11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

foarte dezamagita de consulat

Discussion in 'Consulat' started by kimimimi, Sep 24, 2015.

1. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    am fost ieri la consulat cu programare ca sa imi innoiesc pasaportul si pe langa lista de probleme semnalate aici cu ani in urma si nerezolvate observ ca cine trebuie sa aplice pentru pasaport romanesc cu domiciliul in strainatate are nevoie sa prezinte niste documente pe care statul britanic nu le mai elibereaza avand in vedere ca regimul romanilor ca cetateni UE intre timp s-a schimbat, dar statul roman si implicit consulatul se pare ca inca nu au aflat asta si inca functioneaza dupa niste reguli vechi. (ma refer la blue card, yellow card, leave to remain, resident card)
    e un clash intre doua sisteme, cel britanic, actualizat si cel romanesc neactualizat, fapt care imi face obtinerea unui pasaport imposibila, deci statul roman in amorteala-i specifica de a se pune la zi cu legislatia imi incalca dreptul la detinerea unui act de identitate (sau document de calatorie).
    observ ca din lista de nemultumiri pe care ati incercat sa le rezolvati in 2011 http://www.ziarulromanesc.net/observato ... tului.html numai problema cu steagul a fost rezolvata, restul a ramas la fel.

unde pot reclama consulatul?

2. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Aberezi, nevasta-mea si-a luat blue card anul asta.

3. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    mda.. as fi apreciat un ton civilizat, dar cum zice o vorba celebra, asta e

link?

ca eu am doua: http://www.1st4immigration.com/bulgaria ... -visas.php
    https://www.admin.ox.ac.uk/personnel/permits/employbrn/
    iti recomand sa le citesti cu atentie.
    plus ca am vorbit cu UKBA si raspunsul a fost categoric, astfel de documente nu se mai emit pentru romani si bulgari de la 1 ianuarie 2015 pentru ca nu mai sunt necesare.

bonus: "Did you know there is no obligation to apply for Permanent Residency? On one hand, this status comes automatically, after exercising European Treaty rights in the UK for 5 years. There is no 'visa stamp' which comes automatically but status gets achieved without having to apply for a 'visa stamp'."

inteleg ca 'romani online' e un site prin intermediul caruia sa ne ajutam intre noi, nu sa ne luam peste picior.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sugerez un site guvrenamental care (de exmplu) spune

5. Permanent residence card
    You can apply for a permanent residence card after you’ve lived in the UK for 5 years. This will prove your right to live in the UK permanently.

Poti sa iei si formulare de acolo, sa afli cat costa, unde sa aplici, etc.

https://www.gov.uk/eea-registration-certificate

5. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu vad legatura intre PRC si pașaport CRDS, tot ce trebuie e un amarit de blue card care se obține pe loc la Croydon.

6. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
  7. Anonymous

Anonymous Guest

Nu il poti reclama nicaier - desi in teorie poti face plangere la ambasada sau la MAE
    insa toti sunt mana in mana
    Stai calma - oricum nu rezolvi nimic
    Sunt total de acord cu tine - cei de la consulat nu au nici un habar de nimic - se duc acolo ca sa aibe de unde sa vina acasa seara si sa - si motiveze salariul
    De ajutat nicidecum nu se pune problema - ajuta pe cei care ii cunosc, le sunt prieteni si le dau ceva ''cadou''
    Restul suntem sortiti uitarii - eu cel putin nu o sa ii uit niciodata
    Am vrut sa imi reinnoiesc pasaportul si pt ca nu m am dus la appointment cand m au programat ei din officiu (fara ca macar sa ma intrebe) au decis ca daca vreu sa imi rennoiesc pasaportul pot sa o fac peste 3+ luni - cand eu ei chef de mine
    Intre timp - dreptul de calatorie - e ceva ce consulatul decide - zilele astea - cand poti benificia de el
    Sfatul meu: aplica pt cetatenie UK daca te califici - si ai termina problema cu acesti indivizi - care nu au identitate sau responsabilitati fata de cei care le platesc salariile barosane

Welcome to Romania (in UK)

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Iar aberații grupa mare pe aici. Celor de la consulat li se pot reproșa multe, eu unul aș începe cu lipsa unui sistem cu bonuri de ordine și afișaj electronic atît în interiorul, cît și în exteriorul consulatului ca să nu se mai îmbulzească 200 de oameni cu cățel și purcel în cămăruța aia de 5x5 sau cît o avea.

