14.1 C
London
Thursday, June 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Fotografii profesionisti

Discussion in 'Fotografie' started by Dan, Mar 14, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Vad o gramada de anunturi de genul "fotograf profesionist execut cutare".

Intrebarea mea este - ce-l face pe un fotograf... "profesionist"?
    Intreb pentru ca am vazut (nu neaparat pe ROMANi ONLiNE) o gramada de anunturi, iar la portofoliu au poze pe care le-ar putea face si un copil cu un DSLR in mana.

Te declari profesionist daca ai DSLR, daca ai facut poze la 3 nuncti si nu te-a injurat lumea?

2. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Profesionist înseamnă că trăiește din meseria respectivă.

3. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Deci faptul ca e "fotograf profesionist" nu garanteaza cumva faptul ca stie sa faca si fotografii.
    Pentru ca sincer am vazut poze mai bine realizate de amatori cu aparate ieftine. Si tehnic si artistic.

4. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Evident că nu. Dar mă întreb de ce ai da banii unuia care știe să facă doar poze mișcate și prost încadrate?

5. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai daca el traieste din asta (presupun ca de aia se declara profesionist), e firesc... cineva ii da bani.
    Ma intreb de ce.

Poze miscate nu am vazut, dar prost incadrate DA, prelucrari de anii '80, sub si supra expuse, cu blitzul in ochi, fotografii care nu spun nimic si sunt facute "ca sa fie"...

6. rdanaila

rdanaila New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Fotograf
    Home Page:
    Mufa are dreptate, daca e sa ne luam strict dupa ce inseamna asta ar fi, cum ca respectivul din asta traieste, ala este job-ul lui de zi cu zi... partea proasta e ca multi se declara ( si pun anunturile de care spui ) profesionisti , doar ca si-au luat un dslr si fac poze cu blitul de pe aparat...
    in cursul saptamanii sunt instalatori sau ospatari (a nu se intelege cum ca denigrez vreun fel de munca) iar in uichend pozeaza pe la nunti...

de aceea este diferenta dintre pozari si fotografi... pozari sunt toti :)
    acuma na... cum e romanul... si el este expert la toate, repara motoru' in spatele blocului, calculatoare, face instalatii electrice, poate si de gaze, e maestru la fotbal, la politica stie ce e de facut mai bine decat toti ceilalti... acu de cand cu tehnica digitala... a devenit fotograf profesionist :)

totul ramane la cat de educat este clientul sa poata sa vada o diferenta intre o poza si o fotografie... daca nu vede, nu e bai, merge orice... daca are putina cultura... deja cresc asteptariile

7. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @rdanila - sa stii ca apreciez foarte mult fotografiile din portofoliul tau.
    Ce spui, ne impartasesti din secretele meseriei? Pe alt topic, fireste.

PS: urmeaza sa raspund si la email, nu este uitat intr-un colt :)

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Răzvan: faine poze, se vede că te pricepi și pui pasiune în ce faci.

Așa, ca o părere personală, total irelevantă, exceptînd high-keyurile, parcă copii și alb-negru nu se prea pupă. :)

9. rdanaila

rdanaila New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Fotograf
    Home Page:
    dane, facem ;)

mufa, poate ca alb-negrul se preteaza (din p meu de vedere) cel mai bine la portrete... disparea culoarea, ramane informatia, expresia, mimica.
    dar na, e de gustul fiecaruia... atunci cand le-am prelucrat inainte sa le predau clientului am zis ca arata mai bine bw decat color. prin color se pierdea din impresia finala...

da, intradevar, la adulti (fata de copii) prinde mult mai bine un bw curat, decat culoare ... dar dupa cum ziceam... tine strict de gusturile fiecaruia
    bine, daca ajungi sa vezi ca toti ceilalti au alta parere decat a ta... atunci ori esti geniu (neinteles) ori praf :)))

cred ca cel mai bine poti sa decizi cum e mai bine, daca bw sau color... doar cand ai in fata ambele variante

avantajul in fotografie e ca (in majoritatea cazurilor) nu exista varianta gresita... exista doar varianta autorului :))

10. geitza

geitza New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Nu am mai intrat de ceva timp pe forum si acum am vazut si eu acest topic.
    Explicatia e oarecum simpla - fiecare marfa isi are cumparatorul ei, ca sa nu spun ca nu e fraier cine cere... :)
    Cel putin in domeniu fotografiei de nunta gusturile clientilor sunt foarte diferite si asa cum spunea si Razvan - nu exista varianta gresita ...
    In plus, nu multi dintre clienti au o cultura fotografica avansata mutlumindu-se cu relativ putin in termeni de fotografie.
    Sper sa dezvoltam subiectul, ma bucur sa vad alti pasionati in ale fotografiei :)
    George

11. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Sunt perfect de acord cu tine că gusturile nu se discută, dar pînă să ajungem la partea asta, apar problemele tehnice: mai o încadrare aiurea, mai un focus în bălării, mai un WB setat nu, chestii pe care le-ar observa și un copil de 5 ani.

12. geitza

geitza New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    In afara de focus (care daca e ratat...asta e...) restul pot fi mai mult sau mai putin rezolvate in post-procesare.
    Conteaza si genul de fotografie - in fotojurnalism este general acceptata incalcarea regulilor de compozitie sau alte mici greseli pentru ca important e sa prinzi momentul, clipa. Daca e o sedinta foto atunci intr-adevar, greselile nu prea mai pot fi acceptate intrucat se considera ca ai suficient timp sa schimbi setarile in camera.
    WB va ramane un mic bulangiu pentru totdeauna :) cand ai 3-4 surse de iluminare intr-o camera nici mama expodisc-ului nu te mai ajuta.
    Alb-negru si zici ca ai facut arta ;)

13. titeiuflaviu

titeiuflaviu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,ma numesc Flaviu,aici puteti vedea munca mea.facebook.com/tflaviu
    facebook.com/TiteiuFlaviuPhotography
    titeiuflaviu.com
    multumesc,Have a nice day!

14. Dan

Trophy Points: