15.4 C
London
Tuesday, October 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

foarte dezamagita de consulat

Discussion in 'Consulat' started by kimimimi, Sep 24, 2015.

1. ceferistul

ceferistul New Member

Trophy Points:
    0
    daca as avea de ales crede-ma ca m-as intoarce in secunda 1. nu stiu de ce te iei de mine cetatene, nu ma intereseaza ce a fost in trecut fiindca eu traiesc in prezent. problema mea e ca trebuie sa platesc cu japca contributiile sociale care mai nou se deduc si la self-employed (ti le trag din tax refund incepand din 2015).

impozitul pe venit il platesc fiindca facilitatile publice trebuie platite, dar tu ai plati bucuros NINO daca ai sti ca nu vrei benefit si nici pensie in tara asta? imi cer scuze pentru ca am batut campii fata de subiectul topicului dar m-a atacat cumatru si trebuia sa obiectez :)

2. posey

posey Member

Trophy Points:
    8
    N'u cred ca ai de ce sa reclami consulatul de aici (poate doar daca au fost nepoliticosi), nu ei au facut legea si nici procedurile de punere in aplicare pe care le respecta. Poti sa mergi cu jalba la MAE intr-o prima faza https://www.mae.ro/petitions. E drept ca birocratia .ro e infioratoare si nu are sens sa ceara blue cards yellow cards din mom ce astea sunt optionale in UK, dar vorbim totusi de Romania (inca a) lui Ponta, nu stiu de ce aveai asteptari mai mari de la ei :)

Blue card a.k.a. registration certificate se emite inca, ti s-a dat link mai sus. Nu e obligatoriu, dar iti face viata mai usoara (chiar si in UK, nu doar la consulatul ro), zice asta chiar in link si deja ai constatat pe propria piele.

Bafta.

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    tu ar trebui sa mai citesti putin cum stau lucrurile cu taxele (sau sa intelegi ce inseamna cu japca...)

primul beneficiar al contributiilor platite via NINO este chiar NHSul. deci daca te duci la un spital / GP / chemi o ambulanta de unde crezi ca sunt suportate costurile astea?

apoi cu privire la pensii, mai citeste putin cum e cu pensiile si contributiile in statele ue si o sa vezi ca nu e chiar asa nasol cum zici tu.... exista acorduri, legi in acest sens samd

4. ceferistul

ceferistul New Member

Trophy Points:
    0
    frate situatia e ca eu lucrez pentru mine insumi si stii cum e: iti iei vacanta, te intereseaza, nu-ti plateste nimeni concediul. transportul tot la fel, faci cheltuielile si te descurci tu la self assessment. cu serviciile de sanatate ai dreptate, chiar daca pana acum nu am beneficiat (ca nu am avut nevoie din fericire) dar am cunostinte care au facut cunostinta cu NHS si mi-am facut o parere. intr-adevar toate problemele sunt calculate si se incearca sa se imparta cheltuielile si contributiile cat mai echitabil, dar exista tot felul de portite prin care lumea se strecoara si mai mormai impotriva starii de fapt, ca atat mai pot sa fac si eu.

gata, chiar ca am terminat cu abaterile de la topic, umilele mele scuze stimabililor forumisti!

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    toti lucram pt noi insine (si familiile noastre dupa caz), dar asta nu inseamna ca doar noi contam.
    la fel si concediul e platit tot din munca celor care depun efortul, chiar daca la un salariat apare ca un "beneficiu". la unii angajatori poti vinde / cumpara zile de concediu

iar cu privire la pensie, daca tot esti pe cont propriu, arunca o privire la cele private, s-ar putea sa te atraga

Share This Page