4 C
London
Wednesday, February 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Gradinarit in UK

Discussion in 'PASTREAZA-TE IN FORMA' started by Mutu, Nov 23, 2010.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Sper ca nu vorbesti cu mine tizule, -ras4-
    In Iceland nu am mai intrat de vo 8 ani, si chiar si atunci odata/de doua ori doar.
    Eu am adus seminte din Romania, si am pus si de aici, astea de aici s-au facut mai bine,
    astea mici ma refer, tip cherry,
    repet insa, daca nu ai sera, e cu dus/intors fctie de vreme!

2. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    dne fereste de asa ceva! cu andreiutza vorbeam.

3. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Dromaderu pentru idei :) .

Am o magazie /garaj cu acoperis din sticla in spatele curtii .Necesita imbunatatiri dar daca e importanta , ma pun sa o aranjez. Inca nu cade pe noi, a facut fata vijeliilor..deci e inca ok..Tinem bicicletele acolo, gratarul de friptura...lucruri ce nu le putem baga in casa. Apa nu trece prin ea.

Am sa iau seminte de aici de rosii.

De asemenea am de gand sa ma duc saptamana viitoare sa il mai intreb si pe acel domn despre rosiile mele preferate...Nu mai stiu cum se cheama in lb engleza..cred ca e vorba de beef tomato...Sa imi zica zona...Va spun si voua ce mai gasesc interesant prin carti/ opinii de la oameni...in legatura cu gradinaritul in Uk ..ce merge /ce nu merge...Pe langa ce ai descris tu - mai stiu ca merge bine Rhubarb-ul (faceam placinta & crumble). Cred ca in general radacinoasele...Restul...trebuie sa descopar :).

Keep'n touch!

Andreiuta12345

@ Catad - O sa ma uit si dupa acele rosii in Morisson dar sincer SUNT CHITITA pe gradinarit.E sanatate curata sa muncesti o parceluta acolo / o gradina ...nu ma refer la ogor..campii..etc...Nu , o suta de m patrati...Si mai ales cand aduni recolta..Ce placere :) Deabia astept.

4. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    degeaba ai gradina daca nu ai seminte bune si vremea nu te ajuta. prefer de la magazin. mult mai lejer cand nu ai timp si chef. am gasit de toate aici si f bune la gust. mi-a luat ceva timp pana am gasit ce trebuie, dar a meritat.

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Tizule,
    gradinaritul in sine este o pasiune, mai degraba decat un provider de legume proaspete permanent, asta e sigur, caci nu avem suprafata,am inteles ca pentru un allotment,in unele zone se asteapta si ani buni, pana renunta careva.
    Vizavi de chestia cu magazinele astea specializate...well, am luat de la un magazin ultra posh, acu' ceva ani, un trandafir cu pretentii, impachetat de ziceai ca-i the real stuff dreaq, s-a uscat in doi ani si nici nu a inflorit vreodata,
    in schimb, am luat de pe la Homebase si au iesit OK.

Andreiuta, cel mai bine, rasadul de primavara, se tine/face pe pervazul ferestrelor , asa am invatat de la mama soacra, asa facem si noi,
    se lasa cu ceva...mess... -asa-asa- ,caci trebuie udate desigur dar, asta e, daca alt spatiu nu exista.

6. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru info :)

7. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu marefeream la a cumparaseminte de undeva anume ci de a lua seminte si a face rasad de la ceva ce-ti place. Nu am asemenea pasiuni. Mi-a ajuns cand eram copil si ma duceam la tara cu taica-miu.

8. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Pentru cei pasionati de gradinarit...am gasit un site super bun.Iti arata ce sa faci,cum sa pui semnitele.L-am gasit intr-o carte ce se cheama ''The Kitchen Garden Yearbook - A month by month guide to growing your own vegetables'' de Daphne Lewdward.

