi pt 33 de saptamani iei aprox 123 lire pe sapt.

2. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    multumesc pt raspuns,foarte util>am incercat sa aplic pt working tax,venitul lui e mai mic,al meu de cu vreo 100-150 mai mare pt k nu mai fac atatea extra hours ca inainte-el ia cam 750 eu 900-poate 1000.cred k am sa aplic ceva mai tarziu pt asta ,pt k dak intru in maternity si am sa am asa de putini bani,am sa ma incadrez cu siguranta-pt aplicatia de acum ei ne-au calculat ultimele 12 luni si am avut luni cu 1800 de lire

3. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Ne inscriem si noi pe lista...:) Bebe vine undeva in jurul lui 17 Octombrie,cu siguranta prin cezariana ca si primul.
    Noi,daca mergem acasa, vom putea aplica pentru vreun beneficiu , in conditiile in care tati ramane sa munceasca in continuare in UK?Sau poate el sa aplice in numele meu deandata ce se naste bebe? Dupa ce termin maternity ,intentionez sa ma intorc la munca....
    Numai bine la burtici si la bebelasi!!

4. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit in gasca Mariolyne.
    Daca nasti in octombrie vei avea un pui de balanta...si mie mi-ar fi placut dar la mine va fi fecioara.
    Compatibilitatea mea cu Balantele este foarte buna dar sper sa ma iubesc o viata intreaga si cu micul meu pui.
    Intreb si eu doar de curiozitate, de ce vrei sa mergi acasa si sotul sa ramana aici ?
    Sa auzim de bine, sarcini usoare la burtici si bucurii la mamici :kiss:

5. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamicilor,burticilor, ce mai faceti? nu a mai dat nimeni nici un semn de ceva timp!! Cum va mai simtiti? Lutoniana, Anouka...sunteti bine? ce va fac bebicii acolo in burtica?sunt cuminti? Daniela ce mai faci?ce iti face bebele? cum te-ai acomodat cu el. Noi suntem bine mai avem foarte putin pana la marea intalnire(2-3 saptamani, avem emotii din plin si ne dorim sa treaca timpul cat mai repede!!!:kiss: Va pup pe toate, multa sanatate :kiss:

6. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    eu sunt bine,bebe e fotbalist mare sau topaitor, nu stiu cum sa ii zic, sau o avea vre-un trampoline in burtica,pt ca tare ce loveste el, dragul de el.In rest, ma mai vad cu midwiful peste cateva zile,am depus cerere de maternity leave, k nu mai pot sa duc foarte mult, am 29 de saptamani acum cu inca 4 facem 33,zic eu k e suficient,desi de bani,crede-ma ca am mare nevoie...asta este,mai punem pofta in cui, mai strangem cureaua cu criza asta.va pupam pe toti si toate, in speranta ca sunteti bine, fericiti si cuminti

7. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamicilor, due date pentru noi e 10 iunie 2009 adica peste 3 saptamani.
    Am si eu o intrebare pentru voi; taticii au si ei dreptul la 2 saptamani de concediu insa ce nu am inteles...cat timp trebuie sa fi lucrat pentru acelasi angajator fara intrerupere??sotul meu a lucrat pentru acelasi angajator 7 luni! oare se califica pentru spp(statuority paternity pay)? Multumesc anticipat si doresc multa sanatate mamicilor si bebicilor:kiss:

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    deci, sotul poate lua paternity leave daca intruneste anumite conditii:
    1.daca e angajat
    2.daca a lucrat pt actualul angajator 26 de saptamani inainte cu 15 saptamani ca copilul sa se nasca (asta ar insemna 41 de saptamani pana se naste bebe)
    3. sa fie angajat la acelasi patron cand bebe se naste
    4. sa fie tatal copilului sau sotul sau partenerul tau
    5. sa fie responsabil pt bebe , sa isi ia timp liber ca sa aiba grija de bebe si sa iti fie suport tie
    acestea fiind spuse, pana la nasterea lui bebe el trebuie sa aiba 10 luni lucrate la acelasi angajator
    bafta multa

9. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    buna fetelor, suntem bine Ciresica, multumim de intrebare, ne-am acomodat bine unul cu altul :), e un bebeu bun si cuminte mai are colici, dar acum mai putin, si azi avem 5 saptamini si am luat bine in greutate, e frumos sa fii mamica. acum incepe sa vada, sa rada, incepe sa-si folosesca manutele, in fiecare zi face ceva nou :). voi ce mai face cu va mai simti, voi burtici si voi mamici. sa fiti sanatosi pitici. va pupam danielaR si Aris.xxx

10. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka, multumesc pentru raspuns!! se pare k sotul meu nu se va califica pentru ca lucreaza pentru acelasi angajator doar de 7 luni nu de 10 :( asta e acum... isi va lua concediu 1-2 saptamani sa stea cu noi si gata.
    DanielaR noi suntem bine, asteptam cu nerabdare ziua cea mare. pana atunci insa ne-au chemat azi la spital pentru k am hemoglobina 8.8(adica mica) chiar si dupa 1 luna de tratament cu fier nu a crescut si acum vor sa ia si alte masuri...chiar stau si ma gandesc ce imi vor face :unsure: .In rest toate bune si frunoase! Pupici mamicilor,burticilor si bebicilor, sa aveti grija de voi :kiss:

11. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Ciresica ce putin mai ai....cred ca abia astepti sa vezi bebelusulabia astept si eu sa treaca vremea mai repede.
    Uneori mi se pare putin ..uneori mult....cred ca este in functie de starea pe care o am in acel moment.
    Bafta multa pe ultima suta si sa ne tii la curent.
    :kiss:

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    ce nerabdatoare trebuie sa fii...inca trei saptamani, eu nu stiu ce sa fac sa treaca timpul mai repede si noi mai avem de asteptat 11-dar cred k o sa fim putin early,asta e feelingul meu-tie iti doresc bafta multa si asteptam sa vedem primele poze cu bebica
    Lutoniana, tu cat mai ai?Nu ti se pare prea lunga asteptarea? K eu si acuma ,daca s-ar putea as vrea sa il tin pe bebe in brate ...
    Nu stau bine cu rabdarea, stiu

13. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e fetelor nu mai avem rabdare nici eu nici sotul meu..acum parca timpul sta in loc!! Parca asteptam sa se intample din clipa in clipa :) Asteptarea e foarte grea mai ales cand sti k mai ai foarte putin!
    Am si eu o intrebare pentru mamici; de la ce varsta ati inceput sa folositi sampon si gel de dus pentru bebe? Se pot folosi de la prima baita sau nu e recomandat? Multa sanatate si rabdare tuturor :kiss:

14. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    buna dragi mamici, burtici si pitici, Ciresca eu nu am prea multa experienta dar sa stii ca eu folosesc la baita un fel de gel care e ptr tot si scrie ceva de genul de "sus pana jos" il foloseau si in maternitate si este ok. va pup ca trebuie sa plec ca s-a trezit piticul. multa bafta

15. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Anouka, eu mai am destul, adica inca 17 saptamani :silly:
    Ciresica eu nu am experienta nici cat Daniela dar stiu ca sunt geluri cu care se spala si pe cap si pe corp chiar de la inceput. Ai facut ceva cumparaturi ? Cum stai cu pregatirile ?

Eu azi am fost trista ca ieri toata ziua nu l-am simtit pe Bebitza deloc si nici macar seara cand era momentul lui maxim de agitatie si dans ...si azi pe la pranz m-am hotarat sa sun la moasa sa vad daca imi da vre-un sfat; ma gandeam ca poate de la ceva ce am mancat sau poate ca am fost putin obosita, nici nu stiu de la ce sa se fi intamplat, poate stiti voi sa-mi spuneti ca eu nu cred sa fi dormit o zi jumate. Ma rog, moasa era in vacanta si am sunat la delivery suite, ca aveam numarul de telefon tot de la moasa si dupa ce m-au chestionat la telefon daca ma doare burtica si daca ma simt bine....Bebitza a inceput sa se agite tare si sa fie bucuros. Femeia mi-a zis ca pot merge cand doresc ca sa-l asculte, la spital.
    Cred ca asta micu' cand a auzit ca-l duc "la doctor" (ca eram cam speriata) o fi zis "hai mai bine sa ma misc ca cu mami nu-i de glumit" :kiss:
    Acum mi-am mai revenit dar as fi curioasa care sunt motivele pentru care ar putea fi mai putin activ decat in mod normal ....sau inactiv cateva ore bune
    Va pup burtici si mamici.

