14.9 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Frankenstein at the Greenwich Play House

Discussion in 'Reviews' started by spin, Apr 20, 2008.

1. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    De cele mai multe ori, dupa ce citesc o carte, prefer sa nu privesc si filmul cu acelasi titlu (daca exista) pentru ca raman dezamagita de viziunea regizorului de a pune pe pelicula evenimentele, personajele etc din cartea cu pricina, pe care eu mi le-am imiaginat cu totul si cu totul altfel.

Si totusi, exista si cazuri in care incerc sa citesc o carte care nu ma atrage (si-mi dau seama daca merita citita sau nu dupa primele 20 de pagini) si sfarsesc prin a ajunge la concluzia ca e preferabil sa vad filmul in schimb (asa s-a intamplat cu "Numele trandafirului" si "Codul lui DaVinci").

Zilele trecute am avut insa sansa sa vad pe scena o productie dramatica intitulata "Frankenstein" bazata, bineinteles, pe cartea cu acelasi nume semnata de Mary Shelley. marturisesc ca am ramas profund impresionata de modul in care regizorul/producatorul au reusit sa aduca la viata personajele din "Frankenstein". Actorii (membrii ai trupei "Love and Madness" http://www.loveandmadness.org/c_pro.htm ) au fost de cea mai inalta tinuta profesionala. Actorul care l-a jucat pe monstrul lui Frankenstein a fost remarcabil si a reusit sa tine in suspans o sala intreaga (desi aceasta nu avea mai mult de 50 de persoane, pt ca nu multi aleg sa mearga sa vada o piesa de teatru atunci cand pe scena apare o trupa de incepatori).

Desi decorul a fost simplu si minimal, ca si bugetul alocat productiei de altfel, spectacolul in sine, regia si jocul actorilor a fost la inaltime. Am apreciat efortul tuturor celor implicati cu atat mai mult cu cat a pune in scena o piesa romantica plina de elemente horror, este mult mai dificil decat a realiza un film, unde efectele speciale de cele mai multe ori obtinute prin intermediul calculatorului sunt destul de usor de realizat. Pe scena, lispa efectelor speciale trebuie inlocuita cu un joc actorices bun, o regie exemplara si un tehnician priceput la pupitrul de lumini si sunete. Toate acestea au adus succesul piesei Frankenstein.

Share This Page