Sper sa va foloseasca. Maine imi comand rosioarele mele - inima de bou :)

http://www.thompson-morgan.com/

Andreiuta12345

9. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @andreiuto, mai bine iti iei tu rosii din piata sau de unde ti-a zis catad si pui o lalea, niste panselute si ceva lacrioare im gradina. :)

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Fain sa mai revad pe aici, merisorul acela acum face mere de ma gandesc sa fac ceva calvados anul asta... -ras2- -ras2- -asa-asa- ,
    am pus anul acesta primul nostru compost in pamant (tinut cam doi ani la facut) si rezultatele se vad, am avut primul an cu multi fragi in gradina, de fapt nu fragi ci fragute, cam doua saptamani aveam zilnic,dimineata cate o mana buna de fructe proaspete.

11. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Eheiii dragii mei,
    Dupa sase luni de gradinarit in Uk trag urmatoarele concluzii:
    1.Cum am mai zis , merg foarte bine -RADACINOASELE ...Am avut ridichi frumoase si gustoase, cartofi noi (I-am facut la cuptor cu carnat, prajiti, mancarica - vreo 10 kg am avut), ceapa verde, usturoi (cred ca mai am o jumate de parcela de ceapa verde).
    Pamantul este foarte ciudat aici ..Se usuca la suprafata de zici ca e ciment cu tot compostul.Radacinoasele merg garantat .Am sa pun si sfecla data viitoare si telina...
    2.Rosiile cam anemice..Clar e nevoie de solar.M-am chinuit cu ele , cu vremea de aici de numai eu stiu ...Acum rasadurile au rosioare mici verzi cat perisoarele, ghiulumelele din ciorba...Cred ca data viitoare am sa imi aduc rasaduri zdravene din Romania.Astea din semninte, trasferate...cu greu ajung la maturitate.
    3.Fasolea merge, ar fi trebuit sa pun mai multe cuiburi .Am si dovlecei .Trebuie neaparat sa luati praf impotriva melcilor (it's a MUST - gasiti si la Asda, si la Wilkinsson ) ca pot face ravagii serioase intr-o singura noapte.Si solutia pt black fly e foarte buna.Mi-a salvat floarea soarelui.
    Mi s-a dus levantica, menta , rhubarbul - supravietuieste dar nu este foarte mare.Patrunjelul merge, leusteaunul.Mararul cam pretentios.

Floarea soarelui gigantica mi-a iesit si ea .Imi inveseleste gradina.Cam astea ar fi noutatile din gradina mea.Chiar merge treaba cu galbenelele puse langa rosii.E adevarat ca le protejeaza.Nu s-au manat.

Apropos, voi ati vazut rosii galbene- portocalii pe aici, cum erau in Romania ?Mi-e o pofta de o salata de rosii galbene cu branza telemea (merge si feta ) cu ceapa , castravete si un pic de mararel?(plus painea calda sa nu mai zic...D:)

Astept si de la voi noutati de prin gradina.
    Clar, clima de aici si pamantul dau mari batai de cap gradinarului....dar cat traieste omul invata..:D -da-da-
    -ras4-

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Care vii la cules?

13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    vin eu o fuga la cules de niste harbuji murati si alte muraturi de prin casa daca ai nevoie. :)

14. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    N-ati mai dat de ceva vreme pe aici...
    Cum a fost recolta romaneasca din UK?
    Eu la capitolul rosii am stat prost...Vreamea nu a fost foarte prielnica si mai mult s-au 'copt' la fereastra.Oricum mai bune decat cele din supermkt. Lectia invatata :imi tb sera (green house) pt rosii...Altfel nu...
    Fasolea - nu a fost asa de bogata ( ca si recolta) ca si cea din Romania ...poate ca si soiurile puse de mine nu au fost la fel...nu stiu ce sa zic..trei patru pastai pe un fir...
    Floarea soarelui nu a apucat sa faca seminte...desi era superba...prima burnita..a macinat-o...taindu-i elanul..
    Patrunjelul a mers bine, s-a acomodat si mararul intre timp...
    Cum am mai zis - ~Clar - radacinoasele merg bine aici. (cartofi , ceapa) dar tind sa cred ..cu toate ingrasamintele puse...solul nu e ca in Romania...iar soarele desi pare puternic cateodata...cum intra in nori ...se lasa frigul....daundand plantelor.
    Astept sa imi ziceti ce ati mai recoltat cu succes (exclus - sectiunea acrituri :D) - ceva ce s-a copt, a ajuns la maturitate - ca de paltagele la borcan ...am avut si eu parte destul :((.
    :)

Share This Page