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    ce tare ai fost, esti scumpica, iar bebe simte orice , dragul de el, data viitoare spune-i sa nu te mai fiarba asa, sa iti dea una sa te saturi fara sa mai fie nevoie sa stai pe telefoane si cu frica in san si sa terorizezi si copilul k il duci la doctor...glumesc si eu.
    sora mea , care a nascut pe 11 aprilie anul asta-am un nepotel tare frumusel Matei-il spala cu top to toe de la Johnson baby si cu Simple ,bath gel, sampon orice iar bebe e tare fericit.Dar mai intai trb sa testezi, dupa prima baitza daca ii e bine cu el si nu i se usuca pielea, pt k pielea lor e f sensibila si ar fi necesar altele speciale-Oilatum shampoo si bath creme,dar asta numai dak e cazul.
    salutarile mele bebicilor si pupici mamicilor

17. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    buna fetelor, Anouka si eu il spal cu top to toe (scuze ieri nu eram sigura cum il cheama :), si ii este fff bine, mi-e in maternitate mi-au zis ca dupa baie sa nu folosesc nimic ptr bebei cum ar fi ulei de la johnson decit dupa 6 saptamani, sa folosesc ptr masaj ulei de masline, si sincer ma bucur ca am ascultat ca si-a facut o piele frumoasa si s-a si curatat bine, mai ales pe caput ca bebeu meu a "chelit" ca un mosulic din fata in spate :) si cu ulei de masline i-am curatat scalpul foarte bine. acum tu foloseste ce crezi ca este mai bine ptr bebeu tau. multa bafta si burtici aveti grija de voi si de bebei. sanatate la mamici, burtici si pitici danielaR

18. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsurile voastre!! Lutoniana, cumparaturile le-am terminat in mare parte; avem patut, carut, scaun de masina, hainute primite in mare parte :)...am mai avea de cumparat pompa pentru san, sterilizator de biberoane...dar cu astea mai asteptam in functie de bebe, daca papa bine de la san si nu ma chinuie prea mult poate la inceput nu voi avea nevoie de pompa si sterilizator. Legat de miscarile bebelusului nu trebuie sa te ingrijorezi asa de tare, din cate am citit eu cand tu ai parte de mai multa activitate si mergi mai mult, el sta cumintel acolo pentru ca se simte leganat si probabil doarme. Si eu aveam zile in care bebe meu era atat de cuminte incat cateodata il mai trezeam eu k sa ma asigur k e ok. Cum il trezeam? :) Il mangaiam pana dadea un semn si de cele mai multe ori mergea :kiss:
    Multa sanatate si pupici tuturor mamicilor si bebicilor

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    pai ,ciresica draga, tu zici ca nu ai nevoie de sterilizator
    dar bebe o sa bea si ceiutz,biberonul va trb sterilizat-poti sa o faci la microunde, la sterilizator sau la rece, cu solutie.
    nu stiu unde stai , k am eu un sterilizator avent spare -primit, eu mai am , de asemenea si incalzitor pt laptic-cat ne-o ajuta om vedea,noi am cumparat mai toate astea pe ebay,monitorul de bebe l-am luat din carboot si toate merg ceas.Eu nu am asteptat sa primesc nici macar hainutze si cum eu sunt putin nebuna,acum avem hainutze de ajuns pt tripleti cel putin

20. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    am sa vin in londra pt k trebuie sa fac o procura la consulat,daca te ajuta ne putem intalni atunci si iti dau sterilizatorul

Share This Page