În ceea ce privește faptul că unii nu sunt în stare să citească un mail sau să se intereseze care-s condițiile pentru eliberarea unui pașaport CRDS, să fiu iertate, dar e fix prostia voastră, cei de la consulat n-au nici o vină. Și n-aș avea o problemă cu cei care nu știu și întreabă, ci cu cei care nu știu, nu se interesează, iar apoi țipă aiurea că-s alții de vină. Mentalitate tipic românească.

9. Anonymous

Anonymous Guest

@mufa
    mentalitatea tipic romaneasca este a ta:
    ESTE obligatia consulatului/ambasadei sa ofere servicii si ajutor pers. cetatene romane in strainatate - indiferent ca sunt(em) prosti, lenesi sau pur si simplu confuzi cu toate aceste legi

Si te rog - nu ne pune pe toti in acelasi bol, fiecare e unic cu calitatile si defectele sale - institutiile statului au obligatia sa ii reprezinte pe toti in egale masura;

10. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Pai consulatul/amabasada oferă servicii și ajutor cetețănilor români. Din păcate cei de la consulat nu pot ghici în stele ca să știe că unul pleacă în concediu și nu-și poate citi mailurile, sau că alta nu e capabilă să se intereseze ce acte are nevoie pentru un pașaport CRDS.

După cum spuneam, n-am nici o problemă cu proștii sau cu leneșii, am o problemă cei menționați anterior au și gura mare.

11. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc.
    stiam insa, cunosc toate informatiile de pe toate site-urile in legatura, problema este ca eu am actele expirate si ca sa aplic pentru resident card am nevoie de pasaport valid. pe care statul roman nu mi-l da pentru ca imi cere dovada ca sunt rezident aici. am familia aici, domiciliul permanent aici, asta este motivul pentru care nu imi fac pasaport romanesc cu domiciliul in Romania.
    daca consulatul ar fi acceptat orice alte dovezi (nu facturi neaparat) ca locuiesc aici ar fi insemnat ca si-au adus sistemul la zi cu noile reguli in ce ne priveste ca cetateni UE, dar ei lucreaza in baza unei legi din 2005.

ACUM, ca tot suntem la subiect, as ridica alta problema, si anume cartea de identitate romaneasca la care nu mai ai dreptul daca te stabilesti in strainatate, desi ceilalti europeni cu carti de identitate care traiesc in UK si le pot innoi la consulatele lor, pe adresa din UK. nu vorbesc din imaginatie, o tura pe site-urile consulatelor franceze, italiene, spaniole, portugheze din UK dovedeste asta.
    ma intreb daca vor schimba si romanii chestia asta cand se vor introduce cartile de identitate cu cip.

12. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    uite, am intrebat din nou azi la UKBA daca se mai elibereaza blue card pentru romani si au zis ca nu.

13. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    resident card nu e blue card :D
    merci oricum.

apropo de faptul ca nu stiu sa citesc un mail etc afla ca am citit cu atentie toata informatia pe pe site-ul consulatului, am sunat si am ascultat o inregistrare cu aceleasi informatii, am scris mail si mi s-a raspuns dar evident, aceleasi informatii. nu poti personaliza cazul tau propriu in nici un fel.
    la consulat e aglomerat (nimic nu se proceseaza online si trimite prin posta), functionarii (cu doua exceptii care au fost amabile) tipa la tine, daca ai o intrebare te fac sa te simti ca la interogatoriu, cuvintele le ies din gura ca focul de mitraliera, esti umilit, sub presiune, nu exista nici un fel de respect, pleci de acolo cu tensiunea ridicata si iti trec prin fata ochilor toate evenimentele similare de la ghiseele din Romania.

14. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
  15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu știu exact pe cine ai întrebat și ce anume ai întrebat, dar UKBA eliberează bine mersi BC-uri pentru cetățenii UE care cer asta. Se face programare la Croydon și primești BC-ul în aceeași zi.

You can apply for a registration certificate if you’re a citizen of a European Economic Area (EEA) country and want to prove your right to live or work in the UK.

16. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    asta e, iti incalca un drept (sau doua in cazul nostru), dreptul de calatorie si dreptul de a avea un document de identitate.

@mufa, tu confunzi blue card cu resident card, ala da, se elibereaza, nu e obligatoriu insa.

17. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Am răspuns deja că am pus link greșit. BC e de ajuns pentru pașaport CRDS.

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cred ca trebuie sa citesti si sa intelegi putin cum e LEGEA - adica OBLIGATIILE tale pana sa discuti de incalcat de drepturi.
    in primul rand tu trebuie sa ai documente de calatorie VALABILE cand esti plecata in strainatate.

trecand apoi la actele solicitate pt pasaport, se ofera o lista de documente ca optiuni, din care se cere sa prezinti DOAR UNUL; faptul ca tu nu ai blue card sau nu mai poti obtine nu inseamna ca altii nu au deja un astfel de card obtinut mai demult. La fel ca si buletinul de hartie, cunosc oameni care inca il au in acest format, dar asta nu inseamna ca cineva mai poate obtine asa ceva.

Documente necesare:
    Dovada domiciliului din Marea Britanie, ÎN ORIGINAL şi copie - poate fi doar un document eliberat de Home Office:
    paşaport britanic
    certificatul de înregistrare pentru cetățeni UE, emis de Home Office în baza prevederilor Directivei 38/ 2004, ÎN ORIGINAL şi copie (EEA registration certificate - https://www.gov.uk/eea-registration-certificate)
    permis de ședere în Marea Britanie (residence permit) , ÎN ORIGINAL şi copie
    orice alt documente de ședere emis de Home Office – blue card, yellow card, purple card, ÎN ORIGINAL şi copie.

cum spuneam mai sus, citeste si respecta legile inainte sa faci galagie....
    LEGEA NR. 248 DIN 20 IULIE 2005, ART. 5
    Pe perioada sederii lor in strainatate, cetatenii romani au urmatoarele obligatii:
    a) sa respecte legislatia Romaniei ...

Care printre altele prevede
    În cazul expirării termenului de valabilitate a actului de identitate cetăţenii se pot prezenta la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor la care sunt arondaţi cu domiciliul sau reşedinţa cu cel mult 180 de zile înainte, dar nu mai puţin de 15 zile, pentru a solicita punerea în legalitate cu un act de identitate.

consulatul accepta acte emise de institutii cu atributii in domeniu, ti-au dat o lista foarte extinsa.
    legea asta pe care o blamezi tu a fost facuta ca parte a procesului de aderare la UE si a fost foarte buna, pt ca nu a necesitat schimbarea.
    iar daca nu-ti plac legile vechi, cum poti sta in uk unde inca se mai respecta Magna Carta din 1215!? sau alte acte de pe la 1600 - 1700...?

probleme legislative se ridica la parlament samd.
    fiecare stat isi face legislatia dupa cum doreste, fiind obligati in zilele noastre sa respecte si legislatia europeana daca e cazul. faptul ca tu nu poti avea niste acte valide nu inseamna ca trebuie schimbata legislatia.
    Emil Hurezeanu, actualmente ambasador in Germania, a povestit ca a trebuit sa renunte la cetatenia romana ca sa poata obtine pe cea germana, pt ca nemtii nu permiteau dubla cetatenie... iar ca sa devina ambasador a trebuit sa aplice din nou pt cetatenia romana.

asa ca cel mai bine ai grija sa nu-ti expire actele si n-ai nici o problema.

