8.2 C
London
Sunday, June 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Foundation year

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by dudu91, Jan 16, 2011.

1. dudu91

dudu91 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut as dori sa stiu exact in ce consta exact foundation year. Am cautat ce inseamna si mia dat asta:
    Acest tip de program de scurta durata (pana la un an) reprezinta o perioada pregatitoare pentru aplicantii care nu intrunesc cerintele minime de acceptare impuse de universitate.
    Vreau sa stiu daca foudation year este un an pregatitor,sau in ce consta exact.Va multumesc !

2. Maria92

Maria92 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Si eu trebuie sa fac acest foundation year pe biosciences pentru ca nu o sa am BAC-ul la chimie/biologie/fizica/matematica. Pe ce subiect iti trebuie?

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    FOUNDATION YEAR poate dura 6 - 9 - 12 luni (in functie de universitate/colegiu) si subiectele pe care urmeasa a le studia in facultate...sau structura cursului.

Acest curs este de fapt LEVEL 0 (zero) al cursurilor universitare (a nu se confunda cu FOUNDATTION DEGREE!!) si majoritatea universitatilor/colegiilor ofera acest "FOUNDATION YEAR" si sub denumirea de "ACCESS TO HIGHER EDUCATION" iar la terminarea acestor cursuri aveti loc asigurat (intrare garantata) de degree-ul pentru care ati aplicat deja (prin inscrierea la acest an de fundatie) pentru cele mai diverse subiecte : business foundation year, law foundation year, computing, food & hospitality etc.

De obicei, acest FOUNFATION COURSE se adreseaza celor care nu indeplinesc conditiile de inscriere la facultate prevazute/cerute de sistemul de invatamant britanic, dar au calificari echivalente sau "work experience" in domeniul respectiv (pentru mature students) si LA INTERVIU demostreaza determinare, motivatie si maxim interes pentru acel subiect/domeniu.

Din cate am inteles, cei care doriti sa urmati medicina sau diverse cursuri / programe din domeniul medical, aplicatiile se fac prin NHS, care da, ofera si cursuri de “foundation programe”

http://www.nhsbsa.nhs.uk/Students.aspx

http://www.nhsbsa.nhs.uk/Students/3255.aspx

zice ca (cica) site-ul e in curs de “updating website” si sa incercati peste doua zile…

Nu numai ca prin NHS cursurile SUNT FREE dar vi se ofera si bursa consistenta si maintenance grant(am cautat pentru voi) dar vad ca nu mai spun ce/cat…sa vedem ce va fi peste doua zile :D

Multa bafta!

4. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    salut ellaws,

te rog poti explica, precum ai facut-o si mai sus clar si la obiect-bravo- , si notiunea FOUNDATION DEGREE?

multumesc,
    o zi buna

5. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    FOUNDATION DEGREE e tot un curs de "normal degree", majoritatea au in structura lor si work placement de la 2-3 la maxim 6 luni (depinde de durata cursului) unele FOUNDATION DEGREE dureaza 1 an jumate altele 2 ani... Criteriile de aplicare/admitere sunt aceleasi ca pentru direct degree. Ca sa caut o comparatie, e "un fel de subingineri" cum era odata in RO. Sunt cursuri intensive la sfarsitul caruia cine doreste face un TOP-UP DEGREE ca sa termine facultatea (alt gen de cursuri intensive cu durata de 1 an sau 1 an jumate) depinde de subiect/domeniu/universitate sau structura cursurilor.

Deci daca nu indeplinesti cerintele de inscriere...tot ai nevoie de acel "ACCESS TO HIGHER EDUCATION" course.

6. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
    -da-da-

limpede si clar ca lacrima...

multumesc ellaws

7. dudu91

dudu91 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult ellaws
    Eu am ales web development cu foundation year. Nu ca nu indeplinesc conditiile ci doar ca am nevoie de un an pregatitor in care pot invata engleza foarte bine, sa ma obisnuiesc cu conditiile si sa geasesc un part time job. Am primit si conditional offer de la worcester fara foundation year dar eu cred ca voi alege Manchester metropolitan university cu foundation year :D

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Dudu,

Inteleapta decizie, mai ales la varsta ta nu ai de ce sa te grabesti... As recomanda tuturor sa-ti urmeze exemplul...Anul de fundatie e extrem de usor si lejer (nu mai mult de 10-12 ore/ saptamana) vei avea posibilitatea sa muncesti mai mult de 20 de ore/saptamana (una-i pe hartie...alta-n magazie) depinde cum vei da la pace cu angajatorul :D

Manchesterul e un oras foarte frumos, cu jdemii de oportunitati si oamenii extrem de prietenosi fata de alte zone...(numa' ca eu nu m-am prea impacat cu clima :D)

Sa revii pe forum cu informatii legate de experienta si impresiile tale, care le vor fi de folos si altora.

Mult succes !!

Share This Page