19. kimimimi

kimimimi New Member

Trophy Points:
    0
    @sapanta
    inteleg ce spui, problema mea e insa urmatoarea (of.. am obosit sa povestesc iar si iar :))
    pasaportul si cartea de identitate au expirat de vreo jumate de an. chiar atunci am contactat consulatul ca sa aplic pentru pasaport nou. mi-au zis (desi LEGEA ROMANA PE CARE INCERC SA O RESPECT ZICE CA..) sa imi fac procura si sa ma treaca mama in spatiu ca sa imi fac carte de identitate apoi pasaport.
    am citit pe site si am aflat ca avand domiciliul permanent in strainatate nu mai am dreptul prin lege sa detin carte nationala de identitate.
    acum, cum vine treaba cu respectarea legii romane?

apoi

am inteles de la prima lectura ca exista o optiune de acte care dovedesc residenta mea aici, numai ca:
    blue card nu se mai emite
    yellow card nu se mai emite

resident card se emite in baza unor documente (pe care le am) si pasaport valabil

am reusit sa adun cateva scrisori de la HM pe numele si adresa mea, pentru ca altceva nu am putut sa produc, cred ca stiti cu totii ca aici nu prea e tara hartiilor, dar tot dosarul (de 10 kg) mi-a fost respins. ei, acum cum procedez?

acum, draga sapanta, e de la ana la caiafa sau nu? :D

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    tu trebuia sa contactezi consulatul INAINTE de a expira pasaportul (pt ca la buletine nu au nici o implicare).
    ti-au oferit solutia cu imputernicirea / apoi buletinul / apoi pasaport, care probabil e cea mai simpla daca nu vrei sa te duci pana in ro personal. (Cartea de identitate se eliberează doar în România. Persoanele interesate pot solicita autentificarea de către ambasadă a unei procuri speciale prin care să împuternicească pe cineva din România pentru depunerea tuturor documentelor necesare eliberării cărţii de identitate.)

si inclin sa cred ca tu nu ai (cel putin deocamdata in acte) DOMICILIUL in strainatate, ci doar RESEDINTA - ceea ce e cu totul altceva... caci legea spune asa frumos:
    În conformitate cu Legea nr.248/2005 art.34, cetăţeanul român care îşi stabileşte domiciliul în străinătate are obligaţia să predea actul de identitate care atestă existenţa domiciliului în România (cartea de identitate sau buletin), emis de autorităţile române.
    Iar in codul civil romanesc (chiar din 2015 - ar trebui sa te bucure asta!) exista notiunea de DOMICILIU si cea RESEDINTA.

oricine poate duce tone de hartii fara valoare, important e sa ai cele necesare (emise de Home Office) nu maculatura. daca politia iti cere pesmisul de conducere, doar permisul de conducere poate fi folosit (sau o dovada in cazul in care e suspendat); samd...

Dovada domiciliului din Marea Britanie, ÎN ORIGINAL şi copie - poate fi doar un document eliberat de Home Office:
    - paşaport britanic
    - certificatul de înregistrare pentru cetățeni UE, emis de Home Office în baza prevederilor Directivei 38/ 2004, ÎN ORIGINAL şi copie (EEA registration certificate - https://www.gov.uk/eea-registration-certificate)
    - permis de ședere în Marea Britanie (residence permit) , ÎN ORIGINAL şi copie
    - orice alt documente de ședere emis de Home Office – blue card, yellow card, purple card, ÎN ORIGINAL şi copie.

cred ca ar trebui sa fii dezamagita de tine in primul rand, ca ai lasat lucrurile (ambele actele sa expire) decat de consulat care nu face decat sa actioneze in limitele conferite de lege.

Share This Page